Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24640 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#17929
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postpenticostalul, on 26 august 2021 - 21:19, said:

Coreea de Nord este Paradisul Ateist.
Asta e treaba pe care o aveți.
Una mare.
Eu zic ca exista lucruri mai grave decat ateistii care nu cred intr-un dzeu....

#17930
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Da, sataniștii care i se închină lu' :vampire:

Edited by penticostalul, 27 August 2021 - 00:42.


#17931
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu, e vorba de cei care pocesc sau vor sa poceasca si sa zapaceasca de cap fiinta umana in asa fel incat aceasta sa nu mai stie ce e....

Si culmea... ca se folosesc de cea mai puternica energie a acestei fiinte umane... pentru a o corupe.

#17932
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 27 august 2021 - 00:39, said:

Ai multe cunoștințe care predau evoluționismul "științific"?

Am !

În familia mea mare, de la unchi, mătuşi şi ce-or mai fi, mulţi au activat în domeniul raţiunii. Ţin minte că încă de la 5 ani, aveam un unchi, trăieşte şi acum, care m-a iniţiat în cunoaşterea sistemului solar, fiind într-o livadă. El şi picta dar nu aşa de bine precum un alt unchi care m-a iniţiat în pictură de-a binelea. Până la 14 ani pictam şi eu, dar...talentul meu a luat o altă direcţie şi, s-a pierdut. Încă am tablourile pictate de mine între 10 şi 14 ani. Posted Image

Revenind la evoluţionism: o mătuşă care mă iubea mult era implicată în predarea teoriei darviniste. "Doamne iart-o" că a murit anul trecut, în Ianuarie, cu o lună înainte de a veni Covid-ul în România, că aş fi vrut mult să discut cu ea despre asta.

Deci, antececentele mele sunt pe linie...paterno-maternă. Posted Image Sigur, la bătrâneţe îi mai aud pe unii vorbind despre Dumnezeu, însă aşa, ca concept.

Edited by lupini, 27 August 2021 - 01:14.


#17933
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Să-ți trăiască toate neamurile!
Mult și bine.

Eu te întrebam de cunoștințe.
Despre rudele userilor nu comentez.
Din principiu.

View PostFluk3, on 27 august 2021 - 00:50, said:

Nu, e vorba de cei care pocesc sau vor sa poceasca si sa zapaceasca de cap fiinta umana in asa fel incat aceasta sa nu mai stie ce e....
Așa e!
Ținta lor este să-i facă pe oameni să se creadă niște animale.

#17934
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Așa e!
Ținta lor este să-i facă pe oameni să se creadă niște animale.
Pai e foarte simplu... oamenii au capabilitatea de a se ridica desupra conditiei animale, deasupra instinctelor...problema e ca nu o fac pt ca tot ce tine de media, fizic, joburi, relatii sociale indeamna la acceptarea si exploatarea acestor simturi fizice intr-un mod egoist.  
Daca intelegi lucrul asta o sa intelgi si problema cu evolutia/involutia... pt ca nu e doar o problema de natura fizica.

#17935
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
În Coreea de Nord este cultul preşedintelui,
vă atenţionez pe toţi bisericoşii.
Preşedintele Coreei este la fel de vanitos ca şi dumnezeul din VT:
"Să nu ai alţi dumnezei decât pe Mine."

La fel a fost şi în URSS cu Lenin.
Venea lumea la mausoleul lui Lenin ca nişte pelerini care se închină la moaşte.

#17936
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 26 august 2021 - 18:32, said:

Bre nene, ce treaba avem noi cu coreea de nord. Acolo e un sistem comunist. Pe mine ma intereseaza ca nu cred in divinitati. Ce ma doare capul de coreea de nord. Tu esti normal?

Ai scris mai sus ca dumnezeu are miliarde de ingeri  care au creat totul. De unde scoti asemenea tampenii? Nu crezi in stiinta dar crezi in miliarde de ingeri. Ptiu, ca scuip in san. Ai mila mea, te compatimesc.
Nu intelegi ca guvernarea comunista din Coreea N, gresit considerata comunista ci criminala, interzice cu desavarsire religia ?
Va place o astfel de guvernare ?
Orice guvernare atee duce la inchisoarea constintei.


Da, sunt mii de miliarde de ingeri, si am dedus din scrieri biblice. Findca un astfel de numar poate pune in practica cu ajutorul tehnologiilor in 6 zile creatiunea. Si e credinta asta. Daca nu poti crede asta atunci cum poti crede ca viata pe pamant a aparut singura ?
V-am dat doua argumente ca e imposibil ca viata sa fi aparut singura, primul argument, celulele biologice sunt construite din proteine, acestea nu pot aparea fara celule, findca ele sunt construite pe baza informatiei din ADN, si al doilea argument, caracteristicile fizice sunt controlate de  mai multe gene, o gena controleaza mai multe caracteristici, asa ca nerozia ca evolutia a fost lenta si mici modificari va lasa cu teoria'n aer.

#17937
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpenticostalul, on 27 august 2021 - 00:39, said:


Ai luat o decizie bună.
Este mai ferice să dai decât să ceri!


Ai multe cunoștințe care predau evoluționismul "științific"? Posted Image


Nu mai fii invidios!
Plajele din Venice Beach nu sunt numai pentru atei și păgâni Posted Image

De fapt Domnul a creat tot ce-i mai frumos în această lume pentru... copii Lui favoriți!  :habarnam:

Tot te incurci in i-uri.

Se scrie "nu mai fi invidios", "copiii lui favoriti".

Edited by vinciun, 27 August 2021 - 13:48.


#17938
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai dreptate, mi-au scăpat, mulțumesc pentru atenționare!
Voi încerca să fiu mai atent... :arigato:

#17939
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 24 august 2021 - 19:58, said:

Iti dau dreptate.... doar ca in cazul asta, niciun crestin nu ar avea dreptul sa vorbeasca in necunostinta de cauza despre evolutie, fizica, etc decat daca e evolutionist, fizician samd...

Nimeni nu ar trebui sa vorbeasca in necunostinta de cauza. Cu atat mai mult cand considera subiectul respectiv un basm. In ceea ce ma priveste, nu consider teoria evolutiei un basm, chiar daca sunt ortodox practicant, spre deosebire de dumneata care consideri pe Dumnezeu un basm si vorbesti doar la misto despre El.

View PostFluk3, on 25 august 2021 - 09:30, said:

Hmm.. adica tu ai o diploma acreditata in teologie sau... cum ? Posted Image

Nimeni n-a pus accentul pe diploma, in afara de dumneata. S-a pus accentul pe discutarea la modul serios a unui subiect. Si nici un ateu nu poate discuta la modul serios despre Dumnezeu, de vreme ce-L compara cu oricare alt personaj de poveste.

View PostValmont43, on 25 august 2021 - 10:35, said:

Iti doresc tare mult "sa adormi" la fel ca si copiii irakieni in gaze de lupta. Stii cum e sfarsitul? Ai niste spasme ingrozitoare, faci spume la gura si te zvarcolesti minute bune pana mori....
Crezi ca asta e "un lucru bun" o moarte ca asta?


Si un epileptic se zvarcoleste, dar nu stiu daca o face la modul constient. Asa ca nu stim ce inseamna sfarsitul acelor copii si, mai ales, ce se intampla dupa ce parasesc acest trup. Iar pana nu stim, ar trebui sa nu ne dam mari, scotand din burta teorii ce nu pot fi sustinute.

View PostValmont43, on 25 august 2021 - 10:35, said:


Nu LA TOATE, ci doar la asta: cum poate asista un creator asa de bun si milostiv cum il descrie religia la toate atrocitatile din lume?

Doar ti se pare ca stii dumneata ce este bine si ce este rau. In fapt, habar nu ai si-ti trebuie doar un pic de bun simt, sa privesti in dumneata si sa vezi ca-i asa.
Dumneata il judeci pe Dumnezeu din perspectiva de ateu. Ceea ce-i o aiureala absoluta. Pentru ca nu consideri ca exista duh si suflet, ci doar trup. Dar, daca exista doar trup, atunci nu-i nici o atrocitate in lume, doar naturala lege a junglei. Deci, cu cine te certi?

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 25 august 2021 - 15:19, said:

A interpreta din biblie dupa bunul plac, si apoi a vorbi despre ratiune si inteligenta, e de rasul curcilor. Voi sunteti cei mai periculosi oameni, care nu recunosc nimic, nici macar in fata faptului implinit. Sunteti periculosi pt ca puteti impuia prostiile voastre in creierul naivilor. Si la noi in Romania, prostia e la cote inimaginabile.

Dar de unde stii dumneata la ce cote este prostia? Esti calificat sa calculezi asa ceva? Sigur nu!

View PostClub27, on 25 august 2021 - 19:16, said:


Falsă ştiinţă sau pseudoştiinţă este de exemplu teologia,
fiindcă nu se întemeiază pe fapte şi dovezi palpabile,
dar pe speculaţii. Lucrul teologilor este să bată mucii în piuă.

Evoluţia speciilor este mai mult decât o teorie bine documentată şi demonstrată.
Evoluţia este un fenomen care se petrece sub ochii noştri.
Biologia se întemeiază pe teoria evoluţiei.

De fapt, singura stiinta care se intemeiaza pe dovezi palpabile este teologia. Celelalte, doar pe presupuneri.

View PostClub27, on 26 august 2021 - 08:52, said:

Dovezi întru susţinerea evoluţiei sunt foarte multe,
doar că ele sunt ignorate de către creaţionişti în mod deliberat.

Iar creaţioniştii nu pot aduce nici o dovadă întru susţinerea ideii lor decât biblia şi credinţa lor oarbă.

Nu exista conflict intre creationism si evolutionism. Doar unii creationisti sau evolutionisti sunt atat de nepregatiti in domeniul pe care il apara, incat habar nu au cu ce alt domeniu se contrazice sau nu. Ei sunt doar ca niste animale care judeca dupa ceea ce simt, nu dupa ceea ce stiu.

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 26 august 2021 - 08:53, said:

Dovezile stiintifice sunt in cartile de biologie. Eu nu sunt om de stiinta sa ma apuc sa insir pe aici chestii. Mergi si tu la scoala daca ai ramas in urma. Religia e pt oameni inapoiati, salbatici. Vrei sa ramai asa? Evoluati si voi ca viata e scurta. Stii vorbele lui Lenin, invatati invatati invatati.

Adevarat ca nu esti om de stiinta. Daca ai fi, ai fi mai atent cu ceea ce scoti din gura.

View PostValmont43, on 26 august 2021 - 09:39, said:

Totusi daca sustii ca evolutia este o teorie falsa, cum crezi ca suna aia in care un nene a facut un hocus-pocus si au aparut toate...
Cum demonstreaza asta un teist?

Hocus-pocus este Big Bangul. In Geneza avem o munca uriasa facuta de Dumnezeu si ingeri, in nici un caz de hocus-pocus.

View PostClub27, on 26 august 2021 - 10:08, said:

Creştinii se prefac a nu şti că ateismul datează din Antichitatea clasică.
Filosoful Epicur este unul din ateii cunoscuţi ale acelor timpuri.

De aceea si exista un verset in Scriptura in care Dumnezeu spune  ”iata, ca  intorc pe copiii tai impotriva copiilor mei, Grecio”.

View Postpacopaco1967, on 26 august 2021 - 10:28, said:

E corecta afirmatia ta, adica indivizi precum Darwin neavand nici tehnica si nici cunoastere au cutezat sa se hazardeze in spune ca viata nu e creatie divina. Dar ei au o scuza, ca nu au detinut microscoape electronice sa cunoasca despre celula biologica, sa cunoasca despre gene/cromozomi, sa descopere ca genele contin informatii codate, si ca o caracteristica fizica.biologica e controlata de mai multe gene si ca o gena controleaza mai multe caracteristici. Apoi faptul ca proteinele sunt fabricate de celule biologice si ca celulele sunt construite din proteine. Mai pe intelesul vostru, trebuie sa existe proteinele inainte de a aparea prima celula biologica, lucru imposibil findca ele sunt produse de celule pe baza genelor.

Darwin era credincios. Niciodata nu a spus ca viata nu-i o creatie divina.

#17940
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Nimeni nu ar trebui sa vorbeasca in necunostinta de cauza. Cu atat mai mult cand considera subiectul respectiv un basm. In ceea ce ma priveste, nu consider teoria evolutiei un basm, chiar daca sunt ortodox practicant, spre deosebire de dumneata care consideri pe Dumnezeu un basm si vorbesti doar la misto despre El.
In cazul asta iti incalci peste credinte... Ia intreaba-l pe preotul tau cum a aparut omul...

Nu-l consider basm ci doar ca nu-l consider asa cum il considerati voi :)

Quote

Nimeni n-a pus accentul pe diploma, in afara de dumneata. S-a pus accentul pe discutarea la modul serios a unui subiect. Si nici un ateu nu poate discuta la modul serios despre Dumnezeu, de vreme ce-L compara cu oricare alt personaj de poveste.
Pai daca citesti biblia ca si pe o poveste cum vrei sa o iei.. ?

#17941
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View PostDorel666, on 31 august 2021 - 15:39, said:

De fapt, singura stiinta care se intemeiaza pe dovezi palpabile este teologia. Celelalte, doar pe presupuneri.
Da? Atunci demonstrează cu dovezi palpabile că "sfântul duh" există, iar "sfânta treime" se sprijină pe logică.

View PostDorel666, on 31 august 2021 - 15:39, said:

Nu exista conflict intre creationism si evolutionism.
Există. Deaceea predicatorii atacă teoria evoluţiei cu vehemenţă.

#17942
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostClub27, on 31 august 2021 - 19:57, said:

Există. Deaceea predicatorii atacă teoria evoluţiei cu vehemenţă.
Da.
Pentru că minciuna nu poate fi tolerată.

#17943
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,161
  • Înscris: 13.02.2004
Care minciuna? Ca exista d-zeu? Aia-i drea dreptul inselatorie.
In schimb, se pare ca religia ridica in slavi prostia, ipocrizia, egoismul si xenofobia. Cam asta se predica in biserica...si astea-i sunt mecanismele pentru inselatoria pe care o practica.

#17944
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Înșiri bolovănisme.

#17945
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,161
  • Înscris: 13.02.2004
iar tu basme si sarlatanii...
Tocmai discutam cu cineva...stiu cel putin 3 cazuri de pendicostali ce si-au dat afara copii din casa pentru ca aleasa/alesul inimii nu este din biserica lor...superb...esenta religiei.

Edited by bolovan, 01 September 2021 - 16:04.


#17946
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Teoria evoluţiei este demonstrată ştiinţific.
Dar viziunea creaţionistă asupra lumii nu este aceeaşi în diversele religii pe care le practică omenirea.
Care creaţionism este adevăr, acel iudeo-creştin, islamic, induist, budist, etc. ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate