Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Originea românilor - partea III, Istoria României, românilor: anii 500-1200

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
11413 răspunsuri în acest subiect

#11197
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 12.03.2016
Turlele nu erau de formă sferică ci de formă tubulară sau cu secțiune pătrată, în hexagon, ogtogon. Acoperișul semăna cu o ceapă, ridiche, gulie și era făcut din lemn. Scheletul (căpriorii) era din lemn peste care se punea șindrilă.
Sf Sofia și Panteonul nu are turle. Pt turle nu e mnecesară o tehnică așa de avansată ca pt cupola uriașă a basilicii Sf Sofia, pt că turla este mică.
Căpriorii de lemn ai acoperișului turlei erau îndoiți în prealabil cu apă fierbinte.

Sf Sofia din Istambul. În Wikipedia scrie că „Prima biserică de pe acest loc a fost construită de Constantin cel Mare în anul 325, dar a ars într-un incendiu în anul 404. Reconstruită de Teodosiu al II-lea în 415, biserica a fost din nou arsă, în timpul Răscoalei Nika din 532. Clădirea și-a primit forma finală în 537 sub împăratul Iustinian I
iată o dovadă că tehnica pt construcția de cupole de turle exista în antichitate.
Sigur că o cupolă de turlă mică se făcea cu mult mai ușor.
Ai cerut dovadă de construcție din acele vremi: poftim!

Fișiere atașate



#11198
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 05.08.2007

 neafloricadinobor, on 16 noiembrie 2016 - 13:01, said:

...
Sf Sofia și Panteonul nu are turle.
...
Sf Sofia din Istambul.
...
Clădirea și-a primit forma finală în 537 sub împăratul Iustinian I
iată o dovadă că tehnica pt construcția de cupole de turle exista în antichitate.
Iata o dovada ca Sf Sofia nu are turle, dar are.

#11199
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 12.03.2016

 MVSTELIDAE, on 16 noiembrie 2016 - 12:44, said:

Ai uitat un element esențial, o să-l folosească din plin.
Bisercile nu erau în formă de turn, ci vorbim de un turn pe o biserică ! Că ne arăta turnuri de pe columnă Posted Image.
Biserică care, în plus, trebuie să aibe nu un acoperiș rudimentar pe turlă, ci un dom în formă de ceapă, dom baroc sau în formă floricească(adică un dom în formă de ceapă cu fațete, în speță, dom baroc  austriac sau dom mai rudimetar din Regat în forma barocul ucrainian). Deci, ei trebuie să demonstreze că asemenea biserci existau în secolul V.
Apoi, mai mult, trebuie să demonstreze că în secolul V, în zona latină(Pannonia, Dioceza Dacia, să nu-l chinuiesc doar cu defuncta Dacia Traiana), basilica nu mai exista, ci aveam un stil rusesc(adică dacic după Florică), cu turle. Haide,  merge și cel neobizantin românesc, cu turle .  
Deci  nu știu ce să spun, le urez mult noroc.
Ți-am demonstart mai sus că dacii făceau castele cu turnuri, deci tehnica o știau.dacă ești rău respingi demonstrația.
Cupola de la Sf sofia dovedește că tehnica era foarte bine cunoscută în sec 4, că altfel nu ar fi putut face o asemenea construcție, deci o cupolă de turlă puteau face mulți meșteri pt că aceasta se face cu mult mai ușor decît o cupolă uriașă.
Eu am zis că e bizantin stilul pt că așa se numește, nu dacic.Pe plăcile de plumb turnurile nu sînt reprezentate cu astfel de cupole, deci acestea sînt venite din sud, cu creștinismul.
hai, repinge și asta!

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 13:08, said:

Iata o dovada ca Sf Sofia nu are turle, dar are.
Care este alea, istețule?

#11200
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 05.08.2007
Florin, in aceeasi postare ai zis atat ca nu are turle, cat si ca are turle. Cum poate cineva sa discute normal cu tine?
Eu ti-am zis primul de Sf Sofia, tocmai ca stiam ca e inceputa in Sec VI. Domul central e un miracol de cum l-au construit, dar nu ne legam de el, pentru ca nu e o turla, si nici nu are forma de ceapa.

De minaret iar nu ne legam, ca e adaugat recent.
Raman turnuletele alea doua micute, de sub bolta centrala, in imaginea de mai jos.
Si alea sunt semisfere.
Ca fapt suplimentar, depre prima biserica ridicata in acel loc, cea din anii 300, pe wikipedia scrie ca
"The edifice was built as a traditional Latin colonnaded basilica with galleries and a wooden roof. It was preceded by an atrium."
Bazilica traditionala latina, coloane si galerii. Acoperis de lemn. Fara "turle si srâmbite"

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Hagia_Sophia_325.jpg/1280px-Hagia_Sophia_325.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11201
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 12.03.2016
Cred că tu nu pricepi textul meu. Copiază aici postarea in care zic io asta!
două turle mici pe care într-adevăr le are basilica. Da, nu le-am observat.Are două turle mici cu acoperiș semisferic.Corectura ta e valabilă.

Și din ce secol ar fi aceste turle?

Important este că dacă au făcut o asemenea cupolă prin sec al 5-lea, e clar că puteau face cupole de turle și mai devreme.

Editat de neafloricadinobor, 16 noiembrie 2016 - 13:40.


#11202
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 12:26, said:

legoto, dar ar putea maimuta aia sa sutina ca turlele din sec V nu erau de forma sferica, mai mult decat o semisfera tip dom? Pentru ca acele tehnici de pus acoperis pe turn nu erau suficient de avansate pentru a face globuri de piatra sau lemn care sa se autosustina?
Deja un dom semisferic este o minunte arhitecturala (gen Sfanta Sofia din Istanbul, sau Panteonul din Roma), dar sa faci o turla tip cupola care sa treaca de jumatatea sferei, sa fie ca ceapa asta nenorocita de care tot s-a discutat? In poza ta nu e nici o "ceapa" acolo.
exagerezi si ii subestimezi extrem pe antici.
mai ales in acele tehnologii care nu mai sunt considerate state-of-the-art in zilele noastre.
mai jos ai niste poze, primele din rusia si ultima din romania.
nu mi se par nici o minune tehnica sau miracol magic, doar mestesug bine aplicat.
gandeste-te ca triremele sau cvadriremele erau ceva uzual si se mentioneaza ca in secolul 4 BC existau polireme cu sase, opt sau chiar zece punti cu vaslasi. din lemn. poliremele, nu vaslasii.
asa incat o cupola de lemn sub forma de ceapa, bulb, ciuperca etc nu era vreo mare scofala tehnica. intrebarea ar fi ce anume ar putea reprezenta cupola respectiva, aici intr-adevar discutie. sau ce anume ar reprezenta "cepele" fibulelor respective. e o intrebare legitima si nea florin a venit cu o teorie. legitima. nu e cazul sa va inflamati asa grav cred eu. nu va inflamati, infirmati teoria. daca puteti. dar divaghez.
[ https://i.imgur.com/9t1xj0w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/NXc521L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/F9iH8vo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11203
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 05.08.2007
[ http://dizionaripiu.zanichelli.it/storiadigitale/media/images/368.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Generalul Stilicho (Stilicon) cu familia lui. El si feciorul poarta fibule cu bulbi, cu crucea in jos. Ca niste crestini niceeni adevarati ce erau. Piciorul fibulei se purta in sus sau lateral spre exterior pentru a fi evidentiat. Probabil un simbol al categoriei sociale din care face parte. Secolul IV, inceput de secol V.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Stilicon

#11204
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 12.03.2016

 gophren, on 15 noiembrie 2016 - 21:46, said:

tipul de fibula din care face parte si cea de la Apahida se numeste fibula cu arc cu terminatii in FORMA de ceapa.
Adica in engleza "crossbow fibula"
Deci turlele in forma de ceapa pot avea si baza poligonala, nu doar rotunda, pentru ca e doar o conventie de denumire, nu o litera din Constitutie.

In concluzie, fibula respectiva este denumita prin conventie "fibula cu arc cu butoni tip ceapa". Si nu seamana cu nimic din acoperisurile bisericilor din sec V, pentru ca nu se gasesc acoperisuri de atunci.
Si unde voiai tu sa existe in Transilvania, in plina perioada migratoare biserici cu turle? Turle facute din ce material? Cum treceau migratorii aia pe langa turlele respective, inchinandu-se?
Și ce dacă se numesc așa? Și un tip de fierăstrău se numește coadă de vulpe.Dacă ar fi asemănat cu o gulie sau cu o ridiche iar fi zis „cu butoni tip gulie”. Asta contrazice ceea ce eu spun și anume că măciuliile acelor fibule sînt de forma cupoleleor de turlă de biserică? Nicidecum!
Turle făcute ca și biserica din cărămidă.
Care migratori, gepizii, goții? Eu cred că germanici nu au fost deloc pe teritoriu. Acei migratori sînt afirmați de savanți cu argumente slabe și cu dovezi închipuite. Acele tezaure atribuite migratorilor sînt de fapt făcute de strămoșii noștri.

 Mount_Yerrmom, on 16 noiembrie 2016 - 00:06, said:

Nu existau turle de biserici in sec al V-lea si, deci, nici cupole peste turle. Nici sub forma de ceapa, nici poligonale, nici semisferice, de niciun fel.
Pretentiile lui neaflorici sunt absurde.
ba existau! Dovada e Sf Sofia! E din sec 5 e.n. Are și turle. Are o cupolă imensă. Ce e absurd in ce spun eu? Absurd e să negi cu dovada în față.

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Generalul Stilicho (Stilicon) cu familia lui. El si feciorul poarta fibule cu bulbi, cu crucea in jos. Ca niste crestini niceeni adevarati ce erau. Piciorul fibulei se purta in sus sau lateral spre exterior pentru a fi evidentiat. Probabil un simbol al categoriei sociale din care face parte. Secolul IV, inceput de secol V.
Asta spun și eu că fibula e de tip creștin. Ce vrei să demonstrezi cu asta?

#11205
MVSTELIDAE

MVSTELIDAE

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 16.07.2015

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 14:58, said:

Generalul Stilicho (Stilicon) cu familia lui. El si feciorul poarta fibule cu bulbi, cu crucea in jos. Ca niste crestini niceeni adevarati ce erau. Piciorul fibulei se purta in sus sau lateral spre exterior pentru a fi evidentiat. Probabil un simbol al categoriei sociale din care face parte. Secolul IV, inceput de secol V.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Stilicon
Asta fiindcă nu era cruce, crucea o să apară mai târziu, de obicei, pe piciorul broşei, fibulei.
Nu zic pentru dumneavoastră, dar poate nu s-au prins.

 leogoto, on 16 noiembrie 2016 - 13:46, said:

mai jos ai niste poze, primele din rusia si ultima din romania.
e o intrebare legitima si nea florin a venit cu o teorie. legitima. nu e cazul sa va inflamati asa grav cred eu. nu va inflamati, infirmati teoria. daca puteti. dar divaghez.

Ai mai uitat să menţionezi că biserica din Rusia imită o construcţie din Moscova, mai celebră, cea din România imită barocul transilvan, deci probabil este dintr-un sat unde tradiţiile erau cam diluate în materie de arhitectură, fie Banat, fie Crişana, aş paria pe Banat.
Da poţi face şi din lemn orice, asta nu înseamnă că-i practic sau se putea face în antichitate.
Legitimă teorie, dacă nu ai trecut de clasa a IV-a, când te învaţă ce-i cu istoria mai pe îndelete, sau ai lins oalele comuniste şî ti-a intrat în sânge protocronismul
Nu putemPosted Image ,dar am şi eu o teorie legitimă de genul ăsta. Păi eu zic că reprezenta asta.[ http://image.shutterstock.com/z/stock-photo-the-onion-dome-of-a-hotel-in-chicago-was-designed-to-dock-dirigibles-in-portrait-orientation-39652600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu cred că Chicago a fost fondat de către traci,  şî ovreii şî-au asumat construcţia.
Mai mult, descoperirea lui Florică arată că tracii au dus prima dată forma în America, nu ovreul de Erik sau masonul Columb. Tracii au descoperit America. Să luăm Chicago(scriere ovreiască)=> Şicago(scriere dacă)=> Ci-ta-go(ce?=>şe?),(timişoara=>cimişoara)=> Ceta-go(t'e du=> ti du), Ceta gogutis(cădere specifică limbii dace). Iar Gogutis a dat numele Gogu, asta ne spune clar că am avut numele  iniţial de Cetatea lui Gogu, adică Gogutîs.

Un adevăr tulburător ascuns de mult în catacombele de sub Las Vegas, oraşul sfânt al Tracilor.
A, nu ştîaţ nicî astî.
Las, ca în Las Fierbinţi => Las ve(adică vă, adică vouă)=> Las vouă Gas, adică Las vouă gazu. Se referă la duhul sfânt dacic, care emană din scroluri şî iese prin pământ pentru a-l descoperi dacii, adică pentru a descoperi dacii adevărul din scrolul ascuns. Acuma specialâştî, pentru a ascunde adevărul, spun că vine din spaniolul luncile, dar cum am dovedit deja, ei sî mai şî înşealî .
Deci am emis şî eu o  teorie legitimă.

Editat de MVSTELIDAE, 16 noiembrie 2016 - 16:53.


#11206
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 05.08.2007

 neafloricadinobor, on 16 noiembrie 2016 - 13:43, said:

Cred că tu nu pricepi textul meu. Copiază aici postarea in care zic io asta!
două turle mici pe care într-adevăr le are basilica. Da, nu le-am observat.Are două turle mici cu acoperiș semisferic.Corectura ta e valabilă.

Și din ce secol ar fi aceste turle?

Important este că dacă au făcut o asemenea cupolă prin sec al 5-lea, e clar că puteau face cupole de turle și mai devreme.
Uite unde zici
Fișier atașat  turlizurli.JPG   93,59K   8 download-uri

Din pacate nu stiu nimic de turlele mici, nu vad de nu ar fi ramas din constructia originala dinainte de otomani.
Sunt cupole semisferice, da? Nu tip ceapa, para, lamaie, adica atat cat poate sa sustina piatra respectiva greutatea.
Este o diferenta practica intre cele doua, uite in poza asta:
Fișier atașat  cupole.png   3,35K   7 download-uri
Daca ai avea maner la usa de tipul A, ti-ar aluneca mana pe el, nu ai putea sa tragi usa. La fel pe fibule (-bulae), daca ar avea butonii tip semisfera degetele nu ar putea sa prinda bine brosa.
Cu tipul B, degetele au zona de apucat, poti controla brosa.

Deci, daca vorbim de cupole, turle, tip semisfera, atunci e clar ca exista, sunt un tip de acoperis a carui existenta e demonstrabila in secolele respective. Dar cupolele tip ceapa cu care compari butonii fibulei nu se regasesc in perioada aia, doar dupa sec XI-XII, la rusi.
Despre semnificatie turlelor tip ceapa la rusi, s-au propus cateva explicatii. Cea practica sustine ca e vorba de o forma pe care sa nu se depuna zapada multa, avand in vedere iernile din Rusia. Cea religioasa sustine ca s-a vrut o imitare a formei cupolei care se afla la inceput la Muntele Sfânt, la Ierusalim, cupola despre care nu se stie nimic concret.
Cea pe care o cred mai plauzibila zice ca este vorba de simbolul unei lumanari aprinse care sta deasupra cerului (cupola pe interior are picturi cu cerul, cu Duhul Sfant, cu Lacasul Domnului etc). In ortodoxie focul lumanarilor si lumanarile insele au semnificatie puternica. Asta in comparatie cu turlele ascutite ale bisericilor catolice pe stil gotic, care reprezinta dorinta de a atinge cerul, de a ascende.

#11207
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.522
  • Înscris: 23.11.2013

 Mount_Yerrmom, on 16 noiembrie 2016 - 00:06, said:

Nu existau turle de biserici in sec al V-lea si, deci, nici cupole peste turle. Nici sub forma de ceapa, nici poligonale, nici semisferice, de niciun fel.

Sunt biserici cu turle  in Armenia. Din secolele VI-VIII, facute dupa cele din Constantinopol si Salonic. Deci in secolul V, existau biserici cu turle. Fugi tare!!Posted Image

#11208
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 12.03.2016
Nu înțeleg ce îmi reproșezi. Nu văd vreo contradicție în ceea ce am scris acolo. Exista tehnica de făcut cupole mari, deci precis era și tehnica de a face cupole mici.
În poza pusă de mine Sf Sofia apare fără turle. Tu ai pus o poză in care ea apare cu turle.
da, sînt cupole semiseferice.
Nu îți alunecă mîna nici pe mînerul ușii și nici pe fibulă dacă nu are bulbi.Fibulele vechi nu aveau bulbi. Numai cele creștine au avut.E doar o speculație a ta că bulnbii aceia sînt pt a prinde mai bine fibula cu mîna.
Mînerele tale de la clanțe sînt cu bulbi?
Ai mai găsit un chichirez, că nu sînt de atunci cupole dee tip ceapă. Pînă acum contestai ca și Yerrmom însăși existența cupolei și a turleler.

 Balamache, on 16 noiembrie 2016 - 17:49, said:

Sunt biserici cu turle  in Armenia. Din secolele VI-VIII, facute dupa cele din Constantinopol si Salonic. Deci in secolul V, existau biserici cu turle. Fugi tare!!Posted Image
Ai niște poze?

#11209
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.001
  • Înscris: 01.12.2010

 MVSTELIDAE, on 16 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Asta fiindcă nu era cruce, crucea o să apară mai târziu, de obicei, pe piciorul broşei, fibulei. Nu zic pentru dumneavoastră, dar poate nu s-au prins.
fibula nu era cruce, era Chi-Ro, monograma lui Iisus.
zic pentru dumneavoastra, ca nu te-ai prins.


 MVSTELIDAE, on 16 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Las Vegas, oraşul sfânt al Tracilor.
Las vouă Gas, adică Las vouă gazu.
spaniolul luncile
da, adică nu.
nu luncile.
șuncile. de acolo și gazu.în exces. altceva de altfel nu iese din tine.

#11210
fane_cel_vesnic

fane_cel_vesnic

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 414
  • Înscris: 26.10.2016

 Mount_Yerrmom, on 15 noiembrie 2016 - 00:53, said:

Stilul romanic adauga acestui prototip turla. Turla este alipita timpanului.
Cu timpul apar doua turle care incadreaza simetric intrarea.
Turlele au plan rectangular, cel mai adesea patrat.
Nu exista nicio legatura intre turlele romanice/gotice si cele specifice ortodoxiei, cum vom vedea.
Turlele, cu cupolele care le acopera, au aparut mult mai tarziu de sec VI
Referitor la turle.

DUpa cate stiu eu turlele au avut ca prim scop practic instalarea de clopote.
Care, prin pozitia lor la inaltime erau folosite ca un instrument de comunicare,
atat cu simboluri religioase cat si laice, ce tineau de viata comunitatii.

Prima biserica care a avut o astfel de instalatie era cea din Nola, in sec IV (patru)

Editat de fane_cel_vesnic, 16 noiembrie 2016 - 19:16.


#11211
MVSTELIDAE

MVSTELIDAE

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 16.07.2015

 leogoto, on 16 noiembrie 2016 - 18:45, said:

fibula nu era cruce, era Chi-Ro, monograma lui Iisus.
zic pentru dumneavoastra, ca nu te-ai prins.



da, adică nu.
nu luncile.
șuncile. de acolo și gazu.în exces. altceva de altfel nu iese din tine.
Îmi vorbeşti din experienţă, dar nu-i cazul, eu nu-s obez, chiar este Las vouă Gazu.
Întreabă-l pe Roxin când mergi în perelinaj.

 neafloricadinobor, on 16 noiembrie 2016 - 18:02, said:


Ai niște poze?
[ http://www.paradisotravel.com/nova-godina/moskva/docek-nove-godine-moskva-gal08.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.chrisputro.com/russia/075%2020040604%20Novgorod%20-%20St.%20Sofia%20Cathedral.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu numai poze, avem şi daci mărşăluind.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ljd2MLlkg6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11212
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.336
  • Înscris: 05.08.2015

 neafloricadinobor, on 16 noiembrie 2016 - 15:18, said:

ba existau! Dovada e Sf Sofia! E din sec 5 e.n. Are și turle. Are o cupolă imensă. Ce e absurd in ce spun eu? Absurd e să negi cu dovada în față.

Turle la Hagia Sophia doar in mintile tale zdruncinate.

Turlele alea sunt minarete construite de otomani dupa 1453.

La Hagia Sophia vorbim de o cupola asezata pe pandantivi. Aia nu e turla.

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/49/c8/c7/49c8c750b4edebacbcea9e2da6f076e2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Mount_Yerrmom, 16 noiembrie 2016 - 23:27.


#11213
fane_cel_vesnic

fane_cel_vesnic

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 414
  • Înscris: 26.10.2016
Katun

Quote

Katúň is a small settlement close to Spišské Podhradie, Slovakia (48° 59' N, 20° 44' E).
The settlement contains an ancient bell tower, supposed to have originated in the 12th century, which is a Slovak national monument.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Katunbelltower.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



https://en.wikipedia...

Asta apropo de catun nume romanesc.
si gepizi, si tauti, si Transilvania samd.

Si bineinteles, Ormelius.

Editat de fane_cel_vesnic, 16 noiembrie 2016 - 23:30.


#11214
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.336
  • Înscris: 05.08.2015

 leogoto, on 16 noiembrie 2016 - 10:10, said:

deci, in opinia mea respectuoasa, doar o maimuta impaiata poate sustine ca in secolul 5, sau mai devreme, oamenii nu descoperisera tehnica de pune un acoperis pe turn ca sa nu le ploaie-n pivnita.

Turlele de biserici nu sunt turnuri oarecare. Si o maimuta impaiata ar fi inteles pana acum ca nu e vorba de un acoperis oarecare al unui turn oarecare.

neaflorici zice ca cepele alea de pe fibule sunt DOVADA existentei bisericilor cu turle in sec al V-lea in spatiul mioritic

Mai demult a pus si niste poze pentru tipul de biserici pe care le avea in minte.

 fane_cel_vesnic, on 16 noiembrie 2016 - 19:15, said:

Referitor la turle.

DUpa cate stiu eu turlele au avut ca prim scop practic instalarea de clopote.
Care, prin pozitia lor la inaltime erau folosite ca un instrument de comunicare,
atat cu simboluri religioase cat si laice, ce tineau de viata comunitatii.

Prima biserica care a avut o astfel de instalatie era cea din Nola, in sec IV (patru)

Turlele bisericilor romanice si gotice aveau acest scop, adaposteau clopotele, erau clopotnite, campanile. Incadrau intrarea.

Turla ortodoxa este dispusa deasupra spatiului central, pe intrados este pictat Pantokratorul. Evident, n-are clopot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate