Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Reinvierea mortilor prin stiinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

Poll: Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.? (66 member(s) have cast votes)

Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.?

  1. Da (40 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Nu (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

Vote Guests cannot vote

#145
monyca17

monyca17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 21.08.2010

 k-1, on 4th January 2011, 01:26, said:

Nu stau acum sa caut o ora prin toata biblia,caut maine si iti citesc :notangel:
Si in biblie mai scrie si bazaconia ca pamantul a fost facut inaintea stelelor...iarasi este dovedit de stiinta ca este o afirmatie falsa.

ok astept sa imi spui unde scrie...
Si eu nu vorbeam despre facerea Pamantului ci despre facerea vietuitoarelor...

#146
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 k-1, on 4th January 2011, 01:00, said:

Eu_unul,este copiata si transferata si constiinta,nu doar memoria(amintirile).
Vezi tu,aici se copieaza retea neuronala,tot,ABSOLUT TOT.Insa aici se face confuzie cu clonarea de ADN,mintea nu sta in ADN,DEFAPT MINTEA NU E ADN,deci aici e cu totul si cu totul alta treaba.
Si la intrebarea lui handicarpati ii raspund cu paragraful asta care il gasiti si il link-ul dat de mine mai sus.
Asa cum ti-am spus nu e vorba de o problema tehnica ci de una filozofica. Problema este chiar in raspunsul tau

"Such partial and complete copies of a sentient being raise interesting questions regarding identity and individuality."
Daca entitatea X este copiata in entitatea X1, X2, X3, aceste copii sunt indivizi persoane separate sau reprezinta aceiasi persoana.

X ucide pe cineva dupa care decide sa die uploadat in 3 clone X1,X2,X3. Pentru crima produsa vor fi judecate toate cele 3 clone sau numai una? Daca numai una care din ele? Juridic, cine va pastra identitatea lui X?

Daca decid sa imi fac o clona in timpul vietii, ce identitate va avea? Din ce va trai, voi fi obligat sa ii asigur casa si masa? Am voie sa-o trimit la munca in locul meu?

#147
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
evident ca toate 3. nu e nimic de dezbatut aici pt ca e aceeasi "entitate"

#148
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Cum pot fi pedepsiti 3 oameni pentru aceiasi crima? Cum pot fi pedepsiti 3 oameni care nici nu existau la momentul comiterii crimei?

#149
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
nu numai ca stiu, dar ei au si comis-o. e aceeasi constiinta.
povestea ta nu e deloc o dilema morala.

un om nu e doar un asamblu de organe, ci o constiinta, sau o anumita configuratie a creierului la care se intampla sa fie anexate niste organe. daca tu reusesti cumva sa reconfigurezi creierul unui om incat sa-l reproduca pe al tau, tu devii acel om.

Quote

Daca decid sa imi fac o clona in timpul vietii, ce identitate va avea? Din ce va trai, voi fi obligat sa ii asigur casa si masa? Am voie sa-o trimit la munca in locul meu?
nu prea cred ca o clona va deveni sclavul tau. astfel de practici medievale nu-si au locul intr-o lume in care exista tehnologia clonarii. si atat timp cat acea clona nu are constiinta ta nu are nici o responsabilitate pt actiunile tale.

#150
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003

 monyca17, on 4th January 2011, 01:10, said:

eu cred ca stiinta este intr-un fel o interpretare a Bibliei,
..//..//..
DEci in concluzie, stiinta si Biblia pot fi ambele credibile.
Varza varza :) Deci, stiinta nu interpreteaza ci explica fenomene, mediul inconjurator, interactiunea intre particule (adica cam orice e solid, lichid, gazos, plasma) samd... o face pe baze concrete si lasa loc de corectiuni cand greseste in sensul ca un alt cercetator poate observa o problema intr-o teorie si o poate corecta, dar pe de alta parte biblia este un document ce se vrea atotstiutor, de capatai, o autoritate care nu se lasa corectata samd... nu poti sa le apropii in nici un fel, sunt lucruri total diferite.

 monyca17, on 4th January 2011, 01:35, said:

Si eu nu vorbeam despre facerea Pamantului ci despre facerea vietuitoarelor...
Vietuitoarele nu sunt "facute" pac pac (citat Becali), fiecare a luat nastere prin procesul evolutiv in diverse momente ale existentei, la inceput nici nu se punea problema de multicelulare... deci termenul stipulat acolo e fantezie. Si cateva corecturi la mesajele anterioare... ziua e ZI, 24h oricand, nu e saptamana nu e luna nu e an samd... deci nu mai incerca sa interpetezi aiurea.

 monyca17, on 4th January 2011, 00:43, said:

stiinta tot nu poate raspunde la toate intrebarile din natura
nimeni nu poate raspunde la tot... ar fi plictisitor sa mai traiesti gandindu-te ca dintr-o data totul se stie si nu mai e nimic nou de aflat :)

Edited by andreic, 04 January 2011 - 04:40.


#151
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010

 k-1, on 4th January 2011, 01:00, said:

Multiple/parallel existence

Another concept explored in science fiction is the idea of more than one running "copy" of a human mind existing at once.
Science fiction e science fiction.

 Alexutsa, on 4th January 2011, 03:33, said:

e aceeasi constiinta.
Cum poate sa fie aceeasi ??

Tu daca iti faci o "clona" acuma care ia fiinta langa Dunare, constiinta ei citeste acuma mesajul asta sau vede Dunarea ?

#152
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008

 Handicarpati, on 4th January 2011, 09:05, said:

Science fiction e science fiction.
Science fiction a fost si ipadul din star trek si multe alte tehnologi de acolo.,,Cand zici in stiinta ca ceva nu e posibil,e probabil sa te inseli",mai ales cand deja acel ceva are o teorie care sa il sustine destul de plauzibil.In prima parte l-am citat pe un mare om de stiinta.

Edited by k-1, 04 January 2011 - 10:52.


#153
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 Handicarpati, on 4th January 2011, 09:05, said:

Tu daca iti faci o "clona" acuma care ia fiinta langa Dunare, constiinta ei citeste acuma mesajul asta sau vede Dunarea ?

fiecare creier are un "cod de identificare" probabil prin care stii ca tu esti tu asta probabil ca e "sufletul" exact cum hard disk-urile au o serie
clona va avea alt cod

Edited by gi_fubar, 04 January 2011 - 11:09.


#154
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003

 k-1, on 4th January 2011, 10:51, said:

Science fiction a fost si ipadul din star trek si multe alte tehnologi de acolo.
Asta nu inseamna ca e posibil chiar orice.

 gi_fubar, on 4th January 2011, 11:05, said:

fiecare creier are un "cod de identificare" probabil prin care stii ca tu esti tu asta probabil ca e "sufletul" exact cum hard disk-urile au o serie
clona va avea alt cod
Looool, asta cred Raelienii ? :)

Eu nu "cred" in treaba cu mind download/upload deoarece:
- fiecare om are propria retea neuronala si propiul mod de interpretare a informatiei.
- memoria in creier nu e statica, in sensul ca ramane acelasi lucru scris in grupul x de celule, in realitate cercetarile arata ca memoria este de fapt amorfa/dinamica si se schimba constant, orice lucru pe care cineva si-l aminteste sa zicem este de fapt citit si rescris altfel si tot asa.

Edited by andreic, 04 January 2011 - 11:32.


#155
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 andreic, on 4th January 2011, 11:10, said:

Looool, asta cred Raelienii ? :)

Eu nu "cred" in treaba cu mind download/upload deoarece:
- fiecare om are propria retea neuronala si propiul mod de interpretare a informatiei.
- memoria in creier nu e statica, in sensul ca ramane acelasi lucru scris in grupul x de celule, in realitate cercetarile arata ca memoria este de fapt amorfa si se schimba constant, orice lucru pe care cineva si-l aminteste sa zicem este de fapt citit si rescris altfel si tot asa.

asta cred eu .
oricum tu nu ai imaginatie asa ca nu te mai forta sa intelegi ce spun raelienii . Imaginatia e aia fara de care n-am fi avut nimic din ce vezi azi ;)

si care e problema cu memoria ? te-ai poticnit ...memoria contine imagini , sunete , senzatii olfactive , tactile etc - le scrii la fel in orice creier
scepticismul tine tot de o anumita configuratie a creierului in care probabil informatiile trec prin multe "interogari" subiectii au mai multe blocaje si nu pot extrapola si uite asa negi orice nu este extrem de evident
tu esti prizonierul propriului creier care nu te lasa "sa vezi" prea departe asa ca nu te pot acuza pentru ca nu esti tu de vina

Edited by gi_fubar, 04 January 2011 - 11:49.


#156
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,774
  • Înscris: 07.02.2003

 gi_fubar, on 4th January 2011, 11:37, said:

asta cred eu .
oricum tu nu ai imaginatie asa ca nu te mai forta sa intelegi ce spun raelienii .
He he, te pacalesti singur dar ai numai baloane cu aer, mai rau ca o religie normala :)

Edited by andreic, 04 January 2011 - 12:01.


#157
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008

 andreic, on 4th January 2011, 11:10, said:

Asta nu inseamna ca e posibil chiar orice.
Chestia asta in teorie este perfect valabila,deja sa inceput de multi ani sa se faca experimente,deocamdata experimentele sunt pe sobolani,dar cu rezultate promitatoare.Deci nu se pune problema DACA va fi posibila,ci cand va fi posibila.Este doar o chestiune de timp,dar aceasta chestiune de timp poate insemna si mii de ani.

 andreic, on 4th January 2011, 11:10, said:

Eu nu "cred" in treaba cu mind download/upload deoarece:
- fiecare om are propria retea neuronala si propiul mod de interpretare a informatiei.
Pai  se copiaza si aceasta retea neuronala in cel mai mic detaliu.Se vor copia toate procesele creierului...se va copia starea lui,tot tot.
Faceti exact cum ar face un om de acum 2000 daca cineva iar spune ca va exista o cutie cu fata de sticla pe care va aparea un om de la mii de km distanta.

Edited by k-1, 04 January 2011 - 15:17.


#158
Protopopicitoricescovici

Protopopicitoricescovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.12.2010

 gi_fubar, on 4th January 2011, 03:37, said:

scepticismul tine tot de o anumita configuratie a creierului in care probabil informatiile trec prin multe "interogari" subiectii au mai multe blocaje si nu pot extrapola si uite asa negi orice nu este extrem de evident
tu esti prizonierul propriului creier care nu te lasa "sa vezi" prea departe asa ca nu te pot acuza pentru ca nu esti tu de vina

Daca am un cusur acela este ca am imaginatia prea bogata. Totusi, asta nu imi da licenta de a-mi trai viata ca si cum niste concepte imaginare ar exista.

#159
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005
revenind la topic, deja este posibila "reinvierea mortilor". probabil chiar si in momentul asta, un doctor reanimeaza un pacient (lucru care ar fi fost imposibil acum 100 de ani)

Bine, ca sa readuci la viata un individ mort de 3-4 zile este imposibil de-ocamdata deoarece tesuturile sunt mult prea deteriorate ca sa mai faca fata si in plus, un om nu moare niciodata de prea multa sanatate (organismul se opreste din cauza unui traumatism prea puternic, dezechilibru chimic, etc.) Dar daca s-ar mai avansa in microchirurgie si nanotehnologie intr-atat incat sa poti repara tetuturile pana la starea lor initiala, atunci da, ar fi posibil.

Chiar si asa, nu ar fi un lucru tocmai indicat fiindca viata si evolutia ar stagna. atata timp cat nu mai moare nimeni, ce rost ar mai avea sa ai copii?

#160
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008
Te felicit  :confuzzled:
Deci vrei sa spui ca nu ar fi bine ca sa nu mai moara nimeni,lasai sa moara sa nu mai existe,sa nu isi mai aminteasca nimic,pur si simplu sa nu mai existe.Buuuna gandire.
Doar un nebun fanatic religios sau un ipocrit nu si-ar dori nemurirea.

#161
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 takillya, on 4th January 2011, 19:20, said:

revenind la topic, deja este posibila "reinvierea mortilor". probabil chiar si in momentul asta, un doctor reanimeaza un pacient (lucru care ar fi fost imposibil acum 100 de ani)

Bine, ca sa readuci la viata un individ mort de 3-4 zile este imposibil de-ocamdata deoarece tesuturile sunt mult prea deteriorate ca sa mai faca fata si in plus, un om nu moare niciodata de prea multa sanatate (organismul se opreste din cauza unui traumatism prea puternic, dezechilibru chimic, etc.) Dar daca s-ar mai avansa in microchirurgie si nanotehnologie intr-atat incat sa poti repara tetuturile pana la starea lor initiala, atunci da, ar fi posibil.

Chiar si asa, nu ar fi un lucru tocmai indicat fiindca viata si evolutia ar stagna. atata timp cat nu mai moare nimeni, ce rost ar mai avea sa ai copii?

Corect. Invierea este chiar si in prezent o realitate in anumita masura.

Odata cu trecerea de un anumit punct procesul de degradare a retelelei neuronale nu cred ca se mai poate recupera respectivul individ. Doar daca exista un fel de back-up al personalitatii sale. Dar aici intervine o problema imposibil de surmontat, problema ce apare si in cazul teleportarii si al transferului mintii umane pe suport artificial, si anumea cea a originalitatii copiei. Iar aceasta chestiune sunt de acord cu andreic, Edy_S si cu eu_unul: nu obtine originalul, ci doar o copie.. Cand eu iti trimit un fisier, nu iti trimit exact acea configuratie de energie care reprezinta informatia pe materialul din care e construit HDD-ul. Ci o alta configuratie clona.

#162
k-1

k-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 19.12.2008

 takillya, on 4th January 2011, 19:20, said:

Chiar si asa, nu ar fi un lucru tocmai indicat fiindca viata sievolutia ar stagna . atata timp cat nu mai moare nimeni, ce rost ar mai avea sa ai copii?
Nemurirea este PUNCTUL MAXIM posibil al evolutiei noastre,practic in momentul acela reusim sa sfindam natura si legile ei,doar atunci ne putem considera supra-naturali.
archaeus5,eu cand bag parola si id-ul intr-un difert pc si intru pe messenger...este alt id?...asta se aplica peste tot...creierul este tot un computer,decat ca mult mai puternic,mai bine zis creierul este un computer si mintea este un soft.

Edited by k-1, 04 January 2011 - 19:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate