Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pareri Freza de zapada?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci s-a hotarat de comun acord sa luam o freza electrica pentru zapada. Vazut una la dedeman de 50 latime si 30 inaltime, pe la 590 lei si ceva la practiker, nu scrie nimic despre ea, la un pret ceva mai mic. A luat cineva jucaria de la practiker? E buna de ceva? Nu am o curte mare, imi trebuie sa fac curat pentru masina si ceva carari, pe unde e nevoie. Cabluri sunt, priza afara este, curent la fel :D. Deocamdata.
Pe la obi sau bricostore mai zice lumea ca s-ar gasi, dar nu am avut drum pe acolo, desi am fost duminica in Iasi.
Idei sau pareri?!

#20
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu astazi merg sa o iau pe asta : freza zapada . La mine chiar e curte mare si am nevoie de ceva mai puternic. Am 50 de metri de la garaj pana la poarta. Inmultit cu 2,5 m latime si cu 40 - 50 cm inaltime ... M-am cam saturat sa tot dau la lopata. Sper sa merite investitia.

#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O, daaa! Faina scula. Spor maxim, o sa iasa treaba buna. Poate pui si un clip cu ea la treaba.

#22
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ca idee, are cineva asa ceva http://www.dedeman.r...0w-ste1850.html ?

#23
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu a trebuit sa aman achizitia din cauza de probleme de sanatate ale sotiei... Maine trebuie sa ajung la Bucuresti pe A1 si sa ma si intorc la Pitesti. Sper sa reusesc sa pacalesc codurile.

#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mesteri mari, am luat maimuta aia de la practiker si inca 30 m de prelungitor (imi ajunge pana in gradina :)))) ).
La prima vedere, nu pare cine stie ce. In zapada de 2-3 cm se face de cacao, dar cand da de zapada mai multa, zici ca ai cumparat avion. Are motor de 2 kw, latime maxim 45 cm, inaltime de maxim 30 cm. Zbaturile sunt din cauciuc ranforsat cu textil la interior (doua straturi de textil, parca 3 de cauciuc tare), axul e pe rulmenti, cica are si curea. Nu necesita intretinere, e lubrefiata pe viata, doar cureaua cica s-ar inlocui, cand o ia mama dracilor. Lama de atac e din plastic (cand o sa fie cazul, ii bag una de metal, daca o fi sa crape. Nu prea ii plac bucatile de gheata si nici pietroaiele. Dar nici nu se strica daca prinzi unul de jumate de kil, cum am nimerit eu. Jetul de zapada se duce peste 5 m, daca are material destul, trece mult de aceasta valoare. E destul de usor de manevrat, nu e autopropulsata, dar merge. Am luat-o la 400 lei (era discount de la 430), garantie 2 ani, domnisoarele de acolo foarte amabile, m-au servit de la inceput cu o pralina (era sefa de tura, Alexandra).

Mai, ce sa mai zic, sincer jucaria isi merita banii, chiar se misca cu talent, abia astept sa o pun la treaba in zapada mare. Cum se anunta ceva ninsori, o sa ne batem care din noi sa iasa la desfundat curtea.

Hai cu zapada!

#25
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 Lucian_M, on 29 ianuarie 2014 - 21:49, said:


Hai cu zapada!

Hai mai bine nu. Ca unii au destula. :) . La mine in curte e de 1 metru si pe alocuri si peste. La ai mei in Braila a trecut de 2,5m.

In alta ordine de idei sa o stapanesti sanatos si sa o folosesti cu spor.

#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Valeu, la voi ii zice bini di tat! De acuma nu mai fac hernie si nici nu o sa mai transpir dand la lopata, dupa care sa zac cate 2-3 ore la pat.

Merci de urare, va tin la curent cu comportamentul jucariei, o parere mai buna o sa imi fac dupa 4-5 interventii.

#27
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Gata, nu mai e freza in oferta pe site-ul practiker, iar in Piatra nu mai erau decat doua la vanzare, 430 lei.

#28
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Dupa ceva cautari si documentari m-am decis si eu spre un Snapper SNL 924R, maine o bag in zapada. Va tin la curent.
Attached File  snapper_snl_924r.jpg   76.59K   37 downloads
Attached File  snapper_snl_924r-2.jpg   70.08K   32 downloads
Attached File  snapper_snl_924r-2b.jpg   65.73K   25 downloads

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ioi, ce scumpa e!
A mea sta degeaba de cateva zile, nu am ce curata cu ea, nu a mai nins, curtea e neteda. Sa vedem daca o mai folosesc iarna asta. Daca nu, iarna viitoare.

De ce ai luat o freza atat de scumpă?

#30
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Sincer sa fiu am facut un compromis, mi-as fi dorit una Honda clasa HSS, un 1380 i

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RPlXmP624ZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


sau 1132

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GfOQJXPZlD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar preturile depaseau 3.000 EUR si trebuiau aduse la comanda in tara si curtea mea e plina de zapada. Anul trecut m-am jucat cu atv-ul la care i-am pus lama, dar e cam incomod si trebuie spatiu mare de manevra.

Am ales un model Snapper din clasa Light Duty, nu este o freza profesionala dar este buna, am vazut-o la treaba si nu se poate compara cu ce am vazut enumerate mai sus pe forum, care pot intra in categoria ascutitori de creione nu freze de zapada.

M-am invatat minte cu lucrurile ieftine si proaste, am o curte foarte mare si imi place sa am tot ce-mi trebuie pe langa casa, nu sa cer de la vecini. Am cheltuit o avere pe tot felul de scule ieftine care s-au stricat, am construit si casa dar am avut si o firma de confectii metalice si am adunat cateva sute de kg de bormasini, polizoare, drujbe, pompe eletrice si alte scule electrice si termice ieftine dar proaste. Am trecut apoi la clasa de scule semi-pro sau profesionale, prefer sa am 100 de scule bune decat 400 de porcarii.
Sper ca alegerea cu freza sa fie una buna.

Edited by danutlupu, 05 February 2014 - 12:45.


#31
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Freza a fost probata, isi face treaba. Zapada din curte s-a mai lasat si nu mai e asa mare, jetul de zapada se duce cam 5-7 m nu 11 cum scriu ei, are putere masinaria, sa vedem cat e de fiabila.

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu am facut azi niste transee prin curte... Chiftirita taie si iarba si o arunca prin copaci. Acum am zapada in negru+verde.

#33
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Jucaria merge bine pe zapada proaspata si afanata. Cu cea apoasa când e mai cald afara nu e ok, se blocheaza la turbina.

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
A mea arunca de n-are aere.

#35
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
A ta e pt dezapezit suprafete mici, o alee, un trotuar pe langa casa si are alt principiu de functionare, e cu o treapta adica are acea banda din cauciuc care e cam pacatoasa si nu are viata lunga mai ales daca dai de ceva pietris.
Eu am 6000 mp, 2 parcari, alei si un drum de vreo 800 m lungime pana la poarta 2 de acces si imi trebuie una pe combustibil si de capacitate mare, iar astea au principiul de functionare in 2 trepte o capacitate mult mai mare.

#36
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E, banda se inlocuieste usor. La ce bani am dat, curtea si intrarea sunt aranjate fara efort. A ta e laser, insa cu diferenta de pret, imi iau motor. Deh, mofturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate