Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Intrebare pentru atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

Poll: Credeti in horoscop, superstiti si vise? (99 member(s) have cast votes)

Credeti in horoscop, superstiti si vise?

  1. Cred doar in superstitii (1 votes [1.01%])

    Percentage of vote: 1.01%

  2. Cred doar in vise (5 votes [5.05%])

    Percentage of vote: 5.05%

  3. Cred doar in Horoscop (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Cred in toate cele de mai sus (6 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  5. Nu cred (87 votes [87.88%])

    Percentage of vote: 87.88%

Vote Guests cannot vote

#37
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:46, said:

pai eu nu am sustinut niciodata ca " divinitate-divinitati" ar exista. :OK:

ia cauta cuvantul ' Dumnezeu' in dex si vezi daca se pronunta acolo in definitia aia ceva de genul " imaginar"...

Ce chestie..dom'le ce chestie..

Quote

DUMNEZÉU ~i m. sing. (în concepțiile religioase) Forță supranaturală, creatoare și cârmuitoare a lumii; demiurg; divinitate;


#38
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 18th October 2010, 14:27, said:

iata un pasaj din " Dezbatere asupra existentei lui Dumnezeu" intre Frederick Copleston ( C) si Bertrand Russell ( R ):


" C: Dat fiind ca subiectul discutiei noastre va fi existenta lui Dumnezeu, poate ca e de preferat sa stabilim un acord provizoriu in privinta a ceea ce intelegem prin "
Dumnezeu". Presupun ca intelegem o fiinta suprema, in acelasi timp .persoana, diferita de lume si creatoare a lumii Sunteti de acord- cel putin deocamdata- cu aceasta formulare ca denotand sensul notiunii de " Dumnezeu"?

R: Da , admit aceasta definitie.

C: Pe scurt, ma situez pe pozitia dogmatica conform careia
o asemenea fiinta exista in fapt si ca existenta Sa poate fi intemeiata filosofic. Probabil imi veti spune daca sunteti adeptul agnosticismului sau al ateismului. Adica, credeti ca poate fi demonstrata inexistenta lui Dumnezeu?

R: Nu, nu as putea afirma aceasta: pozitia mea este agnostica. "


i-as intreba pe "ateii-softpedisti" daca, in lumina pasajului de mai sus, sunt atei sau agnostici?

Nu contează!
Atît timp cît  se neagă existența zeilor,vorbim la prezent Viitorul,vorba lui Copleston,e filosofie

#39
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostEdy_S, on 18th October 2010, 16:47, said:

Ce chestie..dom'le ce chestie..

matale nu prea esti atent la subtilitati dar sunt convins ca @ain a inteles...

#40
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:46, said:

pai nu scrie negru pe alb ca se declara agnostic? eu asa citesc in textul respectiv. adica omul nu poate demonstra inexistenta Celui din definitie.
Tocmai ti-am dat definitia agnosticismului. Russell a exiaminat o ipoteza (o definitie sumara a lui D-zeu si o abordare dogmatica) asupra careia nu s-a putut pronunta rational.
Conceptul ala de divinitate nu e cel vehiculat de crestini, nici eu nu pot demonstra ca nu exista, asa cum nu o pot face cu zane , inorogi sau lepricorni. Dar cu toate astea nu cred in asa ceva, deci sunt ateu, azanian si alepricorni.
Vrei sa discutam de conceptul ala de divinitatea din biblie, caci despre ala si eu si Russell avem o alta atitudine.

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:46, said:

voi astia de pe softpedia va declarati atei cu privire la definitia respectiva. apai daca sunteti atei...DEMONSTRATI INEXISTENTA! daca nu puteti atunci declarati: NU POT DEMONSTRA INEXISTENTA UNEI " fiinta suprema, in acelasi timp persoana, diferita de lume si creatoare a lumii."
Defineste "fiinta suprema, totodata persoana", defineste "lumea" si vedem ce se poate face.

#41
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postain, on 18th October 2010, 16:46, said:

Ok, am stabilit un lucru, ca o definitie implica o raportare conventionala.
Dar daca definitia zanei era facuta astfel incat sa-i dea o sansa de existenta, recte ZẤNĂ, zâne, s. f. 1. Personaj feminin, femeie frumoasă și de obicei foarte bună, cu puteri supranaturale și cu darul nemuririi, ai fi fost zanian sau azanian. In ultimul caz, demonstreaza inexistenta.

cu placere!

daca o asemenea femeie ar exista ar trebui sa existe marturii ale observarii in realitate a puterilor ei supranaturale. orice marturie sau indiciu ar constitui o ipoteza de lucru in demonstrarea existentei ei. nu exista asa ceva deci n-avem nici un motiv sa credem in existenta zanei. la fel si cu ceainicul.

in cazul lui Dumnezeu exista nenumarate marturii ( in fapt, cei care neaga existenta acestor lucrari sunt insignifianti ca numar) ca o parte a lucrarilor Lui poate fi experimentata in propria viata. sunt prea multe marturii in acest sens spre a nu le lua in seama. n-am auzit inca pana acum de cineva care sa fi trait invataturile lui Hristos si care ulterior sa declare ca Dumnezeu nu exista. tu stii vreun caz?

View Postain, on 18th October 2010, 16:56, said:

Conceptul ala de divinitate nu e cel vehiculat de crestini,

cum sa nu fie?! e perfect crestineasca definitia aia...nu inteleg ce mai vrei de la ea. :lol:

#42
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:02, said:

daca o asemenea femeie ar exista ar trebui sa existe marturii ale observarii in realitate a puterilor ei supranaturale. orice marturie sau indiciu ar constitui o ipoteza de lucru in demonstrarea existentei ei. nu exista asa ceva deci n-avem nici un motiv sa credem in existenta zanei. la fel si cu ceainicul.
Bine-bine, dar zanele pot fi sfioase si sa evite contactul cu oamenii. Prin urmare, inexistenta probelor nu constituie o dovada a inexistentei zanelor. Tu mentionezi de ce nu crezi, cand am solicitat o demonstratie. Pana acum nu ai nimic.

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:02, said:

a) in cazul lui Dumnezeu exista nenumarate marturii ( in fapt, cei care neaga existenta acestor lucrari sunt insignifianti ca numar)
b ) ca o parte a lucrarilor Lui poate fi experimentata in propria viata.
a) sunt prea multe marturii in acest sens spre a nu le lua in seama.
c) n-am auzit inca pana acum de cineva care sa fi trait invataturile lui Hristos si care ulterior sa declare ca Dumnezeu nu exista. tu stii vreun caz?
a) enumare-le te rog: vreau cazuri dovedite prin probe nu pe povesti
b ) enumare-le te rog: tot asa, documentat.
c) adica tu sustii ca nu exista evrei/crestini/musulmani care au ajuns la concluzia ca dumezeu este o gluma proasta? :)

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:04, said:

cum sa nu fie?! e perfect crestineasca definitia aia...nu inteleg ce mai vrei de la ea. :lol:
Cum sa fie?! Omipotenta, omibenevolenta, omniscienta, trinitatea nu sunt acoperite de definitie. Aia e o definitie deista nu una teista, prietene. Zeul tau e mult mai mult decat atat.

Edited by ain, 18 October 2010 - 16:11.


#43
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postain, on 18th October 2010, 16:56, said:

1. nici eu nu pot demonstra ca nu exista.

2. Defineste "fiinta suprema, totodata persoana", defineste "lumea" si vedem ce se poate face.

1. ok! multumesc pentru sinceritate.  :lol:
2. fiinta suprema: fiinta a carei esenta include existenta, o fiinta care nu este contingenta.
        lumea: universul

View Postain, on 18th October 2010, 17:10, said:

Aia e o definitie deista nu una teista, prietene. Zeul tau e mult mai mult decat atat.

cum sa fie deista din moment ce este " persoana"?

#44
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:13, said:

cum sa fie deista din moment ce este " persoana"?
Cum sa fie tesita daca nu este revelata umanitatii?

#45
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postain, on 18th October 2010, 17:14, said:

Cum sa fie tesita daca nu este revelata umanitatii?

pai de unde din definitie rezulta ca nu este revelata? e si revelata, bineinteles, numai ca definitia nu cuprinde decat esentialul. pe celelalte le putem numi proprietati.

View Postain, on 18th October 2010, 17:10, said:

Prin urmare, inexistenta probelor nu constituie o dovada a inexistentei zanelor.

ba eu cred ca asta e chiar un principiu de baza in stiinta.

#46
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:20, said:

pai de unde din definitie rezulta ca nu este revelata? e si revelata, bineinteles, numai ca definitia nu cuprinde decat esentialul. pe celelalte le putem numi proprietati.
Hai nu ma aburi, divinitatea aia este pur deista. Ce daca e "persoana"; Zeus o fi fost o stanca?
Daca vrei sa te iau in serios, explica de unde decurge:
- omnipotenta;
- omniprezenta;
- omnibenevolenta;
- revelatia;
- trinitatea.

din : "o fiinta suprema, in acelasi timp .persoana, diferita de lume si creatoare a lumii".

#47
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:20, said:

pai de unde din definitie rezulta ca nu este revelata? e si revelata, bineinteles, numai ca definitia nu cuprinde decat esentialul. pe celelalte le putem numi proprietati.


Cui îi e revelată,robinake?Ție?

Edited by zenon, 18 October 2010 - 16:29.


#48
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postzenon, on 18th October 2010, 17:24, said:

Cui îi e relevată,robinake?Ție?

Profetilor din VT, Apostolilor, ucenicilor acestora si tuturor celor care urmeaza pe Hristos.

#49
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:20, said:

ba eu cred ca asta e chiar un principiu de baza in stiinta.
Nicidecum: electronii nu exista doar din momentul observarii lor. Electronii exista de la scurt timp dupa BB.
Dupa logica ta, nici divinitatea n-ar exista pana nu se manifesta/releva. Si cum se manifesta doar de la BB, divinitatea n-ar mai fi eterna.

#50
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postain, on 18th October 2010, 17:24, said:

Hai nu ma aburi, divinitatea aia este pur deista. Ce daca e "persoana"; Zeus o fi fost o stanca?
Daca vrei sa te iau in serios, explica de unde decurge:
- omnipotenta;
- omniprezenta;
- omnibenevolenta;
- revelatia;
- trinitatea.

din : "o fiinta suprema, in acelasi timp .persoana, diferita de lume si creatoare a lumii".

pai ce am vorbit eu de omniscienta? nici n-am pomenit si nici nu am de gand.  :lol:

lucreaza cu materialul pe care ti l-am dat.

#51
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:26, said:

Profetilor din VT, Apostolilor, ucenicilor acestora si tuturor celor care urmeaza pe Hristos.



Și cu cei care nu îl urmează pe iisus?
Ăia au alt d-zeu

#52
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postain, on 18th October 2010, 17:26, said:

Nicidecum: electronii nu exista doar din momentul observarii lor. Electronii exista de la scurt timp dupa BB.
Dupa logica ta, nici divinitatea n-ar exista pana nu se manifesta/releva. Si cum se manifesta doar de la BB, divinitatea n-ar mai fi eterna.

pai Dumnezeu s-a revelat deja. deci nu putem vorbi despre inexistenta Lui. electronii au fost gasiti, observati, deci iarasi nu putem vorbi despre inexistenta lor. Zana, din pacate, nu si-a manifestat prezenta, deci, conform unui sanatos principiu stiintific, nu avem motive sa credem in existenta ei.


View Postzenon, on 18th October 2010, 17:31, said:

Și cu cei care nu îl urmează pe Iisus?
Ăia au alt d-zeu

Oricine face ce spune Hristos, il urmeaza.

#53
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:28, said:

pai ce am vorbit eu de omniscienta? nici n-am pomenit si nici nu am de gand.  :lol:
lucreaza cu materialul pe care ti l-am dat.
OK. Lista revizuita include:
- omnipotenta;
- omniprezenta;
- omnibenevolenta;
- revelatia;
- trinitatea.
De unde rezulta toate astea din premisele discutiei lui Russelll cu popa ala.

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:34, said:

pai Dumnezeu s-a revelat deja. deci nu putem vorbi despre inexistenta Lui.
Probeaza revelatia.

View Postrobinake, on 18th October 2010, 17:34, said:

Zana, din pacate, nu si-a manifestat prezenta, deci, conform unui sanatos principiu stiintific, nu avem motive sa credem in existenta ei.
Stiinta nu are treaba cu crezutul ci cu stiutul.
Din nou declari ce crezi in privinta zanelor, cand tu, petru ati justifica azanianismul, ar fi trebuit sa vi cu o demonstratie a inexistentei. Cum spuneam, crezutu-i una, stiutul-i alta.

Edited by ain, 18 October 2010 - 16:47.


#54
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 18th October 2010, 16:34, said:

Oricine face ce spune Hristos, il urmeaza.


Și cei care recunosc pe d-zeu, fără să recunoască pe iisus?
Lor ce li se revelează?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate