Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Greble mecanice

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
Alextoth034

Alextoth034

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.02.2015

 cristi1799, on 18 iunie 2017 - 10:17, said:

am si eu o problema,daca ma puteti ajuta
am achizitionat o grebla pe curele,iar cand am bagat-o in lucru am vazut ca imi intoarce fanul peste curele in loc sa il adune in val
daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi legat de reglaje sau orice legat de folosirea ei
mentionez ca am aceasta problema si la fan mare si mai putin mare si n panta si pe drept
multumesc
s-ar putea sa se fi montate curelele cu tot ansamblul [colti+curele] invers.Ce tractor ai?Nu se invirte priza  invers?

#92
cristi1799

cristi1799

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2017
se poate mari turatia prizei de putere la u 640,adica la 1000 rotatii?

#93
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

 cristi1799, on 21 iulie 2017 - 08:37, said:

se poate mari turatia prizei de putere la u 640,adica la 1000 rotatii?
Era undeva descris modul de modificare a vitezei de turatie la priza de putere. Evident pe alt topic (tractorul u650, U445, sau  documentatii tractoare, nu mai stiu exact). Trebuie dat jos capacul, parca, si acolo se muta ceva altundeva. Succes

#94
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Salut,

Ce diferente avantaje/dezavantaje exista intre diferitele tipuri de greble:
-cu sori
-paianjen
-cu banda

Unde/cand este recomandta sa se foloseasca una si unde alta?

Cu care se poate strange?

Multumesc

#95
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 ionsteg, on 05 aprilie 2018 - 08:28, said:

Salut,

Ce diferente avantaje/dezavantaje exista intre diferitele tipuri de greble:
-cu sori
-paianjen
-cu banda

Unde/cand este recomandta sa se foloseasca una si unde alta?

Cu care se poate strange?

Multumesc
Nicio parere opinie?
Nimeni cu experienta?

#96
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Cred ca sa scris pe topic despre asta.Cea soare aduna fanul ca un fuior daca vrei sa încarci manual te chinui,la balotiera e ok ,cea mi simpla fără grupuri,curele,păianjenul e buna ca poate avea latime mare(3 metri si chiar mai mult),dar complicata are grupul pe ulei/vaselină daca pica re costa de la 1000 de ron repatatia in sus, cu banda pe curele buna dar curelele sunt scumpe si bridele de la prinderea coltilor sunt din plastic si se rup.mai exista pe lant de asta am si eu,foarte buna are obsungura curea de când o am am schimbat doar colti si un cauciuc de la o roata.

#97
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 Techmasters35, on 14 aprilie 2018 - 09:02, said:

Cred ca sa scris pe topic despre asta.Cea soare aduna fanul ca un fuior daca vrei sa încarci manual te chinui,la balotiera e ok ,cea mi simpla fără grupuri,curele,păianjenul e buna ca poate avea latime mare(3 metri si chiar mai mult),dar complicata are grupul pe ulei/vaselină daca pica re costa de la 1000 de ron repatatia in sus, cu banda pe curele buna dar curelele sunt scumpe si bridele de la prinderea coltilor sunt din plastic si se rup.mai exista pe lant de asta am si eu,foarte buna are obsungura curea de când o am am schimbat doar colti si un cauciuc de la o roata.
Mersi,

Paianjenul cum strange ? Tot ca cea soare?
cea pe banda cum il strange? te chinui daca il incarci manual?

#98
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Paonjenul il strange brazda,la fel si cea pe curele se încarcă fanul mult mai usor decât strâns cu cea tip soare.

#99
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Cea de tip păianjen strînge cel mai bine, zici ca mătură în urmă

#100
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
Va salut, vrem sa cumparam o grebla mai mica pt un tractor de 32 cp pt o zona de deal cu randuri de pomi , una tip paianjen , sunt o multime pe olx prin toata tara, ce model, ce firma , din ce an sa aleg , la ce sa fiu atent cand o iau, nu am mai avut pana acum una si nici nu prea avem pe cine lua cu noi sa le verifice , dar noi , se gasesc si noi cu 1500-2000 euro , sunt mai bune sau mai slabe unele noi ?

#101
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna colegi.As dori o parere despre greblele de imprastiat fan.Care ar fi cele mai bune modele/firme.As dori cu prindere in tiranti si cat mai simpla.Multumesc.

#102
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Salutare,

Se poate sa-mi indicati si mie, dintre greblele tip paianjen, care e aia de strans si care e de imprastiat (rasfirat)? Niste link-uri catre niste poze de pe net ar fi grozav...

Multumesc,

B

#103
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salutare, poate cineva sa ma  lamureasca si pe mine  care sunt avantajele si dezavantajele intre o grebla paianjen pe baie de ulei si una fara, cu lubrufiere pe vaselina?

Edited by Qipper, 02 February 2023 - 18:18.


#104
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Teoretic cea cu baie de ulei ar trebui sa fie mai buna ca are ulei si unge toti dinti de la pinioane,dar fiecare cu parerea lui.
Cauta un model care este popular in zona ta, dute la fermieri din zona ta si altfel discuti fata in fata.
La aceste scule trebuie sa ai noroc, daca gasesti una cu uzura mica, te duci, o inspectezi si daca iti convine o cumperi. Am vazut destule greble stricate iar cele cu baie de ulei au fost mai multe ca cele pe vaselina(se poate sa fie fabricate modele mai multe cu baie de ulei decat fara).
Eu am cu ungere cu vaselina, Kuhn de 2,80 m, o am de 10 ani si am schimbat la ea doar rulmentii de la roti si anvelopele, nici macar un deget de adunare a fanului nu am rupt in tot acest timp(e model cu 3 roti).
Vara cand e caldura mare si o uit la soare curge vaselina pe pamant de la coroana, o gresez de 2-3 ori pe sezon cu vaselina care o gasesc mai ieftina si jar mananca!
Bafta!

Edited by rosebowl, 15 February 2023 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate