Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

scotia

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
am observat ca majoritatea celor care pleaca in anglia se stabilesc la londra sau in jurul londrei .
daca sunt si persoane care s-au stabilit in scotia ,as dori sa aflu cate ceva despre aceasta optiune pentru emigrare .

#2
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
O sa ti se para dubios criteriul asta, dar pur si simplu e greu sa te obisnuiesti cu dialectul lor! Am un amic care-i la facultate acolo, si abia asteapta sa se termine anul sa se mute (si da, e numai din cauza asta). Nu ii intelege pe profesori la ore de niciun chip, merge degeaba la cursuri, intreaba pe toata lumea de 2x inainte sa priceapa ce au zis... in rest, totul e frumos.

#3
steaua2007

steaua2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.05.2007
mai sunt si alte pareri,si eu sunt interesat de acest subiect.multumesc anticipat

#4
Plato

Plato

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.02.2009
eu sunt student in glasgow ... accentul profesorilor cel putin la universitatea la care invat eu ... glasgow university difera de la profesor la profesor, am profesori din Anglia, Irlanda, SUA, Romania (din cate stiu eu sunt 2 profesori de Economie anu 1 si Matematica anu 1), Scotia, Bolivia etc. accentul de scotian de pe strada e extrem de greu de descifrat... dar asta se intampla cand vorbesti cu taximetristi, soferi de autobuz etc ... toti imigrantii, si sunt destui vorbesc cu accente  destul de usor de inteles iar la scoala accentul scotienilor e mai mult decat ok. Profesorii care predau (lecturer) se schimba foarte des ... cel putin la cursurile de uman iar la tutoriale, laboratoare si alte programe predate de doctoranzi si asistenti depinde de noroc... eu am tutori din Irlanda, Bolivia si Scotia ... dar am colegi care au tutori din Singapore sau Arabia Saudita ... si le e foarte greu sa inteleaga accentul, aici poti sa ceri sa ti se schimbe tutorialul ... metodele de predare difera de la universitate la universitate ...

Alte probleme in Scotia mai ales in orasele mari sunt costul mare al transportului taxi, autobuz, metrou etc. si faptul ca autobuzele vin la intervale mari de timp, violenta de pe strada intre suporterii echipelor de fotbal si huligani (hoodies) cand sunt meciuri nu poti purta pe strada albastru sau verde ... si unele cartiere sunt de evitat, vremea, stiu ca suna absurd dar dupa un timp incepe sa te calce pe nervi ploaia ...

daca vrei sa te angajezi part-time e dificil sa interactionezi cu clienti in baruri cafenele etc. daca ai de a face cu oameni fara educatie, muncitori sau locuitori ai periferiilor ... au accent specific si vorbesc un amestec intre engleza si galeza sau ceva de genu asta ... dar in centru e ok ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate