Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Planuri de viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
spun ceva off topic...m-am cam decis ce voi face pe viitor. un studio + un dslr + o fixa de 28mm f/1.8...una de 50mm f/1.4 si una ceva mai mare de 85mm f1.8 sau 100mm f/2.8....si un tele ramane de vazut..desi in acest domeniu un 70-200mm e arhisuficient..trec la pozat persoane fie portrete sau fotografii ca-n modeling..m-am gandit chiar sa fac o revista a orasului de moda...daca e corect spus..fete imbracate in diverse tinute pozate si publicate in revista pentru a arata si altora "frumusetile" orasului... mai nou ma pasioneaza iluminatul si felul cum sunt umbrele...cum bate lumina..am vazut singurul studio din oras zilele astea si m-am jucat putin cu umbrelutele..spunea tipul ala ca poti incepe cu un kit de 5000-6000 ron cu toate accesoriile + investitia in studio. aparatul lui (din mana ca avea 4 si o tona de obiective) era un canon 50d...la inceput mi-a fost greu dar in cateva minute am invatat in mare sa "ma joc" cu el...probabil ca intr-un an si ceva..maxim 2 o sa iau 60d nou sau ceva asemanator la performante la un pret decent..maxim 1000 de euro..plus vreo 2000 pentru inceput in obiective si inca maxim 4-5 mii in studio si amenajarea lui... (spatiul probabil o sa fie inchiriat)..la astea se mai adauga si mersul la o nunta..un botez etc etc.

am spus asta pentru ca vreau sa urc la un nivel mai inalt. si mi-e greu sa invat despre toate domeniile...la inceput credeam ca-i simplu..dar de cand am fz38-ul am citit mai multe despre fotografie decat in cei 6 ani si ceva de cand fotografiez...e o arta complicata cu o diversitate de domenii...nu ai cum sa fi "expert" in toate..trebuie sa te hotarasti exact ce vrei..si cred ca asta as vrea..ca merg eu in natura..etc etc..ramane doar o pasiune cand imi ramane timp liber. mi-a zis tipul asta ca nu-l deranjeaza sa stau cu el in studio din cand in cand..sa ma joc cu sculele lui.. numai sa nu ma bag in fata lui cand lucreaza..si nu e nici genul care sa tina secretele legate de tehnica pentru el..el a vorbit cu oricine orice. acum vrea sa-si cumpere un full frame. surpriza..ma asteptam sa vad g11 ca backup..are un sigma dp-2 luat recent dupa ce a mers mult pe g9 ...ca o paranteza spunea ca e foarte multumit..ca profitul lunar exact e confidential..dar scoate cateva salarii de-ale lui tata...(tata are 2500-2600 ron pe luna)..sa se castige asa mult din fotografie? sau a bagat-o din top la gluma? bine..el si la nunti..botezuri..etc..invita mirii sau acele persoane in studio cateva zeci de minute sa le faca niste fotografii "ca la carte"...in biserica a mers si cu sursele de lumina dupa el, dar nu face asta la orice nunta decat pentru cei care pun accent pe fotografie si nu pe filmari ca majoritatea. inca o data scuzati off-topicul, am postat aici pentru ca intrati mai multi si poate-mi mai dati o sugestie ceva. adica ma apuc sa strang cat pot anii astia macar sa scot aparatul din banii adunati..si un imprumut pentru mini studioul la care visez..sunt constient ca profitul e mic..nu vreau decat sa-mi scot rata la banca lunar..sa-mi acopar pagubele pentru inceput..merita?

spuneti-mi va rog pe ce topic sa vorbesc despre asa ceva..fotografie-profit etc.. :)

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Esti foarte incoerent in exprimare.Si  zau ca m-am straduit tare de tot sa inteleg ce vrei sa spui.

Ca idee, pot sa-ti spun ca "studio" pare interesant la prima vedere pentru cine nu e familiarizat cu piata fotografica din Romania. In orasele mici (cum cred ca e Motru) studioul foto e pierdere de timp si bani.Mai ales bani. Asta din mai multe considerente:
- oamenii nu au educatia necesara sa inteleaga diferenta intre o poza facuta cu telefon/camera compacta...etc si fotografia facuta in studio cu o schema complicata de lumini...etc , prin urmare interesul va tinde vertiginos catre 0.
- oamenii sunt destul de saraci, prin urmare n-o sa-ti plateasca tie bani frumosi pentru sedinte foto in studio, atata timp cate aproape oricine are printre cunoscuti un posesor de DSLR cu fite de fotograf profi in cap.O sa apeleze la ala pentru o sedinta foto in aer liber, facuta pentru 2 beri.
- firmele deasemenea inca nu inteleg importanta investitiilor in imagine, deci foarte greu vei gasi firma care sa plateasca corect o suma pentru servicii foto.In general, cand vor auzi pretul o sa zica ca de banii aia isi cumpara o compacta , isi fac singuri pozele si raman si cu aparatul.Trist dar adevarat.
- nunti , botezuri, cumetrii, inmormantari.... etc.Si aici exista foarte mare concurenta , mai ales pe segmentul low cost, acolo unde vei incepe tu.Greu de patruns pe piata, greu de rezistat pe piata daca nu esti bun sau macar decent.

Ca un calcul estimativ iti spun cam ce "profit" am facut eu la inceput. In primul an -  vreo 5 nunti, o(una) sedinta foto de modeling si 0(zero) foto de produs.Si asta in conditiile in care ofeream calitate (mult) peste ce exista in oras la preturi mai mici decat cel mai ieftin actor de pe piata asta.Si asta in conditiile in care am singurul "studio" cat de cat amenajat din un oras cu 75.000 locuitori.
Dupa 3 ani am ajuns la 15 nunti/an si multe lucrari marunte pentru firme, vreo 4 sedinte foto in toti cei 3 ani.Profitul, putintel peste 0.

Ce ti-a spus tie ala, ca face 3 salarii de 25 mil/luna, e treaba SF, vrajeala...etc. Era si un banc pe tema asta cu fotograful care suna la alt fotograf si-l intreaba " merge bine afacerea?" "da, excelent" "inseamna ca am gresit numarul..."

Nu te lasa pacalit de viteji din astia ca nu e chiar asa.Cred ca nici fotografii de top, cel putin de pe segmentul de nunti, fac profit 75 mil/luna.

Edited by florinel, 09 November 2010 - 17:24.


#3
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
florinel: multumesc de sfat. oamenii aici nu sunt saraci, avem ca peste tot asa ceva, insa nivelul de salarii e destul de mare cat SNLO este la putere. pica compania pica tot orasul. practic gorjul de asta depinde: de minerit. daca ai incercat mi-e frica, sincer. daca ai fi vorbit fara sa fi incercat asa ceva, mai mult ca sigur nu ma speriam asa, dar.................... atunci o sa fac simplul upgrade de la compacta/bridge la un dslr bun ca achizitie personala, respectiv hobby, pasiune si atata tot, daca se iveste ceva de scos profit bine, daca nu......iar bine.

investitia intr-un curs foto sper sa merite. la vara dau 300 de euro sa fac un curs foto de 6 luni, 3 ore pe saptamana. profesorii sunt fotografi profesionisti din tg jiu nu au o regula anume, doar ca se ofera diplome si atestate recunoscute in toata tara. vi se pare scump cursul la 300 de euro? si nu in ultimul rand, pot sa fac cursul cu aparatul meu? sau atat timp cat n-am in fata mea un dslr e foarte greu. am un panasonic lumix fz38. multumesc.

aaaa..uitasem..ce intelegi prin decent? eu sunt destul de serios, atat la aspectul fizic si tinuta cat si la cum gandesc, cuvantul e cuvant la mine, promisiunea promisiune. nu-mi place sa dau tepe dar nici sa iau despre orice ar fi vorba :) nu vreau sa ma imbogasesc, vreau sa-mi scot banii pe investitie, sau macar pe aproape, atata tot..si asta pe parcursul a 3-4 ani cat o sa tin dslr-ul. ma rog, e o discutie generalizata mult, cine stie ce se mai intampla in cativa ani, poate nici nu mai traiesc :)) poate va visez putin cu ochii deschisi dar ma bate gandul la o mica afacere si ma gandeam ca asta e solutia.

si apropos, se vede profesionalismul din tine numai din fotografiile din slide-ul de pe blogul personal. felicitiari! orasul nostru are sub 25.000 de locuitori, zic 35.000 cu satele de pe langa, dar poate nu-s nici 30.000. daca la tine nu prea renteaza la mine nici atat in special ca e tipul asta care are destule scule si sincer si destui clienti. in oras sunt 3 care merg peste tot aproape, cel cu TV-ul local are echipe care filmeaza si fotografiaza la diverse ocazii, si 2 particulari ambii destul de extinsi in domeniu. eu as fi asa, ca o insecta intr-o cana mare de lapte. inafara de prieteni si cunoscuti in primul an, sau primii 2 ani poate nu ma cauta nimeni.

daca nu e cu suparare, poti sa-mi spui ce aparat/e detii si ce kit de obiective/accesorii? ca fapt divers, pentru ideea mea. multumesc

Edited by Puidediavoll, 09 November 2010 - 17:54.


#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Cand am zis "macar decent" m-am referit la fotografiere , nu la aspect.
Ca exemplu, uite  AICI comparativ cu ce fac eu  , ma consider fotograf decent. Se poate si mult mai bine, sunt o gramada de exemple.

#5
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postflorinel, on 9th November 2010, 13:59, said:

Cand am zis "macar decent" m-am referit la fotografiere , nu la aspect.
Ca exemplu, uite  AICI comparativ cu ce fac eu  , ma consider fotograf decent. Se poate si mult mai bine, sunt o gramada de exemple.


lol! urat :| nu ca sunt eu mare fotograf, sunt doar amator dar nici eu n-as face astfel de cadre. la un peisaj mai gresesti incadrarea, compozitia, dar in astfel de situatii regulile de baza sunt simple. pana sa ajung stilul tau mai am mult de munca si de studiat, nu inseamna ca daca fac curs sunt tare dom`ne. practica te invata. din cate ma cunosc scot cadre mai bune decat cele de la primul link. ca ale tale sunt rare, pentru ca o compacta buna nu e suficient sa scoti asa ceva. dslr-ul isi are calitatile sale cunoscute de toti. poate din 500 de fotografi tu faci 450 bune sau chiar foarte bune, eu din 500 scot sub 100 bune si 8-10 foarte bune in cel mai fericit caz. diferenta e enorma. pe critica foto am cunoscut oameni pe care ii admir si-i respect chiar daca erau foarte duri cu mine, erau pe buna dreptate. odata ce nu cunosteam motivele de ce critica acel detaliu ma simteam jignit, am orgoliul meu, mai tarziu cand am citit despre ce vorbeau acei domni (sunt mai mari ca tine multi dintre ei) am realizat ceea ce incercau sa-mi spuna prin critica aceea, cum e proverbul: "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n gura!" asa si ei, imi criticau fotografia suficient de clar sa-mi dau seama de greseli, dar eu avand cunostiinte minimale interpretam critica ca fiind jignire. frumoase fotografii. cand o sa ma casatoresc eu, mai e mult pana atunci si de as vrea nu se poate (n-ai cu cine dom`ne! :)) ) nu dau 2 bani pe filmare si vorbesc serios prefer sa platesc dublu decat filmarea unui fotograf profesionist sa-mi scoata 5-600 de fotografii bune (preferabil le vreau pe format A5, 10/15cm mi se par mici) dar la care sa ma uit de drag de fiecare data. ca fapt divers, esti dispus sa pleci in alt oras din Romania pentru o nunta daca iti convine profitul sau iti asigura clientul banii pe drum si cazare? sau nu ai face calatorii de genul asta (intreb pentru ca in gorj nu sunt, sau nu cunosc fotografi buni in adevaratul sens al cuvantului, unii sunt dar s-au cam scarbit, se gandesc numai la profit, nu la calitatea muncii lor, te intreb daca ai fi dispus asa cum am intrebat si alte persoane de pe acest forum, multi au spus ca nu se indeparteaza prea mult de orasul lor ca sa nu ia teapa)

#6
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Florinele, merci pentru "horror story". :)

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Majoritatea nu se indeparteaza prea mult de orasul din care sunt pentru ca pe distante mari devine nerentabil. Acum a devenit o obisnuinta pentru cei din orasele mari sa caute fotografi buni in provincie pentru ca au preturi mici comparativ cu cele din orasul lor. Daca pentru miri ar fi avantajos sa plateasca de exemplu 700 euro pentru un pachet foto/video la un furnizor din oras mic, comparativ cu 700 euro doar pentru fotografie in localitatea lor; pentru furnizorul ala nu e avantajos.Inseamna sa ocupi tot week-end-ul (vineri-sambata-duminica) doar pentru un eveniment, cand ai putea face 2 la acelasi pret in orasul tau. In plus mi se pare ca ar fi concurenta neloiala fata de fotografii buni din orasele mari care pot lucra pe sume mult mai bune.
Sigur, exista disperati care se deplaseaza sute de km pentru 500 euro, sau mai putin , dar nu e corect.Primesc si eu in fiecare saptamana telefoane din Bucuresti....etc, insa nu ma bag.

Lucatas , nu stiu daca e horror story.E doar realitatea , asa cum este ea, fara inflorituri si alte adaugiri. Nu e neaparat ca asta sa se intample oricui - poate unii sunt mai norocosi, sau mai buni sau stiu sa se vanda mai bine...

#8
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postflorinel, on 10th November 2010, 08:25, said:

E doar realitatea , asa cum este ea, fara inflorituri si alte adaugiri. Nu e neaparat ca asta sa se intample oricui - poate unii sunt mai norocosi, sau mai buni sau stiu sa se vanda mai bine...

Sau pur si simplu sunt mai norocosi, nu au concurenta. Ai perfecta dreptate, sunt disperati care vin pentru 500 de euro sute de km. Personal as da 700 de euro pe 500 de fotografii exceptionale cum sunt ale tale, vorbind de o nunta, desigur. Sa zicem ca mai merge si la un botez, la inmormantare m-as descurca singur pentru ca nu trebuiesc aceleasi cerinte si pretentii, doar o amintire trista cu acea persoana. Toti au trecut pe video, ba chiar spunea unu ca face fotografii 10x15cm din filmare, alege anumite cadre. Poate m-a aburit pe mine dar e cam ciudat, nu prea cred. Pe mine nici nu ma intereseaza filmarea, jur! ca o sa-mi fie filmata nunta o sa-mi fie, ca are tata in cap filmare, s-o plateasca el, eu as da si 1000 de euro pentru 5-600 de fotografii ca ale tale. Fiind pasionat de fotografie ce mai conteaza cateva sute de euro o data in viata? (ma rog, unii au 3-4 nunti in viata =)) ). Au mai vorbit si altii deschis, dar tu ai spus-o foarte direct si ti-ai mai facut un fan, un admirator prin asta. De ce toti spun ca sunt venituri bune si foarte bune din fotografie? Aproape toti, nu chiar toti.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Sa nu exageram.Eu am zis-o de la inceput, sunt decent.Daca vrei poze exceptionale, vezi la Adi Pelcz , Adora, Adi Popescu, Verisan...etc etc etc (scuze ca nu-mi amintesc acum sa-i pomenesc pe toti). Ei nu sunt mai norocosi ci pur si simplu foarte buni si si-au asigurat un flux de clienti care stiu ce vor.Si..evident, isi permit.


Oricum, ca sa pastram ideea topicului.... daca te simti atras, crezi ca ai face fata, iti place si esti dispus sa inveti mult , poti incepe ca fotograf secundar pana capeti experienta, pana iti formezi un stil...etc, apoi sa incerci piata in zona ta.Insa nu te arunca la cheltuieli mari din start pana ce nu te asiguri ca iti vei recupera investitia.

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cu asiguratul de clienti e mai dificil la toate nivele. Concurenta e peste tot si in toate genurile de fotografie. Iar cei care castiga contractele nu-s neaparat cei mai buni fotografi ci cei care stiu sa se vanda mai bine.

Pui, ai vise mari dar am banuiala ca esti in faza in care crezi ca aparatura va face treaba pentru tine. Si ai ajuns cam repede de la a vrea un dslr la un studio complet utilat. Mult inainte de studio trebuie sa inveti sa te descurci in aer liber, in studioul pe care ti-l ofera mama natura. Invata sa tragi afara in lumina naturala, adauga pe rand o blenda, un blitz si abia apoi intra in studio.

#11
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postmiromulus, on 10th November 2010, 11:45, said:

Cu asiguratul de clienti e mai dificil la toate nivele. Concurenta e peste tot si in toate genurile de fotografie. Iar cei care castiga contractele nu-s neaparat cei mai buni fotografi ci cei care stiu sa se vanda mai bine.

Pui, ai vise mari dar am banuiala ca esti in faza in care crezi ca aparatura va face treaba pentru tine. Si ai ajuns cam repede de la a vrea un dslr la un studio complet utilat. Mult inainte de studio trebuie sa inveti sa te descurci in aer liber, in studioul pe care ti-l ofera mama natura. Invata sa tragi afara in lumina naturala, adauga pe rand o blenda, un blitz si abia apoi intra in studio.

stiu ca aparatura nu face totul. dar mi-am permis sa ma joc cu cateva fete, adica s-au lasat putin manipulate in parc de mine sa le fac poze in toate felurile si eu zic ca am scos ceva de calitate din toate alea cateva bune tot sunt. mai astept sa mai ies cu ele de 2-3 ori si apoi incarc cateva pe critica foto. parca a fotografia persoane mi se pare mai simplu si privesc astfel lucrurile... n-am zis studio, am zis un mini studio, in mintea mea aveam o garsoniera inchiriata, modificata conform cerintelor fara costuri exagerate. dar tot se ridica la cateva mii de euro. ca d-slr n-as incepe cu un entry-level. mare diferenta intre fz38-ul meu si el n- osa fie decat la calitatea fotografiei. setarile manuale le are si asta deja, mai putin diafragma ce o poti controla mult mai bine, zoom-ul si focusul pe obiectiv ce-mi asigura un plus de siguranta...dar in rest e cam acelasi lucru la tehnica. nu cred ca poti incepe o afacere in domeniu cu un entry-level. voi ce aparate aveti? ce setup-uri?

#12
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
De la lipsa cunostintelor de baza din fotografie (cum ar fi expunerea) la studio si fotografie pro. Vei fi perfect pe piata din Romania (cu mici exceptii, prezente pe aici).

Unii sar 2-3 pasi. Tu sari cam 100. Culmea e ca ai sa faci si bani, asta e enervant.

#13
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postvladimirchira, on 11th November 2010, 10:01, said:

De la lipsa cunostintelor de baza din fotografie (cum ar fi expunerea) la studio si fotografie pro. Vei fi perfect pe piata din Romania (cu mici exceptii, prezente pe aici).

Unii sar 2-3 pasi. Tu sari cam 100. Culmea e ca ai sa faci si bani, asta e enervant.


usor, usor! am zis ca asta vreau acum? ce rost are sa investesc asemenea bani pana nu invat suficienta tehnica care sa ma sustina? si cred ca de expunere am trecut de mult timp. nu-mi spuneti ca voi dslr-istii scoateti mereu fotografii luminoase, clare si cu un contrast placut :-j e un plan de viitor...1-2 ani, daca investita costa poate si 3 ani, acum sa vad in ce domeniu al fotografiei ma stabilesc. eu vreau ceva dar, ma sperie lumea ca nu prea mai merge si n-as vrea sa investesc in studio si scule doar asa, sa le am. in fine, daca te simti bine umileste-ma :) nu zic nimic, orice as zice stiu ca-mi dovedesti oricand lipsa de cunostiinte chiar daca am mai invatat destule de cand am vorbit ultima data (noi 2, mai exact). prefer sa tac. cati ani ai tu si cati am eu? cred ca pana la varsta ta cu vointa si practica pot ajunge si eu asa sau macar pe aproape.

Edited by Puidediavoll, 11 November 2010 - 14:58.


#14
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
invata mai intai, dovedeste prin fotografii ca poti, si lasa planurile. Sunt multi pe aici care fac minuni cu compacte (bridge). daca iti faci studio si treci peste anumite etape (habar nu ai cu ce se mananca expunerea, crede-ma), cand te vei lovi de blitz-uri, reflectoare si celelalte jucarii ai sa imi spui cata dreptate am avut. + trebuie sa stii ce sa cumperi mai intai. Treaba ta in rest.

Eu inca ma simt prost si incepator si am constant impresia ca stiu foarte putine.

#15
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru autor: ai gresit aria - trebuia un pic mai sus deschis subiectul sau eventual aici.

P.S.: am uitat, sau aici.

#16
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Postvladimirchira, on 11th November 2010, 11:18, said:

invata mai intai, dovedeste prin fotografii ca poti, si lasa planurile. Sunt multi pe aici care fac minuni cu compacte (bridge). daca iti faci studio si treci peste anumite etape (habar nu ai cu ce se mananca expunerea, crede-ma), cand te vei lovi de blitz-uri, reflectoare si celelalte jucarii ai sa imi spui cata dreptate am avut. + trebuie sa stii ce sa cumperi mai intai. Treaba ta in rest.

Eu inca ma simt prost si incepator si am constant impresia ca stiu foarte putine.

n-am spus ca stiu ce sa cumpar :) asta e cea mai grea parte. pentru ca poti face fotografii bune si profit si din investitii mici pentru inceput. chiar asta vorbeam in PM-uri cu cineva. daca scot profit in zona asta cu minimul necesar merita. daca nu, nu. tinand cont ca fotografia e subiectiva in primul rand trebuie sa fie fotografii decente (nu sa tai din oameni la o nunta, sa incadrezi gresit, sa nu fie mereu figura mirilor fix in centrul pozei cum fac multi, ca sa nu mai vorbim de fotografii neclare, contrast slab, etc etc. nu vreau sa intru in detalii ca sa aveti impresia ca incerc sa impresionez pentru ca nu-i cazul) numai dintr-o incadrare placuta, niste culori vii si felul cum spui persoanelor din fotografie sa stea la pozat poti face propriul stil de fotografie. tehnica per-general e aceeasi.

da, acum m-am prins ce vrei sa spui cu expunerea :) am invatat sa-mi controlez expunerea la fz38-ul meu. dar intr-un studio e alta mancare de peste. de asta insist sa fac cursul ala de fotografie, pentru ca din 3 ore pe saptamana, una e de practica, ne arata exemple reale despre ceea ce spun in acele 2 ore. multi scot profit fara sa aibe studio, doar cateva blitz-uri, reflectoare si un aparat bun cu cateva obiective si accesorii. in fine, nu te-am contrazis niciodata, poate uneori eram rautacios cand imi criticai foarte mult fotografiile, nu pentru ca as fi nesimtit, doar ca simteam orgoliul din mine patat odata ce persoanele din jurul meu (cunoscuti si necunoscuti) apreciaza ceea ce fac si chiar le place, toate acele critici ma descurajau uneori. a spus cineva o vorba buna pe critica foto, de fapt mai multi au spus-o: "daca fotografiile tale sunt apreciate de 100 de oameni si criticate de 2 ce ai sa faci?" daca exista o critica (si vor fi mereu critici) e clar ca fotografia nu e chiar asa de buna precum o apreciaza cei 100 (exceptie situatiile cand amatori mai slabi ca mine isi dau cu parerea despre o fotografie, vorbim despre cei care au habar) si trebuie practicat si iar practicat tot mai mult.

Edited by Puidediavoll, 11 November 2010 - 15:52.


#17
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
:roflmaofast: :roflmaofast:  
Asta a fost grea.

Eu apreciez optimismul oamenilor ... atata timp cat are o baza reala  :ciocan:

#18
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

View Posttwins1, on 11th November 2010, 11:39, said:

Pentru autor: ai gresit aria - trebuia un pic mai sus deschis subiectul sau eventual aici.

P.S.: am uitat, sau aici.

mesajul meu fost postat pe critica foto pentru a-l citii mai multi iar apoi mutat de Caramell aici ca sa nu mi-l stearga (multumesc frumos). deci am cale libera sa vorbesc despre asa ceva. (daca te referi la mine)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate