Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Plasma Samsung PS42C450

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#37
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
1. e diferenta mare intre IR si BI. IR-ul dispare si se diminueaza dupa ce faci "rodajul". BI este cam imposibil sa obtii, decat daca esti foarte, foarte, foarte ******. nu cred ca e cazul la tine ca esti destul de calculat.
2. play-aza cam tot ce se poate. sta f. bine la acest capitol si nu cred ca vei avea nevoie de player prea curand.
3. plasma sta bine la review-ul de pe avform, tinand cont de pretul ei...!!! nu exista altceva mai bun in momentul asta. http://www.avforums....450-Review.html
4. of corse ca exista riscul "trecerii timpului" (bug-uri care apar in timp la diverite modele), dar despre asta nu-ti poate spune nimeni pe un model nou.  doar daca astepti si iti iei un model vechi, daca-l mai gasesti.

bottom-line: ia-o si nu o sa-ti para rau. deja ai intors-o pe toate partile...:P
ma refer la 42C450

Edited by toto_aa, 25 October 2010 - 10:57.


#38
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postd4m4g3, on 24th October 2010, 21:31, said:

Deasemenea retentia imaginii si burnin-ul sunt cam singurele motive care ma opresc cu adevarat de la a fi hotarat asupra acestui model - si e cam pacat, ca se vedea bine din cate am observat. Am citit ca multi au probleme din acestea dupa ce au uitat cateva ore un player in meniu, au ascultat muzica si a ramas scrisul intiparit, siglele posturilor TV etc. Pana si la setari  e o problema - sa nu fie setat cu contrast mare si luminozitate mare ca poate sa apara mai rau acel IR.  :confuzzled:
Iti faci griji prea multe, asa cum am spus am plasma de 1 an si nu o tin degeaba, programe tv, filme de pe dvd, blu-ray si media player, jocuri de pe Wii sau PS3, a vazut de toate si nu am ce sa-i reprosez. Necesita putina atentie dar nimic exagerat.

#39
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004
De obicei genul acesta de cautari se soldeaza cu alegerea cea mai proasta. Nu conteaza ce o sa cumperi, o sa-i gaseste destule hibe mai tarziu.
Am o intrebare, la ld420 player-ul nu stie de DTS, dar in schimb sistemul meu audio are decodare interna DTS. Daca il leg prin cablu optic la tv am rezolvat problema???

#40
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

View Posttoto_aa, on 25th October 2010, 11:55, said:

Am inteles ceea ce ai spus. De burn in am citit ca nu prea mai exista de cativa ani iar IR-ul s-a cam dus si el desi nu complet. Asta odata cu evolutia tehnologiei.
La player deasemenea nu cred ca voi avea probleme mai ales ca nu ma intereseaza altceva in afara de ceea ce poate el. Niste setari pentru subtitrari sau mai stiu eu ce erau bune dar merge si asa. :)
Nu o mai intorc pe nicio parte, gata. Cu rezolutia aia mi-e ciudat - in sensul in care voi ajunge sa o conectez la PC - mai ales ca nu e rezolutie wide desi ecranul e wide, dar trebuie sa fie ok si acolo.

View Postcatalinmariescu, on 25th October 2010, 12:18, said:

Imi fac pentru ca nu prea stiu cum e si la ce am auzit e cam ciudat. E drept, am citit pareri cu unii care habar nu aveau ca exista asa ceva (IR sau burn in) si in cativa ani de cand o are nu i s-a intamplat nimic - asadar fara sa aiba grija ca nu stiu ce sau nu stiu ce. :)

View Postdestrug, on 25th October 2010, 19:40, said:

Din cate stiu eu, da.
Bineinteles, hibe poti gasi la orice, chiar si daca este model foarte scump. Daca stai sa le cauti. :P

#41
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
@destrug nu ai cum rezolva pb. Atat tv-ul cat si sistemul audio trebuie sa stie decoda DTS daca vrei sa ai sunet la un material cu DTS.

#42
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMD, on 25th October 2010, 23:05, said:

@destrug nu ai cum rezolva pb. Atat tv-ul cat si sistemul audio trebuie sa stie decoda DTS daca vrei sa ai sunet la un material cu DTS.
Asa este, nu scoate nimic pe optic in cazul DTS. Mai mult decat atat nici in cazul programelor cu sunet stereo nu scoate audio in sistem pe optic. Asa trebuie sa faca sau e un defect?

#43
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Culmea... Azi trecand pe la Altex am vazut Samsung PS42C430 la 2200lei + DVD Samsung P191 sau ceva de genul.
Asadar ceva mai ieftina si cu DVD player cu DVIX (n-are USB, n-are upscaling, MKV, etc) cadou.

Ca diferenta intre C450 si C430 am vazut numarul de conectori HDMI (2 la C430 - imi ajung, momentan n-am nevoie de niciunul), intrarea PC (VGA) pe care nu o are C430 si ar fi fost ok in caz de conectam laptopul la ea.
Din pacate C430 n-are nici DNIe+ care suna bine insa nu stiu efectiv ce face desi eu am citit pe internet in niste reviewuri ca ar fi chiar folositor. Ce parere aveti?
C450-ul nu prea l-am mai gasit, la Domo e "pe vine".

E drept ca LCD-ul se vede mai aprins, mai viu, dar parca acum mi-a ramas gandul la plasma asta. :P


LE: De 2 ori culmea. In timp ce scriam a aparut C450-ul livrabil imediat de la Domo. :lol:  Of!

Edited by d4m4g3, 26 October 2010 - 14:29.


#44
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
so pe el. ia 450-ul. 100 lei = o iesire, doua in oras. stai acasa ca ai plasma si scoti banii astia.
HDMI-urile nu sunt niciodata prea multe. daca opresti si DVD-ul ala (in ideea ca te mai uiti la un disc din an in paste cand iti cade unul in mana) s-a dus un port. decodorul de la UPC/RDs, s-a dus alt port. daca o sa ai nevoie sa bagi alt device va trebui sa umbli la ele...sau poate mai incolo iti iei un mediabox.

LCD-ul pare mai viu in magazin. acasa nu o sa te mai saturi de plasma...daca o sa urmaresti si materiale de calitate.

Edited by toto_aa, 26 October 2010 - 14:36.


#45
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Tot la 450 ma gandeam si eu desi ala n-are nicio oferta precum DVD-ul. La 430 vindeam DVD-ul ca n-am nevoie (apropo, n-are HDMI) si mai scoteam un ban.
Fiind acelasi pret in mare si cam acelasi TV nu prea e o problema. 450 in principiu, sa vedem cum fac. :)

#46
toto_aa

toto_aa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 13.07.2009
poate-i pacalesti sa-ti arunce si un DVD...ca oricum iei modelul mai scump...;)
ma indoiesc ca poti sa-l vinzi...poate doar cu 50 lei...

Edited by toto_aa, 26 October 2010 - 16:28.


#47
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
ia 450-le repede.nu ai nevoie de dvd player(doar daca ti-l da gratis la aceeasi bani!oricum ai media playerul intern) si de cumparat nu mai cumpara nimeni playere dvd in era hd!o sa-l faci cel mult cadou la tara sau la o ruda mai in varsta
afla totusi cum poti intra in meniul secret la samsung(banuiesc ca e la fel ca la lcd-uri) ,ca sa verifici daca plasma care ti-o aduc(desigileaza ei-atentie!) ei la proba nu a mai fost folosita(in showroom sau refuzata de alt client=0 ore functionare),si verifica  sa functioneze toate porturile-intrarile video-audio-inclusiv playerul hd,inainte sa achiti  la casa!(nu te lua dupa ei ca mai intai sa platesti si dupa aia i-ti probeaza plasma!)
poti sa o comanzi online(2177ron)cu precizare de predare la magazinul local(transportul e gratis la domo)si cand te duci la magazin spune-le ca vrei sa faci verificarile inainte(sa-ti faca probele de functionare corecta a tv-ului).
bafta

Edited by gabinechita, 27 October 2010 - 16:58.


#48
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Am luat asta:

Attached File  IMG_9336.jpg   67.02K   101 downloads

M-am uitat la unul in magazin, am cerut altul sigilat, l-a adus sigilat (sper sa nu fi fost resigilat), l-a desfacut, l-am testat un pic pe HDMI/USB inainte de a il plati,  si l-am luat. Nu am stiut codul de service-menu insa la inceput a aparut meniul cu demo pentru magazin sau home use, tara, etc. Bine, banuiesc ca asta nu e un criteriu dar...eh. Acum sa-l testez, sa aflu, sa vad. :)
Oricum e mai mare decat credeam la 107cm iar cutia abia a intrat in masina, am mers cu ea un pic scoasa pe geam. :P

PS: Am gasit codul pentru service menu - altul decat auzisem pana acum insa habar n-am unde scrie cate ore are. Vad ca scrie undeva si data cumpararii: 27.10.2010. :w00t:

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Sa-l stapanesti sanatos! Ce model este?

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Mersi! :cheers: Este exact cel despre care tot discutam, PS42C450.

Apropo, cand este deschis se aude transformatorul lui ca bazaie (evident, cu volumul la minim), si se aude destul de tare. Deasemenea e un led verde prin mijlocul lui in interior care tot palpaie, e ok, nu? :huh: :P
Momentan il iau usor cu contrast mai mic (50), mod zoom/fullscreen cum ii spune pentru a afisa pe tot ecranul, sa se invete ok de la inceput. Macar un pic.

#51
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
ia vezi ,merge asta (pt meniul secret):
1-Press Info, Menu, Mute and then restart the TV
Select the Advanced menu and press 0 four times in a row
sau
2-accesul la meniul secret de la tv (cu info, menu, mute, power)se face cu TV inchis


-vezi ce versiune de soft ai (fata de cea de pe siteul oficial samsung)poate trebuie upgrade(au tot discutat aici ,la tv-uri samsung)

acum cu el in fata,ce parere ai;
-de imagine la posturile tv sd-hd(culori prea sterse sau amestecate;prea mult verde sau  rosu,contrast-negru bun?) ?
-probleme la schimbari de imagini rapide(scv de actiune in filme)?
-player hd cu mkv 720p-1080p;subtitrari prea mici de la-sa zicem- 3m?ceva  probleme la rulare anumite filme-poze-muzica de pe stick-hdd extern(de 2,5' sau 3,5' cu alimentare separata)
-cum e sunetul in filme(dts-ac3)?din boxele tv-ului
-jocurile de pe consola(daca ai)-pc  cum se misca-vad im modul game ?


-ai grija in primele 200ore,foloseste setari video mai cuminti ,fara contrast dinamic(foloseste modul cinema-warm)si daca ai pune un film hd (ideal un film Blu ray rip cu imagini cu multa miscare-explozii)sa ruleze nonstop.
daca simti ca se imprima(retentie!) sigla unui program tv(sau alta imagine)poti da pe un canal tv fara continut,doar purici,te scapa repede de problema(ai si niste setari speciale ale plasmei pt a preveni retentia)

-cat te-a costat pana la urma?l-ai luat direct din magazin sau ai facut comanda online cu predare in magazin?
ce tara de  provenienta are?


asteptam impresii
-

Edited by gabinechita, 27 October 2010 - 22:19.


#52
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Aviz amatorilor de  lcd Samsung: atentie la calitatea montajului suruburilor din carcasa si la suportul de tip picior. am cumparat un lcd recent si un surub nu este strans complet si piciorul are gaurile deviate de la axa cu 3 grade.Sun foartedezamagit de calitate dar din pacate deja este dat cadoul si daac posesorul este multumit eu renunt sa  mai fac taraboi .

Edited by GonzZo, 27 October 2010 - 22:24.


#53
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
din pacate e valabil,se pare ,cam la toata seria c(plasme-lcd-led).multi au avut probleme cu fixarea soclului la tv.

#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postd4m4g3, on 27th October 2010, 22:26, said:

Mersi! :cheers: Este exact cel despre care tot discutam, PS42C450.

Apropo, cand este deschis se aude transformatorul lui ca bazaie (evident, cu volumul la minim), si se aude destul de tare. Deasemenea e un led verde prin mijlocul lui in interior care tot palpaie, e ok, nu? :huh: :P
Super!  :coolspeak:  Sper sa fii multumit de el.

Legat de bazait nu am observat la al meu sa se auda ceva dar o sa-l mai ascult diseara. Testeaza-l cat mai mult ca sa fii sigur ca nu are probleme. Ai RDS? Ai gasit canalele digitale?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate