Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Recuperare taxa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
Buna seara,
Am o ruda, care a dorit la un momentdat sa se racordeze la reteaua de alimentare cu gaz natural. A luat legatura cu firma care se ocupa de acest lucru, aceeasi care a racordat si pe ceilalti vecini.
Pentru racordare, firma respectiva percepe mai multe "taxe" printre care si una care se numeste "stradal" ( asa ii zic cei de acolo de la tara ). Platesti practic o contributie la investitia firmei in conducta magistrala, din care te vei alimenta. Unchiul meu a platit aceasta taxa si urma sa le plateasca si pe celelalte, numai ca din cauza unor probleme a ramas fara bani si nu mai poate continua.
A lasat-o balta o vreme crezand ca o sa faca rost de bani insa cand si-a dat seama ca nu mai poate continua, i-a contactat pe cei de la firma cerandu-le banii. Acestia au spus ca nu pot sa faca asta si i-au spus sa stranga restul de bani si cand se reiau lucrarile o sa se tina cont de acea suma preplatita, pentru care, are bineinteles chitanta.

Intrebarea mea este: in conditiile in care nu au semnat niciun contract, singurul "act" intre ei fiind chitanta, chiar nu pot fi recuperati banii prin metode legale?
Ideea interesanta este ca intre timp, noii racordati nu mai platesc acea taxa deoarece firma a zis ca a amortizat investitia si in consecinta nu se mai percepe acea taxa.
Eu sunt convins ca banii nu sunt pierduti si daca o sa continue lucrarile, or sa fie decontati in vre-un fel dar se pare ca nu vor mai fi reluate lucrarile niciodata.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Legal, unchiul trebuia sa faca o cerere de acces la conducta cu gaze (completeaza o cerere-tip). In cazul aprobarii, unchiul (si toti vecinii) ar fi primit un Acord de acces si, ulterior, dupa realizarea proiectului tehnic (pe cheltuiala distribuitorului); pasul urmator: o cerere de racordare in baza careia furnizorul ar fi comunicat costul total al bransarii si, in final, urma incheierea Acordului de racordare, totul scris.

La mica intelegere, fara contract, ma depaseste. Am o vaga impresie ca "firma" nu va relua lucrarile.

#3
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007
daca va plati in continuare si restul de bani ei vor continua lucrarile. mi se pare si normal, e in interesul lor, plus ca restul de bani ar fi de vreo 3 ori mai mare decat ce a platit deja.
nu a semnat nimic, nu a completat nimic, nimeni nu s-a gandit ca se va intampla asa. probabil ca un reprezentant al firmei trebuia sa vina la un momentdat, cu toate actele si atunci se semna, completa totul. doar ca nu s-a mai intamplat asta. ceilalti vecini, au incheiat contractele acum 6-7 ani, cand s-a montat magistrala.
eu ma gandeam, ca exista o lege care sa prevada asemenea situatii, cand se platesc sume in prealabil intocmirii unui contract...

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Desigur, iti poti recupera in instanta banii, cu conditia sa mai ai de unde lua firma respectiva

Edited by clara_spiele, 08 October 2010 - 02:21.


#5
catal0ntz

catal0ntz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.04.2007

View Postclara_spiele, on 8th October 2010, 03:20, said:

Desigur, iti poti recupera in instanta banii, cu conditia sa mai ai de unde lua firma respectiva

m-a informat cineva ca pana la instanta mai sunt si alte modalitati prin care se pot recupera, iar firma nu poate sa dispara asa, pur si simplu :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate