Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

dezbaterea mostenirii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kip_as

kip_as

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010
buna     am un vecin  in scara  are 80 ani care  doreste sa imi lase mie apartamentul lui ,   sotia lui este moarta  ,are un singur copil care  nu a mai venit s a  il mai vada  pe batran de 3 ani  si    batranul e singur    .ok    ma ganeam  sa fac un testament intai  , deoarece   nu e dezbatuta mostenirea,copilul ne dorind sa dezbata   deoare ce   stie  sigur ca ii va ramane lui totul  fiind singurul copil  dar cum pot  si cat ma costa   si cum fac   mai departe  s a  dezbat  mostenirea   sa pot face   act de vanzare cumparare  cu batranul ? cat dureaza ? iau un  avocat    ajutati-ma va rog frumos    multumesc

#2
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postkip_as, on 27th October 2010, 15:43, said:

buna     am un vecin  in scara  are 80 ani care  doreste sa imi lase mie apartamentul lui ,   sotia lui este moarta  ,are un singur copil care  nu a mai venit s a  il mai vada  pe batran de 3 ani  si    batranul e singur    .ok    ma ganeam  sa fac un testament intai  , deoarece   nu e dezbatuta mostenirea,copilul ne dorind sa dezbata   deoare ce   stie  sigur ca ii va ramane lui totul  fiind singurul copil  dar cum pot  si cat ma costa   si cum fac   mai departe  s a  dezbat  mostenirea   sa pot face   act de vanzare cumparare  cu batranul ? cat dureaza ? iau un  avocat    ajutati-ma va rog frumos    multumesc
Ai gresit aria, exista sectiune de juridic.

Apoi, din cate stiam, vecinul trebuie sa semneze la notar ca iti lasa tie casa. Un testament simplu poate fi atacat pe motiv de "nu era in deplinatatea facultatilor mintale".
So, mosul trebuie sa dovedeasca ca e lucid 100% inainte de a semna. Si asta se face cu martori si la notariat - eventual adus si un cerficat de la un doctor de specialitate.  Stiu ca pare mult si idiot ce spun, dar asta e solutia pentru a nu putea fi atacata decizia batranului.

NU FA ACT DE VANZARE-CUMPARARE!  Ma batea si pe mine un gand odata, dar am citit mai multe si e foarte periculos, mai ales daca batranul se razgandeste dupa si nu mai are chef de "glume din-astea"... :)

Cauta e sectiunea de juridic si pe net, vei gasi mai multe informatii.

Edited by ciureanuc, 27 October 2010 - 14:50.


#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postkip_as, on 27th October 2010, 15:43, said:

buna     am un vecin  in scara  are 80 ani care  doreste sa imi lase mie apartamentul lui ,   sotia lui este moarta  ,are un singur copil care  nu a mai venit s a  il mai vada  pe batran de 3 ani  si    batranul e singur    .ok    ma ganeam  sa fac un testament intai  , deoarece   nu e dezbatuta mostenirea,copilul ne dorind sa dezbata   deoare ce   stie  sigur ca ii va ramane lui totul  fiind singurul copil  dar cum pot  si cat ma costa   si cum fac   mai departe  s a  dezbat  mostenirea   sa pot face   act de vanzare cumparare  cu batranul ? cat dureaza ? iau un  avocat    ajutati-ma va rog frumos    multumesc

Exista o arie juridica . Incearca acolo . Succes .

#4
kip_as

kip_as

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010
la  medic am fost  am luat un act ca nu  are probleme   pshi.   de la medic fam   la fel       la testament stiu  dar     cum fac mai departe sa dezbat mostenirea  ??? ce trebiue sa fac   ms

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
eu zic sa-ti iei gandul de la apartamentul omului.
in primul rand, aproape sigur e pe numele lui si al sotiei decedate. asta inseamna ca el nu detine tot apartamentul, o parte din acesta revenindu-i fiului.
in al doilea rand, nu-l poate dezmosteni complet pe fiu. trebuie sa-i lase cel putin jumatate din ce detine.

#6
kip_as

kip_as

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2010
el  vrea sa imi lase acea parte a lui  nu tot apartamentul  ca   nu are cum  ,doar acea parte a lui

#7
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postkip_as, on 27th October 2010, 16:24, said:

el  vrea sa imi lase acea parte a lui  nu tot apartamentul  ca   nu are cum  ,doar acea parte a lui
Cate camere are apartamentul si vezi care este valoarea lui de piata, din ce an este blocul, etc...
Fa o analiza acum daca merita chinul (procese, avocati, notari, sters la fund batrani) pentru o jumatate din cat valoreaza?

2. Intreaba-te daca ai puterea sa e lupti prin tribunale cu celalalt om care ar avea drept in casa aia...

3. Mosul, cand moare, cine il inmormanteaza?  Nu ca as fi religios, dar merita sa te legi la cap cu asa ceva? Mai ales ca nu ti-e ruda...

Edited by ciureanuc, 27 October 2010 - 15:39.


#8
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Fii atent si cu adeverinta aia cum ca e in deplinatatea facultatilor mintale, intelesesem ca pentru a-ti folosi cu adevarat trebuie sa fie de la IML, nu de la orice medic psihiatru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate