Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Greble mecanice

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 Misu_34, on 31 mai 2013 - 12:51, said:

Salut,
am citit si stiu ca astea tip paianjen sunt mai bune, treaba-i ca nu dispun de multi bani si n-o sa o folosesc foarte mult. Eu inclin spre grebla tip soare, despre ea vreau mai multe informatii.
Strange brazda de trifoi daca-i mai groasa? face brazda buna ptr balotat? Se repara repede, costuri piese.
Din cate am vazut, o grebla tip soare m-ar costa cam 2500 noua, una tip paianjen cu suprafata mai mare de lucru este scumpa....
As prefera sa iau una tip soare SH, astfel mi-as limita investitia si asa stau cam prost cu lovelele... Posted Image

Mihai.
Da ,ai dreptate cu costurile de intretinere si mai ales ca gasesti piese foarte repede si la un pret accesibil.Despre brazda de balotat ,nu stiu daca cumva nu trebuie sa mergi cu campul de lucru mai mic,adica sa aiba timp rotile greblei sa-ti adune trifoiul.Aici chiar nu stiu,dau si eu cu presupusul cu trifoiul,dar la fan mai ramane in spatele ei destul cat sa te enerveze

#38
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare,
am mai studiat interentul si cele turcesti par mai bune decat cele din Polonia. Voi ce parere aveti?
Cam cat de des se rup "reazele soarelui" :D  par destul de grosute, ma gandeam ca la o utilizare normala 6-7 km/h sa nu intampin probleme.

Numai bine,
Mihai.

#39
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

 Misu_34, on 31 mai 2013 - 20:13, said:

Salutare,
am mai studiat interentul si cele turcesti par mai bune decat cele din Polonia. Voi ce parere aveti?
Cam cat de des se rup "reazele soarelui" Posted Image  par destul de grosute, ma gandeam ca la o utilizare normala 6-7 km/h sa nu intampin probleme.

Numai bine,
Mihai.
Am un vecin care si-a luat o grebla paianjen din tara a dat 500 E pe ea si functioneaza foarte bine numai ca trebuie sa o lasi incet ca altfel scutura mai ales la lucerna.

#40
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 Misu_34, on 31 mai 2013 - 20:13, said:

Salutare,
am mai studiat interentul si cele turcesti par mai bune decat cele din Polonia. Voi ce parere aveti?
Cam cat de des se rup "reazele soarelui" Posted Image  par destul de grosute, ma gandeam ca la o utilizare normala 6-7 km/h sa nu intampin probleme.

Numai bine,
Mihai.
Eu am poloneza,iar in al doilea an de folosinta a trebuit sa schimb aproape toate razele soarelui.Si mie mi se par mai inchegate alea turcesti.Tu sti ce ai de facut si tot tu ei decizia,numai sa fie una de care te poti folosi cat mai bine

#41
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare,
am reusit sa achizitionez o grebla turceasca, modelul este identic cu aceasta , am luat-o din targul organizat in Fundulea - AgriPlanta 2013.(frumoasa organizare).
Cum inca n-am primit instructiunile si factura, urmeaza sa le trimita prin posta, vin cu cateva intrebari:
1. voi ce inclinatie ii dati? am vazut ca langa prinderea de la tiranti are o serie de gauri.
2. cat de tare trebuie "apasata" pe sol, trebuie sa o las libera pe sol sau trebuie suspendata pe tirant si ea doar sa piste putin solul?
3. cam cat costa o "raza" a soarelui: sunt scumpe fierataniile?
Daca aveti vreun PDF cu instructiunile sau vre-un clip video mai explicit, v-as fi recunoscator.
Multumesc,
Mihai.

#42
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Nimeni ? :(

#43
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Eu o las la flotant,din greutatea ei, degetele-Raza- e vreo 5-6 lei buc am schimbat 10 bucati total in 3 ani,a mea e cu 5 roti

#44
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

 vleydyx, on 18 iunie 2013 - 12:30, said:

Eu o las la flotant,din greutatea ei, degetele-Raza- e vreo 5-6 lei buc am schimbat 10 bucati total in 3 ani,a mea e cu 5 roti

Salut, am observat ca are un opritor la cadrul de langa tirant, ala este pentru mersul pe drum (probabil sa nu balanseze), in brazda banuiesc ca tre sa o las libera in arcuri, nu?

#45
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012
Se tot vorbeste despre cele doua modele soare respectiv paianjen , dar vad ca nu precizeaza nimeni marea problema la cea soare ca aduna fanul cu paman ,  (musunoaie ) etc..  la mine in sat toti au soare dar cine greabla odata cu ea a doua oara nui mai trebuie( o fi mai pretentioasa lumea pe la mine)  nus ce sa zic, cu praful de la cosit + ce mai aduca grebla , nus daca mai mananca anumalul acel fan.   eu am una paianjen marca khun  cu 7 brate in baie de valvolina pe rulmeti, 2,70 m foarte multumit dea ia ...

#46
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
misu 34'.. da , clapeta aceea se blocheaza la transport si cand lucrezi cu ea o deblochezi pentru a copia mai bine terenul
Adi112'.. eu mi am luat soare tocmai pt ca mi se pare ca nu baga pamant asa mult in fan. nefiind actionata de cardan degetele nu intra in pamant plus coarda facuta cu raza de soare e ca un fuior si la balotat merge uniform
Musuroaiele care raman intregi am observat ca)virgula) cad majoritatea atunci cand pick up ul ridica fanul

#47
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 vleydyx, on 24 iunie 2013 - 20:18, said:

misu 34'.. da , clapeta aceea se blocheaza la transport si cand lucrezi cu ea o deblochezi pentru a copia mai bine terenul
Adi112'.. eu mi am luat soare tocmai pt ca mi se pare ca nu baga pamant asa mult in fan. nefiind actionata de cardan degetele nu intra in pamant plus coarda facuta cu raza de soare e ca un fuior si la balotat merge uniform
Musuroaiele care raman intregi am observat ca)virgula) cad majoritatea atunci cand pick up ul ridica fanul
Ai vazut de aproape una paianjen cum lucreaza? cat despre adunatul pamantul soarele e pe primul loc fata de orce model.. intradevar cea soare nu scapa nici un fir de pai.. daca o folosesti la 445 sau u 650 cu ce treapta mergi  (sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit, nu am nici o problema cu grebla soare sau altele dar sa spunem si defectle si calitatile lor, sa dam informati reale..)

Edited by Adi112, 24 June 2013 - 21:14.


#48
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Da,am lucrat cu modelul paianjen aprox 1 ha imprumutata inainte sa mi cumpar pe cea soare.
am cu 5 roti)soare) si cu u 650 merg cu 3 si cu 4 mare
La fel nu am nici o problema cu vreun model,fiecare foloseste ce considera ca e mai bun

#49
roncescubogdan

roncescubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.11.2013

 ssf99bv, on 31 mai 2013 - 11:50, said:

Ca o parere personala,eu te indrum spre o grebla tip ''paianjen''.Vorba unui amic ''=ma,dupa greblatura asteia si oaia moare de foame in urma ei''=.Axeaza-te pe una cu un camp de lucru mai mare(masoara distantele pe care le ai la brezdele taiate de cositoare),si daca dispui de bani merita sa cumperi si una de imprastiat(rasfirat).Depinde si cum ai locurile de coasa ,sunt drepta,sunt in panta .Cele cu roti tip''soare'' sunt bune si ele,dar dupa o anumita folosire,se uzeaza mai repede coltii de greblare ,si se rup in ''draci'',plus ca cea cu 5 roti se infunda citeodata.

buna
dintre greblele tip paianjen care sunt mai bune,adica in baie de ulei pe rulmenti etc
nu stiu nimic despre ele,doar ce am citit peaici te rog daca poti sa imi spui care ar fi cea mai buna alegere

#50
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca le fugaresti toate baga pamint in fin, iar cele tip paianjen fugarite scutura tare lucerna.

#51
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 roncescubogdan, on 06 ianuarie 2014 - 12:40, said:

buna
dintre greblele tip paianjen care sunt mai bune,adica in baie de ulei pe rulmenti etc
nu stiu nimic despre ele,doar ce am citit peaici te rog daca poti sa imi spui care ar fi cea mai buna alegere
categoric cele cu bai de ulei( defapt cu valvolina ) , in primul rand sunt pe rulmenti, apoi no sa ai probleme cu uzura ,in special asupra S -ului pe care sunt ghidati rulmnti ,  sunt bune si cele cu role doar sa sa fi atent la uzura!

#52
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
eu am o grebla pe curele,am folosit-o cu succes pana acum.nu mi s-a rupt nici un dinte si nici o curea.nu am menajat-o deloc.
o am de 2 ani si vad ca inca se prezinta bine.
nu am ce suda la ea in cazul in care se rupe vreun dinte.un set de dinti e vreo 50 lei si se schimba si usor din cate vad eu.
bafta

#53
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
Eu am una cu 4 raze de la wirax, cred ca e turceasca, a fost vreo 2000 lei. Am folosit-o 2 ani pe vreo 6ha/an si nu are nici o problema, nu s-a rupt nici un colt cu toate ca am mai agatat-o prin garduri. Totusi calitatea fierului din care e facut cadrul mi se pare cam slaba parca e prea moale, sare vopseaua cam usor si apare si rugina la fel de usor. In rest greabla bine se muleaza pe terenul denivelat si ai viteza mare de lucru. Lucreaza din greutatea ei. Are si configurare de intors fanul dar nu prea face mare lucru, il invarte cat de cat dar il aduna pe 4 siruri. Mie mi se pare mai simpla si mai practica decat cea pe cardan cu toate ca nu am vazut cum lucreaza de aproape.

#54
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
bai fratilor la cate prostiii vad aci ...
asadar: in primul rand daca ii cu 4 sau 5 roti o cumperi si in functie de cositoare,1.65 sau 1.85
ca pret sant mai ieftine cele cu palarii
toate baga pamant daca nu e lucrat bine sau daca e in primul an de cultura sau daca e reglata incorect
viteza de mers este in functie de grosimea brazdei(la coasa a4a am mers cu a4a )
degetele nu am vazut sa se rupa vreodata la cineva(reglajul din tirantul central trebuie sa fie nu prea lungit, desfacut k sa vina prea pe spate)
cele turcesti au un avantaj sa-i zic asa cu reglajele de mare-mic
lucerna o scuturi doaar daca o strangi cand ii prea uscata
una este pe rulmenti pentru ca este antrenata ce contactul cu solul iar cealata este cu bai de ulei normal deoarece este angrenaj prin priza de putere.
fiecare cumpara ce e i se pare mai bun
personal sant pentru cea cu roti

Edited by lucy56, 21 January 2014 - 18:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate