Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Win98 si 40 GB hdd

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Se da un PIII @ 733 MHz, cu HDD de 30 GB, sound card si modem.
Totul functioneaza perfect, Windows 98 si aplicatiile se misca foarte bine.

Se inlocuieste hdd-ul de 30 GB cu unul de 40 GB, detectat corect de BIOS. Se scoate placa de sunet si modemul, nemafiind nevoie de ele.

Simptoma 1
Acum - problema: la instalarea lui Windows 98 (acelasi kit) sta 10-15 minute la sfarsitul fazei cu copiatul fisierelor Windows (in mod grafic, nu text), pana sa treaca la "Welcome to Windows", atunci cand trebuie sa apasi "Yes". Fisierele sunt copiate normal de repede, doar ca la sfarsit cursorul se tranforma in clepsidra si ramane asa 10-15 minute. Sistemul nu se blocheaza, cursorul se poate misca normal in tot acest timp.

Simptoma 2
Bun, trec 10-15 minute, instalarea decurge bine pana la faza in care Windows creaza Start Menu. Sta si nu face nimic pur si simplu. Din nou cursorul se poate misca. Nu am mai asteptat sa vad daca trece si de faza asta pentru ca nu avea timp. Pana la urma am pus XP-ul.

...

Hard disk-ul de 40 GB l-am partitionat in 1 GB si 39 GB.
Personal, am auzit cate ceva pe ici colo, dar chiar exista vreo problema cu Windows 98 si hdd-uri mai mari de 32 GB (care era limita la Win95, de altfel) ?

Nu primesc nici un mesaj de eroare - nimic -  doar ca sta foarte mult la unele parti ale instalarii. Si nu sunt parti in care scrie pe hard disk.

Windows XP s-a instalat fara probleme, si merge fara probleme.
As fi asteptat si Windows 98-ul sa se instaleze, dar nu aveam garantia ca nu voi avea aceste intreruperi si in timpul rularii OS-ului, care ar fi fost fatale.

Am cautat pe site la Microsoft, dar singura "buba" e la fdisk/scandiskGUI si hard disk-uri mai mari de 137 GB.

Vreo idee ? A mai patit cineva la fel ?

PS: Am mers pe "problema" hard disk-ului deoarece e singurul lucru care a fost schimbat.

Multumesc.

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
mai rade-i partitziile odata .....daca face tot asha inseamna ca Hdd-ul are ceva..........alta explicatzie nu vad

#3
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Partitiile nu au nimic rau, si in plus Win XP merge foarte bine, deci nu vad cu ce ar putea fi de vina hard disk-ul.

Oricum, knowlegde base-ul de la Microsoft e varza, spune ca Win95 nu stie mai mult de 32 GB, mai jos ca Win98 nu stie mai mult de 32 GB si drept solutie trebuie folosit Win98 care nu are limitarea asta. ... ? ? ?

Am scris corect.

#4
HorNet

HorNet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 17.03.2002

Quote

Oricum, knowlegde base-ul de la Microsoft e varza
Wellcome to the club.
Despre problema ta...  nu cred ca e un defect hard... ar fi urlat xp-ul de s-ar fi auzit pan' la billi.

#5
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
scuza-ma nu am citit tot :)))
dar totushi eu am de 80 shi nu imi face nici o figura windozele la instalare

#6
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Ce Windows? Cate partitii, de ce marimi si de ce tip (primary/extended) ?

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Ok, se pare ca am gasit rezolvarea la problema:
http://www.computerg...&threadid=55219

Era de la floppy, care era scos - fizic, dar inca figura in BIOS.

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by djlyon
Ok, se pare ca am gasit rezolvarea la problema:
http://www.computerg...&threadid=55219

Era de la floppy, care era scos - fizic, dar inca figura in BIOS.

CORECT !

si mie la instalare, cand scria pe acolo Setting Start Menu statea vreo 15 minute. Este de la acea unitate de discheta.

EP

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Partea cretina la Windows, ca altfel nu pot sa-i zic, e ca am dezactivat floppy-ul si din BIOS si am dat disable si la Floopy Disk Controller din Device Manager in Windows.
Acum, e adevarat ca nu mai sta in toate locurile unde statea inainte sa caute floppy-ul, dar de exemplu cand vrei sa pui un driver TOT cauta prima oara pe discheta, si vrei-nu-vrei iei o pauza de cateva minute bune.

...

Ma intreb daca as dezactiva si din BIOS controller-ul de floppy ? ;) This should do it :P

#10
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
lolllllllllllllllllllllllll
da-i enable la cotroller shi none la unitatea fdd shi o sa mearga
bine

#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
disable ptr. controller, si None, la discheta rezolva.

EP

#12
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Crash
lolllllllllllllllllllllllll
da-i enable la cotroller shi none la unitatea fdd shi o sa mearga
bine

LOL !!! (LOL doi, that is) :D
Pai daca nu am floppy UNDE vrei sa-i dai disable ??? Doar controller-ul apare, si chiar daca ii dau disable tot cauta de nebun drivere pe discheta.

E.P.: AM sa dau none si la controller in BIOS (daca la asta se referea si Crash).

Ok, all done now!

#13
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.066
  • Înscris: 27.08.2002
oooffffffffffffffff
in bios la integral peripherals dai enable la controllerul fdd
iar la primul meniu unde itzi apare hdd-ul,cd-romul mai jos ai de selectat tipul fdd-ului (1,44...3,5..1.22)ii dai none iar in windoze cind vrei sa da=i browse(presupun ca la aia te referi)inainte sa apeshi browse dai click la   'a:' shi scrii c: de exemplu iar data viitoare o sa tzina minte :)))))))

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
nici eu nu am floppy !!! in bios in prima fereastra , cea cu HDD, sau cum vrei sa-i zici exista alocarea unitatilor si apare floppy, fie ca ai fie ca nu -> NONE, iar la pepriferice exista fie ca ai floppy, fie ca nu controller pe placa -> am spus DISABLE

that's all

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Crash
inainte sa apeshi browse dai click la   'a:' shi scrii c: de exemplu iar data viitoare o sa tzina minte :)))))))
Faza asta nu merge la Windows 98. Poti sa scrii ce vrei tu acolo, tot pe A: cauta prima oara.

Problema s-a rezolvat deja, dupa cum se vede intr-un post ceva mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate