Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Repetoare UHF

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adrian_yo9

adrian_yo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 21.10.2008
S-a adaugat si un cross-link repetorului UHF de la Furnica , pe 145.550 CTCSS 103.5 in yo3. De la mine il aud slab, dar cand este propagare vine aproape de "papagal" si R2x ca semnal.

#20
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 adrian_yo9, on 18th October 2010, 10:37, said:

S-a adaugat si un cross-link repetorului UHF de la Furnica , pe 145.550 CTCSS 103.5 in yo3. De la mine il aud slab, dar cand este propagare vine aproape de "papagal" si R2x ca semnal.
sincer as prefera sa ramana doar UHF, asa apar mai putine purtatori ! Dupa cum vezi fac migrare completa pe UHF, scap de antenele lungi de VHF  :coolspeak: . Pe UHF am Sirio HP7000 auto si SRH536 pe portabil

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Si Parangul Mic a fost simulat UHF.

Attached Files



#22
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 andreic, on 18th October 2010, 18:35, said:

Si Parangul Mic a fost simulat UHF.
O pozitie de mii de ori mai buna ar fi la Ranca sau in vf. Papusa, s-ar atinge in mod curent zone de la Pitesti la Tr. Severin, Parangul bate doar spre sud adica la sarbi

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 rvic77, on 19th October 2010, 12:32, said:

O pozitie de mii de ori mai buna ar fi la Ranca sau in vf. Papusa, s-ar atinge in mod curent zone de la Pitesti la Tr. Severin, Parangul bate doar spre sud adica la sarbi
Si local pe vaile miniere se duce bine :) Este un repetor mai local bun pt zona din imediata vecinatate, nu e o pozitie prea buna pentru distanta acolo dar probabil ca alea au fost conditiile de instalare si asa s-a facut, nu e usor sa te duci ca radioamator la Ranca la releu sa zici la aia domne, uitati, sunt si eu radioamator cu experienta si vreau sa pun si eu un repetor aici pe langa antena dvs de tv, hai nu pe pilonul principal dar macar acolo prin preajma :P Iti dai seama ce reactie o sa aibe aia... (probabil ceva gen cum te-ai duce sa pui repetor pe pilonul sts din Bucuresti) trebuie ca macar un inginer sau tehnic de acolo sa fie radioamator si sa aibe o pozitie influenta la sefi ca sa vorbeasca si sa autorizeze asa ceva. Nu vezi ca nici pe Costila nu s-a facut, s-a discutat serios la un moment dat, aparuse si publicat intr-un regulament sau recomandare ce era ca nu mai stiu, ca sa se permita instalarea unui repetor uhf pt urgente acolo si nimic... tot noul Charlie e mai bun :)

Edited by andreic, 19 October 2010 - 12:21.


#24
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 andreic, on 19th October 2010, 13:19, said:

Si local pe vaile miniere se duce bine :) Este un repetor mai local bun pt zona din imediata vecinatate, nu e o pozitie prea buna pentru distanta acolo dar probabil ca alea au fost conditiile de instalare si asa s-a facut, nu e usor sa te duci ca radioamator la Ranca la releu sa zici la aia domne, uitati, sunt si eu radioamator cu experienta si vreau sa pun si eu un repetor aici pe langa antena dvs de tv, hai nu pe pilonul principal dar macar acolo prin preajma :P Iti dai seama ce reactie o sa aibe aia... (probabil ceva gen cum te-ai duce sa pui repetor pe pilonul sts din Bucuresti) trebuie ca macar un inginer sau tehnic de acolo sa fie radioamator si sa aibe o pozitie influenta la sefi ca sa vorbeasca si sa autorizeze asa ceva. Nu vezi ca nici pe Costila nu s-a facut, s-a discutat serios la un moment dat, aparuse si publicat intr-un regulament sau recomandare ce era ca nu mai stiu, ca sa se permita instalarea unui repetor uhf pt urgente acolo si nimic... tot noul Charlie e mai bun :)
Andrei, antenele de radio sunt in Novaci (mai jos) nu in Ranca - trebuie ceva pus si pentru SV tarii, cat de bun sa fie Charlie tot nu ajunge la Craiova decat cu directiva de 10 elemente si ceva propagare  <_< .

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 rvic77, on 20th October 2010, 12:01, said:

cat de bun sa fie Charlie tot nu ajunge la Craiova decat cu directiva de 10 elemente si ceva propagare  <_< .
Pai e normal, asa arata si simularea, insa nu sunt conditii tehnice momentan pentru zona aceea, cu exceptia Parangul Mic care ajunge cu verde la Craiova, deci peste 3uV.

Edited by andreic, 20 October 2010 - 11:19.


#26
BOB7

BOB7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2007
Am reusit sa deschid din portabila de la Babele ieri : p.Botev KN22LR ,Shumen KN33LG , 439.125 Gabrovo din RO :Gheorgheni, Cozia  , Brasov , Valul lui Traian.

#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
interesant e ca pe R4 se lucreaza din Craiova cu antena batz 5/8, deci conteaza aia 400 m + elevatie + alt culoar

Edited by rvic77, 15 November 2010 - 17:27.


#28
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Pentru mai multe info legat de repetoare gasiti pe radioamator.ro la amplasamente si pe xpander.ro
ps:pe capitala in UHF avem YO3A care merge super bine,73

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate