Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cat de multumiti sunteti de Vodafone?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3544 replies to this topic

Poll: Cat de multumiti sunteti de Vodafone? (1576 member(s) have cast votes)

Cat de multumiti sunteti de Vodafone?

  1. Sunt foarte multumit (251 votes [15.60%])

    Percentage of vote: 15.60%

  2. Multumit (471 votes [29.27%])

    Percentage of vote: 29.27%

  3. Nu prea, probabil ca in curand imi voi schimba operatorul (445 votes [27.66%])

    Percentage of vote: 27.66%

  4. Este groaznic, abia astept sa scap de el (442 votes [27.47%])

    Percentage of vote: 27.47%

Vote Guests cannot vote

#3367
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Cea mai tare retea ! Au vandut toate tabletele, cred si de pe plan mondial daca sunt toate cu 0, on topic, penibil sa nu ai nimic pe site !


https://www.vodafone...toate-tabletele

#3368
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Tehnic din ce spun au investit in NarrowBand-IoT la nivel national (acum sincer nu cred ca au folosit banda de 800 Mhz pt asta ci probabil 2100-le). Insa protocolul asta de comunicatie nu e pentru marea masa de useri ci e orientat mai mult spre business, acolo unde VDF a cautat mai tot timpul sa se mentina bine.
Strategii aiurea, anyway tot in urma sunt dpdv useri plus venituri. Cand competitorii principali umplu tara de 4G ca sa poata folosi toata lumea, tu dormi si ii tragi doar cu NarrowBand-IoT, e trist.

Azi prin Piata Victoriei cam atat se putea de la VDF, da bine ca e plina Romania de Narrowband

Attached File  20181114_184420.jpg   185.35K   24 downloads

Vodafone, investia aia trambitata de 100 milioane Euro anuntata in Februarie anul asta a fost dedicata Narrowband-ului? :D ca oameni din ce se aude cam dati afara..

https://www.google.r...ioane-euro/amp/

Edited by emanu900, 14 November 2018 - 18:49.


#3369
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Vreau să rămân obiectiv și reamintesc că în zona Pieței Victoriei din București, pe lângă clădirea America House, la locul meu de muncă, aveam între 3 și 5 Mbps pe 4G+ (!) în timpul zilei, atât indoor cât și outdoor, din orice punct al zonei. Am postat rezultate Speedtest acum câteva săptămâni pe subiectul LTE la Vodafone. Nici pe 3G nu am avut rezultate mai bune.

Când am contactat Vodafone, mi s-a răspuns standard cu faptul că rețeaua este monitorizată în permanență și că se intervine constant acolo unde se observă nereguli.

Deci, adunând și alte nemulțumiri, am decis portarea la alt operator. Măcar, am mai "eliberat" rețeaua pentru cei care încă folosesc Vodafone pe acolo.

#3370
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Asa este, din pacate de fiecare data cand am trecut pe acolo zilele astea am constatat acelasi lucru, viteze varza varza pe 4G+ B3 + B20. Nu inteleg de ce nu fac si intraband pe B3 in 3CA sau poate chiar 4CA daca ar aduce si un B1 in 5/10 Mhz, ar fi ceva mai respiro.
Asta nu confirma decat faptul ca acolo lumea foloseste din greu VDF (deh, capitala = zona rosie :) )

Edited by emanu900, 15 November 2018 - 08:43.


#3371
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 09.06.2017

View Postemanu900, on 15 noiembrie 2018 - 08:43, said:

Asa este, din pacate de fiecare data cand am trecut pe acolo zilele astea am constatat acelasi lucru, viteze varza varza pe 4G+ B3 + B20. Nu inteleg de ce nu fac si intraband pe B3 in 3CA sau poate chiar 4CA daca ar aduce si un B1 in 5/10 Mhz, ar fi ceva mai respiro.
Asta nu confirma decat faptul ca acolo lumea foloseste din greu VDF (deh, capitala = zona rosie Posted Image )

Sunt curios Orange oare cat are in "zona rosie" ? Posted Image
Oare gasesc pe forum Orange?

LE:
Am gasit. cineva cu P20 a facut teste de 400 mbps :))
E normal. Doar au shop acolo :))

Edited by razvan_anitoaei, 15 November 2018 - 11:06.


#3372
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Da, dar e valabil strict in si fix langa Shop, daca te indepartezi peste 50-70m nu mai esti legat de celulele acelea interne, intri pe cele zonale.

#3373
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View Postrazvan_anitoaei, on 15 noiembrie 2018 - 11:01, said:

Sunt curios Orange oare cat are in "zona rosie" ? Posted Image
Oare gasesc pe forum Orange?

LE:
Am gasit. cineva cu P20 a facut teste de 400 mbps Posted Image)
E normal. Doar au shop acolo Posted Image)

Probabil ca la mine ai vazut rezultate de peste 400 Mbps cu P20 Pro in Orange Shop de la Piata Victoriei Posted Image

Insa, in zona enuntata de mine mai sus (link Google Maps aici), unde Vodafone are intre 3 si 5 Mbps pe 4G+ (patru G plus), pe Orange am obtinut in jur de 70-80 Mbps pe 4G (patru G simplu).

#3374
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 09.06.2017

View PostLieutenant, on 15 noiembrie 2018 - 16:16, said:


Probabil ca la mine ai vazut rezultate de peste 400 Mbps cu P20 Pro in Orange Shop de la Piata Victoriei Posted Image

Insa, in zona enuntata de mine mai sus (link Google Maps aici), unde Vodafone are intre 3 si 5 Mbps pe 4G+ (patru G plus), pe Orange am obtinut in jur de 70-80 Mbps pe 4G (patru G simplu).

Exact !
Foarte interesant ...4g+ vs 4g simplu ...

#3375
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Data viitoare pune te rog si valoarea de RSRQ pe Orange ca sa vedem si gradul de incarcare, la 70-80 Mb fara CA cam bate vantul.

#3376
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLieutenant, on 15 noiembrie 2018 - 16:16, said:



Probabil ca la mine ai vazut rezultate de peste 400 Mbps cu P20 Pro in Orange Shop de la Piata Victoriei Posted Image

Insa, in zona enuntata de mine mai sus (link Google Maps aici), unde Vodafone are intre 3 si 5 Mbps pe 4G+ (patru G plus), pe Orange am obtinut in jur de 70-80 Mbps pe 4G (patru G simplu).

.... Pentru ca orange are indoor cu 4G 1800, pe cand Vodafone vine de afara, un sector 1800+800 dar mult mai incarcat si semnal mai prost. :P

#3377
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014
Întâmplător, am păstrat o captură de ecran din Netmonitor de la sfârșit de septembrie, comparativ Vodafone și Orange, locația respectivă.

@w21, eu nu lucrez în America House unde am înțeles că au ceva indoor, ci în Premium Plaza, clădirea cu Enel, intersecția Dr Iacob Felix cu Titulescu.

Este clar că Vodafone este mult mai încărcată în zonă, însă nici nu au făcut nimic să crească în vreun fel capacitatea. Fie, poate nici nu or putea... Însă și soluția dată de emanu900 este de luat în considerare, dar probabil că pentru Vodafone, situația nu prezintă nereguli.

LE: m-am uitat pe Cellmapper, iar CID 16011 de la Orange care imi apare mie in Netmonitor nu apare si in Cellmapper. Posibil sa fie ceva indoor si acesta (?). Atunci, se schimba situatia... Cat despre CID 933631 de la Vodafone acopera foarte mult din zona, preia foarte mult trafic, i-ar trebui un "ajutor", o reconfigurare a retelei in zona. Parerea mea...

Attached Files


Edited by Lieutenant, 15 November 2018 - 21:12.


#3378
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
De câteva luni bune, uneori, oriunde m-aș duce am câte 2-3 linii la semnal. Mai ales în casa.. Aștept sa termin contractul cu ei și cred ca plec la Orange.. Poate se schimba ceva până atunci.

#3379
chinezzu2003

chinezzu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 15.01.2015
Am primit azi un mesaj de la Vodafone ca o sa imi trimita 2 intrebari sa raspund
Si am raspuns:

Attached Files


Edited by chinezzu2003, 22 November 2018 - 14:06.


#3380
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Bun răspuns, dar ma gândesc cine sta sa citească toate răspunsurile la mesajele astea sau sa le asculte pe cele vocale. Au oameni angajați special pentru asta?

#3381
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

View PostAbbd, on 21 noiembrie 2018 - 21:48, said:

De câteva luni bune, uneori, oriunde m-aș duce am câte 2-3 linii la semnal. Mai ales în casa.. Aștept sa termin contractul cu ei și cred ca plec la Orange.. Poate se schimba ceva până atunci.

Valabil si pt unii de la Orange. Se muta la Vodafone. Poate la Orange vei avea mai mult noroc ;)

#3382
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Aa.. Super tare. Mulțumesc!

#3383
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostLieutenant, on 15 noiembrie 2018 - 20:56, said:

Întâmplător, am păstrat o captură de ecran din Netmonitor de la sfârșit de septembrie, comparativ Vodafone și Orange, locația respectivă.

@w21, eu nu lucrez în America House unde am înțeles că au ceva indoor, ci în Premium Plaza, clădirea cu Enel, intersecția Dr Iacob Felix cu Titulescu.

Este clar că Vodafone este mult mai încărcată în zonă, însă nici nu au făcut nimic să crească în vreun fel capacitatea. Fie, poate nici nu or putea... Însă și soluția dată de emanu900 este de luat în considerare, dar probabil că pentru Vodafone, situația nu prezintă nereguli.

LE: m-am uitat pe Cellmapper, iar CID 16011 de la Orange care imi apare mie in Netmonitor nu apare si in Cellmapper. Posibil sa fie ceva indoor si acesta (?). Atunci, se schimba situatia... Cat despre CID 933631 de la Vodafone acopera foarte mult din zona, preia foarte mult trafic, i-ar trebui un "ajutor", o reconfigurare a retelei in zona. Parerea mea...
16011 trebuie sa fie enodeB indoor al Orange in cladirea in care lucrezi tu(de regula, pe indoor, Orange vine cu 2 purtatoare de 2100 si LTE B3. Eu nu am vazut si B7 dar nu inseamna ca nu este...probabil nu prea stiu toate antenele spectru pana la 2600Mhz si de asta se merge pe 3G B1 si LTE B3).
Practic, in zona:
->18221 este microcell-ul de aici https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
->19551 care nu e pe harta e indoor in cladirea BRD(deh francezii cu francezii)
->19971 este peste America House(peste situl Vodafone). Probabil ca din el se da ceva indoor sau au site dedicat(nu stiu...sunt deja prea multi ani de cand nu am mai mers pe acolo).
In cladirea in care lucrezi tu trebuie sa fie si Vodafone pe acel sistem radiant, dar poate nu au venit cu 4G! Astfel, dupa cum zice si colegul W21, tu stateai pe macro de pe America House! Din pacate asta e! Bucurestiul a fost dintotdeauna pe Vodafone! La fel si unele judetele limitrofe(DB,GR,CL).Acum ca in TR,CL,IL,GR a muscat foarte tare Telekom....da este adevarat! Sunt si persoane care fac naveta in Bucuresti sau care vin din alte judete unde Orange este la putere! Cu toate acestea nu a fost suficient! In Bucuresti inca domneste Vodafone si sunt necesare densificari + investitii(ex in B38).O mare gura de aer a fost colaborarea cu orange la nivel de amplasamente...acum trebuie din nou investit! Problema este ca nu prea misca cei rosii! Orange mai face cate ceva(exemplu in Timisoara avem 3 statii noi in ultimul an....2 macro si una micro....peste care Vodafone nici macar nu a venit. Si Timisoara nu este deloc full Orange...cam mai mult spre Vodafone).

View Postemanu900, on 14 noiembrie 2018 - 18:43, said:

Tehnic din ce spun au investit in NarrowBand-IoT la nivel national (acum sincer nu cred ca au folosit banda de 800 Mhz pt asta ci probabil 2100-le). Insa protocolul asta de comunicatie nu e pentru marea masa de useri ci e orientat mai mult spre business, acolo unde VDF a cautat mai tot timpul sa se mentina bine.
Strategii aiurea, anyway tot in urma sunt dpdv useri plus venituri. Cand competitorii principali umplu tara de 4G ca sa poata folosi toata lumea, tu dormi si ii tragi doar cu NarrowBand-IoT, e trist.
Azi prin Piata Victoriei cam atat se putea de la VDF, da bine ca e plina Romania de Narrowband
Attachment 20181114_184420.jpg
Vodafone, investia aia trambitata de 100 milioane Euro anuntata in Februarie anul asta a fost dedicata Narrowband-ului? Posted Image ca oameni din ce se aude cam dati afara..
https://www.google.r...ioane-euro/amp/
Acest NB-IOT se poate aplica peste banda actuala de LTE si celulele au 200Khz(daca imi aduc aminte din ce am citit). Se prefera benzile joase pentru penetrare si se pleaca de la premiza ca ai 10% din largimea de banda a purtatoarei de LTE disponibila pentru "artificii"(ceva la inceputul si restul la capatul purtatoarei). In zona de 1800 merge sa se ofere GSM inband LTE in cei ~2Mhz care se pot fura(normal ca SNR-ul nu e la fel de ambele parti si e mai rau decat atunci cand ai o singura tehnologie...dar na ce sa faci? ideea e ca merge).Vodafone ar avea 1Mhz in 800 din care pot face pana la 5 celule pe sector pentru NB IOT.
Eu suspectez ca Vodafone a pus NBIOT peste LTE 800 si au folosit ce aveau! A fost necesar un software upgrade la nivel de enodeB si partea de core(aici e posibil sa fie totul nou si separat de ce e pentru "normal LTE").Oricum....100 de milioane...vise! Pot sa mai taie din ele(gen un zero si devin credibili).

View PostLieutenant, on 15 noiembrie 2018 - 07:17, said:

Vreau să rămân obiectiv și reamintesc că în zona Pieței Victoriei din București, pe lângă clădirea America House, la locul meu de muncă, aveam între 3 și 5 Mbps pe 4G+ (!) în timpul zilei, atât indoor cât și outdoor, din orice punct al zonei. Am postat rezultate Speedtest acum câteva săptămâni pe subiectul LTE la Vodafone. Nici pe 3G nu am avut rezultate mai bune.
Când am contactat Vodafone, mi s-a răspuns standard cu faptul că rețeaua este monitorizată în permanență și că se intervine constant acolo unde se observă nereguli.
Deci, adunând și alte nemulțumiri, am decis portarea la alt operator. Măcar, am mai "eliberat" rețeaua pentru cei care încă folosesc Vodafone pe acolo.
Teoretic este corect/au dreptate pana la un punct! Reteaua se monitorizeaza din perspectiva alarmelor de la echipamente(config/power/climate...), dar si din perspectiva indicatorilor de performanta(KPI->key perfomance indicators). Aici ai rata de stabilire apel/sesiune date(CSSR), rata de drop apel/date(DCR CS, DCR PS), rata de succes la nivel de handover(HSR), debit(sub un anume prag), lipsa tentative(asa-zisele alarme de tip no RAB, no RRC), lipsa trafic vocal/de date(Erlangi/MB).....sunt mai multe la mijloc!
Nu va ganditi la cei de la suport ca facand avione/rachete si verificand daca totul se intampla precut in releasul X al 3GPP (https://en.wikipedia.org/wiki/3GPP) si pun ei praguri! Pur si simplu au niste proceduri pe care le respecta(adesea RESTARTUL e baza, apoi daca este ceva planned work, daca sunt alarme pe site...lucruri care pot fi facute si de studenti sau persoane atehnice->ideea e sa nu atarne mult salariul si sa se poata externaliza repede la o alta firma).
Acum daca nu sunt alarme, trans e ok(fibra) dar e cocosat de trafic nu au ce sa faca si il vor da in coada unei echipe de dimensionare(preventiv poate dau un restart in maintenance window...noaptea pe la 3-4 just in case).La nivel de 4G se poate verifica PRB utilization(care daca sta spre 100% la busy hour...aia e->trafic).Poate au noroc si bate cam mult sectorul(se mai da un pic in tiltul antenei...dar daca ai utilizatorii concentrati in cladirea din fata/de langa cam greu sa faci mare lucru din tilt! Pe o parte cureti si pe alta poti face rau ca scade acoperirea in spatele blocului care este 2 strazi mai sus). Trebuie capacitate in zona(fie site nou, fie purtatoare noua la nivel de sector).Daca nu e buget pe zona/la nivel de proiect(gen rollout LTE B38)...mai stam si asa!

Overall daca lucrati intr-o cladire de birouri cel mai probabil veti avea sistem indoor de la portocalii/rosii, apoi poate de la Telekom si cel mai putin probabil de la Digi(cam improbabil mai exact). Nu pun in discutie MALL-uri/centre comerciale deoarece acolo este altceva(teoretic useri de pe toate retelele).
Nu inseamna ca Digi sau Telekom pot fi praf! Daca nu au clienti si sectorul e pe cladirea de langa s-ar putea sa mearga chiar bine, dar cand vei folosi toaleta de pe etaj sau liftul(care adesea sunt pe mijlocul cladirii) tot sistemul indoor este cel care ajuta(deci iar orange/vodafone castiga la nivel de acoperire).
Orange si Vodafone se cam iubesc(un rau necesar, dar merge). Sunt sisteme indoor fie ale Orange, fie ale Vodafone(peste care, de regula, vine si celalalt). Daca este o cladire de birouri/hala de productie si doar o companie acolo sunt sanse ca emisia pe sistemul indoor sa fie doar de la unul dintre cei doi->cel care asigura seriviciile de telefonie mobila firmei si care a instalat sistemul indoor. Daca sunt mai multe firme in cladire, cel mai probabil veti avea atat orange cat si vodafone pe sistem.

Este complicat pe zona corporate offices, mai ales datorita volumului de trafic/felului in care se lucreaza(adesea este libertate->nu ca la banda de productie)/nivelului salariul mai ridicat care da un buget mai mare pentru smarphone+abonament/daca este sau nu WIFI blocat(la birou vrei sa o mai arzi si poate cei de la IT au pus ceva VPN/filtru si nu merge youtube/FB/etc...asa ca treci pe mobil. Cativa pe YOUTUBE intr-o celula de 3G si deja nu prea mai sta asa de roz). Intr-o hala de productie cablaje nu te intereseaza sa aiba angajatii semnal ci sa traga la banda!
Sa nu va asteptati ca prin tarile unde curge apa calda de mai multi ani...este diferit! Este la fel(poate chiar mai rau din unele puncte de vedere).

Verificati pe ce retea are firma flota(chiar daca nu aveti telefon de la lucru).Apoi testati(ideal sistemul indoor duce, dar daca este orange si vodafone acolo iar firmele din cladire folosesc mai mult orange e posibil ca vodafone sa fie mai ok la acelasi nivel de semnal).
Nu este cazul sa va chinuiti cu un operator doar pentru numele lui!

Edited by yblu, 23 November 2018 - 17:01.


#3384
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View Postyblu, on 23 noiembrie 2018 - 16:49, said:

16011 trebuie sa fie enodeB indoor al Orange in cladirea in care lucrezi tu(de regula, pe indoor, [...]

In cladirea in care lucrezi tu trebuie sa fie si Vodafone pe acel sistem radiant, dar poate nu au venit cu 4G! Astfel, dupa cum zice si colegul W21, tu stateai pe macro de pe America House!

Foarte probabila aceasta ipoteza. Firma la care lucrez este franceza, iar flota de abonamente business este pe Orange. Deci toate sansele sa fie ceva indoor de la Orange.

Din pacate, Vodafone nu are nimic indoor in cladire. Acolo stateam pe macro cand eram inca pe Vodafone, deci pe site-ul de afara care este supraaglomerat pe timpul zilei cu tot traficul din zona.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate