Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Kuga Titanium ... black panther

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Deoarece incepe un nou capitol in viata automobilistica personala, si vechiul jurnal va ramane ceva mai in urma din partea subsemnatului, e timpul pentru unul proaspat!

Cum nu am ridicat inca fierul, da' l-am platit si - in conditiile in care nu se mai intampla nimic - maine pe la ora asta voi avea cheile in buzunar si parcarea ocupata intr-un mod ... "neobisnuit", voi fi succint in prezentare si poze.

Asa cum v-am obisnuit (sper) voi tine un jurnal cat voi putea (si imi va permite timpul) de complet, cu bunele si relele (putine sper) ale masinii.

Masina fiind trecuta in specificatia primita de la Romcar cam asa:

Ford Kuga Titanium 4x4 2.0TDCI 136HP DPF

Dotarile standard sunt destul de lungi si plicticoase (poate voi face un scurt rezumat al celor 65 puncte din descriere in perioada urmatoare). Ma rog, dotarea Titanium.

Optionalele sunt cateva (IcePack 6 pe audio, parbriz incalzit, pachet Titanium Style, vopsea metalizata Panther Black, keyless access si inca vreo 2-3 maruntisuri).

Revin cu detalii de stare, km, etc dupa intrarea in "legalitate".

O poza pentru inceput. Revin cu altele mai artistice si mai edificatoare tot ... dupa. Posted Image

Attached Files



#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
Ohoo sa o stapanesti sanatos.
Sa inteleg ca Fusion-ul si-a trait veacul? :D

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Multumesc, Curajule! Despre Fusion ... aici ce si cum: http://forum.softped...m...t&p=8888964

#4
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Mama frate ce va mai invidiez cand vad cum schimbati masinile, toti numa io nu.  :blush: :P    Peste vreun an imlinesc si eu "5 ani si 9 luni" si cred ca nici dupa atata timp nu voi putea s-o schimb, caci tre sa-mi fac casa  :angry: Cica "las ca e masina buna si asta",  pai cred si eu ca abia am depasit 40k. Da las ca si io ii intreb cand vor sa mai schimbe cate ceva pe la apartament : "da de ce , lasa ca e buna si asta" :D (chiar pe bune ca e, da sa vada cum e).

Scuze de off, am simtit nevoia sa ma descarc.

LE vad ca nu te-ai invatat sa fii practic mai ales ca masina de alergat si sa iei una gri !
LE2 dupa una noua si tu ai dat-o pe SH cu km relativ putini ? Ca si eu la fel ma gandeam.

Edited by cornel001, 05 October 2010 - 22:36.


#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Asa a fost sa fie. Calculul a fost simplu, o masina noua mai buna ca Fusion-ul (ideea de la care am plecat initial) nu s-a lasat sub 20.000, oricat am incercat. Asa ca am ajuns la asta. Casa ... la anu' :|

LE: gri am vrut sa iau mai intai, da' p'orma am vazut-o pe asta! :D Macar sa vada lumea ca e alergata! :)

Edited by Tyby, 05 October 2010 - 23:19.


#6
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Bravo, Tibi, la multi kilometri netezi :)

Daca ai timp weekendul asta, poate ne intalnim la un ceai, ceva, sa vada si ochiu' meu jucaria asta, ca de intalnit "organizat", prea curand cred ca nu se profileaza sanse.
Ma mir ca ai ramas fidel brand-ului, avand in vedere ce se zvoneste printr-un select grup de indivizi despre Ford, da' mno, asta e :D
Se pare ca micutza (fara aluzii stravezii) comunitate Ford prinde contur: amu' tu cu 2 bucati, grasu' cu Puma, moldoveanu' cu Ka (asta chiar e haioasa ca imagine), e aproape egal cu grupu' VAG (Vlad si samsaru' cu VW, io, Iulian si buntzi cu Awdi), or tu doara nu ti-oi fi luat inca unu' ca sa echilibrezi balanta? :)
Stii ce se zice, nu? Mit dem Ford fort, mit der Bus nach H'us.

Toate cele ! ...si hai cu poze & primele impresii.

Edited by Bwwlan, 06 October 2010 - 00:15.


#7
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ce se zvoneste ?

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Pardon, eu cu 3 bucati. Daca ai plecat mai repede, ce sa-ti fac. Este si un Ka la poseso(a)r(e). Inca! :)

Vedem cu program de week-end, ca de joi intra in paine, doar nu o iau sa o tin bibelou in fata casei. Vedem cand si cum ma intorc in capetala.

PS: multumesc de urari! ;)

Edited by Tyby, 06 October 2010 - 00:30.


#9
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Iti urez si eu sa fii multumit de ea cel putin la fel ca de prima (Fusion) !

#10
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Tyby, KM multi si fara bube!
@Bwwlan: io mai punctez si la VW cu un Plus bre!

#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme! Foarte frumoasa culoarea, desi mergea mai bine un albastru metalizat. :)

View PostTyby, on 5th October 2010, 22:38, said:

Dotarile standard sunt destul de lungi si plicticoase
Optionalele sunt cateva (IcePack 6 pe audio, parbriz incalzit, pachet Titanium Style, vopsea metalizata Panther Black, keyless access si inca vreo 2-3 maruntisuri).
Da, pai lipsesc farurile cu xenon si LED-urile TFL/DRL. O sa faci ceva in privinta asta? :naughty:

#12
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Motorul DW10 BTED4 este din clasa legendarului DW10 de la Peugeot, un motor exceptional, o sa vezi, si nu consuma ulei indiferent ce-i faci. :)

Sasiul de Focus iti garanteaza cornering-ul, so, nice car.

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Va multumesc tuturor pentru urari!

Marius, vedem ce facem pe viitor.

Speedo, stiu, asta a fost unul dintre motivele principale ale acestei alegeri.

#14
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Felicitari pentru achizitie si s-o porti macar la fel de mult ca pe Fusion fara sa vada service decat pentru revizii!

136 CP nu-s cam putini pentru alea 1600 kg ale ei?

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
furiousdoc, multam. Nu mi s-au parut. Masina nu zboara, dar nici nu a fost asta scopul, insa motorul e ajutat de cuplul rezonabil (320 Nm, care urca in overboost la 340 Nm parca). Senzatia este un pic peste Fusion, cu aproximativ acelasi raport CP/Kg, cu un cuplu mai mare, dar ture mai putine. Cat am mers cu ea nu mi s-a parut underpower. Dar am mers relativ putin! :peacefingers:

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Oricand exista posibilitatea unui update de soft (la reprezentanta sau nu) ori un remap al ECU. Asta e unul din avantajele motorului cu turbina, fie el diesel sau benzina.
Edit: keyless-ul e misto, ai buton de Ford POWER pe bord. :rolleyes:
[ http://www.fiestafly.com/gallery/data/509/medium/FordFiesta_07.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Marius3k, 06 October 2010 - 09:42.


#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Frumoasa si foarte bine dotata! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!  :OK:

#18
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Felicitari domnule!
Multi km fara probleme!

@furiousdoc
In privinta puterii, daca "tractorul" din dotare, care e nitel mai greu, se descurca onorabil, nu vad de ce nu s-ar descurca si Kuga. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate