Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#2035
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu daca e asa (ba chiar tind sa cred ca nu-i asa :P ) , dar stiu un lucru: tractorul o ia la dreapta cand ultima trupita nu intra suficient de adanc, implicit plazul nu mai tine piept fortei laterale cu care imping brazdarele. Plugul iese din brazda si forteaza tractorul spre dreapta ;)

#2036
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Am promis un filmulet:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8xQRFKKdMrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hd15vla, 21 February 2019 - 20:26.


#2037
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Efectul e accentuat atunci cand plugul e prea inclinat spre dreapta, cum era si la colegul.

#2038
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
plazul face fata la o anumită forta, daca tu iei prea mult atunci el nu mai face față, totul tine de reglaj in funcție de terenul pe care il ari de tipul lui.

#2039
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde.
Povestea de mai sus pe care am spus-o e perfect valabila, testata cu U650 si plug pe teava. Plug inclinat spre dreapta si tirant central prea scurt si iesi din brazda garantat.

Povestea ta... nu-sh ce sa zic, la mine nu s-a confirmat. La plugul pe care-l am dupa japonez nu se aplica. E plug de 12" (deci ia 30cm), lasat cu o singura brazda. L-am setat sa ia 40 si a mers ;)
L-am pus inapoi la 30, sa nu omor tractorul.

View Posthd15vla, on 21 februarie 2019 - 20:18, said:

Am promis un filmulet:
Excelent, bravo!

Mi-ai facut pofta sa ma joc la plug, cred ca ies la lucru prin vecini, ca la mine nu am ce ara...

#2040
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bravo @hd ara brici

#2041
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Daca are cineva o idee mai buna pentru un reglaj de rotire ar fi binevenit. In filmulet se vede ca pozitia plugului este inclinata spre dreapta. Eu am schimbat pozitia bucsei unde intra boltul prin sudura asa ca reglaj ulterior nu mai merge. Cand o sa am timp as vrea sa refac lucrarea. Gandul ma duce la doua flanse rotunde. Mai am si alte variante?

#2042
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca te-ai gandit bine.

Poti sa iei exemplu de la reversibilele de motosapa, de tipul: https://m.emag.ro/pl...5/pd/DQGHZNBBM/

#2043
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Mai am o problema care vreau sa o expun aici pe forum: astazi am pus dupa motocultor rarita sau plugul de bilonat. Ce solutie as putea gasi pentru a putea trage randuri pentru cartofi la o distanta apropiata de 70 cm? Din cauza curelelor roata din stanga vedere din spate nu se poate apropia suficient de carcasa motocultorului. Doar cea din dreapta merge. Singura varianta care o vad este sa ma invart tot la dreapta la terminarea randului si astfel pe langa randul creat sa mearga tot roata din dreapta vedere spate. Sper sa ma fi facut inteles. Poate domnul Bumbu sa lovit de problema aceasta sau alti colegi de pe forum care au motocultoare curelate....

#2044
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
M-ar interesa si pe mine sa cumpar intr-un viitor , sper mai apropiat, un tractoras.(acum sunt cu casa pe jumatate construita). Mentionez ca am gradina la casa de 2000mp. Si inca vreo cateva bucati de teren care adunate sunt sub un hectar.Am citit o buna parte din acest topic, mai ales ultimul an , dar nu prea am gasit multe posturi care sa faca referinta la titlul topicului. Ma gandeam gandeam la un Tractor Konig 18 CP Cu Freza Tractata Si Plug, 18 CP (sau ceva similar) care dupa capul meu ar fi mai comod decat un motocultor. In loc sa umbli dupa el si sa faci muschi, ma urc pe scaun si stau comod. Lasand la o parte faptul ca este mai scump , si poate ca unii o sa zica ca nu isi scoate banii niciodata ce dezavantaje ar fi fata de un motocultor?  Nici nu am gasit multe pareri fata de acest model de tractoras. Il are cineva?

Edited by nico99900, 03 March 2019 - 16:58.


#2045
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu am dar singurul dezavantaj îl vad ca fiind faptul ca este mai mare si probabil nu poti intra cu el acolo unde poti intra cu un motocultor. in rest doar avantaje. dar pentru o suprafață până într-un ha parca merge si un motocultor.

#2046
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Un alt dezavantaj la tractoras este că stai comod pe scaun și nu mai faci mișcare. Alții dau bani grei pentru mișcarea asta...

#2047
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate omul e mai firav..

#2048
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postsilesax, on 03 martie 2019 - 19:19, said:

poate omul e mai firav..
Posted Image Am 108 kgPosted Image

Deci sa inteleg ca oamenii aleg motocultorul ca sa nu trebuiasca sa dea bani la sala.

#2049
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ca e mai ieftin si intra pe o usa. il poti baga in casa cat timp ti e drag

#2050
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 31.01.2010

View Posthd15vla, on 02 martie 2019 - 19:43, said:

Din cauza curelelor roata din stanga vedere din spate nu se poate apropia suficient de carcasa motocultorului.

Domnule, m`am lovit de problema asta si a ramas nerezolvata, nu la bilonat ca nu fac ci la arat, acolo imi pica bine sa o mai mut spre centru dar ...nu mere.
Nici sa puneti roti mai mici nu cred ca se poate.
Eventual dezaxat plugul, marit cumva ecartamentul sa se incadreze peste bilon...
Pina la urma si reducerea ecartamentului mult prea mult are o consecinta oarecum periculoasa, stablitatea agregatului...

Edited by Ion_Bumbu, 03 March 2019 - 19:57.


#2051
hd15vla

hd15vla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.08.2007
Pai la arat cred ca roata din dreapta vazuta din spate se muta nu? Eu la curelate pe cine am vazut aveau roata de langa curele trasa pana la margine si se pare ca reglajul de rotire nu mai era musai necesar.
Referitor la necesitatea intre motocultor si tractoras fiecare face cum considera. Cu siguranta tractorasul are avantajele lui dar pe mine ma avantajeaza folosirea motocultorului. Pana acum sunt multumit de alegerea facuta: motocultor Konig 10 cp....

#2052
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ce necesitate tractor 18cp, mie mi se pare ca cineva tot incearca sa-l readuca in discutie, pentru reclama. Despre tractor konig de 18 s-a discutat deja pe paginile din urma cu 'alti' colegi. Si n-au revenit sa spuna ce au facut pan'la urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate