Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Greble mecanice

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Salutare! Intentionez in perioada urmatoare sa achizitionez o grebla mecanica si stau in dubii asupra modelului. Initiam intentionam sa cumpar una de tip "paianjen" dar dupa o discutie cu cineva care avea atat acest model cat si una de tip "soare", mi-a recomandat al doilea model.
Personal am dubii asupra celui de-al doilea model din prisma faptului ca actionarea nu este facuta prin intermediul prizei de putere a tractorului ci prin actionare la sol. Astfel nu stiu daca rezulta o lucrare de calitate, in schimb acest model are avantajul ca realizeaza doua tipuri de lucrari - intoarcere si adunare.
Daca poseda cineva astfel de utilaje rog sa exprime un punct de vedere!
Multumesc!

Edited by midstar, 28 November 2010 - 12:45.


#2
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Salut,am lucrat cu ambele, aia tip soare se cam infunda si sudez mai tot timpul la ea caci racaie prin pamant si se tot rupe; aia tip paianjen e mai productiva in schimb se duc repede rulmentii de la brate si ca sa umbli p'acolo e cam dificil.
Daca e sa-ti dau un sfat cauta una tip paianjen noua si mai de firma,e de vreo 3-4 ori mai scumpa dar face banii!
Daca optezi ptr aia soare ia-ti si un aparat bun de sudura(vezi topicul http://forum.softped...owtopic=732645)

Edited by katlin, 19 December 2010 - 15:20.


#3
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Postkatlin, on 19th December 2010, 16:18, said:

Salut,am lucrat cu ambele, aia tip soare se cam infunda si sudez mai tot timpul la ea caci racaie prin pamant si se tot rupe; aia tip paianjen e mai productiva in schimb se duc repede rulmentii de la brate si ca sa umbli p'acolo e cam dificil.
Daca e sa-ti dau un sfat cauta una tip paianjen noua si mai de firma,e de vreo 3-4 ori mai scumpa dar face banii!
Daca optezi ptr aia soare ia-ti si un aparat bun de sudura(vezi topicul http://forum.softped...owtopic=732645)
Merci de raspuns, totusi eu cresc vaci si nu asi vrea sa-mi ramana vreo sarma prin fan! Ramane sa mai studiez!

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sarma poate sa-ti ramana de pe la baloti, nu de la greble!
Mai studiaza, mai e varianta sa strangi fanul cu furcile manuale,dar si alea au sarma...mama lui de drob (de sare)

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postkatlin, on 19th December 2010, 17:57, said:

Sarma poate sa-ti ramana de pe la baloti, nu de la greble!
Mai studiaza, mai e varianta sa strangi fanul cu furcile manuale,dar si alea au sarma...mama lui de drob (de sare)

Nu prea se mai baloteaza cu sarma, ci cu sfoara...

Si nu, nu e un "drob de sare" ! Midstar stie ce zice - sa^rmele ajunse in furajul vacilor provoaca multe necazuri - dintre care cea mai grava e reticulo-pericardita traumatica.

#6
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Nu ma refeream la sarma de balot, nu asi folosi baloti legati cu sarma, pentru vaci, nici sa ma arzi cu fierul rosu, ma refeream la faptul mentionat mai sus de tine "aia tip soare se cam infunda si sudez mai tot timpul la ea caci racaie prin pamant si se tot rupe" - Daca se rupe o bucata de dinte si apoi il prind in fan la imbalotat? La asta ma refeream!

#7
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
N-am vazut sa se rupa din dintii greblei, poate doar la alea de calitate indoielnica.
Si am vazut cum arata o vaca ce s-a profilat pe sarma...nu-mi pot da seama cum a inghitit sumoiogul ala!
Aa,si prin zona noastra cine are presa pe sarma are intaietate.

Edited by katlin, 20 December 2010 - 08:37.


#8
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008
Eu am tot lucrat cu una tip soare.
Turceasca,cred ca cea mai de calitate care se poate gasi si se rup dintii ca la discoteca...
Dar daca e locul bun,fara musuroaie,denivelari si brazdele nu excesiv de groase nu prea se rup.Cand se rupe,se rupe o bucata mare din dinte,peste 30 cm,deci nu prea are cum sa o mance vaca.Nu am vazut nici un dinte in baloti pana acum ca mai se scutura cand balotezi,sau se infunda berbecu si rupi boltu cand mai prinde cate unu la cutite,dar rar nustiu daca am patit-o de 2-3 ori.
Ce e bine la ele e ca am dat 1700 Ron pe ea noua,acum 3-4 ani si lucru fara mila,una pe cardan nu gasesti in banii aia.
Totusi nu prea productiva,te chinui cam toata ziua la 7-8 hectare de adunat.

#9
tudorgab

tudorgab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.05.2007
Pot cu tarie sa va contrazic: am o grebla tip soare cu 4 elementi, turceasca, din primavara acestui an. Sunt foarte foarte multumit. Nu imi pot inchipui cum se poate rupe un dinte. La o viteza medie de 6-7 km/ora n-am avut niciodatã necazuri; probleme ai daca mergi nebuneste. Referitor la productivitate, 8 ha le faceam in 3,5-4 ore, daca erau bucatele. Iar de imbalotat, am imbalotat si pe urma uneia rotative si vreau sa spun ca nu se compara calitatea fanului nici a lucrarii. La cea rotativa se scutura mult comparativ cu soarele, plus de asta pamantin siruri de nu-i adevarat.

#10
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Multumesc! M-am decis, merg pe grebla tip soare, revin cu detalii privind gradul de multulmire!

#11
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

View Posttudorgab, on 26th January 2011, 13:37, said:

Pot cu tarie sa va contrazic: am o grebla tip soare cu 4 elementi, turceasca, din primavara acestui an. Sunt foarte foarte multumit. Nu imi pot inchipui cum se poate rupe un dinte. La o viteza medie de 6-7 km/ora n-am avut niciodatã necazuri; probleme ai daca mergi nebuneste. Referitor la productivitate, 8 ha le faceam in 3,5-4 ore, daca erau bucatele. Iar de imbalotat, am imbalotat si pe urma uneia rotative si vreau sa spun ca nu se compara calitatea fanului nici a lucrarii. La cea rotativa se scutura mult comparativ cu soarele, plus de asta pamantin siruri de nu-i adevarat.


Puteti sa-mi spuneti cum se lucreaza cu grebla de tip soare? Adica se tin tirantii mai sus sau la flotant? (Ma gandesc ca daca ii las la flotant e greutate prea mare pe sarme si merge taras.)

#12
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Postnewholland, on 11th February 2011, 14:52, said:

Puteti sa-mi spuneti cum se lucreaza cu grebla de tip soare? Adica se tin tirantii mai sus sau la flotant? (Ma gandesc ca daca ii las la flotant e greutate prea mare pe sarme si merge taras.)
Din ce se vede in filumetul de mai jos cred ca se tin un pic ridicati. Mai jos este operatiunea de intoarcere!
Intoarcere fan cu grebla tip soare
Operatiunea de adunat (grebla dubla)

Edited by midstar, 28 February 2011 - 22:14.


#13
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
am ceva nelamuri legate de greblele tip paianjen. am vazut 2 modele. cica una ar fi pt strans fanul, are bratele paralele cu solul si cam 5 sarme arcuite, si una pt risipit brazda cu bratele oblice fata de sol si cu 2-3 arcuri pe brat. nu este unul si acelasi utilaj? adica nu poti si strange si risipi fanul cu acelasi utilaj?

#14
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
am gasit acest tip de grebla. ce se poate face cu ea? se poate strange fanul cu ea? sau este doar pentru imprastiat?

Attached Files



#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Desi nu am lucrat cu acest tip de grebla,parerea mea este ca se pot face ambele operatiuni(strangere si imprastiere) in functie de posibilitatea reglajului ridicarii [furcilor].
La ce pret ati gasit grebla?

Edited by gcom61, 20 March 2012 - 20:30.


#16
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
parerea mea este ca este numai pentru rasfirat.si eo sant  in cautarea unei greble si as merge pe cea roatativa ca te ajuta ce l putin la un teren putin denivelat ,adik strange mai bine etc.
eu vreau sa o folosesc la lucerna.daca mai sant pareri,  cunostinte ,firme ,preturi , siteuri,experiente. va rog sa nu ezitati  sa postati.

#17
_dodo7_

_dodo7_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012
ma ajuta cineva sa gasesc o grebla paianjen cu doua capuri?
daca se poate si pret?

#18
darius-21

darius-21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.01.2012

View Post_dodo7_, on 13th June 2012, 15:18, said:

ma ajuta cineva sa gasesc o grebla paianjen cu doua capuri?
daca se poate si pret?


Vezi aici:

http://www.tocmai.ro...e...mp;2&jd=all

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate