Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Grecia 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#361
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Salut,
Cine ma ajuta si pe mine cu un traseu spre Grecia cu plecare din Constanta? Plec cu un Renault clio din 2005. Multumesc.

#362
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
@ moreli:
Exista topic dedicat  

http://forum.softped...;#entry11290162

Edited by BlueKing-69, 31 March 2012 - 18:23.


#363
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005

View Postdanavl62, on 30th March 2012, 21:00, said:

Ai sanse mult mai mari ca apa sa fie mai calda in Halkidiki "intre brate".Din ce am urmarit si eu de-a lungul anilor (cauti pe google"aegean sea temperature" si apoi "poseydon sistem")  Egeea se incalzeste cel mai repede in acea zona.Si din experienta proprie pot sa confirm acest lucru.In 2009 in perioada 13-21 iunie apa avea vreo 23-24 grade.

Multumesc insa cred ca e relativ,si eu am fost in Thassos in iunie spre sfarsti in 2007 si la Paradise Beach era apa foarte calda,undeva la 25 grade.
Anul acesta voi merge la fata locului si voi alege cazarea potrivita,o sa urmaresc cele zise de tine mai sus si probabil ma voi decide cu o zi sau doua inainte sa plec.

View Postcrecornel, on 31st March 2012, 14:02, said:

Eu am fost in Thassos in perioada 20-27.09.2007 si apa a fost calda, dar nu stiu ce inseamna pentru tine calda. Apa a fost atat de incalzita de soare ca puteam sa stau si o ora fara sa ies afara din ea.

Septembrie este deja altceva,multumesc de info.

#364
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View PostBabyC, on 19th January 2012, 22:36, said:

Multumesc frumos pentru recomandari!
Sincer imi place sa descopar locuri cat mai neumblate de romani...Oamenii de aici pe pe forum sunt super ok, dar am mai intalnit prin Grecia si niste romani..mama-mama...Nu stiam cum sa fugim de ei :)
In Thassos cand am fost prima oara in 2007 nu erau f multi roamani, insa 2 ani mai tarziu..jale...plin plin..ma simteam ca la Mamaia :(

Ma uitam asa pe harta zilele trecute si ma gandeam la Evia, Skiathos...Evia am vazut ca este f mare..sincer imi plac si insulele mici ca sa am sentimentul ca am vazut cam tot ce se putea vedea, insa imi plac si cele mai mari, unde sa ai multe locuri de vizitat..imi place si linistea si agitatia..sincer prefer cumva calea de mijloc :) Nu-mi place sa fie nici prea pustiu, dar nici ff aglomerat :) A fost cineva pe Evia?

Sincer imi plac plajele cu nisip, nu cu pietre si imi place foarte mult sa gasesc peisaje cat mai frumoase...

Ma gandeam si la Corfu, insa mi se pare un pic cam prea "fumata"..adica cam toata lumea a fost pe acolo..Zakynthos la fel....Kefalonia mi-a placut, nu am vazut decat o f mica parte din ea..insa ma gandeam sa o incercam mai peste cativa ani, pt ca acum ar insemna sa mergem iar pana in Lefkada ca sa trecem in Kefalonia, deci drumul ar fi cam acelesi..imi place diversitatea :)

Ai fost in toate 3 insulele recomandate?



Wow! F tare...Nu auzisem pana acum de destinatia asta...adica m-am uitta asa pe harta prin zona aia, dar nu stiam ca arata asa fain....Am dat acum o cautare pe Google si mi-a placut ce am vazut :) O sa ma mai documentez, dar la o prima vedere arata f tare!

Nu sunt setata chiar numai pe insule..si peninsula ar fi f ok..ce ma intereseaza f tare e sa fie un loc cat mai putin umblat de romani si cu peisaje cat mai frumoase!

Ti-ai facut deja rezervare la cazare?
In Pelion am fost si eu si este foarte frumos intr-adevar..Daca te hotarasti sa mergi acolo poti sa faci si croaziere in insulele Skiathos,Skopelos si Alonissos,care sunt foarte aproape,asa ca poti sa-ti implinesti si "planul" de a merge in insule.

View Postloredana1976, on 30th January 2012, 17:48, said:

Buna ziua.
N-am fost niciodata in Grecia si anul acesta am vrea sa mergem o gasca de cateva familii cu copii,aprox 5 ani.Vrem sa mergem cu masina,deci undeva mai aproape.Dati-mi va rog niste sfaturi in privinta perioadei ar fi august este ok? Cu mancarea cum e ,plajele cum sint,mce sa alegem ca sint atitea locatii si variante ca ma uit pierduta printre topicuri.

mersi
Cel mai aproape de Romania si cu multe oferte de cazare,plaje,etc ar fi insula Thassos.Este si o insula putin mai ieftina din cate am vazut eu.
In August,la fel ca peste tot este perioada cea mai scumpa si cu cea mai mare inghesuiala,dar o sa gasesti sigur cazare.(Sfatul meu este sa iei din tara ca sa nu risti sa nu gasesti in perioada aceea).

#365
rugby15

rugby15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.08.2007
In 2008 am stat si noi 14 zile in Vasiliki la http://www.villaverde.gr/
Superb !

View PostApril26, on 6th March 2012, 10:19, said:

Pe unde si cand am fost si unde intentionam sa mergem in vara viitoare?

Am fost in:

2009: in Halkidiki: Neos Marmaras 7 zile, in iunie si in Toroni 7 zile; Sarti: 14 zile in septembrie;
2010: Thassos, august - septembrie: 7 zile in Potos, 7 zile in Skala Potamia;
2011: Lefkada, Pondi - Vasiliki, 14 zile in iunie, cu popas o zi la Metsovo si o zi la Sidirokastro;
2012: Lefkada, Pondi - Vasiliki, 14 zile, sfarsit de iunie - inceput de iulie, cu popas o zi la Metsovo si o zi la Sidirokastro.

Ne propusesem sa nu mergem de doua ori in acelasi loc, anul acesta vizam Corfu, dar decizia sportivilor din familie a fost: windsurf. Poate spre toamna ajungem si in Corfu.


#366
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Calatorii intr-o Grecie care sa va imbogateasca sufletele si viata va doresc pentru acest an si toti ceilalti ce vor urma!
Sarbatori pascale pline de liniste si lumina sa aveti!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/blhDT-JhOMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(faceti abstractie de clipul video - cam "naiv" pentru mine - si lasati-va "prinsi" de interpretare)

#367
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postrugby15, on 1st April 2012, 19:44, said:

In 2008 am stat si noi 14 zile in Vasiliki la http://www.villaverde.gr/
Villaverde in Vasiliki?!
Cred ca era gluma de 1 aprilie.

Edited by April26, 14 April 2012 - 17:25.


#368
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Pe unde si cand am fost si unde intentionam sa mergem in vara viitoare?

April26:
Am fost in:
1996: tur autocar, Platamonas, Meteore, Atena...
2000: Atena, cateva zile;
2009: in Halkidiki: Neos Marmaras 7 zile, in iunie si in Toroni 7 zile; Sarti: 14 zile in septembrie;
2010: Thassos, august - septembrie: 7 zile in Potos, 7 zile in Skala Potamia; popas o zi la Asprovalta.
2011: Salonic, martie; iunie: Lefkada, doua saptamani, cu popas o zi, doua, la Metsovo;
2012: Lefkada, doua saptamani, cu popas o zi la Metsovo si o zi la Sidirokastro.

2013: Corfu sau Kefalonia sau Ammoudia

Incepem sa facem planurile pentru vara viitoare?

#369
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
ale mele sunt deja facute: LEFKADA! astept sa apara ofertele pe 2013 si sunt prima care isi face rezervarea :)

#370
mandarinutz

mandarinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2012
Dragostea mea pentru Grecia a inceput din adolescenta, cand am vizitat prima data frumoasa Elada. Sotul e si el m

1995 turul Greciei(Salonic, Atena, Peloponez – Nafplio, insulele Aegina , Hydra si Poros, Agistri, Delfi) cu mama mea;
1998 Atena si insula Creta
2003 insula Thassos , Potos – 14 zile
2005 insula Rhodos 7 zile in luna de miere
2006 insula Corfu 7 zile
2009 Halkidiki –Sithonia –Psakoudia 10 zile
2010 Halkidiki –Sithonia –Neos Marmaras – 10 zile
2011 Halkidiki –Sithonia –Vourvourou – 14 zile
2012 Thassos –Makryammos – 14 zile

Iar 2013 probabil Skiathos, mi-a ramas in suflet si Lefkada dupa ce am vazut pozele de pe forum, dar nu stiu daca putem ajunge pe toate plajele superbe si cu apa destul de adanca si cu copilasii nostri (vor avea vara viitoare aproape 3/6 ani)

#371
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009
Pentru mine vacanta inseamna neaparat Grecia.Acolo ma simt mai bine decat la mine acasa si totul se transforma in jurul meu.De cand am descoperit acesta tara, nu concep o vacanta fara plajele ascunse in golfulete , fara albastrul nemarginit al marii sau fara o plimbare tihnita pe faleza unui satuc uitat de lume.In aceasta tara am invatat sa ma bucur de cele mai neinsemnate lucruri si sa traiesc fiecare clipa ca si cum ar fi ultima.
2005-Paralia-Atena-Meteore
206-Paralia-nordul Peloponezului-Parga
Incepand cu 2007 am considerat ca ne chinuim prea mult gandindu-ne un an intreg la urmatoarea vacanta si am hotarat sa facem tot posibilul sa ajungem de doua ori pe an.Deci:
2007-Paralia-7 zile
    -Evia(Pefki)-7 zile
2008-Evia-7 zile(a doa iesire a fost in Turcia-prima si ultima oara)
2009-Sithonia-Gerakini-7 zile
    -Evia-Skiathos-Skopelos
2010-Parga-10 zile(am vizitat toata coasta de vest a Greciei)
    -Thassos-Skala Maries-7 zile
2011-Kasandra-Pefkohori-7 zile
    -Kefalonia-7 zile(o zi in Zakinthos)
2012-Sithonia-Toroni-10 zile
    -Lefkada-7 zile
Pentru 2013 ne gandim deja la  un tur al Peloponezului(un vis vechi si neimplinit inca) sau Creta, chiar daca va fi nevoie sa renuntam la cea de-a doua vacanta,costurile fiind mai mari.Ca plan de rezerva(si de criza) , o reintoarcere la marea noastra dragoste-Evia.
Un lucru este cert: atat cat vom putea si vom fi sanatosi-pt. ca anii trec si isi spun cuvantul-ne vom intoarce an de an in Tara Zeilor cu aceasi emotie si bucurie ca prima data si sunt convinsa ca nu-mi ajunge aceasta viata ca sa-i descopar toate frumusetile.

#372
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Danavl, frumos spus. Sa stii ca ai dreptate, si eu am avut revelatia asta in Grecia. Si pentru mine odata cu descoperirea Greciei,viata a capatat un alt sens, parca am devenit mai linistit si mai sincer. Mi-am schimbat complet modul de privi lucrurile si de a ma bucura mai mult de micile placeri. Am devenit mai calm si mai fericit iar acum privesc unele  probleme aparute in viata si din alte unghiuri. Am cunoscut in Corfu, undeva intr-un satuc,o familie de batrinei care aveau in fata casei o masa pe care vindeau cateva produse facute de ei: ulei, vin migdale,qum quat, etc. Nu o sa-i uit niciodata, am simtit atata caldura cum rar mi-a fost dat sa simt ,iar cand in loc de 10 euro, le-am dat 20 au inceput sa planga amandoi,au venit la mine si mi-au pus capetele pe piept,strangandu-ma in brate si mangaindu-ma cu ochii in lacrimi. Apoi s-au dus in curte si mi-au umplut o punga cu tot ce aveau ei mai bun. A fost imposibil sa-i refuz. I-am mai cautat special si a doua oara, dupa doi ani si a fost la fel de emotionant. Lucrurile asta sunt greu de uitat, n-am mai fost in Corfu de atunci dar ma gandesc cu mare drag tot timpul la ei.Anul asta nu am fost in Grecia, am un bebelus de 7 luni, dar la anul ma gandesc sa merg si cu el si tot ma gandesc la un loc frumos , pe continent ,sa nu fie foarte departe. Are cineva recomandari, eu ma gandeam la un Halkidiki.

Edited by grecul68, 14 September 2012 - 22:26.


#373
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Am inceput sa fac deja planurile pentru concediul de anul viitor.Anul acesta am fost in Croatia,la Medulin,dar ni s-a facut dor de Grecia,dupa vacanta de anul trecut din Thassos.Initial ne hotarasem pentru Lefkada,cu minunatele ei plaje,dar am vazut ca nu prea exista cazari in apropiere de plaje,si trebuie sa alergi la plaja cu masina.Noi mergem cu copiii,si am vazut anul acesta in Croatia,ce inseamna sa mergi cu masina la plaja.In Thassos mergeam de 2 ori pe zi la plaja,deoarece locuiam la 500 de metri de Golden Beach,iar in Croatia o data pe zi,deoarece erau vreo 15 km pana la plaja,ce-i drept o minune de plaja.As vrea sa va rog sa-mi recomandati o locatie cu o plaja de nisip,care sa nu se adanceasca brusc,cu cazari in apropiere.Daca stiti vreo cazare in lefkada in apropiere de o plaja buna,sau in alta parte a Greciei,in afara de Thassos,unde am fost.Am vazut ca in Halkidiki ar mai fi plaje deosebite pentru copii,mai exact in Vourvourou.As vrea o locatie unde sa putem ajunge cu masina,deci exclus Creta,Rodhos,sau alte insule prea indepartate.Pusesem ochii pe insula Naxos,dar cand am vazut cat ne-ar fi costat ferryboat-ul, m-am lasat pagubas!Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

#374
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postradurobertin, on 16 septembrie 2012 - 16:20, said:

... As vrea sa va rog sa-mi recomandati o locatie cu o plaja de nisip,care sa nu se adanceasca brusc,cu cazari in apropiere ...
Ammoudia, lângă Parga pare un loc ce corespunde cerinţelor tale. Şi poţi face şi o excursie de o zi în Lefkada. Şi încă o zi în Corfu. Citeşte topicul Parga.

Sănătate şi toate cele bune !

#375
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostOvidiuNS, on 16 septembrie 2012 - 21:12, said:

Ammoudia, lângă Parga pare un loc ce corespunde cerinţelor tale. Şi poţi face şi o excursie de o zi în Lefkada. Şi încă o zi în Corfu. Citeşte topicul Parga.

Sănătate şi toate cele bune !

Multumesc pentru raspuns.Pare interesant,dar mai astept si alte opinii.Deocamdata as alege intre Vourvourou si Ammoudia.Vreau sa va spun ca nu ne plac statiunile aglomerate,preferam ceva de genul Skala Potamia,in Thassos,sate mai mici,dar cu destule taverne.

#376
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postgrecul68, on 14 septembrie 2012 - 22:22, said:

Anul asta nu am fost in Grecia, am un bebelus de 7 luni, dar la anul ma gandesc sa merg si cu el si tot ma gandesc la un loc frumos , pe continent ,sa nu fie foarte departe. Are cineva recomandari, eu ma gandeam la un Halkidiki.
Sithonia,Sarti,hotel Ammos este recomandarea mea.Hotelul este aproape de plaja,iar plaja din zonă este cu intrare lină în mare.
Am fost anul acesta acolo,2 familii cu 2 copii de 1,3 respectiv 1,4 ani și ne-am simțit extraordinar de bine.
Pe drum noi nu am avut probleme cu copii,s-au comportat foarte bine cei apoximativ 2200 de km facuți dus-întors,dar și pe Sithonia,în vizită la alte plaje.

Pentru vara lui 2013,eu cred că o să merg în Skiathos,probabil la început de septembrie 7-10zile

Edited by chelie_d, 17 September 2012 - 08:15.


#377
mandarinutz

mandarinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2012
In Vourvourou noi am fost anul trecut cu un copil de 11 luni si unul de aproape 4 ani (am stat la Top Studios - curat, f ok, gradina mare, multe familii cu copii mici). Plaja Karidi langa care am stat, a fost preferata lor, cu apa f f mica, nisip fin. Au stat numai in apa si dimineata si dupa-amiza. In zona mai sunt  plaje f frumoasa cu apa mica si mai putin frecventate de turisti decat Karidi - Livari beach, Lagonisi beach.  
Nu stiu cat de aglomerata a mai fost plaja Karidi anul acesta, anul trecut era mult mai aglomerata decat acum 2 ani si acum 3 ani.
Si in Sarti este f frumos, este mai animat decat in Vourvourou. Vourvourou este f linistit, cu cateva magazine si cateva taverne.

#378
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postradurobertin, on 16 septembrie 2012 - 22:25, said:

... mai astept si alte opinii.Deocamdata as alege intre Vourvourou si Ammoudia.Vreau sa va spun ca nu ne plac statiunile aglomerate,preferam ceva de genul Skala Potamia,in Thassos,sate mai mici,dar cu destule taverne.

Ar mai fi Asprovalta si Nea Vrasna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate