Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Discutii despre fericire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1440 replies to this topic

#19
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 eu_unul, on 12th October 2010, 19:58, said:

De ce "ne" si nu "imi"? Crezi ca oamenii sunt copii trase la indigo astfel ce il face fericit pe unul trebuie sa il faca ferict si pe celalt de langa el?
FERICÍR//E ~i f. 1) Stare de mul?umire sufletească deplină. 2) Stare de satisfac?ie deplină. ? Din ~ datorită unei împrejurări favorabile. [Art. fericirea; G.-D. fericirii] /v. a ferici

Inca o chestie, fericirea e ceva de moment, nu vesnica nici macar durabila. Azi pori fi fericit ca ai castigat la Loto maine poti fi nefericit ca ti-a murit catelul...




Eu așa mai adăuga și situația (starea) care corespunde aspirațiilor(intereselor) în privința unui anumit fapt D.p.d.v. rațional,ar fi o stare către care se dorește să se ajungă și se fac eforturi în acest sens
Interesant este că această lăudată dorință a omului de a fi fericit(eudemonism) se cam bate cap în cap cu  ascetismul moralei creștine,care are pentru fericire,înlocuitorul mistic,numit-beatitudine,considerat ca o etapă superioară a fericirii,constantă,fără variații de calitate,cantitate sau intensitate și care se manifestă la cei aleși pentru a vedea pe d-zeu
Eu o să continui să fac diferența între extazul obișnuit(ca o beatitudine a contemplării existenței externe) și extazul mistic(despre care tocmei am vorbit)între beatitudine și fericire

Edited by zenon, 13 October 2010 - 07:53.


#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 zenon, on 13th October 2010, 08:51, said:

Eu așa mai adăuga și situația (starea) care corespunde aspirațiilor(intereselor) în privința unui anumit fapt D.p.d.v. rațional,ar fi o stare către care se dorește să se ajungă și se fac eforturi în acest sens
Interesant este că această lăudată dorință a omului de a fi fericit(eudemonism) se cam bate cap în cap cu  ascetismul moralei creștine,care are pentru fericire,înlocuitorul mistic,numit-beatitudine,considerat ca o etapă superioară a fericirii,constantă,fără variații de calitate,cantitate sau intensitate și care se manifestă la cei aleși pentru a vedea pe d-zeu
Eu o să continui să fac diferența între extazul obișnuit(ca o beatitudine a contemplării existenței externe) și extazul mistic(despre care tocmei am vorbit)între beatitudine și fericire

A, nu, fenomenul se produce numai si numai in capul tau. Asa ca poti fi linistit in privinta altora. :console:  ... In primul rand ca nu exista niciun ascetism al moralei crestine... Bine, ca ne-am obisnuit totusi de multa vreme sa faci mereu confuzii...

#21
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

Quote

Arata-mi si mie un ateu care sa fie in acelasi timp sincer si fericit
"Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât faptul că un bețiv e mai fericit decât un om treaz." - George Bernard Shaw

"Fericirea la oameni inteligenti e cel mai rar lucru pe care-l cunosc." - Ernest Hemingway

 Billy, on 13th October 2010, 08:11, said:

Iar eu iti voi raspunde pe indelete astazi, dupa ce voi medita oleaca pentru ca definitia data sa fie si cea mai potrivita cu ceea ce simt eu ca este fericirea permanenta, din pacate pentru definitie dar din ... fericire pentru mine fiind singura pe care o stiu.
Daca tot te vei gandi la definitia fericirii, poate vei medita si la diferenta dintre fericire si nefericire. Care crezi ca e diferenta dintre fericire si nefericire?

Edited by ix_, 13 October 2010 - 08:18.


#22
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
imbecilii sunt "fericiti" deoarece nu realizeaza raul din jurul lor.

#23
Transilvanus

Transilvanus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 10.03.2009

 Billy, on 13th October 2010, 08:11, said:

Iar eu iti voi raspunde pe indelete astazi, dupa ce voi medita oleaca pentru ca definitia data sa fie si cea mai potrivita cu ceea ce simt eu ca este fericirea permanenta, din pacate pentru definitie dar din ... fericire pentru mine fiind singura pe care o stiu.

Pai asta era de fapt intrebarea mea - se poate formula o definitie general valabila sau fericirea e o stare atat de diferita de la individ la individ incat nu poate fi descrisa decat subiectiv, de fiecare in parte?

#24
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ix_, on 13th October 2010, 09:15, said:

"Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât faptul că un bețiv e mai fericit decât un om treaz." - George Bernard Shaw

"Fericirea la oameni inteligenti e cel mai rar lucru pe care-l cunosc." - Ernest Hemingway

Asa. Si tu iei astea drept postulate. :) Pai prima fraza e doar o rautate gratuita. Cat despre a doua, arata fix ca o "adanca" cugetare a unui puber.

#25
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 Billy, on 12th October 2010, 20:19, said:

Trebuie (cred) sa precizez ca, in ce ma priveste, ma aflu de foarte mult timp (cam de cand ma stiu) intr-o stare de fericire continua.
Mergi la un psihiatru. Daca ce spui tu este adevarat (eu nu te cred, sunt convins ca doar bravezi) asta e un semn de anormalitate. Omul normal, sanatos la cap trece prin stari diverse.
Daca tu esti fericit continuu, ai o problema sau (parerea mea) minti de dragul bravurii : "ce misto e sa fii credincios", ori ceva de genul asta. Ai abramburit-o si de data asta.  :thumbdown:

Edited by Stabo, 13 October 2010 - 09:13.


#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Stabo, on 13th October 2010, 10:10, said:

Omul normal, sanatos la cap trece prin stari diverse.

Serios? Si de ce ar trebui sa treaca musai prin stari diverse?.. Dupa logica ta, ala care e tinut intr-o camera cu tapet din burete si cu manecile de la camasa innodate la spate este mai sanatos la cap decat cineva detasat si cu sufletul impacat.

#27
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 karuna, on 13th October 2010, 09:44, said:

Cat despre a doua, arata fix ca o "adanca" cugetare a unui puber.

Eu as zice ca luciditatea este incompatibila cu fericirea.

#28
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ioana_c, on 13th October 2010, 10:19, said:

Eu as zice ca luciditatea este incompatibila cu fericirea.

Nici tu nu ti-ai serbat majoratul? :console:

#29
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 ioana_c, on 13th October 2010, 10:19, said:

Eu as zice ca luciditatea este incompatibila cu fericirea.
Da, cu fericirea aia continua a lui @Billy. :lol:

#30
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 karuna, on 13th October 2010, 10:20, said:

Nici tu nu ti-ai serbat majoratul? :console:

Din pacate, l-am serbat de mult.  :)
Un om lucid este prea constient de limitele lui, de moarte, de mizeria lumii, nu? Sigur, se poate detasa suficient de ele pentru a ajunge la liniste si impacare interioare, dar cred ca in general aceasta detasare este de moment. Adica poti avea momente de fericire foarte intensa, dar nu cred ca majoritatea oamenilor lucizi pot trai intr-o stare de fericire continua.

#31
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ioana_c, on 13th October 2010, 10:25, said:

Din pacate, l-am serbat de mult.  :)
Un om lucid este prea constient de limitele lui, de moarte, de mizeria lumii, nu? Sigur, se poate detasa suficient de ele pentru a ajunge la liniste si impacare interioare, dar cred ca in general aceasta detasare este de moment. Adica poti avea momente de fericire foarte intensa, dar nu cred ca majoritatea oamenilor lucizi pot trai intr-o stare de fericire continua.

:)
Pai tocmai, ca eu zic ca a fi lucid presupune sa poti fi mereu cu sufletul impacat si, prin urmare, cel putin ;)  multumit.

Unul, care vede doar mizerie si suferinta in jur si se crede lucid fiindca le sesizeaza permanent, nu poate fi un om echilibrat.

#32
ioana_c

ioana_c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 13.10.2010

 karuna, on 13th October 2010, 10:32, said:

:)
Pai tocmai, ca eu zic ca a fi lucid presupune sa poti fi mereu cu sufletul impacat si, prin urmare, cel putin ;)  multumit.

Unul, care vede doar mizerie si suferinta in jur si se crede lucid fiindca le sesizeaza permanent, nu poate fi un om echilibrat.

Si cine poate fi mereu cu sufletul impacat? Cred ca nici macar sfintii nu au reusit. Nu poti fi mereu cu sufletul impacat si multumit daca esti cat de cat constient de limitele tale.

Nu, un om lucid nu vede doar mizerie si suferinta, dar nu se poate preface ca ele nu exista. Un om echilibrat dupa parerea mea nu este cineva care inchide ochii la tot ce nu-i place, ci mai degraba cineva care reuseste, in ciuda mizeriei si duferintei pe care le vede in jur, sa gaseasca si frumusetea si bucuria. Nici nu cred ca suntem facuti pentru a fi permanent multumiti si impacati.

#33
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ioana_c, on 13th October 2010, 10:38, said:

Si cine poate fi mereu cu sufletul impacat? Cred ca nici macar sfintii nu au reusit. Nu poti fi mereu cu sufletul impacat si multumit daca esti cat de cat constient de limitele tale.

Cum sa nu!... De aceea unii au acceptat sa moara ca mucenici, nu-i asa?

Mi se pare mie, sau faptul ca iti "gasesti" unele defecte, mai mult sau mai putin reale, te indreptatesc sa te simti nemultumita? Imi spui si mie dupa care anume etalon te orientezi? 90-60-90, marca de fabricatie a maieului, rezultatele testului de IQ samd? Ori daca iti lipseste cumva vreun picior, ai un singur ochi in frunte sau altceva comparabil, atunci, te rog sa ma scuzi... Fiindca, intr-adevar, nu-i chiar asa de usor sa fii un sfant mucenic.


 ioana_c, on 13th October 2010, 10:38, said:

Nu, un om lucid nu vede doar mizerie si suferinta, dar nu se poate preface ca ele nu exista. Un om echilibrat dupa parerea mea nu este cineva care inchide ochii la tot ce nu-i place, ci mai degraba cineva care reuseste, in ciuda mizeriei si duferintei pe care le vede in jur, sa gaseasca si frumusetea si bucuria.

Nici nu cred ca suntem facuti pentru a fi permanent multumiti si impacati.

Dar cine a zis ca trebuie sa se prefaca?... E vorba ca trebuie sa le accepte ca si realitati si sa incerce, pe cat posibil, sa invete ceva din tot ce vede.

Existenta in organismul uman a unor "mecanisme de reglare" nu presupune si neaparata functionare a lor in niste parametri pe care ti-i  poti, la urma urmei, autoinventa...

#34
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 karuna, on 13th October 2010, 09:44, said:

Cat despre a doua, arata fix ca o "adanca" cugetare a unui puber.
Alt "puber" spunea: "nu e un semn de sanatate sa fii bine adaptat unei societati profund bolnave" (Jiddu Krishnamurti)

Edited by ix_, 13 October 2010 - 10:10.


#35
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ix_, on 13th October 2010, 11:07, said:

Alt "puber" spunea: "nu e un semn de sanatate sa fii bine adaptat unei societati profund bolnave" (Jiddu Krishnamurti)

Pe mine personal nu ma intereseaza care "puber" semneaza atata timp cat nu l-am auzit personal spunand... In plus, fraza de mai sus nu ar putea avea nicio treaba cu starea de depresie a unora, pe care o considera a fi normala(!)..., in conditiile in care constata, in felul lor, ca lumea din jur ii nemultumeste.
Intr-o singura fraza chiar nu se pot spune prea multe, ba chiar nimic, despre o relatie corecta pe care ar trebui sa o ai cu lumea din jur, asa incat sa fii fericit. Dar, cum spuneam, mai trebuie sa manance unii destul lapte pana sa devina cu adevarat lucizi, impacati si fericiti. :console:

#36
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

 Stabo, on 13th October 2010, 09:21, said:

Da, cu fericirea aia continua a lui @Billy. :lol:


Băieții veseli fac o confuzie intenționată între beatitudine și fericire Uită să spună că singura ,,fericire''la care au acces e aia față de doamne-doamne
Cică ,,fericirea''familială creștină e explicată perfect în forumul de specialitate Intri,dar nu ai voie să miști și fericirea vine singură cu ajutorul lui d-zeu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate