Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Model contract Donatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Buna ,deoarece sint in situatia in care trebie sa acept banutii de la o firma pentru tratamentul ficei mele,as dorii sa intreb daca se poate face un contract de donatie intre o firma si o persoana fizica.
Intreb deoarece mi sa cerut un contract de donatie.
Va multumesc si astept fiindca e urgent!!!

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Se poate, insa trebuie avute in vedere doua lucruri in legatura cu principiul capacitatii de folosinta a persoane juridice:
1. caracterul ocazional si
2. legatura cu activitatea economica (spre exemplu, un SRL avand obiectul de activitate in domeniul medico-sanitar poate dona bani unei persoane fizice in vederea sustinerii tratamentului medical). Ca o conditie de validitate, este obligatoriu ca donatia sa fie in acord cu scopul comercial al agentului economic, obtinerea unui profit. Evident, daca o societate doneaza un milion de euro (ori o suma disproportionat de mare care ii diminueaza profitul), liberalitatea va fi lovita de nulitate absoluta.

Trebuie stiut ca, pentru a beneficia de deductibilitatile prevazute de lege, donatorul trebuie sa respecte conditiile prevazute de legea sponsorizarii cu modificarile fiscale ulterioare:
http://www.euroavoca...d_sponsorizarea
In cazul in care depasesti limita de 3% stabilita in lege, platesti impozitul de 16%. La fel in cazul donatiei care profita donatorului: iti poti dona o suma mare de bani din profit, dar impozitul va fi de 16%, nu beneficiezi de deductibilitate.

Un model de contract de sponsorizare avand ca obiect bani; http://www.manager.r...ponsorizare.pdf

Trebuie stiut de asemenea ca donatiile de orice tip, sponsorizari sau nu se fac numai prin act autentic, sub sanctiunea nulitatii.

#3
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
In acest caz ce pot sa fac oamenii vor sa ne ajute si noi nu putem lua banutii pentru fetita. Nu stiu ce sa mai zic .Despre mecenat nu cred ca e chiar legal...sponsorizare acelasi lucru, atunci cum?
Si ar mai fii ceva dupa ce primesc ,,sponsorizarea" mai trebuie platit impozit?
Multumesc   clara_spiele si astept cu nerabdare un raspuns.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Desigur, cel sponsorizat nu plateste impozit pe suma primita.

Mergeti la un notariat sau avocat pentru autentificarea unui contract de donatie! Numai ca firma va plati impozit pe suma donata.
Multa sanatate!

#5
maxxgabi

maxxgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 20.05.2005
Multumesc pentru sfaturi!!!!!
Am mai citit si am decis sa infiintez o ..asociatie prin care pot si sper sa adun suma necesara si mai mult sa pot ajuta si pe altii. Cred ca in cazul asociatiei lucrurile vor fii mai putin complicate.
Daca cumva ma insel dati-mi va rog de veste.
Multumesc mult si o zii buna  va doresc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate