Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24703 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#12619
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 13:49, said:

Cum zicea un credincios de pe aici, "ce rost are sa crezi într-un zeu care nu oferă nimic?!"
he he, asta-i misto, zeul yhwh, devenit dumnezeul crestinilor nu ofera nimic. :)
smecheria e ca adulatorii acestui zeu habar n-au ca el nu ofera nimic.
Isus sustine invierea dar aceasta a fost un motiv de disputa cu rabi evrei, care sustineau ca nu exista nici o inviere pe baza vechiului testament( tanakh).

#12620
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
in 2000 de ani dupa Isus au fost sfinti care au facut minuni in numele lui Isus...daca Isus nu era Dumnezeu, care e scopul acestei religii ? cine iti permite tie sa nu crezi iar pe mine cine ma prosteste sa cred ? raspunsul, nimeni..tu ai planuri ascunse, nu vrei sa fii crestin, pentru ca trebuie sa renunti la planurile tale

#12621
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 27 noiembrie 2017 - 14:45, said:

Isus sustine invierea dar aceasta a fost un motiv de disputa cu rabi evrei, care sustineau ca nu exista nici o inviere pe baza vechiului testament( tanakh).
Numai saducheii susțineau asta, știi că am mai discutat. Fariseii în schimb, nu. Iar disputa lui Iisus a fost cu aceștia din urmă, nu cu primii.

Edited by mario_bril, 27 November 2017 - 15:12.


#12622
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ati gasit piatra filosofala, va legati de orice dar nu de ce trebuie..sa ascultati

#12623
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 14:12, said:

ce nu pricepi e ca Dumnezeu ne-a facut sa fim sclavii lui, fiecare om are tot ce vrea, daca ceri primesti

Sclavii nu primesc nimic (in afara de un colt de paine sa nu moara de foame si pedepse daca nu se comporta dupa placul stapanului). Daca esti constient de asta si inca mai esti credincios, inseamna ca suferi de sindromul Stocholm.

View Postcirus6, on 27 noiembrie 2017 - 14:45, said:

he he, asta-i misto, zeul yhwh, devenit dumnezeul crestinilor nu ofera nimic.
smecheria e ca adulatorii acestui zeu habar n-au ca el nu ofera nimic..

Nici PSD-ul nu ofera nimic, dar asta nu opreste milioane de oameni sa ii voteze. De ce ii voteaza? De frica sa nu ramana fara ajutoare sociale si cu speranta ca poate poate... Cam asa e si cu crestinii. Daca nu le-ar fi fost insuflata frica de dumnezeu si promisiunea vietii vesnice "daca fac ce zice popa si nu ce face popa", n-ar mai avea motive sa creada... Restul e can-can...

Edited by oMariusRO, 27 November 2017 - 15:18.


#12624
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am absolut tot ce vreau, absolut tot..mi-e rusine sa cer mai mult pentru ca nu am alte nevoi

#12625
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
E bine ca te multumesti cu putin si nu ceri mult de la viata. E unul din modurile in care poti fi fericit. Dar nu iti face iluzii ca ti-a dat Dumnezeu ceva, sau si mai rau, ca ti-ar da orice i-ai cere tu.

#12626
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 27 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Numai saducheii susțineau asta, știi că am mai discutat. Fariseii în schimb, nu. Iar disputa lui Iisus a fost cu aceștia din urmă, nu cu primii.
io nu pot face diferenta intre saduchei si farisei, pentru mine sunt evrei ambii.

#12627
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
pana si un criminal are victime sa isi satisfaca poftele, dar va plati pentru asta..noi oamenii, avem tot ce ne dorim

#12628
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Dupa logica ta ne dorim si cancerul, si ebola, si fometea, si serpii veninosi... Ca daca nu ni le-am dori nu le-am avea

#12629
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 15:20, said:

am absolut tot ce vreau, absolut tot..mi-e rusine sa cer mai mult pentru ca nu am alte nevoi
zici ca daca devin crestin exista posibilitatea sa am tot ce vreau? zici ca zeul crestin indeplineste toate dorintele? de altfel je e deosebit de modest si nu are mari pretentii de la viata.

#12630
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 27 noiembrie 2017 - 15:25, said:

io nu pot face diferenta intre saduchei si farisei, pentru mine sunt evrei ambii.
Uite aici un link lămuritor: http://www.odaiadesus.ro/iudaism.html

#12631
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 15:26, said:

..noi oamenii, avem tot ce ne dorim
inseamna ca io-s exceptie, nu am tot ce-mi doresc.

#12632
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 13:49, said:

Vorbe goale. Scopul ascultării este viata veșnică în rai (pedeapsa neascultării/neinchinarii fiind chinul veșnic în iad).
Pentru un copil care-si iubeste tatal, ascultarea de el vine de la sine, e ceva natural. Nu o face pentru vreun premiu.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 13:49, said:

Și e valabil pentru majoritatea religiilor, trecute sau prezente (și posibil viitoare).. . Vechii vikingi sperau la o viata în Valhalla alături de zei, musulmanii la 40 de virgine, șamd. Dacă zeii nu ar exista un "premiu" pentru credința nu ar exista nici credincioși.
N-are nici o relevanta ce cred alte religii si ce premii ofera. In crestinism, a sta in prezenta lui Dumnezeu a-L asculta, a-I aduce lauda, a-I sluji e singurul premiu ravnit.

View PostoMariusRO, on 27 noiembrie 2017 - 13:49, said:

Cum zicea un credincios de pe aici, "ce rost are sa crezi într-un zeu care nu oferă nimic?!"
Probabil credinciosul nu stia ca in crestinism Dumnezeu a oferit oamenilor pe singurul Sau Fiu. Adica pe Sine Insusi. Nu cred ca exista ceva care ar putea valora mai mult...

Edited by dapix, 27 November 2017 - 15:37.


#12633
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
toti murim, si toti trebuie sa facem ceva pentru Dumnezeu, fiecare moarte, boala are un scop

cirus daca te faci crestin, vei avea tot ce iti doresti, nu inseamna ca poti face risipa, tot ce ai nevoie , vei avea

#12634
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlegit10, on 27 noiembrie 2017 - 15:34, said:

cirus daca te faci crestin, vei avea tot ce iti doresti, nu inseamna ca poti face risipa, tot ce ai nevoie , vei avea
mie doar un yaht si-un porsche turbo imi mai trebuie, daca zici ca se rezolva chestiile astea ma fac crestin.

View Postdapix, on 27 noiembrie 2017 - 15:34, said:

Pentru un copil care-si iubeste tatal, ascultarea de el vine de la sine, e ceva natural. Nu o face pentru vreun premiu.
evident ca o faci pentru premiu. daca observi ca ascultindu-ti parintele iti merge bine atunci il asculti, daca nu, esti idiot. faptul ca-ti merge bine e premiul.

Edited by cirus6, 27 November 2017 - 15:43.


#12635
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
pentru femei, nu ? nu ai nevoie..ai femeile pe care le vrei, pana la un punct, când trebuie sa il servesti pe satan ca sa continui...daca ramai in Dumnezeu, femeile te dezamagesc,

#12636
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postcirus6, on 27 noiembrie 2017 - 15:43, said:

evident ca o faci pentru premiu. daca observi ca ascultindu-ti parintele iti merge bine atunci il asculti, daca nu, esti idiot. faptul ca-ti merge bine e premiul.
probabil ca fiii inchisi cu tatii lor in puscariile comuniste ti-ar putea demonta usor aceasta afirmatie...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

nico99900

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate