Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Plasma Samsung PS42C450

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Ma intereseaza un LCD de preferat cu diagonala de 94-107cm (distanta de vizionat e cam de 3,5-4m). M-am uitat la LG 42LD420, LG 42LD450 - habar n-am care e diferenta intre ele si desi tereotic un model cu numarul din nume mai mare ar fi mai bun, am impresia ca aici e invers. Pe site la LG in afara de partea audio unde au sunet pe 1/2 canale nu am observat vreo diferenta, parca.
Care din aceste 2 modele e mai bun si apoi... exista alt model asemantor care sa fie si ieftin (sub 2500lei - actual LG 42LD420 costa 2079lei la Flanco cu reducere de 520lei datorita ofertei noi cu "Alegeti Discountul"). Evident, ma intereseaza calitatea imaginii foarte mult - cea mai buna in zona asta de pret insa m-am gandit la LG-uri deoarece le-am gasit aparent cu acel discount foarte mare care nu-i rau deloc si care ar cam face clara alegerea. Zic asta pentru ca pretul clar mai mic, sau oricum, cu cat este mai mic pretul ar fi mai bine.

Mai exista si o plasma precum Samsung 42B451 care ar fi buna insa pe mine ma intereseaza sau cel putin vreau sa incerc sa-l tin conectat si la PC pentru filme sau mai stiu eu ce - motiv pentru care ma avantajeaza tehnologia LCD si rezolutia FullHD. Bine, aici ar interveni o problema mare, cablul HDMI ar trebui sa fie foarte lung si sincer sa fiu nici nu m-am interesat si n-am cautat sa vad daca exista si cat costa si ce se intampla cu imaginea in cazuri de genul. Ar trebui sa aiba dimensiunea undeva intre 5 si 10m.

Care ar fi o alegere mai buna? Tehnologie, brand, model, etc. Stiu ca dimensiune ar merge si mai mare de 107 insa clar nu merge pentru ca e prea scump. Alte traznai precum senzori de lumina sau alte briz-briz-uri nu ma intereseaza. Ceva cu frecventa de afisare mai mare nu intra in buget si nici nu cred ca ar conta prea mult pentru ceea ce am nevoie.


Later Edit 29.11.2010: Am schimbat numele din "Alegere TV LCD/Plasma. Filme USB + conectare PC" in "Plasma Samsung PS42C450" deoarece problema mea a fost solutionata cumparand plasma din titlu iar apoi ne-am strans mai multi utilizatori.
Acum sunt discutii despre ea pe acest topic.

Am avut o tentativa de a face un review. Click Here - Review. Nu dati cu pietre. :P

Edited by d4m4g3, 29 November 2010 - 23:46.


#2
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
vezi ca la flanco se aplica astfel reducerea:cumperi produsul(tv-ul in acest caz )la pretul intreg iar acea reducerere se va aplica abia la urmatoare achizitie cu conditia ca suma sa  fie cel putin egala cu a  primului produs!
la pretul de la flanco(cu tot cu reducere) gasesti acest tv la mai multe magazine online.
la seria ld de la lg(350-420-450)se poate debloca playerul intern  pe usb dar nu vei avea si sunet dts doar ac3(majoritatea filmelor au sunet dts ,putine cu ac3)si nu vei avea sunet la filme in boxele tv-ului.poti sa convertesti inainte pe pc coloama sonora a filmelor mkv, din dts in ac3 ,cu ajutorul unor diverse softuri (dureaza doar cateva minute!)
din ce am citit eu,ld420 are 4 boxe ,fata de ld450 care are doar 2!
la 2500ron ai varianta lcd samsung 40c530(full hd,are player intern cu dts) sau plasma samsung 42c450 la 2200ronaprox.(dar e hd ready !,are si player cu dts!),ar mai fi si lcd 40c450(tot hd ready cu player intern cu dts).
preturi valabile la div magazine oline!

Edited by gabinechita, 10 October 2010 - 18:09.


#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am citit regulamentul pe site la ei si am inteles ca daca le dai datele care le doresc inainte de a cumpara produsul discountul il vei avea chiar pe factura. Asadar...tind sa cred ca asa este totusi.
La capitolul player daca se poate debloca ma intereseaza in principiu mkv-urile, evident, asadar ar fi o problema dar m-as invata sa le modific probabil.
Nu stiu ce fel de boxe are 420-ul si ce boxe are 450-ul, numarul nu inseamna naeparat ceva, pentru ca nu stiu ce modele au. Adica care se aude mai bine, totusi.

Cat despre faptul ca il vreau conectat la PC ar trebui neaparat LCD mai ales ca voi avea si imagini statice cateodata pe perioade lungi, nu?
Cablurile HDMI ieftine (<100lei) lungi de 10m or fi ok? Din diverse review-uri reiese ca in utilizare normala sunt ok si nu fac probleme, chiar de in testele sintetice sunt dezastruoase. Oricum asta e partea a2a, dupa TV. Restul de modele le voi cauta, sa vad cum sunt. :)


Flanco. Art. 5. Mecanismul Campaniei
5.1. Pentru achizitiile facute in perioada Campaniei, clientii primesc un voucher valoric, in cuantumul determinat conform prezentului regulament (pct. 5.4 de mai jos), doar daca indica agentului comercial Flanco din magazin datele personale complete (nume, prenume, CNP, adresa, telefon, e-mail) la momentul efectuarii achizitiei si intocmirii facturii fiscale sau, ulterior achizitiei, completeaza formularul on-line aferent acestei Campanii disponibil pe site-ul web www.flanco.ro, pana la data de 31.10.2010.
5.2. In cazul in care clientii isi indica datele personale (nume, prenume, CNP, adresa, telefon, e-mail) corect si complet, in magazin, la momentul efectuarii achizitei si intocmirii facturii fiscale aferente, acestia primesc un voucher valoric tiparit direct pe factura de achizitie.

Edited by d4m4g3, 10 October 2010 - 18:51.


#4
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
gabinechita are dreptate.

De fapt chiar in postul tau referitor la promotia de la Flanco,  scrie clar: vei primi un voucher, mai pe romaneste la achizitionarea unui ALT PRODUS vei avea o reducere egala cu valoarea voucher-ului.

Asa ca fi atent!

Referitor la tv-uri, cu cit diagonala e mai mare si aparatul mai ieftin...e jale. Nu te bucura ca-ti vei lua unul enorm la pret de monitor, calitatea se plateste!

Edited by costidraghia, 10 October 2010 - 19:07.


#5
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
daca nu esti convins, intreaba direct in magazin(eu asa am facut,atunci cand a aparut aceasta promotie la flanco cu reducerea tva-ului )
de fapt, ei au produsul la un pret mult mai mare la care aplica o reducere ca sa te faca sa crezi ca e oferta anului ,dar realitatea e alta,chiar cu reducerea asta falsa,e inca de multe ori mai scump decat la magazinele online .
domo face cam aceeasi smecherie,umfla pretul,i-ti aplica  cica o mare reducere (15%)daca aduci un ap electronic vechi,si la final, observi ca la acel pretul redus il luai din alta parte (si fara acel buyback)
4 boxe la 420 ajuta la virtual dolby digital(4 e mai bine decta 2!)

Edited by gabinechita, 10 October 2010 - 19:27.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

 costidraghia, on 10th October 2010, 20:04, said:

Referitor la tv-uri, cu cit diagonala e mai mare si aparatul mai ieftin...e jale. Nu te bucura ca-ti vei lua unul enorm la pret de monitor, calitatea se plateste!
Ok bun, am inteles si teapa lor daca asa e.
Totusi cel putin despre seria vechi 42LH3000 am auzit multe laude, lumea era multumita de el. Astea din seria noua sa fie asa rele? Nu cred.
Chiar vazusem pe site la eMag un comentariu al cuiva care a avut modelul amintit mai sus si apoi l-a schimbat cu LD450-ul si a spus ca cel nou este o idee mai ok.

Acum am un Daewoo cu tub catodic de 72cm, nu prea ma uit la TV niciodata, l-as vrea in principiu pentru filme de pe USB/PC/DVDplayer si cam atat. Cinematograf nu deschid acasa si nu intentionez sa fie ceva de top - lucru clar dupa buget. Dar si in cazul asta banuiesc ca nu-i rau, nu? Astea LG n-am avut ocazia sa le vad in magazine decat cu imagini de slaba calitate (TV, antena) incat nu pot spune nimic.

 gabinechita, on 10th October 2010, 20:25, said:

4 boxe la 420 ajuta la virtual dolby digital(4 e mai bine decta 2!)
E bine atunci si asa, modelul 420. Am gasit si asta care in afara de 100Hz si player gata deblocat (dar care tot nu stiu daca suporta DTS) nu are nimic interesant in plus pentru mine - LATER EDIT: Observ ca defapt asta nici nu exista la LG pe site. Ce model o fi cu adevarat, nu stiu. Cert e ca am gasit 42LD420 + prelungitor la 2300lei. LD450 este 2410lei - mai scump desi e la fel mai putin la capitolul numar de difuzoare - nu stiu de ce.
Deasemenea un Philips 37PFL5603 am vazut la 2100lei si mi-a placut si ca imagine insa este micut. Nu prea m-am interesat de el din motivul amintit.

LE: Intre LD420 si LD450 ce inseamna la dimensiuni si greutate "Cu suport" si "Set"? La care suport se refera si apoi este inclus sau nu suportul - daca la piciorul pe care sta se refera? Nu prea le inteleg unele specificatii. :huh:

Edited by d4m4g3, 10 October 2010 - 20:11.


#7
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
dimensiunile difera in caz ca folosesti tv-ul cu sau fara suport (soclu-postament-picior).vine cu el in cutie ,demontat cu suruburi de fixare(in manual o sa vezi cum se monteaza-e f simplu).
in caz ca vrei sa -l pui pe perete nu ai nevoie de acel soclu(ai nevoie de el doar daca pui  tv-ul pe o mobila )
lg produce t-vuri mai ieftine decat concurenta si in general,mai putin fiabile.best buy pt bani putini!
seria LD de anul asta e un pic mai buna ca seria LH de anul trecut (panou-contrast-sunet )
la 2200ron promotie pt plasma samsung c450(la domo-nu stiu daca mai e si acum)e o solutie  poate mai buna pt vizionat filme(ceva atentie la vizionare programe tv,mai schimbi posturile din cand in cand )
in schimb,daca vrei sa te joci mai mult(pc-consola),poti alege  lg-ul !

Edited by gabinechita, 12 October 2010 - 12:43.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Din tot ce am cautat/citit ma incanta tot LG 42LD450 si Samsung LE40C530. Samsungul este putin mai mic si totodata mai scump insa are player destul de ok - nu e lucru esential dar e un plus, am inteles ca are o imagine buna si e ok in ansamblu. Am citit aici un review despre fratele mai mic de 32 inchi al Samsungului si suna bine - oare la fel se comporta si modelul de 40 de inchi?

Samsungul l-am gasit aici cu 2400lei ceea ce este rentabil insa nu stiu ce sa zic de magazin, mai ales de faptul ca mi se pare ca nu au sediu in Bucuresti. :( In alte parti este ~2550lei. LG-ul aici. Am auzit pareri bune despre ambele, nimic rau in afara de telecomanda la LG care are butoanele cam ciudate, greu de apasat cateodata. Ca dimensiune e pacat ca Samsungul este mai mic, mi-ar fi trebuit si mai mare de 42 dar 40... Oricum, tind sa cred ca va fi ok avand in vedere ca nu-i rau nici cu CRT clasic de 72cm.

Au tuner MPEG 4 pentru digital? Nu am inteles exact cum sunt standardele astea si ce face fiecare model. Eu am cablu analogic de la UPC,  momentan, dar pentru viitor ma gandeam sa fie ok in caz de digital/HD.
Daca este sau nu MPEG4 cu ce schimba lucrurile? Este un mare neajuns lipsa tunerului MPEG4?

Edited by d4m4g3, 13 October 2010 - 13:54.


#9
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
la majoritatea magazinelor online,la pretul afisat trebuie sa mai adaugi si pretul transportului(transportul e gratuit doar in bucuresti )
greutatea unui pachet mare(gen tv diagonala mare) se calculeaza volumetric(in f-ctie de cat loc ocupa in masina)deci un tv de 32' il vor calcula aprox 20kg (preturi kg+ramburs ai pe siteul magazinului),in principiu mai adaugi aprox 100ron! la pretul tv-ului!
emag are transport gratuit in tara si termen de 30 zile(restul magazinelor  ofera doar 10 zile pt retur) pt retur marfa,in caz ca te razgandesti si nu-l mai vrei (ai detalii pe siteul magazinului in cauza).
de exemplu:
1-pret 40c530 (pretul tau)=2400ron+aprox.100ron transport si doar 10 zile pt retur
2-pret 40c530(pret emag inclus transport)=2500ron si 30 zile pt retur
tu alegi
-

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Sunt din Bucuresti... Emag are transport gratuit sau oricum ma duc eu sa iau, la Altex m-as duce eu, nu-i o problema. Doar de la Debo - care pica oricum.
La Emag am vazut Samsungul cu 2500lei iar la Altex cu 2550lei. LG-ul mai ieftin.

Referitor la modelele alea 2 ce poti spune? Am cateva intrebari mai sus, care ar fi mai ok, mai bun, imagine mai ok, sau ce conteaza si se simte mai mult - diagonala sau imaginea la Samsung?
Tunerele sunt MPEG4 la amandoua, pentru a fi ok pe viitor? Nu stiu care din astea 2 sa aleg, ca altceva nu prea am ce nici in buget nici ca idee asa.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Nu stiu ce sa mai zic de Samsung... Sunt atatea tipuri de panouri in aceleasi modele incat e o loterie si nimic mai mult. Cele Samsung sunt ok, cele produse de alte companii sunt unele mai proaste ca altele. :mellow: Pana si procesarea, mai nou, poate fi diferita. Dupa ce aflasem de el si il gasisem ok acum mi-am revenit iar, parca nu mai am elan cand e vorba de el.

Cat despre LG, nimic nou. Alte modele am mai cautat dar sunt fie mai scumpe, fie mai simple, fie HDReady... Habar n-am.

#12
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
-pana in 40'(inclusiv)poate fi si hd-ready(de la 2,5m distanta ,nu mai sezizezi diferenta de calitate,mai ales la programe tv sau filme mkv !)

-la samsung 40 ' ai sanse sa gasesti panou SQ(samsung) sau AA,amandoua sunt bune.
pai daca esti din buc,te duci la emag si-i pui sa-ti probeze tv-ul(pixeli si functionalitate -toate intrarile)cu ocazia asta vezi si eticheta cu tipul panoului( in general  dreapta sus ecran ,sau la spate).sau daca il comanzi online de la ei ,ai 30 zile(retul au 10-15zile)in care te poti razgandi si trimite inapoi fara nici o explicatie,banii ii primesti in maxim 30 zile(legea comertului online),sau il duci tu inapoi  si primesti banii pe loc  ,chiar in magazin!

-tuner dvb-t mpeg4 (hd) e util doar in bucuresti(cazul tau)pt a prinde posturile tv digitale la liber(3 hd si vreo 6-7 sd)doar cu o antena de camera.
-tuner dvb-c mpeg4(hd) e util doar daca esti abonat la cablu rds(analog),setezi la tara finlanda(sau o alta tara nordica) si dupa o scanare ,vei avea programele digitale din oferta rds  inca la  liber! (aprox.100prog sd +2-3 hd).
majoritatea tv-urile generatie 2009-2010(lg si samsung sigur!) au incluse ambele tunere digitale(unele mai scumpe au si dvb-s)

-diferenta de aprox 200ron  dintre lg si samsung(modelele tale):plusuri samsung player cu sunet dts(2.0) si brandul(fiabilitate mai buna ca la lg)
1-poti lua lg si separat un player hd ieftin dar care e  oricum superior oricarui player intern de tv(egreat  r1=400ron,cinematube=370ron)cu mult mai multe functii(retea,net,tv online,subtitrare setabila....),si formate video-audio suportate.
2-poti lua lg ,folosesti playerul intern si transformi inainte  sunetul filmului(doar pt mkv!) dts in ac3(procedeu f rapid)
3-poti lua samsung(un tv f apreciat,best buy! mai ales la diagonale mari!)si folosesti o singura telecomannda!

-debo(si alte cateva magazine cu preturi sensibil mai mici decat concurenta) nu are nimic pe stoc.
aduce doar pe comanda de afara(poate dura si 10zile-1 luna,iar cand il aduc, pot urca pretul!) tv-uri prin o filiera gri(nu importa de la distribuitorul oficial,posibil din ungaria),deci,garantia nu e acordata de samsung ci de debo !
suna ,inainte de a face comanda ,pt a sti cine ofera garantia.

-daca vrei sa ai mai multe info despre modelul de la samsung sau lg ,intra pe avforums si vezi parerile celor ce au cumparat aceste tvuri(plusuri-minusuri) sau pe siteuri care fac review-uri de specialitate(thrustedreviews,hdtvtest....)
bafta!

pe  sftpedia,aria video si tv/satelit(3dhdtv/hdtv) sa tot discutat despre aceste tv-uri,gasesti tot ce vrei sa stii!

Edited by gabinechita, 15 October 2010 - 22:11.


#13
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004

 gabinechita, on 15th October 2010, 22:52, said:

2-poti lua lg ,folosesti playerul intern si transformi inainte  sunetul filmului(doar pt mkv!) dts in ac3(procedeu f rapid)
Un link ceva?

#14
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004

 destrug, on 15th October 2010, 23:38, said:

Un link ceva?

Ma gandeam eu!
Apropo, eu am 42LD420. Daca vrei ceva informatii intreaba-ma.

#15
gabinechita

gabinechita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 19.10.2007
destrug
au fost deja destule  intrebari si  raspunsuri pe aceasta tema, mai exista si functia de search!
recomand topicurile in care se discuta despre lcd-uri lg sau lcd-uri cu usb!
succes!

Edited by gabinechita, 16 October 2010 - 14:42.


#16
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004

 gabinechita, on 16th October 2010, 15:40, said:

destrug
au fost deja destule  intrebari si  raspunsuri pe aceasta tema, mai exista si functia de search!
recomand topicurile in care se discuta despre lcd-uri lg sau lcd-uri cu usb!
succes!

Il rog pe d4m4g3 sa scuze de offtopic, dar atitudinea asta nu o sa o inteleg niciodata. Esti trimis catre topicuri de zeci de pagini cand cu acelasi numar de cuvinte ai putea sa-i oferi ajutor celui care ti l-a cerut. Binenteles ca am cautat inainte si sunt nenumarate variante si de metode descrise. Dar cand tu ai spus ca dureaza cateva minute am fost curios de ce folosesti TU. Din ce-am citit acolo niciuna nu pare asa de simpla. Dar de ce sa ajuti pe cineva?! Du-te tata si citeste ca eu asa am facut.

#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

 gabinechita, on 15th October 2010, 22:52, said:

Am citit pe aria Video si TV/Satelit tot, nu sunt foarte multe informatii insa unele sunt interesante. Spre exemplu faptul ca cateva persoane au spus ca are subtitrare mica Samsungul... Nu stiu, depinde de om/ochi insa distanta mea ~4m este destul de mare si sper sa nu fie probleme.

Ce ma nelinisteste in legatura cu Samsungul este mai ales panel-ul si apoi subtitrarea. Ca dimensiune ar fi ok, brand, pret daca e max 2500lei.
Pe AVSforum am citit si m-a luat durerea de cap avand in vedere nivelul discutiilor, mai ramane sa faca ecuatii cu N necunoscute sa afle ce panou are televizorul X. Am cerut si acolo un sfat de achizitie si referitor la panoul Samsungului mi s-a spus ca unele sunt destul de proaste, altele foarte bune - dar asta cel putin in opinia lor insa la mine fiind primul TV LCD oricum este bun si se va vedea bine. Nu stiu ce sa mai cred.

Referitor la magazine, Debo etc mi-a trecut. Mai bine eMag, Altex, etc.

 destrug, on 15th October 2010, 23:38, said:

Aici.

Cum este 42LD420-ul ca imagine, culori, rezolutie, optiuni? Esti multumit de el? L-ai conectat la PC pentru filme/jocuri - este totul in regula?
Ce parere ai despre el?

#18
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 03.08.2004
D4m4g3 nu de activat playerul era vorba. Optiunea asta am activat-o singur in 5 minute. Dar playeru LG-ului nu stie de sunet DTS si atunci trebuie sa-l transformi in AC3. @gabinechita spunea ca dureaza cateva minute transformarea si cand l-am intrebat de detalii l-am prins deja satul de explicatii, deja s-au spus prea multe pe tema asta etc. etc. Trecand peste asta televizorul este bun, imaginea este buna, multe optiuni. Diferenta intre 420 si 450 este doar de estetic un pic si de greutate. (probabi de la cele dou difuzoare in plus). Telecomanda este incomoda, butoanele sunt puse aiurea, si cam atat am sa-i reprosez. Eu sunt pe RDS si scanarea pe cablu digital gaseste si cateva posturi HD. Trecand de pe CRT imaginea mi se pare incredibila. Are ghid de programe (unde se transmite). Un pic deficitar la formatul imaginii. Imi lipseste modul intelligent de la Sony dar daca te uiti mai mult la filme se poate trece usor peste. N-ai decat un Euroscart, dar asta este pt vcr nu ai nevoie de mai multe. Se misca bine la schimbarea programelor, culorile sunt vii si mult mai reala fata de Sony-ul anterior. L-am pus si la pc si se vede perfect. Eu l-am luat de la Flanco unde e mai scump 420 decat 450 dar l-au lasat la 2400, am beneficiat si de un vaucher asa ca nu spun cat m-a costat :P . Ca sfat la Flaco, Domo, Altex poti sa negoiezi. Daca l-ai vazut in alta parte mai ieftin ai toate sansele sa obtii si de la ei pretul asta.
Oricum sa stii ca micile diferente pe care le observi in magazin intre modele sunt valabile doar acolo. Ajuns cu el acasa ele dispar. Pana acum am mers numai pe brand-uri si am luat tepe. Ultimul TV, un Sony de 82 cu tub m-a costat 43 de milioane si s-a stricat exact dupa 2 ani si 2 luni. Camera video tot Sony s-a stricat la fel, combina Panasonic, telefon sony etc. E vorba de noroc in societatea de consum in care traim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate