Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Anvelopele de iarna devin obligatorii din 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#163
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009
Ma cutremur cand vad ce scriu unii aici. Dealtfel ii vedem zilnic in trafic, tot ei sunt ....

#164
musso

musso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 27.06.2005
AFACEREA CAUCIUCURILOR DE IARNĂ OBLIGATORII - Cifrele unui superbusiness.

http://www.gandul.in...xclusiv-7714841

#165
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009

View Postmusso, on 15th November 2010, 19:28, said:

AFACEREA CAUCIUCURILOR DE IARNĂ OBLIGATORII - Cifrele unui superbusiness.

http://www.gandul.in...xclusiv-7714841
Si nu-i normal ? E ca si cum i-ai obliga pe romani sa se spele pe dinti ZILNIC, si ai reprosa ca fabricantii de paste de dinti vand mult dintr-o data !!
Cifrele astea demonstreaza inca o data cat de inconstientii sunt romanii, si cat au riscat pana acum circuland ca babuinii !

Edited by darafifi, 15 November 2010 - 19:39.


#166
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdarafifi, on 15th November 2010, 19:38, said:

Cifrele astea demonstreaza inca o data cat de inconstientii sunt romanii, si cat au riscat pana acum circuland ca babuinii !

Fiindca esti f. informat as dori sa stiu si eu o comparatie privind distanta de franare pe gheata umeda asa pe la 3.. 4 grade intre cauciucurile de iarna si cele de vara.
Pe urma o comparatie cu distantele de franare ale acestor cauciucuri pe gheata adevarata cum ai prezentat pana acum.

#167
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostOctavian___, on 15th November 2010, 18:31, said:

Da, am vazut si eu ca pana acum, numai cauciuce explodate am vazut pe strada.

Inuman pana unde poate merge isteria asta.

mai inuman decat uzura/imbatranirea prematura a unei anvelope folosita necorespunzator ,este lipsa unei baze solide de cunostinte :OK: .

Edited by polizei, 15 November 2010 - 20:03.


#168
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postcipaul, on 15th November 2010, 19:54, said:

Fiindca esti f. informat as dori sa stiu si eu o comparatie privind distanta de franare pe gheata umeda asa pe la 3.. 4 grade intre cauciucurile de iarna si cele de vara.
Pe urma o comparatie cu distantele de franare ale acestor cauciucuri pe gheata adevarata cum ai prezentat pana acum.
Exista si gheata ne-adevarata?

#169
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009

View Postcipaul, on 15th November 2010, 19:54, said:

Fiindca esti f. informat as dori sa stiu si eu o comparatie privind distanta de franare pe gheata umeda asa pe la 3.. 4 grade intre cauciucurile de iarna si cele de vara.
Pe urma o comparatie cu distantele de franare ale acestor cauciucuri pe gheata adevarata cum ai prezentat pana acum.
Vad ca folosesti netul. Ai auzit de "gugal" ? Ca de mers iarna cu gume adecvate sigur n-ai mers, de poti pune asemenea intrebari copilaresti.

Edited by darafifi, 15 November 2010 - 20:03.


#170
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdarafifi, on 15th November 2010, 20:03, said:

Vad ca folosesti netul. Ai auzit de "gugal" ? Ca de mers iarna cu gume adecvate sigur n-ai mers, de poti pune asemenea intrebari copilaresti.

Nu prea cred ca folosesti cauciucuri de iarna de mai multi ani ca mine.
Dupa cativa ani am inceput sa vad dezavantajele cauciucurilor de iarna.
Scriu pe aici sa le afle si alti chiar de la inceput nu dupa ce fac accidente datorate chiar cauciucurilor de iarna.

Dar astept un raspuns.

#171
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009

View Postcipaul, on 15th November 2010, 20:16, said:

Nu prea cred ca folosesti cauciucuri de iarna de mai multi ani ca mine.
Punem pariu ?  :lol:  

Quote

Dupa cativa ani am inceput sa vad dezavantajele cauciucurilor de iarna.
Scriu pe aici sa le afle si alti chiar de la inceput nu dupa ce fac accidente datorate chiar cauciucurilor de iarna.
De ce nu scrii o carte ? Nu de alta, dar ai fi primul cu o asemenea idee....  :D

Quote

Dar astept un raspuns.
Asteapta daca ti-e lene sa cauti ...  :P

Edited by darafifi, 15 November 2010 - 20:28.


#172
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postmusso, on 15th November 2010, 19:28, said:

AFACEREA CAUCIUCURILOR DE IARNĂ OBLIGATORII - Cifrele unui superbusiness.

http://www.gandul.in...xclusiv-7714841

Mdea, tragic e cand citesti comentariile articolului, si vezi cu ce gramada de retarzi imparti drumul.... :death:

@cipaul
Deci sa inteleg ca, virgula, cauciucurile de iarna sunt periculoase iarna....
Incerci sa dezvolti subiectul?

Nu de alta dar trebuie sa aibe argumente si reisarii ce merg cu gume de vara pe zapada, ca deja explcatiile lor sunt prea previzibile si incepem sa ne plictisim. :naughty:

#173
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai, un biznis o fo acolo, insa sa te intereseze mai mult acest aspect decat propria siguranta, mi se pare extra-naspa.
Totusi nu inteleg ce e aia gheata uda si uscata...

#174
darafifi

darafifi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 04.11.2009

View PostLucian_M, on 15th November 2010, 20:36, said:

Mai, un biznis o fo acolo, insa sa te intereseze mai mult acest aspect decat propria siguranta, mi se pare extra-naspa.
....
+ 1 !

#175
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostRealThing, on 15th November 2010, 14:43, said:

Astept sa vad: primul care apare pe forum si miorlaie ca nu il despagubeste asigurarea pentru ca nu avea cauciucuri de iarna si a facut o bucurie (asta o sa fie sigur la coltul turnatorului), si de asemenea primul care a primit amenda pentru ca se dadea in afara localitatii fara cauciucuri de iarna in intervalul "rosu" (asta o sa apara la legis). O sa ii dau texte de pe aici in timp ce fredonez refrenul: "We told told you so" :thumbup: . Dupa o sa se si poata muta in Poiana lui Iocan cu noua denumire: "uite cum a fost eu haiduc si acum ma jefuiesc bogatii"  :lol:

Astept sa vad: primul care apare pe forum si miorlaie ca a stat blocat in trafic impreuna cu restul de participanti incaltati cu anvelope de iarna (DN 1 in weekend imi vine in minte pe moment) pt ca "autoritatiile au fost surprinse de iarna si drumarii nu s-au sinchisit sa isi faca datoria si de asemenea primul care va prezenta statistica prin care numarul de accidente continua sa creasca dupa impunerea echiparii cu anvelope de iarna. O sa ii dau texte de pe aici in timp ce fredonez refrenul "I told you so" :thumbup:. Dupa o sa se si poata muta in Poiana lui Iocan cu o noua denumire: "uite cum impunerea echiparii cu anvelope de iarna nu a schimbat nimit in circulatie si inca o data i-au prostit pe prosti" :lol:

#176
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postactive95, on 15th November 2010, 20:42, said:

Astept sa vad: primul care apare pe forum si miorlaie ca a stat blocat in trafic impreuna cu restul de participanti incaltati cu anvelope de iarna (DN 1 in weekend imi vine in minte pe moment) pt ca "autoritatiile au fost surprinse de iarna si drumarii nu s-au sinchisit sa isi faca datoria si de asemenea primul care va prezenta statistica prin care numarul de accidente continua sa creasca dupa impunerea echiparii cu anvelope de iarna. O sa ii dau texte de pe aici in timp ce fredonez refrenul "I told you so" :thumbup:. Dupa o sa se si poata muta in Poiana lui Iocan cu o noua denumire: "uite cum impunerea echiparii cu anvelope de iarna nu a schimbat nimit in circulatie si inca o data i-au prostit pe prosti" :lol:

:lol: Cam de cand conduc nu am ramas NICIODATA inzapezit. Daca in fata era jale, o luam pe un drum secundar. Si asta iarna tocmai cauciucurile de iarna m-au salvat, o luasem pe un drum ocolit langa E85, si acolo nu trecuse inca lama sau ceva cu antiderapant macar. Zapada aveam cam 5 cm deja (proaspata, afanata) si dedesubt gheata sticla + drumul extrem de valurit. Eh, pe mine m-au scos cauciucurile, am mai vazut exact 2 inainte si dupa mine care au ajuns ok la Tecuci. Restul servisera: sant, copaci, ala din fata, ala de pe contrasens - bineinteles din orice altceva motiv in afara de al cauciucurilor, insa culmea eu personal nu am vazut la aia sariti in lateral cauciucuri de iarna (opream si intrebam daca au nevoie de ceva, deja era viscol, batea in rafale si ningea foarte tare). Nu mi-a derapat masina, nu mi-a fugit in lateral, nu figuri ca ale vitejlor  pe care ii mai vedeam in fata si la un moment dat renuntau (in afara de ABS nu are electronica ajutatoare + garda la sol foarte joasa). Cauciucurile astea te pot scoate din un cacat de genul, in care poti ajunge ca omul mai tarziu cu 2-3 ore acasa, si nu dupa 2 zile. Sa iti explic cum am urcat cu Honda iarna pe ninsoare pana aproape de cabana din Valea lui Ivan - Piatra Craiului?

#177
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View PostTweakPwnz, on 15th November 2010, 18:25, said:

Daca taica-miu a mers 30 de ani cu Dacia cu cauciucuri de vara (si nu doar prin Bucuresti, plus ca acum 10-20 ani iernile erau ierni, nu zapada 4-5 zile ca acum) nu vad de ce nu as face-o si eu cu o masina mult mai moderna si cu o carca de sisteme de siguranta.

pai de ce ti-ai luat o masina cu o carca de sisteme de siguranta, ca puteai sa mergi bine mersi cu cea a lui taicatu de acum 30 de ani, daca el a putut puteai si tu...

#178
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostTweakPwnz, on 15th November 2010, 18:25, said:

Cauciucurile de iarna vor fi obligatorii doar pe drumuri nationale si judetene, nu in orase. Deci o sa pot circula linistit si legal in Bucuresti cu cauciucuri de vara. Daca taica-miu a mers 30 de ani cu Dacia cu cauciucuri de vara (si nu doar prin Bucuresti, plus ca acum 10-20 ani iernile erau ierni, nu zapada 4-5 zile ca acum) nu vad de ce nu as face-o si eu cu o masina mult mai moderna si cu o carca de sisteme de siguranta.
asta inseamna evolutie , tatal tau a evoluat , pentru ca altfel putea sa mearga si el binemerci cu caruta si 2-6 cai frumosi...

View Postcipaul, on 15th November 2010, 20:16, said:

Nu prea cred ca folosesti cauciucuri de iarna de mai multi ani ca mine.
Dupa cativa ani am inceput sa vad dezavantajele cauciucurilor de iarna.
Scriu pe aici sa le afle si alti chiar de la inceput nu dupa ce fac accidente datorate chiar cauciucurilor de iarna.
Dar astept un raspuns.
din pacate eu nu am experienta ta , dar inca nu am gasit dezavantaj iarna cauciucurilor de iarna .poti sa detaliezi putin , ca sincer nu prea m-am prins la ce ar dauna niste cauciucuri adecvate de sezon

tot din ciclul povestiri de iarna , iarna trecuta a trebuit sa ma duc la mama draq prin inima prahovei prin 4 sate dupa doctor ca sa imi dea un certificat de deces.
urmarea a fost ca prin ultimele 3 sate nu trecuse nici o masina , zapada intre sate era de 5cm .cand am ajuns in sat si am intrebat unde e dispensarul intrebarea oamenilor de la bar a fost pe unde am venit ... in gandul meu ma gandeam ca cu elicopterul , dar din pacate nu am decat masina.
eu inteleg ca acolo nu isi permit 4 cauciucuri de iarna ,dar aia au stat in sat toata iarna , nu au mers aiurea cum se intampla in bucuresti

#179
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Incredibil. Sunt aceleasi discutii ca si pe cele doua raposate topicuri. Pe cuvant ca m-am plictisit de aceleasi lucruri repetate la nesfarsit.
Asa ca, pana la anu' va rog frumos sa discutam doar despre sfaturi achizitionare anvelope (adica NU POLEMICA INUTILA) pe topicul dedicat, de la Info Corner.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate