Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Greble mecanice

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
daca esti interesat de o grebla paianjen cunosc pe cineva care are una marca fella. Eu am una tot Fella de trei ani si sunt multumit de ea nu sa rupt nimic la ea.Mai sunt si greblele acelea in stilul rabatorului de la combina,stiu ca si aleas bune.

#20
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
[quote name='_dodo7_' date='13th June 2012, 14:18' post='11594950']
ma ajuta cineva sa gasesc o grebla paianjen cu doua capuri?
daca se poate si pret?

Te pot ajuta eu cu una...nu a fost folosita in romania...pt detalii pm.

Attached Files



#21
_dodo7_

_dodo7_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012

View Postdarius-21, on 13th June 2012, 19:05, said:

mersi
undeva se gasesc si noi?

View Postgeorgelulea, on 13th June 2012, 22:16, said:

daca esti interesat de o grebla paianjen cunosc pe cineva care are una marca fella. Eu am una tot Fella de trei ani si sunt multumit de ea nu sa rupt nimic la ea.Mai sunt si greblele acelea in stilul rabatorului de la combina,stiu ca si aleas bune.

pune o foto cu ea
nu stiu cum arata?

#22
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
cam asa arata grebla

Attached Files



#23
_dodo7_

_dodo7_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012

View Postgeorgelulea, on 15th June 2012, 23:46, said:

cam asa arata grebla
mersi mult dar vreau ceva in tirant pt ca terenul din zona mea e cam denivelat

#24
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
La ce se folosesc greblele cu banda si cam la ce pret se gasesc?

#25
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010

View Post_dodo7_, on 19th June 2012, 11:39, said:

mersi mult dar vreau ceva in tirant pt ca terenul din zona mea e cam denivelat
in tiranti nu o sa gasesti decat cele tip soare, fara actionare mecanica. din cate stiu toate cele actionate au roti de sprijin.
totusi cauta.

#26
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010

View Postradu-stefan, on 27th June 2012, 09:08, said:

in tiranti nu o sa gasesti decat cele tip soare, fara actionare mecanica. din cate stiu toate cele actionate au roti de sprijin.
totusi cauta.
Gasesti si tip paianjen purtate in tiranti....

#27
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Da, dar tot cu roti de sprijin. O ridici in tiranti si apoi o lasi la flotant in brazda pe roti.

#28
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Am luat o grebla soare cu 4 roti si acuma fac slujbe langa ea :cursing: Nu pot aduna brazdele dupa cositoare de 1,65m.Ca sa adun doua brazde trebuie sa calc jumate brazda cu rotile.Si mai rau e cand dau a treia brazda pe celelalte doua.Daca ma duc cu rotile cum trebuie brazda din dreapta n-o apuca aproape deloc.Stiu mintea de pe urma..trebuia sa fi luat cu 5 roti.Aviz amatorilor, ca tot am vazut ca o lauda cineva pe aici.
Apropo, are cineva una cu 5 sa-mi dea un sfat?

#29
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010
La ce tractor ai legat-o? La 650 e adevarat, trebuie sa calci ceva mai mult fanul (cam la jumatate), la 445 calci pe maxim un sfert.
Oricum nu pateste fanul nimic daca-l calci cu rotile.
Si chiar daca-l calci nu se scutura asa de mult ca la o grebla tip paianjen angrenata de la priza de putere (cel putin eu si altii nu am observat sa se intample asa ceva).
Grebla este buna, e putin mai greu pana te prinzi cum trebuie sa lucri cu ea.

#30
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Am schimbat-o cu una cu 5 roti.Cu asta tractorul merge cu rotile perfect printre brazde.Da am dat de alta hiba..se infunda des la roata a doua mai ales dimineata cand adun pe roua sa nu se sfarme.Cum da de un fan mai lung il invarte pe langa cadru si se infunda.Grebla e poloneza (foto 1) cred ca-i un defect de proiectare.Punctele tari : aduna foarte bine nu ramane un pai chiar si pe teren denivelat :) si viteza de lucru mare, puncte slabe: rasuceste fanul il face valatuci mai ales dimineata,il taraste dupa ea uneori lasand gramezi incalcite.
Am si unele nelamuriri de ex. la ce foloseste tensionarea arcurilor, sa apese rotile mai tare in pamant?
Si una care poate parea prosteasca, cum se monteaza rotile cu dintii orientati inainte sau inapoi.Eu am monta-to cu dintii inainte (ca in foto 2 grebla turceasca) dar pe net am vazut montata cu rotile intoarse ca in foto1 probabil nici comerciantii nu prea stiu cum trebuie in lipsa unui manual de utilizare serios.

Attached Files


Edited by ragabader, 20 July 2012 - 19:30.


#31
viorel1309

viorel1309

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.07.2012

View Postragabader, on 20th July 2012, 20:28, said:

Am schimbat-o cu una cu 5 roti.Cu asta tractorul merge cu rotile perfect printre brazde.Da am dat de alta hiba..se infunda des la roata a doua mai ales dimineata cand adun pe roua sa nu se sfarme.Cum da de un fan mai lung il invarte pe langa cadru si se infunda.Grebla e poloneza (foto 1) cred ca-i un defect de proiectare.Punctele tari : aduna foarte bine nu ramane un pai chiar si pe teren denivelat :) si viteza de lucru mare, puncte slabe: rasuceste fanul il face valatuci mai ales dimineata,il taraste dupa ea uneori lasand gramezi incalcite.
Am si unele nelamuriri de ex. la ce foloseste tensionarea arcurilor, sa apese rotile mai tare in pamant?
Si una care poate parea prosteasca, cum se monteaza rotile cu dintii orientati inainte sau inapoi.Eu am monta-to cu dintii inainte (ca in foto 2 grebla turceasca) dar pe net am vazut montata cu rotile intoarse ca in foto1 probabil nici comerciantii nu prea stiu cum trebuie in lipsa unui manual de utilizare serios.
buna eu am una poloneza foto 1 cum spui tu uneori se cam infunda, mai are o slabiciune cam slab cadru mi sa rupt deja in vreo doua locur. la cea turceasca sunt bine montate (rotile) la ce pol nu sunt bine a la ce pol mai are o smecherie daca o dai peste cap adica de la axu principal cel cu lanturi mai lungi atunci sparge brezdele adica le imprastie eu as incercao pe cea turceasca spor la treaba

#32
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

View Postragabader, on 20th July 2012, 20:28, said:

Am schimbat-o cu una cu 5 roti.Cu asta tractorul merge cu rotile perfect printre brazde.Da am dat de alta hiba..se infunda des la roata a doua mai ales dimineata cand adun pe roua sa nu se sfarme.Cum da de un fan mai lung il invarte pe langa cadru si se infunda.Grebla e poloneza (foto 1) cred ca-i un defect de proiectare.Punctele tari : aduna foarte bine nu ramane un pai chiar si pe teren denivelat :) si viteza de lucru mare, puncte slabe: rasuceste fanul il face valatuci mai ales dimineata,il taraste dupa ea uneori lasand gramezi incalcite.
Am si unele nelamuriri de ex. la ce foloseste tensionarea arcurilor, sa apese rotile mai tare in pamant?
Si una care poate parea prosteasca, cum se monteaza rotile cu dintii orientati inainte sau inapoi.Eu am monta-to cu dintii inainte (ca in foto 2 grebla turceasca) dar pe net am vazut montata cu rotile intoarse ca in foto1 probabil nici comerciantii nu prea stiu cum trebuie in lipsa unui manual de utilizare serios.
In fotografia 2 sunt orientate corect rotile. Deasemenea grebla din fotografia 2 are rotile mai mari si se poate regla latimea de lucru. Aceasta poate strange cu patru roti doua brazde de cositoare de 1.65. Te duci cu doua si te intorci cu alte doua (4 in 1). (Bineinteles daca brazda este groasa faci 3 in 1 ca sa poti sa mergi cu balotiera). A fost exact cum ne-a sfatuit cel care ne-a vandut-o.
Pt. cea din prima fotografie trebuie sigur 5 roti ca sa-ti ia 2 brazde de 1.65 pt. ca rotile sunt mai mici si nici nu are reglaj de latime. Asta este, iei cate o brazda.

#33
kristyan2

kristyan2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.03.2013
as vrea sa ma ajutati si pe mine daca se poate
vreau sa achizitionez o grebla si nustiu sigur ce fel de grebla sa imi iau,tip soare sau rotativa,daca imi poate spune cineva avantaje si dezavantaje si poate recomandari
grebla o folosesc in zona de deal si dupa un tractor u 640 dtc
multumesc

#34
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare dragi forumisti!
Doresc sa-mi achizitonez o grebla pe care o sa o folosesc in mod special la strans de trifoi. Grebla o sa fie atasata la un tractor u445 si o sa stranga trifoiul taiat de o cositoare cu tamburi, avand masa de lucru 165 cm.
Cum cea cu discuri/roti este mai ieftina si multa-multa treaba n-o sa fac cu ea (maxim 20 de ha pe an), vin cu cateva intrebari:
1. Cu cate discuri/roti sa o iau, 4 sau 5? Am inteles ca la 4 calca putin brazda?
2 .Merita sa iau una SH? sau sa strang cureaua si sa iau noua?
3. Care-s mai fiabile? Turcesti sau poloneze?

Eu as inclina spre una SH (aviz vanzatorilor :D), aveti idee vreun comerciant prin zona Ilfov si imprejurimi? Demontat o pot transporta intr-un papuc?
Astept pareri/sugestii,
Mihai.

#35
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Ca o parere personala,eu te indrum spre o grebla tip ''paianjen''.Vorba unui amic ''=ma,dupa greblatura asteia si oaia moare de foame in urma ei''=.Axeaza-te pe una cu un camp de lucru mai mare(masoara distantele pe care le ai la brezdele taiate de cositoare),si daca dispui de bani merita sa cumperi si una de imprastiat(rasfirat).Depinde si cum ai locurile de coasa ,sunt drepta,sunt in panta .Cele cu roti tip''soare'' sunt bune si ele,dar dupa o anumita folosire,se uzeaza mai repede coltii de greblare ,si se rup in ''draci'',plus ca cea cu 5 roti se infunda citeodata.

Edited by ssf99bv, 31 May 2013 - 11:50.


#36
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salut,
am citit si stiu ca astea tip paianjen sunt mai bune, treaba-i ca nu dispun de multi bani si n-o sa o folosesc foarte mult. Eu inclin spre grebla tip soare, despre ea vreau mai multe informatii.
Strange brazda de trifoi daca-i mai groasa? face brazda buna ptr balotat? Se repara repede, costuri piese.
Din cate am vazut, o grebla tip soare m-ar costa cam 2500 noua, una tip paianjen cu suprafata mai mare de lucru este scumpa....
As prefera sa iau una tip soare SH, astfel mi-as limita investitia si asa stau cam prost cu lovelele... Posted Image

Mihai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate