Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Iphone la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#19
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 11:22, said:

Anul ăsta, la lansarea iPhone4, zic, ceva HSDPA?

Da.

#20
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 11:22, said:

Băi, plin de experți în marketing, vânzări și strategie de piață, p-aici...
Mă întreb dacă măcar unul dintre voi și-a pus o problemă elementară:
-poate oferi Cosmote serviciile pe care Orange/Vodafone le oferă, pentru iPhone? Mă refer strict la aspecte calitative, nu la volum, că aici Cosmote e lider la cartele preplătite...
Mai pe românește: Acum 2 ani, la lansare iPhone 3G în RO, avea Cosmote rețea de date mobile? Anul trecut, la lansarea 3GS, cumva? Anul ăsta, la lansarea iPhone4, zic, ceva HSDPA? Mă gândeam eu... Dacă operatorul nu poate oferi acele condiții tehnice care fac acel dispozitiv UTILIZABIL, nu văd de ce producătorul ar trebui să se lege la cap cu ei...

Cosmote ofera HSDPA de apropae un an...

Expertul....

#21
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 11:22, said:

Băi, plin de exper?i în marketing, vânzări ?i strategie de pia?ă, p-aici...
Mă întreb dacă măcar unul dintre voi ?i-a pus o problemă elementară:
-poate oferi Cosmote serviciile pe care Orange/Vodafone le oferă, pentru iPhone? Mă refer strict la aspecte calitative, nu la volum, că aici Cosmote e lider la cartele preplătite...
Mai pe române?te: Acum 2 ani, la lansare iPhone 3G în RO, avea Cosmote re?ea de date mobile? Anul trecut, la lansarea 3GS, cumva? Anul ăsta, la lansarea iPhone4, zic, ceva HSDPA? Mă gândeam eu... Dacă operatorul nu poate oferi acele condi?ii tehnice care fac acel dispozitiv UTILIZABIL, nu văd de ce producătorul ar trebui să se lege la cap cu ei...

Bai, vorbim de prezent si viitor.
In prezent Cosmote este capabil sa ofere servicii de date de inalta calitate (ca nu vezi tu oferta comerciala de internet pe mobil, asta-i alta poveste)
HSDPA nu, HSPA+ mai bine! ;)
Read more, talk less!

crustaceu, vezi tu... RIM seamana destul de mult cu Apple, pun conditii! De aceea nu au avut 9700 sau macar 8520!

Edited by d1ab0l33k, 08 October 2010 - 10:57.


#22
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postd1ab0l33k, on 8th October 2010, 11:54, said:

Bai, vorbim de prezent si viitor.
In prezent Cosmote este capabil sa ofere servicii de date de inalta calitate (ca nu vezi tu oferta comerciala de internet pe mobil, asta-i alta poveste)
HSDPA nu, HSPA+ mai bine! ;)
Read more, talk less!


Păi zi-mi cum este cu OFERTA comercială, colegule, pentru că aia este fix platforma la care potențialul utilizator iPhone pe Cosmote, ar trebui să aibă acces.
Read more, talk less, eh? Am vaga impresie că tu nu ai citit nici măcar info-urile de pe site-ul operatorului ăstuia...
Întreb încă odată, poate că după ce se potolesc spiritele, cineva chiar se va gândi la chestia asta:
Din momentul lansării iPhone în România (aug. 2008) până în prezent (oct. 2010), ergo 26 luni, în ce perioadă au avut cei de la Cosmote, capabilități pentru a oferi internet pe telefonul mobil?
Lăsați bullsh*t-urile specifice iubitorilor de brand, eu n-am nimic nici cu unii nici cu ceilalți, îmi sunt echidistanți. Încerc doar să răspund la întrebarea din topic...

iPhone este un dispozitiv dependent de accesul la Internet. De la prima versiune, cea cu modem EDGE, până la actualul iPhone 4. Cum ar fi fost ca Apple să aducă produsul ăsta, în RO, fix în rețeaua care până ieri nu oferea decât o clonă i-Mode, pentru acces la internet de pe mobil?

#23
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 11:59, said:

Păi zi-mi cum este cu OFERTA comercială, colegule, pentru că aia este fix platforma la care potențialul utilizator iPhone pe Cosmote, ar trebui să aibă acces.
Read more, talk less, eh? Am vaga impresie că tu nu ai citit nici măcar info-urile de pe site-ul operatorului ăstuia...
Întreb încă odată, poate că după ce se potolesc spiritele, cineva chiar se va gândi la chestia asta:
Din momentul lansării iPhone în România (aug. 2008) până în prezent (oct. 2010), ergo 26 luni, în ce perioadă au avut cei de la Cosmote, capabilități pentru a oferi internet pe telefonul mobil?
Lăsați bullsh*t-urile specifice iubitorilor de brand, eu n-am nimic nici cu unii nici cu ceilalți, îmi sunt echidistanți. Încerc doar să răspund la întrebarea din topic...

iPhone este un dispozitiv dependent de accesul la Internet. De la prima versiune, cea cu modem EDGE, până la actualul iPhone 4. Cum ar fi fost ca Apple să aducă produsul ăsta, în RO, fix în rețeaua care până ieri nu oferea decât o clonă i-Mode, pentru acces la internet de pe mobil?

Ideea e ca au infrastructura necesara sa ofere orice tip de servicii de date! Nu conteaza ce oferte au acum, la nevoie se pot lansa oferte dedicate iPhone (vezi Orange)
Ce-i drept nu citesc informarile de pe site, nu am de ce!
Nu am niciun interes sa-ti spun povesti, vorbesc din ce stiu pana acum (ceva mai mult decat stii tu) si daca tot zici ca ai citit topicul o sa observi ca ii descurajez pe cei care cred ca vor gasi iPhone la Cosmote prea curand!

#24
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostRaduC_2, on 8th October 2010, 12:02, said:

Esti excesiv de necunoscator pentru toate aerele pe care le ai.


Un ultim tzaran care repeta textele cu "cartela saracului" si "lipsa internetului 3G".


Aere? Taran?
Uita-te in jur, vezi ca nu suntem pe maidan, revizuieste-ti atitudinea, ca nu face bine nimanui.
Daca esti capabil, te rog sa si raspunzi intrebarilor din reply-ul meu, asta ca sa-mi probezi cum ca eu, taranul cu 2 clase, sunt absolut necunoscator...

Deci:
-oferea Cosmote internet mobil in 2008? Dar in 2009? Dar in 2010?
-daca da, oferea pachete cu trafic inclus asemanator celorlalti operatori ce vand dracia aia de telefon (*nu ma rezum la orange.ro, vorbesc despre TOTI operatorii, la nivel global)
-este adevarat ca, Cosmote, folosea platforma aia, Web-n-sumthin, bazata pe iMode-ul NTT DoCoMo, pentru a oferi un serviciu de ”oarecum-internet-mobil”?

-btw, report pentru faza cu ”un ultim tzaran”... Nu am nimic cu rețeaua asta, n-am nimic împotriva sau pro utilizatorilor săi. Lipsa internetului 3G este o realitate, însă.

View Postd1ab0l33k, on 8th October 2010, 12:08, said:

Ideea e ca au infrastructura necesara sa ofere orice tip de servicii de date! Nu conteaza ce oferte au acum, la nevoie se pot lansa oferte dedicate iPhone (vezi Orange)
Ce-i drept nu citesc informarile de pe site, nu am de ce!
Nu am niciun interes sa-ti spun povesti, vorbesc din ce stiu pana acum (ceva mai mult decat stii tu) si daca tot zici ca ai citit topicul o sa observi ca ii descurajez pe cei care cred ca vor gasi iPhone la Cosmote prea curand!


Iarăși, nu neg (n-am motive sau motivație) cum că ai ceva inside tips, poate că lucrezi acolo, nu știu și nu-mi pasă. Însă informația despre care vorbesc, cea care lipsește, este determinantă pentru un client sau pentru un partener (Apple). Dacă cei de la Cosmote nu au actualizat, măcar, site-ul, cu o informație zic eu importantă - prezența serviciilor 3G în portofoliu - cred că problema este una de fond, nu de formă. Repet, n-am nimic cu nimeni, utilizez servicii de la 2 operatori din .ro, îmi sunt perfect echidistanți, însă cred cum că această lipsă de transparență, implicare și actualizare (sau măcar o tentativă de a ține pasul cu concurența) face din Cosmote un partener nu tocmai atrăgător pentru Apple, în situația discutată. N-am de unde să știu dacă pe viitor situația, poate, se va îmbunătăți, serviciile vor fi la nivelul concurenței, și cei din Cupertino, poate, vor decide să vândă iPhone și prin Cosmote. Deja au făcut asta cu Vodafone RO (doar pentru iPhone 3GS, din ce știu).

On a different note: pe viitor nu mai presupune ce știu ceilalți. N-ai niciun motiv întemeiat...

#25
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 12:08, said:

Lipsa internetului 3G este o realitate, însă.

Stirile ajung mai greu la voi la tzara? :)

Folosesc internet 3G - HSDPA de la Cosmote de o buuuna bucata de timp.

O sa fie greu sa ma convingi ca el nu exista. :)

Edited by RaduC_2, 08 October 2010 - 11:20.


#26
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 12:14, said:

Aere? Taran?
Uita-te in jur, vezi ca nu suntem pe maidan, revizuieste-ti atitudinea, ca nu face bine nimanui.
Daca esti capabil, te rog sa si raspunzi intrebarilor din reply-ul meu, asta ca sa-mi probezi cum ca eu, taranul cu 2 clase, sunt absolut necunoscator...

Deci:
-oferea Cosmote internet mobil in 2008? Dar in 2009? Dar in 2010?
-daca da, oferea pachete cu trafic inclus asemanator celorlalti operatori ce vand dracia aia de telefon (*nu ma rezum la orange.ro, vorbesc despre TOTI operatorii, la nivel global)
-este adevarat ca, Cosmote, folosea platforma aia, Web-n-sumthin, bazata pe iMode-ul NTT DoCoMo, pentru a oferi un serviciu de ?oarecum-internet-mobil??

-btw, report pentru faza cu ?un ultim tzaran?... Nu am nimic cu re?eaua asta, n-am nimic împotriva sau pro utilizatorilor săi. Lipsa internetului 3G este o realitate, însă.




Iară?i, nu neg (n-am motive sau motiva?ie) cum că ai ceva inside tips, poate că lucrezi acolo, nu ?tiu ?i nu-mi pasă. Însă informa?ia despre care vorbesc, cea care lipse?te, este determinantă pentru un client sau pentru un partener (Apple). Dacă cei de la Cosmote nu au actualizat, măcar, site-ul, cu o informa?ie zic eu importantă - prezen?a serviciilor 3G în portofoliu - cred că problema este una de fond, nu de formă. Repet, n-am nimic cu nimeni, utilizez servicii de la 2 operatori din .ro, îmi sunt perfect echidistan?i, însă cred cum că această lipsă de transparen?ă, implicare ?i actualizare (sau măcar o tentativă de a ?ine pasul cu concuren?a) face din Cosmote un partener nu tocmai atrăgător pentru Apple, în situa?ia discutată. N-am de unde să ?tiu dacă pe viitor situa?ia, poate, se va îmbunătă?i, serviciile vor fi la nivelul concuren?ei, ?i cei din Cupertino, poate, vor decide să vândă iPhone ?i prin Cosmote. Deja au făcut asta cu Vodafone RO (doar pentru iPhone 3GS, din ce ?tiu).

On a different note: pe viitor nu mai presupune ce ?tiu ceilal?i. N-ai niciun motiv întemeiat...

Vad ca pierd timpul degeaba cu tine, nu vezi imaginea de ansamblu...  nu vorbesti de Cosmote si Apple (Cosmote sunt fix 0 ca si partener pentru Apple), vorbesti de DT/T-Mobile si iPhone (ei aduc practic iPhone, nu Cosmote). Punct.
Dracia aia de "Web-n-sumthin" se numeste defapt web`n`walk si o confunzi ci i-mode!
Repet... Read more, talk less.
Daca nu observi evit sa vorbesc ceva concret legat de viitor! Discut doar ce se poate discuta pe un forum si atat, nimic mai mult.

Edited by d1ab0l33k, 08 October 2010 - 11:28.


#27
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 12:14, said:

Dacă cei de la Cosmote nu au actualizat, măcar, site-ul, cu o informație zic eu importantă - prezența serviciilor 3G în portofoliu - cred că problema este una de fond, nu de formă.

Uite aici. Si aici.

Edited by horia.popescu, 08 October 2010 - 11:30.


#28
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postd1ab0l33k, on 8th October 2010, 12:23, said:

Vad ca pierd timpul degeaba cu tine, nu vezi imaginea de ansamblu... nu vorbesti de Cosmote si Apple (Cosmote sunt 0 pentru Apple), vorbesti de DT/T-Mobile si iPhone (ei aduc practic iPhone, nu Cosmote). Punct.
Dracia aia de "Web-n-sumthin" se numeste defapt web`n`walk si o confunzi ci i-mode!
Repet... Read more, talk less.
Daca nu observi evit sa vorbesc ceva concret legat de viitor! Discut doar ce se poate discuta pe un forum si atat, nimic mai mult.


Oki, pe lângă atitudinea asta superioară bazată pe coji de nucă, nu văd nimic concret, de la tine sau de la tipul ce-mi zicea că-s țăran și că el folosește internetul mobil 3G, de la Cosmote de buuuunăăăă/luuungăăăă/muuuuultăăă vreme.

Întreb încă odată: Eu, ca și consumator fără acces la informații de interior, UNDE găsesc o ofertă pentru INTERNET PE MOBIL 3G (orice variațiune), pe site-ul Cosmote?
Mai mult, web-n-walk este sau nu un portal Wap, făcut pe XML2.0 și XHTML, FIX precum wap-ul de la orice alt operator, însă cu servicii de tip push, a-la iMode?

Astea-s întrebările. Acum, lasă la o parte aerul de connaiseru, cu legături cu operatorul, și răspunde, te rog.
Ah, by the way, Apple negociază cu Deusche Tel, în măsura în care negociază și cu restul acționarilor din grup, posibil, însă vinde (în speța de față) prin COSMOTE, nu prin T-Mobile...

View Posthoria.popescu, on 8th October 2010, 12:30, said:



Mulțam, le-am văzut și eu, o să mai întreb odată:
INTERNET PE MOBIL, avem? As in, pe același număr, preferabil cu același SIM :), voce+date 3G, există în oferta lor?
Dacă da, unde pe site-ul ăla oribil?

#29
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Vorbeai despre "prezenta serviciilor 3G in portofoliu". "Servicii 3G" nu inseamna numai internet PE mobil. Oricum, cred ca am inteles cu totii parerea ta si o respectam, nu e cazul s-o mai lungim pe tema asta.

#30
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posthoria.popescu, on 8th October 2010, 12:46, said:

Vorbeai despre "prezenta serviciilor 3G in portofoliu". "Servicii 3G" nu inseamna numai internet PE mobil. Oricum, cred ca am inteles cu totii parerea ta si o respectam, nu e cazul s-o mai lungim pe tema asta.


Mulțumesc, sunt de acord cu lungitul. Evident, discutam despre prezența serviciilor 3G prin prisma vânzării iPhone. Deci, internet pe mobil.

#31
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 12:32, said:

INTERNET PE MOBIL, avem? As in, pe același număr, preferabil cu același SIM :), voce+date 3G, există în oferta lor?
Dacă da, unde pe site-ul ăla oribil?
Strict la intrebarea ta http://www.cosmote.r...ns=-10000#17252, nu comentez pretul lor.
Daca nu gasesti, search cu "Wireless Internet" din browser pe pagina respectiva.

#32
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 12:32, said:

Oki, pe lângă atitudinea asta superioară bazată pe coji de nucă, nu văd nimic concret, de la tine sau de la tipul ce-mi zicea că-s țăran și că el folosește internetul mobil 3G, de la Cosmote de buuuunăăăă/luuungăăăă/muuuuultăăă vreme.

Întreb încă odată: Eu, ca și consumator fără acces la informații de interior, UNDE găsesc o ofertă pentru INTERNET PE MOBIL 3G (orice variațiune), pe site-ul Cosmote?
Mai mult, web-n-walk este sau nu un portal Wap, făcut pe XML2.0 și XHTML, FIX precum wap-ul de la orice alt operator, însă cu servicii de tip push, a-la iMode?

Astea-s întrebările. Acum, lasă la o parte aerul de connaiseru, cu legături cu operatorul, și răspunde, te rog.
Ah, by the way, Apple negociază cu Deusche Tel, în măsura în care negociază și cu restul acționarilor din grup, posibil, însă vinde (în speța de față) prin COSMOTE, nu prin T-Mobile...




Mulțam, le-am văzut și eu, o să mai întreb odată:
INTERNET PE MOBIL, avem? As in, pe același număr, preferabil cu același SIM :), voce+date 3G, există în oferta lor?
Dacă da, unde pe site-ul ăla oribil?

O sa te las sa-ti folosesti creierul un pic: web`n`walk!
Asta se vrea a fi raspunsul la ambele intrebari (putin imi pasa ce parere iti creezi dar incepi sa ma plictisesti si nu stau sa argumentez cu tine ce si cum).

Asa ai citit tu ce am scris eu?! Ca vinde prin Cosmote? Sau prin T-Mobile?

#33
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMasterC, on 8th October 2010, 12:57, said:

Strict la intrebarea ta http://www.cosmote.r...ns=-10000#17252, nu comentez pretul lor.
Daca nu gasesti, search cu "Wireless Internet" din browser pe pagina respectiva.

Din curiozitate am sunat la call center-ul lor, înainte să văd reply-ul tău. Donșoara de-acolo n-a știut să-mi spună dacă serviciul este oferit la viteze 3G/3G+,acolo unde-i semnal disponibil, n-a știut nici să-mi zică dacă trebuie și webnwalk-ul respectiv. N-a știut mai nimic. Dacă iPhone s-ar fi vândut la Cosmote, pe oferta actuală, ceva-mi spune că nu puteai să-ți fetch-uiești mail-urile pe dispozitiv :))

View Postd1ab0l33k, on 8th October 2010, 12:58, said:

O sa te las sa-ti folosesti creierul un pic: web`n`walk!
Asta se vrea a fi raspunsul la ambele intrebari (putin imi pasa ce parere iti creezi dar incepi sa ma plictisesti si nu stau sa argumentez cu tine ce si cum).

Asa ai citit tu ce am scris eu?! Ca vinde prin Cosmote? Sau prin T-Mobile?


Iarăși reacții de om care habar n-are despre ce se vorbește. Topicul se numește iPhone  la Cosmote și tu-mi zici că Web-n-Walk, un serviciu WAP ar trebui să fie suficient...
Și, da, din ce ai scris tu, asta am înțeles. Că Apple ar trebui să negocieze cu DT pentru a ajunge să vândă iPhone prin Cosmote, că despre asta vorbeam în topic.

Oki, enough is enough. Succes, Cosmote e a mai bună rețea de date din Lehliu și cel puțin alte 4 comune învecinate, utilizatorii sunt fericiți iar absența iPhone din portofoliul de telefoane este o conspirație pusă la cale de varii forțe oculte.

Să aveți o zi bună, mă retrag...

#34
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 13:06, said:

Din curiozitate am sunat la call center-ul lor, înainte să văd reply-ul tău. Donșoara de-acolo n-a știut să-mi spună dacă serviciul este oferit la viteze 3G/3G+,acolo unde-i semnal disponibil, n-a știut nici să-mi zică dacă trebuie și webnwalk-ul respectiv. N-a știut mai nimic. Dacă iPhone s-ar fi vândut la Cosmote, pe oferta actuală, ceva-mi spune că nu puteai să-ți fetch-uiești mail-urile pe dispozitiv :))
Prinzi viteze UMTS sau HSDPA daca ai semnal pe 2100MHz. Nu iti trebuie niciun web'n'walk.

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthubbabub1601, on 8th October 2010, 13:06, said:

tu-mi zici că Web-n-Walk, un serviciu WAP ar trebui să fie suficient...
Exagereti mult prea mult, Web n Walk nu este nici pe departe WAP, nu au nicio legatura, nici nu se pot compara. Sau pesemne ca nu ai prins vremea navigatului pe WAp, deci nu stii cu adevarat cu ce se mananca WAP, asta imi lasi impresia.
Nu stau acum sa fac comparatie , avantaje-dezavantaje WAP vs. WNW, dar te asigur ca exagerezi comparand WNW cu WAP, nu e chiar asa cum crezi tu.

#36
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Si argumentele tale cuculea? Sau te credem pe cuvant?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate