Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4969
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 06.09.2008
exista si variante pe aer, desi la acei bani mai bine te uiti la o Reba sh..

#4970
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Ah, acum am văzut la ei pe site.Air spring sau coil with preload adjuster.Nu intenționez să o cumpăr, Dar mă uitam la furcile de la rr540 si rr560(ambele xcr) si încercăm să găsesc diferențele între ele.Bratele de la furca de pe rr560 au magneziu, cred că asta e diferența.

#4971
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Ce parere aveti de bicicleta aceasta ? http://www.decathlon...ru-barbati.html

O voi folosi in oras.

#4972
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postnoname01, on 16 august 2016 - 14:44, said:

Ce parere aveti de bicicleta aceasta ? http://www.decathlon...ru-barbati.html

O voi folosi in oras.
Nu mai exista in stoc.

#4973
dragos_rcs

dragos_rcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 12.12.2011
Salut,
Vreau să-mi cumpăr o bicicletă și încă nu sunt decis. Nu am buget foarte mare. Vreau să o foloseasc pentru plimbări ocazionale, pe sosea si cărări prin pădure. Un sfat între: http://m.decathlon.r...aliu-negru.html si http://m.emag.ro/bic...2/pd/DL4N32BBM/

Țin să menționez că am 185 cm si 105 kg.

Mulțumesc mult pentru ajutor.

#4974
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia rockriderul. E similar cu X-Fact si ceva mai ieftin.

#4975
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
La bugetul si greutatea ta as cauta o bicla cu o furca fixa, preferabil de otel, nu aluminiu. De altfel daca citesti cu atentie descrierea biclei de la Decathlon, la furca vei vedea asta:"Furcă B'TWIN U-FIT 80, 80 mm distanță:Sistem inovator de reglare furcă, în funcție de greutate (55 -105 kg)"  Eu inteleg de aici ca aia e cam limita ei de greutate. Asta nu inseamna ca furca X-factului e mai breaza.
Un alt  plus al unei furci fixe de otel e ca vei putea pedala si pe cateva poteci mai batatorite, dar vei avea mai mult randament pe asfalt, unde cred ca vei folosi bicla mai mult.
Rockriderul ala nu are jante duble, la greutatea ta o sa conteze treaba asta. In rest sunt la fel de slab echipate.
Daca nu vrei sa te uiti la altceva, poate o bicla sh, atunci din cele 2 eu as alege x-factul.

#4976
dragos_rcs

dragos_rcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 12.12.2011

View Postcristianc28, on 21 august 2016 - 13:53, said:

La bugetul si greutatea ta as cauta o bicla cu o furca fixa, preferabil de otel, nu aluminiu. De altfel daca citesti cu atentie descrierea biclei de la Decathlon, la furca vei vedea asta:"Furcă B'TWIN U-FIT 80, 80 mm distanță:Sistem inovator de reglare furcă, Ă®n funcție de greutate (55 -105 kg)"  Eu inteleg de aici ca aia e cam limita ei de greutate. Asta nu inseamna ca furca X-factului e mai breaza.
Un alt  plus al unei furci fixe de otel e ca vei putea pedala si pe cateva poteci mai batatorite, dar vei avea mai mult randament pe asfalt, unde cred ca vei folosi bicla mai mult.
Rockriderul ala nu are jante duble, la greutatea ta o sa conteze treaba asta. In rest sunt la fel de slab echipate.
Daca nu vrei sa te uiti la altceva, poate o bicla sh, atunci din cele 2 eu as alege x-factul.
Va mulțumesc pentru răspuns.
Cred că pe x fact voi merge.
Nu stiu daca furca de la aceasta are posibilitatea blocării ei...

#4977
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Nu se poate block furca aia. Din ce am vazut ieri pe siteul cu X-fact, pare ca mai au doAr marimea 22 inch. Tie iti trebuie un cadru de Maxim 21,prefwrabil 20 inch. Deci daca au doAr cu cadru de 22, nu e pt tine.

#4978
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Vezi daca ai cum proba X-Fact - ul. Eu am 1.86 și am cadru de 21 poate mergea și cel de 23.Totul depinde de geometrie.

#4979
dragos_rcs

dragos_rcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 12.12.2011
Ok. Va mulțumesc mult. Am să încerc înainte de a comanda.

#4980
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Salutare!  

Va deranjez cu o dilema...

Pe bicicleta am niște cauciucuri Kenda de 1.95. Merg binișor pe asfalt însă am fost la munte și au fost o dezamăgire totala.

Am zis ca ar trebui sa le schimb și dacă tot e oferta buna la continental xking,  as vrea sa cumpar o pereche.  Problema e următoarea,  ținând cont de profil și de faptul ca voi merge și prin parcuri/asfalr/trotuare,  ce grosime sa aleg?  2.2 sau 2.4?

Are cineva 2.4? Cum se comporta pe asfalt?  

Mulțumesc

#4981
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pe asfalt cauciucuri de asfalt, inguste si fara crampoane, 1.75 maxim. Pe offroad cauciucuri late cu crampoane, de la 2 in sus. Strutocamilele care incearca sa combine ambele variante nu stralucesc la nici un capitol.
Pentru o plimbare prin parc merge orice cauciuc, dar cu cele de 2.4 daca faci o tura mai lunga pe sosea obosesti rapid.

#4982
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Unu la mana, e foarte posibil nici sa nu-ti intre 2.4, multe cadre nu accepta mai late de 2.3, doi la mana, e o enormitate sa folosesti 2.4 in oras. Evident, la o adica poti merge prin parc si cu fatbike cu gume de 4 sau cat naiba au alea..
Oricum, eu iti recomand sa mai pui niste bani si in loc de variantele alea ieftinache de la Continental sa-ti cumperi Protection sau RaceSport, sunt mult mai bune chiar daca "arata la fel". Mergi cu RaceKing spate si X-king fata daca zici ca te dai si prin oras.

#4983
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Voi puneti cauciucuri foarte mari, iar eu pun pe 29er anvelope de cursiera :)).

#4984
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Depinde pe unde mergi. Te bagi pe aici? https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#4985
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Am facut si d-astea, dar nu era vb despre asta, ci doar ca nu ii inteleg de ce isi pune anvelope monstru pe mtb...

#4986
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Salutare ! Cum se întreține o furca pe aer ? Cum se curăță și lubrifiaza brațele unei asemenea furci ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate