Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#5365
Cretuboy

Cretuboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 18.12.2006
Ce parere aveți?? Merită 1500lei??
https://www.emag.ro/...b/pd/DYD713BBM/

#5366
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu cred.
Material cadru Otel Cr-Mo.
Schimbatoare si manete Sunrace
Frane mecanice.
E slaba la pretul asta.

Edited by Kroghy, 28 June 2017 - 11:23.


#5367
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 Cretuboy, on 28 iunie 2017 - 11:16, said:

Ce parere aveți?? Merită 1500lei??
https://www.emag.ro/...b/pd/DYD713BBM/
uite parerea utilizatorului:


Este robusta, bine construita, desi le avem de aproape un an nu am avut probleme cu ele in afara de surubul cu care se strange saua pe tija - nu am putut sa il fac sa ramana strans mai mult de o ora de calarit. Am schimbat intre timp seile cu ceva mai ergonomic si am scapat de problema.
La drum lung nu sunt prea prietenoase - sunt destul de grele - aproape 16 Kg pe buc. Si cauciucurile din stoc destul de late... Daca preferati asfaltul nu o recomand. Adica merge bine si pe asfalt dar eu nu as lua o bicicleta ca asta pentru mers la munca sau pentru plimbat prin oras.
Prin padure se comporta excelent, stai foarte bine pe ea datorita greutatii, am luat un singur copac pana acum si a ramas intreaga:)
Iti cam iese limba de un metru la urcare dar daca nu esti la competitie poti sa mai faci cate-o pauza.
Altfel schimba excelent si foile si pinioanele, franele tin foarte bine dar trebuie reglate atent la inceput, pentru cine nu se simte mester, recomand un service - este ieftin si te scapa de multe injuraturi! Am schimbat un singur set de placute in 6 luni de calarit.


#5368
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lucifer76, on 28 iunie 2017 - 10:16, said:

Singurul lucru in priviinta caruia am dubii ar fi sistemul de franare, dar la cat costa parca nu as face nazuri.
Există etrieri mecanici care sunt cu ceva clase peste cei hidraulici, și mă refer aici la BB7. Marele avantaj al hidraulicelor în raport cu mecanicele constă în faptul că nu necesită ajustarea perioadică a poziției plăcuțelor.

#5369
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 15:57, said:

Există etrieri mecanici care sunt cu ceva clase peste cei hidraulici, și mă refer aici la BB7. Marele avantaj al hidraulicelor în raport cu mecanicele constă în faptul că nu necesită ajustarea perioadică a poziției plăcuțelor.


... si ca pe coborarile mai tehnice si mai lungi franele mecanice, daca nu iti dau dureri de cap cu siguranta iti dau dureri de maini Posted Image

Edited by alexis4tm, 28 June 2017 - 16:26.


#5370
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 MembruAnonim, on 28 iunie 2017 - 15:57, said:

Există etrieri mecanici care sunt cu ceva clase peste cei hidraulici
E vorba si de pret, cat dai, atat primesti.

 alexis4tm, on 28 iunie 2017 - 16:24, said:

... si ca pe coborarile mai tehnice si mai lungi franele mecanice, daca nu iti dau dureri de cap cu siguranta iti dau dureri de maini Posted Image
Nu ca daca mergi la vale cu mainile pe manetele hidraulice nu te-ar durea :). Din cauza pozitiei, centrul de greutate se muta in fata iar mainile preiau o mare parte din greutate.

#5371
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Nu este vorba ca stai cu mainile pe manetele de frana pentru ca nu stai efectiv pe ele ci stai cu mainile pe ghidon.
Este vorba de forta necesara apasarii manetei, .... la cele hidraulice le actionez cu un deget si fara prea mare efort, pe cand cele mecanice le actionezi cu cel putin 2 degete si le actionezi cu forta (ca sa nu zic cu disperare) ceea ce duce la dureri premature in antebrate.

Edited by alexis4tm, 28 June 2017 - 22:20.


#5372
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


 sirgoofy, on 28 iunie 2017 - 08:45, said:

- Cauciucuri = 60-80lei setul.
- camere =30lei (2x15)
- saua ~50lei
De unde cumpăr eu (en-gros Brăila), cauciucurile le iau cu 20 lei/buc, camera cu 6 lei, sau cu ventil lung (am găsit ultima dată, eu am jantă dublă pe spate, pe față încă nu am montat-o), cu 8 lei.
Șa cu 30 (35) lei.




#5373
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In sfarsit am prins o zi fara vant ca sa vad de ce e in stare ciclocrosul. 40 km intr-o ora si un sfert Posted Image . Nu o fi la fel de comoda ca mtb-ul, dar zboara.

#5374
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Este mai comodă decât mtb-ul, dar inca nu-ți dai seama...

#5375
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca fac drifturi pe pietris imi poate descentra rotile?

#5376
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de roți. Sunt unele care se descentrează foarte ușor iar altele care rezista mult și bine la abuzuri.

#5377
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Ma tenteaza sa iau un Triban 520 sau 540 flat bar, pt deplasari in oras. Am vazut ca ar suporta si niste cauciucuri de 32...dar si aparatori. Cel putin asa scrie pe site-ul Decathlon...
Are cineva Triban 520/540 la care chiar a putut adauga aparatori?

Bicicleta ar folosi la inlocuirea pe cat posibil, atata timp cat vremea permite, a transportului in comun...cca 9km dus +9 km intors.

#5378
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Te învăț eu nu secret: au apărători și la decarton. Îl rogi pe un Gigel de acolo (daca tu nu ești în stare) să monteze apărători pe bicicletele de test din magazin.
Ești dator cu o bere!

#5379
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu nu am folosit niciodata aparatori, arata hidos. La viteze mici nici nu este nevoie de ele, abia de la 16-18 kmh in sus incepe sa sara apa de pe cauciucuri.

#5380
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 QuickSpeed, on 06 iulie 2017 - 14:49, said:

Te învăț eu nu secret: au apărători și la decarton. Îl rogi pe un Gigel de acolo (daca tu nu ești în stare) să monteze apărători pe bicicletele de test din magazin.
Ești dator cu o bere!

Experienta mea cu gigeii de la decathlon nu prea confirma ce spui tu. Am nimerit unul acum ceva timp care se jura ca nu au ei asa ceva...a trebuit sa-i arat pe site produsul si nici atunci nu stia de existenta lui.

Merci pt ajutor, sa ma cauti sa-ti dau bere aia.

#5381
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Atunci ți le montezi tu in magazin. Nu-i greu...

#5382
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 lucifer76, on 06 iulie 2017 - 14:54, said:

Eu nu am folosit niciodata aparatori, arata hidos. La viteze mici nici nu este nevoie de ele, abia de la 16-18 kmh in sus incepe sa sara apa de pe cauciucuri.

Posibil ca pe triban chiar sa arate ciudat...
Nu-mi doresc insa un city-bike in adevaratul sens al cuvantului ci una de-asta mai nervoasa facuta in asa fel incat sa ma duca relativ uscat la birou.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate