Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25215 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1153 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (551 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (509 votes [43.88%])

    Percentage of vote: 43.88%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.62%])

    Percentage of vote: 8.62%

Vote Guests cannot vote

#12637
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
daca m-ar interesa pentru femei atunci mi-as lua un bmw, e ultrasuficient si-mi permit. sa conduci un porsche e ca si cum ai asculta bach interpretat de cea mai tare orchestra din lume.

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 15:46, said:

probabil ca fiii inchisi cu tatii lor in puscariile comuniste ti-ar putea demonta usor aceasta afirmatie...
din contra, confirma ceea ce am spus, au fost niste idioti.

#12638
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu cred ca daca vrei poti ..se gaseste o cale, dar va fi o lectie pe care ti-o da Dumnezeu, sa vezi ca nu ai nevoie

#12639
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

In crestinism, a sta in prezenta lui Dumnezeu a-L asculta, a-I aduce lauda, a-I sluji e singurul premiu ravnit.

Pe bune, lasa textele astea ca mi se face rau. Ori nu sti ce scop are religia pe care ti-o asumi ori iti place sa te crezi buricul pamantului.

Scopul tuturor crestinilor e mantuirea, adica salvarea de la moarte vesnica, adica invierea. Adica "premiul".

Quote

Dumnezeu a oferit oamenilor pe singurul Sau Fiu. Adica pe Sine Insusi. Nu cred ca exista ceva care ar putea valora mai mult...

Nu stiu.. e o chestie care trebuie discutata... Si un pestisor de aur care poate indeplini orice dorinta ar valora destul de mult.

#12640
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 16:00, said:

Pe bune, lasa textele astea ca mi se face rau. Ori nu sti ce scop are religia pe care ti-o asumi ori iti place sa te crezi buricul pamantului.
Imi pare rau ca ti se face rau. Credeam ca versetele sunt cele care au acest efect. Pot sa-ti dau si versetele, dar banuiesc ca nu vrei.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 16:00, said:

Scopul tuturor crestinilor e mantuirea, adica salvarea de la moarte vesnica, adica invierea. Adica "premiul".
Invierea si viata vesnica nu sunt sinonime. Mai mult, orice om intreg la minte care are o intelegere primara dar corecta a crestinismului, intelege ca in Rai nu ai ce cauta daca nu-L asculti pe Dumnezeu si pe idiotii, vorba lu' cirus, care-I aduc lauda 24/24, pentru ca in Rai nu mai exista si altceva. Nu tu femei frivole, tovarasi de chefuri, masini (BMW,porsche, etc), etc.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 16:00, said:

Nu stiu.. e o chestie care trebuie discutata... Si un pestisor de aur care poate indeplini orice dorinta ar valora destul de mult.
Cred ca povestile copilariei si-au pus amprenta prea mult asupra viziunii tale asupra lumii, deoarece in crestinism nu e vorba despre nici un pestisor care indeplineste X(de obicei, X numar intreg, finit) dorinte si nici despre vreun superman care sare instant in ajutorul oricarui napastuit(a).

#12641
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 16:15, said:

Invierea si viata vesnica nu sunt sinonime. Mai mult, orice om intreg la minte care are o intelegere primara dar corecta a crestinismului, intelege ca in Rai nu ai ce cauta daca nu-L asculti pe Dumnezeu si pe idiotii, vorba lu' cirus, care-I aduc lauda 24/24, pentru ca in Rai nu mai exista si altceva. Nu tu femei frivole, tovarasi de chefuri, masini (BMW,porsche, etc), etc.
nasol in rai, nu?
crestinismul daca ar respecta invatatura lui Isus ar fi facut deja sa traim in paradis si sa fim nemuritori, dar crestinismul a ajuns sa fie 180 de grade in opozitie cu ce zice Isus. nici macar daca s-ar fi respectat ce zice pavel, care l-a inteles pe Isus asa ca el, n-ar fi fost chiar rau, dar azi avem ceea ce avem, multime de biserici si preoti grasi si nehaliti. al naibii de nasol crestinismul asta.

Edited by cirus6, 27 November 2017 - 16:33.


#12642
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 16:15, said:

Imi pare rau ca ti se face rau. Credeam ca versetele sunt cele care au acest efect. Pot sa-ti dau si versetele, dar banuiesc ca nu vrei.

La ce ar fi bune versetele? Oricum in Biblie e un verset pentru orice, chit ca se bat cap in cap. Dar ca sa nu zici ca nu sunte deschis, posteaza 2-3. De preferat din NT.

Quote

Invierea si viata vesnica nu sunt sinonime. Mai mult, orice om intreg la minte care are o intelegere primara dar corecta a crestinismului, intelege ca in Rai nu ai ce cauta daca nu-L asculti pe Dumnezeu si pe idiotii, vorba lu' cirus, care-I aduc lauda 24/24, pentru ca in Rai nu mai exista si altceva. Nu tu femei frivole, tovarasi de chefuri, masini (BMW,porsche, etc), etc.

Nu sunt sinonime dar au legatura una cu alta.

Normal ca nu ai ce cauta daca nu il asculti. Eu ce spun aici?! Daca il asculti pe dumnezeu primesti premiul si ajungi in rai, daca nu, nu. Intrebarea e alta. La ce dracu mai vreti sa ajungeti in rai daca nu e nimic interesant acolo? Ce o sa faceti o vesnicie?!?! (te rog, nu-mi spune ca o sa traiti in iubire cu dumnezeu, ca chiar vomit)

Quote

Cred ca povestile copilariei si-au pus amprenta prea mult asupra viziunii tale asupra lumii

Spuse un credincios ateului Posted Image

Edited by oMariusRO, 27 November 2017 - 16:35.


#12643
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
apropo, tocmai ca exista aceasta forma de crestinism e o dovada ca nu exista dumnezeu, daca ar exista demult trebuia sa-i trasneasca pe preoti.

Edited by cirus6, 27 November 2017 - 16:35.


#12644
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 27 noiembrie 2017 - 16:34, said:

apropo, tocmai ca exista aceasta forma de crestinism e o dovada ca nu exista dumnezeu, daca ar exista demult trebuia sa-i trasneasca pe preoti.

Tu nu auzi ca dzeu nu e un superman care sa sara in ajutorul oricarui napastuit? Probabil nu e nici un batman care sa vaneze orice nelegiut.

Edited by oMariusRO, 27 November 2017 - 16:37.


#12645
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
atunci la ce ne ajuta? si daca nu ma ajuta cu nimic de ce as crede in el?

stai putin, deci dumnezeu nu poate nici macar trasni un popa escroc? poi atunci cum pot crede ca el imi va oferi viata vesnica?

#12646
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
daca tu nu faci ceva asta nu inseamna ca nu poti sa o faci.

Edited by dapix, 27 November 2017 - 16:46.


#12647
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
adevarat, dar daca io vreau sa fac ceva si nu fac acel ceva, inseamna ca nu pot.

#12648
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Poate dar nu vrea adica e rau.
Vrea dar nu poate adica e slab.
Vrea, poate dar....Dar ce?


#12649
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
poate ca nu a sosit ceasul. In definitiv, Dumnezeu este un Dumnezeu al regulilor si deci al ordinii.

#12650
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
se vede ca-i un dumnezeu al ordinii, cred ca din cauza asta e pace peste tot in lume si nu exista nici macar un conflict.....si toata aceasta manifestare de dragoste, in mare parte se datoreaza credintelor religioase sanatoase cum sunt cea iudaica, crestina si musulmana.

#12651
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 17:44, said:

poate ca nu a sosit ceasul.

Deci nu vrea încă.

#12652
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
una din reguli spune ca Dumnezeu nu e Dumnezeul tuturor.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 18:11, said:

Deci nu vrea încă.
Prea multe reguli, nu-i asa? Cu pestisorul parca era mai simplu.

Edited by dapix, 27 November 2017 - 18:15.


#12653
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 18:11, said:

una din reguli spune ca Dumnezeu nu e Dumnezeul tuturor.

Normal, era zeul evreilor, pana sa il adoptati voi

Quote

Prea multe reguli, nu-i asa? Cu pestisorul parca era mai simplu.

Ce are sula cu prefectura?

#12654
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
baieti va rog sa aveti in minte ca veti fi batrani, si totul se va narui sub voi, ce veti face atunci ? dati-mi un exemplu de un batran care va place

Edited by legit10, 27 November 2017 - 18:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate