Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Divort / partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Buna tuturor.
Am ajuns la concluzia ca nu mai pot trai cu sotia si as vrea sa divortez. Inainte de a face acest lucru as vrea sa stiu unele chestii care m-ar ajuta foarte mult in desfasurarea divortului si dupa.
Am luat doua credite de la banca, pe numele meu, dar figurand si sotia ca si garant, pentru a cumpara o masina.
As vrea sa stiu, in caz de partaj, daca eu sunt de acord sa preiau ratele mai departe si sa ramana masina la mine, dar sotia nu e de acord si vrea sa impartim bunurile dobandite, cum se procedeaza legal in aceasta situatie, pentru ca sotia spune ca daca eu nu voi mai platii in viitor ratele la banca si banca o va soma si pe ea sa plateasca fiind garantul?
Va multumesc.

#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
daca nu mai platesti ratele, banca te va executa in primul rand pe tine ( popriri venituri ) , si daca sa zicem ca nu poti acoperi ratele, va lua de la girant, deci sigur o va executa si pe sotie ( fosta ).
..... oricum, pe mine ma intristeaza foarte mult cand vad cupluri care se despart. nu stiu cauzele care au dus la acest divort dar va recomand intelepciune, ... mai ganditi-va ... doar v-ati luat din dragoste.
S-auzim numai de bine.

#3
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
asta cu dragostea e o porcarie abia s-a hotarat sa scape de scorpie si tu vrei sa-l intorci

in ceea ce priveste partajul, la masa de impartit se aduce atat activul cat si pasivul averii devalmase
astfel, daca se imparte masina sa imparte si datoria (creditul nerestituit)
binenteles ca hotararea nu va fi opozabila bancii dar intre voi partile are efect
plus ca partajul nu este obligatoriu sa fie cu atribuire in natura si plata unei sulte

#4
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Trebuie sa marturisesc ca sotia vrea sa vand masina si sa achit datoria la banca, dar valoarea masinii nu mai acopera toata suma datorata bancii, deci va mai ramane credit. Ideea e ca ea nu poate concepe ca sa ma piarda atat pe mine cat si masina.
In caz ca se ajunge la partaj, care este calea legala ca eu sa raman cu ratele si masina? Exista vreo modalitate ca eu sa ma angajez ca voi plati in continuare ratele si astfel sa nu o afecteze pe ea?
Multumesc.

#5
Romulus63

Romulus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2010
Buna seara,

Daca sotia nu vrea sa va piarda nici pe dvs., nici masina, inseamna ca nu e de acord nici cu divortul.
Partajul se face doar daca doreste una din parti.
Cred ca inca mai puteti "negocia" cu ea in privinta creditului. Acum, cat e inca "sensibila" si impresionabila. (va spun asta ca de la barbat la barbat :naughty: )
In cazul unui partaj, se analizeaza si creditul, dar istanta hotaraste cat plateste fiecare.
Succes!

#6
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Eu sunt interesat daca in caz de pataj, instanta ma poate obliga sa vand masina si sa achit ratele astfel incat sotia sa nu aiba nici un dubiu ca va ramane cu datorii la banca? Adevarul e ca ratele obtinute au fost acordate luandu-se in calcul venitul atat al meu cat si al sotiei si poate acest lucru sa influenteze acest aspect.
Eu vreau doar sa ma despart de ea si sa raman cu masina si ratele ce mai sunt de achitat, iar in rest nimic decat lucrurile mele personale. Credeti ca se poate acest lucru sa-l obtin chiar daca sotia nu este de acord?

#7
mediatoriorga

mediatoriorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2010

View PostARD, on 23rd October 2010, 20:53, said:

Eu sunt interesat daca in caz de pataj, instanta ma poate obliga sa vand masina si sa achit ratele astfel incat sotia sa nu aiba nici un dubiu ca va ramane cu datorii la banca? Adevarul e ca ratele obtinute au fost acordate luandu-se in calcul venitul atat al meu cat si al sotiei si poate acest lucru sa influenteze acest aspect.
Eu vreau doar sa ma despart de ea si sa raman cu masina si ratele ce mai sunt de achitat, iar in rest nimic decat lucrurile mele personale. Credeti ca se poate acest lucru sa-l obtin chiar daca sotia nu este de acord?

Pentru a obtine ceea ce doresti TU, cel mai important este sa te intelegi cu sotia sau sa incerci procedura de mediere.
Prin aceasta procedura de divort puteti decide amandoi cum sa impartitice aveti de impartit (inclusiv datoriile).

http://www.mediator-divort.ro

Edited by mediatoriorga, 27 October 2010 - 10:54.


#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Oricum, trebuie sa ai neincetat in vedere un lucru: oricat de straluciti, competenti, brilianti, zambitori si civilizati se arata mediatorii, in fata bancii ramai debitor solidar impreuna cu sotia. In cazul in care aceasta nu va plati (fie din rea-vointa, fie din orice alt motiv), banca te va urmari silit in orice colt de Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate