Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Intrebare pentru atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

Poll: Credeti in horoscop, superstiti si vise? (99 member(s) have cast votes)

Credeti in horoscop, superstiti si vise?

  1. Cred doar in superstitii (1 votes [1.01%])

    Percentage of vote: 1.01%

  2. Cred doar in vise (5 votes [5.05%])

    Percentage of vote: 5.05%

  3. Cred doar in Horoscop (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Cred in toate cele de mai sus (6 votes [6.06%])

    Percentage of vote: 6.06%

  5. Nu cred (87 votes [87.88%])

    Percentage of vote: 87.88%

Vote Guests cannot vote

#1
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Doar ateii sa raspunda.

Edited by arakosta, 12 October 2010 - 15:50.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Da.. am diploma de ateu si spun ca e o aberatie.
Sa inteleg ca daca crezi in doamne-doamne cu barba alba din icoane  si mai ales in repezentatii sai autointitulati, implica ca nu poti "crede" in hororscop?

Refuz sa cred ca gravitatia unor corpuri ceresti imi strica mie ziua...

#3
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Cred in Vise. Cred in Vise Lucide. Si acum ma intreb la ce naiba trebuie sa folosesc cuvantul "cred". Visele, exista, toate lumea le experimenteaza de cateva ori pe noapte. Cateoda ni le si amintim ziua. Este ca si cum ai afirma "cred in faptul ca mi se face foame..." ... 'doh.

Deci da, cred in vise. Si cred si in interpretarea lor atata timp cat este facuta dintr-un punct de vedere psihanalitic. Dar din nou, "cred" nu este indeajuns. "Stiu", sau "sunt convins" ar fi niste sinonime mai corecte. In schimb prostiile alea gen "daca visezi pisica verde o sa simti o mancarime in c*r, si daca visezi sobolani o sa iti cada parul, iar daca visezi o pisica cheala o sa mori...candva", astea intra in aria de superstiti.

Superstitile sunt total aiurea, niste metode prin care persoanele "spera" sa fie mai norocoase sau ceva de genul.

Horoscopul, eu personal nu cred in el, dar cu toate acestea stiu ca are un oarecare sambure de adevar (explicabil stintific). Nu spun ca poti prezice viitorul, dar posibil ca anumite teori legate de interactiunea dintre astre sa se adevereasca intr-o oarecare masura. As vrea sa nu ma exprim radical aici. Dar modul in care sunt expuse zi de zi (in ziare, gen "o sa te intalnesti cu cineva") sunt baliverne, vorbe goale.

#4
MincuTudor

MincuTudor

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.05.2010
Horoscop nu. Alte prostii nu. Vise ? Cred ca se intampla sa visezi, toata lumea viseaza. Dar nu cred ca are vreo semnificatie. Sunt chestii foarte logice. Daca de exemplu, te gandesti foarte intens la ceva anume in timpul zilei, noaptea se poate intampla sa visezi ceva legat de acel lucru. :) Dar nu cred ca daca visezi mireasa mori sau alte aberatii.

#5
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
Nu cred(ce sens sã îi dau la acest-cred?)nici în vise,nici în horoscop,nici în superstiþii
Cînd eram la generalã,aveam o superstiþie hazlie Dacã întîlneam pe drum un preot,nu mai mergeam la ºcoalã Toþi ºtiam cã dacã întîlneºti un preot urmeazã un mare necaz Cum sã mai mergi la ºcoalã,dacã nu ai tema fãcutã ºi ai mai întîlnit ºi pe...

#6
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View PostThunderSS, on 12th October 2010, 17:17, said:

...
Cred ca se facea referire mai degraba la interpretarile superstitioase ale viselor din timpul somnului

#7
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Sunt ateu. Nu cred nici in horoscop, nici in Marele Barbos, nici in vise. Cand zic nici in vise, ma refer la sensul revelator. Cred doar ca visele au o anumita legatura cu experientele din trecut ale unui om, cu ziua tocmai incheiata etc. Insa nu cred ca au vreun sens revelator, ca ar exprima vreun mesaj codificat al unor evenimente viitoare. O parere pur personala pe care nu incerc sa mi-o impun. Fiecare e liber sa creada ce vrea.

#8
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
nu cred nici in superstitii...nici in horoscop (il citesc de obicei de curiozitate, nu ca as crede ce'i acolo), in vise nu vad ce'i de crezut
visele sunt defapt gandurile noastre...si atat. nu cred in previziuni sau chestii d'astea...
nu cred nici in imaginea existenta azi in lume a lui Dumnezeu. oarecum nici in cea creata acum atatia ani, nici ca Dumnezeu a creat lumea...etc...eu vad altfel lucrurile...

#9
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View PostThunderSS, on 12th October 2010, 17:17, said:

Cred in Vise. Cred in Vise Lucide. Si acum ma intreb la ce naiba trebuie sa folosesc cuvantul "cred". Visele, exista, toate lumea le experimenteaza de cateva ori pe noapte. Cateoda ni le si amintim ziua. Este ca si cum ai afirma "cred in faptul ca mi se face foame..." ... 'doh.

Deci da, cred in vise. Si cred si in interpretarea lor atata timp cat este facuta dintr-un punct de vedere psihanalitic. Dar din nou, "cred" nu este indeajuns. "Stiu", sau "sunt convins" ar fi niste sinonime mai corecte. In schimb prostiile alea gen "daca visezi pisica verde o sa simti o mancarime in c*r, si daca visezi sobolani o sa iti cada parul, iar daca visezi o pisica cheala o sa mori...candva", astea intra in aria de superstiti.

Superstitile sunt total aiurea, niste metode prin care persoanele "spera" sa fie mai norocoase sau ceva de genul.

Horoscopul, eu personal nu cred in el, dar cu toate acestea stiu ca are un oarecare sambure de adevar (explicabil stintific). Nu spun ca poti prezice viitorul, dar posibil ca anumite teori legate de interactiunea dintre astre sa se adevereasca intr-o oarecare masura. As vrea sa nu ma exprim radical aici. Dar modul in care sunt expuse zi de zi (in ziare, gen "o sa te intalnesti cu cineva") sunt baliverne, vorbe goale.
Dar aceasta interactiune intre astre nu ar fi "innecata" in cea produsa de Soare si de Luna? Constelatiile de la ani lumina si planbete vecine noua nu au - cumulat - o influenta atat de puternica precum Luna sau Soarele. Ele sunt "parazitare" iar rezultanta compunerii nu deviaza semnificativ de la cea a celor doua elemente principale..

#10
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postmork, on 12th October 2010, 18:29, said:

[...]

Ah, nu, ai inteles putin gresit. Nu are nici o legatura cu Luna sau Soarele ceea ce eu am zis. Cand am afirmat faptul ca unele teori s-ar putea adeveri, nu am spus-o dintr-o postura "egocentrista" (nu e cea mai buna exprimare dar sper ca se intelege), asta nu are nici o legatura cu modificarile pe care astrele le-ar putea aduce pamantului. Dar pentru ca ma plimb prea mult in universul abstract si s-ar putea sa fiu inteles gresit, mai concret, horoscopul este bazat pe miscarea si asezarea astrelor la un moment dat. Spre exemplul, alinierea planetelor, sau atingerea unui anumit model. Asta ar putea cauza schimbari geografice pe anumite planete sau efecte astronomice deosebite (ex: Eclipsa, cauzata de o aliniere a pamantului cu soarele si luna).

Dar ca sa scurtez, si sa nu intru in off-topic dar si in alte domenii mai putin spirituale (gen astronomie), nu, nu cred in semnificatia pe care horoscopul o da diverselor miscari si fenomene astrale, si nici nu cred ca putem prezice viitorul. As prefera sa nu cred ca traim intr-un univers determinist, dictat de legi mistice.

Edited by ThunderSS, 12 October 2010 - 17:56.


#11
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Mi se pare stupid sa crezi ca daca nu stiu ce planeta se afla la o anumita lungime fata de Pamant, veti avea noroc de bani ziua respectiva... sa fim seriosi.

#12
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View PostMincuTudor, on 12th October 2010, 17:21, said:

Horoscop nu. Alte prostii nu. Vise ? Cred ca se intampla sa visezi, toata lumea viseaza. Dar nu cred ca are vreo semnificatie. Sunt chestii foarte logice. Daca de exemplu, te gandesti foarte intens la ceva anume in timpul zilei, noaptea se poate intampla sa visezi ceva legat de acel lucru. :) Dar nu cred ca daca visezi mireasa mori sau alte aberatii.
Hai sa o luam altfel!
In ce teorie abiogenetica crezi?

defapt pt toti atei:
In care teorie abiogenetica cerdeti? si de ce?

#13
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Posttomi22, on 14th October 2010, 11:15, said:

Hai sa o luam altfel!
In ce teorie abiogenetica crezi?

defapt pt toti atei:
In care teorie abiogenetica cerdeti? si de ce?
Tu esti normal la cap?
Ce e aia o teorie "abiogenetica"?
Ce reprezinta termenul abiogenetic pentru tine?
Nu esti in stare sa iti definesti termenii folositi si ai pretentia sa primesti raspunsuri?
Nu pot sa te consider un om informat din moment ce folosesti termeni construiti "dupa ureche".
Apuca-te si citeste macar una dintre teoriile aparitiei vietii in absenta divinitatii si apoi ai putea adresa intrebari care sa aiba un fond logic.

#14
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View PostEdy_S, on 14th October 2010, 11:27, said:

Tu esti normal la cap?
Ce e aia o teorie "abiogenetica"?
Ce reprezinta termenul abiogenetic pentru tine?
Nu esti in stare sa iti definesti termenii folositi si ai pretentia sa primesti raspunsuri?
Nu pot sa te consider un om informat din moment ce folosesti termeni construiti "dupa ureche".
Apuca-te si citeste macar una dintre teoriile aparitiei vietii in absenta divinitatii si apoi ai putea adresa intrebari care sa aiba un fond logic.
ma scuzati eram familiar cu termenul de "teorie abiogenetica" dar insa corect este "teorie de abiogeneza"! Sunt documentat numai ca am picat in plasa prescurtarilor ....

Reformulez: In ce teorie de abiogeneza credeti?

#15
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Posttomi22, on 14th October 2010, 12:14, said:

Reformulez: In ce teorie de abiogeneza credeti?
Neica, aici e cu horoscoape si vise. Lasa gargara cu theorrya abyoghenityka... :death:

#16
tomi22

tomi22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 11.04.2008

View PostStabo, on 14th October 2010, 14:11, said:

Neica, aici e cu horoscoape si vise. Lasa gargara cu theorrya abyoghenityka... :death:
Ma scuzati ....
raspunsul tau a sunat ceva de genul: "aici suntem doar noi gainile" din filmul Pacala .. :naughty:
dar insist .... care este teoria de abiogeneza in care credeti?


ca am vazut ca in vise si horscoape nu prea credeti......  :nonobad:

Edited by tomi22, 14 October 2010 - 13:39.


#17
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

View Posttomi22, on 14th October 2010, 12:14, said:

ma scuzati eram familiar cu termenul de "teorie abiogenetica" dar insa corect este "teorie de abiogeneza"! Sunt documentat numai ca am picat in plasa prescurtarilor ....

Reformulez: In ce teorie de abiogeneza credeti?
Eu nu cred in nici o teorie abiogenetica.
Abiogeneza mi se pare o ipoteza plauzibila, in special RNA/xNA World.

View Posttomi22, on 14th October 2010, 14:38, said:

ca am vazut ca in vise si horscoape nu prea credeti......  :nonobad:
Pai asta e topicul. Dar sa ne lamurim: tu crezi in vise si horoscoape? Nu e cam... necrestinesc?

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Nu, nu, nu .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate