Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

confectionare toba

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lancer evo

lancer evo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.09.2007
cum se face o toba d.aia de care folosesc suporterii pt stadion? din ce o fac asa rezistenta? ce sistem de prindere au? k de mult m.am gandit la asta dar nimeni nu a stiut.
scuze daca am postat gresit

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
mai e un aspect la care trebuie sa te gandesti, presupunand ca reusesti sa o faci . Crezi ca te lasa cu ea pe stadion ?

http://www.adevarul....0_62393824.html

Mai bine o vuvuzea d-aia, fac un zgomot al dracu' de puternic

#3
BlackGuy

BlackGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 28.08.2010
Da' alea nu se cumpara? cine isi face tobele acasa?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 08.12.2006
E destul de dificil sa confectionezi o tobă, însă dacă ai materialele, uneltele și abilitățile necesare este posibil.
În principiu, trebuie să îi construiești corpul, se poate face din tablă de aluminiu, de ex, suficient de groasă încât să fie rezistentă la deformare. Muchiile (sus și jos) trebuie să fie rotunjite pentru ca membrana să nu se taie.

Fețele: preferabil să le cumperi, iar corpul tobei să îl confecționezi după dimeniunea lor.
Dacă totuși vrei să le manufacturezi:
După ce ai confecționat corpul, vei avea nevoie de două cercuri rigide(lemn, metal, plastic, nu contează materialul) pe care să prinzi fețele (membrana în care bați). Diametrul interior al acestor cercuri trebuie să fie cu foarte puțin mai mare decât diametrul exterior al corpului tobei, astfel încât corpul să intre în interiorul acestor cercuri însă să nu rămână mult loc între ele (maxim câțiva milimetri). Materialul pentru fețe (membrana în care bați și cea de rezonanță, de pe spatele tobei) îl poți găsi, de ex., la un atelier unde se bobinează motoare electrice. Decupezi două cercuri de folie cu diametrul mai mare cu câțiva cm (ochiometric, în funcție de grosimea cercurilor) decât cercurile pe care vei prinde membrana . După aceea crestezi pe margine ca în desen (evident pe tot diametrul, am desenat și eu cum am putut...), cercul negru reprezintă cercul pe care priinzi membrana.
Lipești cu prenadez membranele pe cercuri (pui cercul peste membrană și rulezi urechiușele pe care le-ai crestat peste cerc), le lași să se usuce 24-48 ore.

Mai ai nevoie de două cercuri cu care vei prinde și tensiona membranele, acestea va fi necesar să le poți prinde / strânge cu șuruburi. Variante sunt mai multe, le poți confecționa din platbandă (cam ca cercurile pentru butoaie) și să le prinzi cu niște cleme prin care să treacă șuruburile cu care vei strânge, sau din oțel beton mai gros pe care sudezi urechi / piulițe / orice sistem de prindere, sau cum îți imaginezi / ai posibilitatea că poți să le confecționezi și arată frumos. Ideea e că trebuie să fie suficient de rigide astfel încât să nu se deformeze (acestea vor strânge membranele și tensiunea va fi destul de mare) și să asigure cercul pe care ai prins membrana să scape pe sub ele.

Pentru a tensiona fețele poți să folosești șuruburi lungi, cu filet la ambele capete sau cu ureche la un capăt și filet la celălalt (ca în imaginea din atașament), sau poți să prinzi pe corpul tobei, din loc în loc (la distanțe egale) nișter suporți în care vor intra șuruburile de fixare / strângere. Varianta cu suporți pe corpul tobei îți permite să tensionezi diferit cele două fețe, în varianta cu șuruburi lungi care prind ambele cercuri fețele vor fi tensionate la fel. Aici ar trebui spus și că fața de rezonanță ar trebui să fie mai subțire decât cea în care bați (folie de grosime mai mică) însă nu e nici o problemă dacă sunt la fel.
De asemenea, toba poate să aibă doar o față / membrană (în cazul ăsta diametrul ar trebui să fie mai mic sau egal decât adâncimea tobei, respectiv generatoarea cilindrului care constituie corpul tobei să fie egală sau mai mare decât diametrul bazei acestuia).

Am făcut niște desene (foarte schematic, nu prea mă pricep la desen) din care sper să înțelegi ceva. Unde sunt colorate, cu roșu este membrana / cercul pe care e prinsă, cu albastru cercul de prindere / stângere iar cu negru / gri corpul tobei și sistemul de prindere. Evident, ar trebui să te uiți cu luare aminte la o tobă gata confecționată și îți dai seama care sunt elementele și cam cum ai putea să le manufacturezi, am atașat și o imagine de pe okazii(poate ar fi o idee mai bună să o cumperi gata făcută...). Toba din imagine este dotată cu fețe home made, dacă te uiți atent se văd urechile decupate și lipite peste cerc.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate