Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24698 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#12601
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
iti spun din experienta, am fost ateu...când te loveste Dumnezeu, o face in asa fel, sa vezi si daca esti orb, niste coincidente ca daca nu devii credincios, te duci direct la balamuc

Edited by legit10, 26 November 2017 - 11:24.


#12602
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 legit10, on 26 noiembrie 2017 - 11:22, said:

iti spun din experienta, am fost ateu...când te loveste Dumnezeu, o face in asa fel, sa vezi si daca esti orb, niste coincidente ca daca nu devii credincios, te duci direct la balamuc
Esti in eroare , Tatal ceresc sau isus nu te forteaza. Te invita, iti arata cam ce este si te intreaba daca vrei sa intri in imparatia Lui. Astea cu datul de pamant sau alte idei sunt de la altul.

#12603
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
da, ma pentru tine Dumnezeu e un dobitoc care doar iubeste, nu esti realist, cum poate fi cea mai tare fiinta un dobitoc ? Dumnezeu pedepseste

#12604
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 25 noiembrie 2017 - 18:47, said:

Creatorul are niste principii peste care nu trece, Satan stie asta si profita din plin. Unul din principii "sa nu ucizi" si nu il ucide nici macar pe Satan. Nu a ucis pe nimeni niciodata Creatorul.

Si cine a spus despre ucis? Tu nu poti sa iti opresti pisica sa se aproie de acvariu decat daca o omori?

La Sodoma si Gomora tot Satana a fost?

Quote

Satan e imitator, el a dat niste porunci de ucideri lui Moise , in schimb Creatorul spune sa nu ucizi sa nu minti, sa nu furi, sa nu poftesti, sa nu curvesti, sa te odihnesti in ziua a 7-a, sa-ti cinstesti parintii, sa-ti iubesti Creatorul, sa nu idolatrizezi creatia, sa nu hulesti (sa nu zici ca raul e bine).

Hotaraste-te, Moise are poruncile de la Satana ori de la Creator?

Quote

Porunca "sa nu poftesti" include si "sa nu invidiezi" . Tot am impresia ca te roade invidia de ai asemenea frustrari. Tu  inca n-ai inteles ca cel rau nu te va lasa sa-i tulburi dorintele ?

Invidia fata de cine/ce?!

Quote

Nu de bani au ei nevoie ci e vorba de manipulare astfel sa-ti altereze constinta morala, sa te impinga sa ii urasti, sa te faca sa-ti doresti bogatiile lor, traiul lor. Nu intelegi findca nu crezi in existenta lui Satan. Scopul acestuia e sa demonstreze ca omul isi va canaliza energia spirituala spre rau si ura cand il vede pe altul bogat, mincinos, hot, criminal...  

Eu nu ii urasc pe bogati, ii urasc pe hoti, corupti si criminali. Exista bogati cinstiti si bogati hoti. Iar acum contrazici tocmai ce spuneai mai sus, ca cel ce uraste nelegiurea i se inchina lui Dumnezeu.

Quote

aminteste-ti atitudinea lui isus fata de astfel de oameni.

Aminteste-ti ce a facut Isus in templu.

Edited by oMariusRO, 26 November 2017 - 12:48.


#12605
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
21. I-am dat vreme sa se pocaiasca, dar nu vrea sa se pocaiasca de curvia ei!
22. Iata ca am s-o arunc bolnava in pat; si celor ce preacurvesc cu ea am sa le trimit un necaz mare, daca nu se vor pocai de faptele lor.
23. Voi lovi cu moartea pe copiii ei. Si toate bisericile vor cunoaste ca "Eu sunt Cel ce cercetez rinichii si inima"; si voi rasplati fiecaruia din voi dupa faptele lui


cum e paco ?

multi vorbiti fara sa stiti

Edited by legit10, 26 November 2017 - 12:53.


#12606
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Si cine a spus despre ucis? Tu nu poti sa iti opresti pisica sa se aproie de acvariu decat daca o omori?
Unde anume te-a oprit Dumnezeu ? S-a intamplat in cazult tau asa ceva vreodata ? Pe mine m-a oprit sa fac raul , si m-a oprit mai cu stil fara sa-mi faca rau.

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 12:46, said:

La Sodoma si Gomora tot Satana a fost?
Da

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Hotaraste-te, Moise are poruncile de la Satana ori de la Creator?
Moise a primit porunci si de la Creator dar si de la Satan. Poruncile "sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu poftesti, sa nu minti . . . ." sunt de la Creator , in schimb poruncile " pe curva sa omori  . . . " sunt de la Satan. Toate poruncile de pedepsire sunt de la Satan.

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Invidia fata de cine/ce?!
Eu nu ii urasc pe bogati, ii urasc pe hoti, corupti si criminali. Exista bogati cinstiti si bogati hoti. Iar acum contrazici tocmai ce spuneai mai sus, ca cel ce uraste nelegiurea i se inchina lui Dumnezeu.
Dragule important e sa urasi nelegiuirea, pe nelegiuit trebuie sa-l compatimesti findca cu siguranta la fel ai fi facut daca ai fi fost la butoane .

 oMariusRO, on 26 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Aminteste-ti ce a facut Isus in templu.
La templu a dat un exemplu ce se va intampla cu tradatorii/vanzatorii principiilor divine din imparatia cerurilor. Unii de pe acum isi fac planuri ca o sa pacaleasca ei intr-un fel vigilenta divina, adica se asteapta ca odata ajunsi in imparatia cerurilor sa jinduiasca la pozitii inalte sau la privilegii. Aceia vor fi lepadati, adica vor trai doar 120 ani pana ce trupul se va invechi si apoi ciuciu trup nou. Findca in vesnicie trupul se va invechi mereu insa vor primi cei ce sta in placerea divina trupuri la nesfarsit.

 legit10, on 26 noiembrie 2017 - 12:50, said:

21. I-am dat vreme sa se pocaiasca, dar nu vrea sa se pocaiasca de curvia ei!
22. Iata ca am s-o arunc bolnava in pat; si celor ce preacurvesc cu ea am sa le trimit un necaz mare, daca nu se vor pocai de faptele lor.
23. Voi lovi cu moartea pe copiii ei. Si toate bisericile vor cunoaste ca "Eu sunt Cel ce cercetez rinichii si inima"; si voi rasplati fiecaruia din voi dupa faptele lui


cum e paco ?

multi vorbiti fara sa stiti
Nu ma intereseaza smecheriile lui Satan.

#12607
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
fa-ti Dumnezeul tau, nu zice nimic de Isus ca nu ai treaba cu el

evident sper sa nu faci asta, dar inevitabil crezi in altceva

Edited by legit10, 26 November 2017 - 15:36.


#12608
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2017 - 15:31, said:

Unde anume te-a oprit Dumnezeu ? S-a intamplat in cazult tau asa ceva vreodata ? Pe mine m-a oprit sa fac raul , si m-a oprit mai cu stil fara sa-mi faca rau.

Cred ca ai uitat de unde a plecat discutia. De la afirmatia ta ca Dumnezeu nu intervine pe pamant. Iar eu ti-am spus ca e absurd ca un creator sa isi lase creatia de izbeliste, cu atat mai mult sa lase pe cineva sa o strice.

Daca pe tine te-a oprit, de ce nu ii opreste si pe aia care pot si fac mult mai mult rau decat tine?! De ce nu a oprit inchizitia, bomba de la hiroshima, etc, etc. De ce nu l-a oprit pe Stalin, pe Ceausescu Sau macar pe Dracnea sa nu mai fure...

Quote

Moise a primit porunci si de la Creator dar si de la Satan. Poruncile "sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu poftesti, sa nu minti . . . ." sunt de la Creator , in schimb poruncile " pe curva sa omori  . . . " sunt de la Satan. Toate poruncile de pedepsire sunt de la Satan.

Si creatorul l-a lasat pe satan sa isi bage coada in legile lui, ca sa nu mai inteleaga nimeni nimic. Halal creator...

Quote

Dragule important e sa urasi nelegiuirea, pe nelegiuit trebuie sa-l compatimesti findca cu siguranta la fel ai fi facut daca ai fi fost la butoane .

Cu siguranta as fi facut la fel? Pe bune?! Cum ai reusit sa ajungi la concluzia asta?

#12609
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
6. Ferice de acela pentru care Eu nu voi fi un prilej de poticnire."

cu dedicatie pentru paco, fara numar

#12610
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 oMariusRO, on 24 noiembrie 2017 - 08:05, said:

Daca urasc "nelegiurea" o urasc si atat, nu ma inchin la nimeni.
Legiuitorului care a definit legea dupa care definesti nelegiuirea tot i te-nchini, chiar daca nu vrei sa recunosti.

 oMariusRO, on 24 noiembrie 2017 - 08:05, said:

Nu o fac ca sa primesc premiu inca o viata si nu cred ca exista inca o viata.
Poate n-ai sa crezi, dar premiul de care vorbesti, in crestinism, nu e decat un bonus. Un efect secundar.
PS. nu exista decat o singura viata pe care o poti pierde dar poti sa o si recapeti din nou.

Edited by dapix, 26 November 2017 - 23:40.


#12611
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 dapix, on 26 noiembrie 2017 - 23:40, said:

Legiuitorului care a definit legea dupa care definesti nelegiuirea tot i te-nchini, chiar daca nu vrei sa recunosti.

Dupa logica ta inseamna ca eu ma inchin parlamentului si codului penal.

Quote

Poate n-ai sa crezi, dar premiul de care vorbesti, in crestinism, nu e decat un bonus. Un efect secundar.

E pe dracu. Este scopul in viata (asta) al tuturor crestinilor. Daca nu ar exista premiul asta nu ar mai exista nici crestini.

#12612
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
satan intra in lumea asta prin oameni, sunt oameni care aleg minciuna si raul in general...multi nu pot respira sub domnia lui Dumnezeu, vor sa fie cineva, vor femei, vor sa faca rau

#12613
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 oMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 08:32, said:

Dupa logica ta inseamna ca eu ma inchin parlamentului si codului penal.
a te dedica cuiva = a te inchina cuiva

 oMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 08:32, said:

E pe dracu. Este scopul in viata (asta) al tuturor crestinilor. Daca nu ar exista premiul asta nu ar mai exista nici crestini.
Nu, e doar o prejudecata a ta.

#12614
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 dapix, on 27 noiembrie 2017 - 10:12, said:

a te dedica cuiva = a te inchina cuiva

E unul din multele sinonime, care in contextul asta nu are nici o relevanta. Eu daca urasc hotia si miniuna nu ma dedic nici dumnezeului tau si nici codului penal.

Quote

Nu, e doar o prejudecata a ta.

Dovedeste.

„Tot ceea ce tine de crestinismul ortodox este orientat inspre viata de dupa moarte“, a spus Parintele Gherman

Edited by oMariusRO, 27 November 2017 - 11:28.


#12615
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Nici un crestin nu alearga dupa viata vesnica ci asculta chemarea lui Dumnezeu. Invierea e efectul colateral al ascultarii.

#12616
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Vorbe goale. Scopul ascultării este viata veșnică în rai (pedeapsa neascultării/neinchinarii fiind chinul veșnic în iad).

Și e valabil pentru majoritatea religiilor, trecute sau prezente (și posibil viitoare).. . Vechii vikingi sperau la o viata în Valhalla alături de zei, musulmanii la 40 de virgine, șamd. Dacă zeii nu ar exista un "premiu" pentru credința nu ar exista nici credincioși.

Cum zicea un credincios de pe aici, "ce rost are sa crezi într-un zeu care nu oferă nimic?!"

#12617
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
un singur zeu si-a demonstrat existenta in istoria lumii, Dumnezeul evreilor..ce nu pricepi e ca Dumnezeu ne-a facut sa fim sclavii lui, fiecare om are tot ce vrea, daca ceri primesti

#12618
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JhUvFqOY00I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate