Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Winamp 3

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
cilu

cilu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2002
Imi place ca sti liste multiple si are library in care imparte melodiile dupa autori, gen, etc. Dar si mananca la resurse sa te ti. Mi-am pus un skin de pe net si am ajuns la 40-60 la suta din procesor sa fie ocupat de Studio. :((((

#20
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Mie, personal nu-mi place Winamp3.0. Raman tot la 2.80. Am incercat Winamp 3.0 pe un P4~1.7Ghz , 256 RAM, iar studio.exe ocupa cam 70% din procesor   :eek:  . Enorm !!! .Un alt "bug": daca in playlist ai o singura melodie si dai dublu-click pe ea, nu ia play. Iar chestia cu "j" este F3 in playlist care iti activeaza search si iti selecteaza melodiile care contin ce ai cautat... bleah   :droll:

#21
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
asta e orice are shi dezavandaje shi avantaje .Chestia e ca la winamp3 avantajele sunt in minoritate . Media Player 2 rulz :))))))

#22
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
eXecu7or: vezi ca faza cu tray-u` stii ca se paote dezactiva...

La mine merge extraordinar, sincer va zic, sunt multumit, nu am deloc pozitioanre aiurea al ferestrelor...invatati-va sa-l customizati conform nevoilor...cazul meu:strict MUSIC..no movie add-ons and stuff...... si merge bine, iar cat despre crashuri, va zic foarte serios ca mi s-a crashuit si exploreru` si el tot mergea......

#23
Guest_UNDERTAKER_*

Guest_UNDERTAKER_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Pana acum am folosit winamp ..dar de aproximativ o luna mi-am instalat QCD si este meserias...se aude excelent ocupa mult mai putzina memorie...si asta conteaza cand ai numai 64 Mb ..

Daca ascultam cu Winamp-ul calculatorul mergea mai greu..cu QCD este mult mai bine.

#24
zexe

zexe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
winamp 3 sux.
WMP 9  oricum l-a depashit. De ce sa am o tona de programe cu acelashi scop ? Prefer sa folosesc programele "default" din win xp. Oricum am incercat winamp 3 shi mi se pare o mare PROSTIE /FU/.

#25
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
stau, citesc si vad ca va intereseaza doar aparentele .... daca ferestrele se pozitioneaza corect, cum este in tray, aiureli.

Dar de modul in care se aude ?  Am, si probabil si printre voi sunt altii, tangente cu lumea muzicala din Romania. Acum, nu ca ar fi niste super-meseriasi, dar daca un tip care termina Conservatorul, nu foloseste Winamp, pentru ca citez "sunetul este sec, nu are volum, si numai dupa ce am folosit Ozone, a devenit acceptabil, ce sa spun ?

Pe de alta parte, QCD-ul a placut din prima, cand l-am oferit in schimbul Winamp-ului, iar tipul si acum este multumit.

#26
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 30.07.2002

Quote

Originally posted by EndLess_Point
stau, citesc si vad ca va intereseaza doar aparentele .... daca ferestrele se pozitioneaza corect, cum este in tray, aiureli.

Dar de modul in care se aude ?

Incearca jetaudio daca ai 9x ca pe xp nu prea merge are o calitate la redare daca nu cea mai buna printre cele mai bune.

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu mersi, eu doar spun ca QCD-ul singur, fara nici un plugin, se aude intr-un mod in care nu stiu daca Winamp-ul se va auzi vreodata

#28
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
uite..ca sa nu se zica de mien ca sunt un om cu mitne inchisa..... chiar acuam downloadez QCD.......sunt curios sa vad daca se ayude mai bine..... am uitat sa mentionez ca totusi am kit surround in casa :)................. sutn curios daca se aude mai clar..

#29
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
wow...............tocmai l-am dat jos/instalat................ WOW.......... pe langa itnerfata care e super, ocupa numai 2 MB RAM ............ si se aude super.................................... sincer.......e foarte bun.......... merita.........ati avut dreptate.......... calitativ e mai bun.......

#30
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
da si uite cat ocupa, am 81% din procesor idle, pe un [email protected], cu doua download-uri simultane, retea, 2 instante de IE, QCD, Eudora si  HyperSnap.

Daca va zic ca QCD singur imi consuma doar 4% nu o sa ma credeti.

anyway, imi fac singur mp3-urile cu lame, si --lowpass 19.7 -V2 --vbr-new -mj -q0 -b96 --athtype 3

#31
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
si la mien tie fffff putin din procesor...e COOL....si se aude bestial

#32
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
parerile mele.. :)
1. nu stiu de ce va agitati cu procesorul...deja de mult timp a devenit un fapt irelevant pt procesoarele moderne.
2. sa analizam "formula" lui EndLess_Point:

--lowpass 19.7 -V2 --vbr-new -mj -q0 -b96 --athtype 3

a) incompatibitate: lowpass cu vbr.
Lowpass ridica lowpass cutoffu de la implicitu' 15.1 la cat spui..adica 19.7, ceea ce este MULT prea mult pt orice fel de vbr. Este cam dedicat cbr-ului, caci mareste bandwidthu'.
B) mj e redundant, caci joint stereo e valoare implicita
c) vbr-new este DOAR pt viteza, difernta de calitate  fata de vbr-old urmand a fi atenuata... pe parcurs. Deci NU se recomanda inca, decat daca e graba mare la produs mp3u'. Se poate incerca si vbr-mrth, dar vbr-old e super la procesoaree din ziua de azi.
d) q0 si vbr-new e cam..absurd.. unu' scade viteza, altul o creste :)
q2 ar fi suficient.
e) b96 este destul de putin ca bitrate minim pt un compromis... optim :) 196kbs fiind in ultima perioada valoare minima acceptata pt mp3uri, 96 este PREA putin. Se recomanda minim 112.
f) ath-type la vbr cu -V e ca mredundant, caci vbr automat ajusteaza thresholdu'.

concluzia ? folositi cu incredere --alt-preset standard, EVENTUAL extreme, dar NU va aventurati in optiunile "fast", ca nu merita.

gata.. destul pt azi :)

#33
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
NU am incercat inca aceasta nou versiune de winamp ..eu sunt mai de la tazara :P si nu am dat de ea inca dar nici nu cred ca am nevoie atata timp cat merge ascultata muzica si din winamp2.x !

#34
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

2. sa analizam "formula" lui EndLess_Point:

nu apare nicaieri in text ca ar fi a mea .... cand am luat lame-ul, cand a aparut v.4, tipii care tin site-ul ziceau ca asta este egal buna si rapida. Nu zic ca n-o fi alta mai buna, dar imi place ce iese/

#35
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
daca iti place ce iese..inseamna ca nu ai incercat alt-preset standard :)

si btw...qcd foloseste xaudio pt decodare mp3..si exista playere mai micute, mai rapide si mai putin consumatoare de resurse, bazate pe xaudio, daca asta e problema :)

#36
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Bun bun, folositi tot felul de setari la encodare si tot felul de programe la redare. Dar sunteti siguri ca lantul audio (placa sunet, amplificator, boxe) reda cat mai aproape de realitate ceea ce se afla in mp3-urile alea ? :P ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate