Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Masina retinuta in Bulgaria la RAR

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Mda.. ca parca aia de la reprezentanti or fi sfinti. Poate o fost recarosata si au uitat sa iti dea aia actele. De ce nu mergi si la reprezentanta sa le zici situatia sa vezi ce explicatie iti dau?

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce este aia "recarosata"? Motorul este piesa de schimb, caroseria in totalitatea ei, nu. O caroserie are marcata seria in cateva locuri.

#21
nada_toxic

nada_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2007
Buna,
Pe contarctul cu care am cumparat-o  apare Suzuki Romania.
Acum astept sa vad raspunsul Autohaus-ului din Belgia referitor la acte.
Nada

#22
motorel79

motorel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2008
Salut,

Uite cum sta treaba .Eu de asta ma ocup .Inscriu masini la bulgari .Daca te duceai la o firma specializata nu ajungeai in situatia asta .Firma o verifica din rom pt ca nu are timp de pierdut si oricum presupun ca nici prietenul tau binevoitor nu e vorbitor de bulgara sau nu se ocupa cu asta pentru ca altfel ti-o retragea din rar(KAT) inainte sa ajungi in situatia asta si te punea sa vii sa-ti iei fieru de acolo si sa-i platesti timpul pierdut aiurea.Problema sta asa: eu in locul tau ma-s inarma cu tot setul de acte care imi stau la dispozitie , m-as duce la primul traducator autorizat de bulgara si le-as autentifica pe toate dupa care la brat cu un vorbitor de bulgara as lua drumul vamii .acolo m-as duce direct la politie unde as incerca sa demonstrez ca sunt proprietarul de drept al fierului , ca sunt cumparatorul de buna credinta si as vedea ce acte mai vor iei ca sa elibereze masina (pe care m-as chinui sa le fac rost).asta in cazul in care chiar ai luat-o pe bune.

Oricum , inconstienta crasa sa la-si masina pe mana prietenului.in rar dureaza vreo 8 ore cu tot cu coada .puteai sa-ti rupi cateva ore din program .vezi ca daca nu te duci se considera rea credinta si s-ar putea s-o gasesti in targul de confiscate.nu stiu exact care e termenul dar nu ti-o tin la nesfarsit.nu astepta acte de pe tot mapamondul.vezi ce vor iei pt. ca s-ar putea sa fie mai simplu.apropo prietenul tau cam in ce calitate era acolo de nu a putut sa prevada asta?
Daca mai ai intrebari le astept , asta in cazul in care treba e pe bune.

Stima

#23
nada_toxic

nada_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2007
Buna,

merci pt raspuns. " prietenul" are cetatenie Bulgara, este angajat al unei societati de acolo care cu asta se ocupa. Eu tot astept de pe o zi pe alta sa se gaseasca actele masinii mele in Belgia. Se pare ca acolo ( in perioada respectiva) au fost doua Citroen Berlingo argintii de vanzare iar cei din Belgia sunt convinsi ca s-au inversat actele. Acum asteptam sa gaseasca celallat proprietar. mie sincer mi-e teama sa merg la Bulgari pana ce am actele bune. Ce ma sfatuiesti sa fac? Sa mai astept? A mai trecut o sapataman si eu tot astept...

MERCI

#24
motorel79

motorel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2008

 nada_toxic, on 16th October 2010, 08:31, said:

Buna,

merci pt raspuns. " prietenul" are cetatenie Bulgara, este angajat al unei societati de acolo care cu asta se ocupa. Eu tot astept de pe o zi pe alta sa se gaseasca actele masinii mele in Belgia. Se pare ca acolo ( in perioada respectiva) au fost doua Citroen Berlingo argintii de vanzare iar cei din Belgia sunt convinsi ca s-au inversat actele. Acum asteptam sa gaseasca celallat proprietar. mie sincer mi-e teama sa merg la Bulgari pana ce am actele bune. Ce ma sfatuiesti sa fac? Sa mai astept? A mai trecut o sapataman si eu tot astept...

MERCI

Salut .parerea mea este exact cum ti-am descris mai sus .avand in vedere ca tu vroiai o inmatriculare pe firma presupun ca prietenul tau inseamna ca el are imputernicire din partea ta sa te reprezinte.mai ales daca ti-e prieten .unde sunt toate actele ? tradule in bulgara ,punele in ordine si trebuie sa-ti demonstrezi nevinovatia .daca nu se prezinta nimeni ei o vor considera furata. daca ti-e frica tie ia-ti un avocat bulgar .nu e scump da merita .dar nu o lasa asa.daca vrei te ajut.CONDITIA E SA FIE PE BUNE .ca altfel mai rau te ingropi.

#25
nada_toxic

nada_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2007
Buna,

"pe bune"...adica ...totul sa fie conform cu ce am zis? asa e. Dun pacate am fost omul nepotrivit la locul nepotrivit. In ce sens ma poti ajuta? Multumesc frumos.

Nada

#26
motorel79

motorel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2008

 nada_toxic, on 16th October 2010, 16:14, said:

Buna,

"pe bune"...adica ...totul sa fie conform cu ce am zis? asa e. Dun pacate am fost omul nepotrivit la locul nepotrivit. In ce sens ma poti ajuta? Multumesc frumos.

Nada

Salut ,daca vrei putem trimite un avocat sa se interese de situatie si sa vada ce acte solicita ei pentru rezolvare dupa care ti-o inmatriculam noi (societatea la care lucrez )la ruse cu prezenta ta si totul acolo.prietenul tau a abandonat si actelele in bulgaria sau doar masina ?defapt masina acum pe numelei cui e ca daca el plecase s-o inmatriculeze in baza caror acte sa dus ?emailul meu e  ca user name de aici la yahoo.pt mai multe detalii si ne auzim pe telefon.

 motorel79, on 16th October 2010, 16:34, said:

Salut ,daca vrei putem trimite un avocat sa se interese de situatie si sa vada ce acte solicita ei pentru rezolvare dupa care ti-o inmatriculam noi (societatea la care lucrez )la ruse cu prezenta ta si totul acolo.prietenul tau a abandonat si actelele in bulgaria sau doar masina ?defapt masina acum pe numelei cui e ca daca el plecase s-o inmatriculeze in baza caror acte sa dus ?emailul meu e  ca user name de aici la yahoo.pt mai multe detalii si ne auzim pe telefon.


Si nu ai fost omul nepotrivit la locul nepotrivit ci pur si simplu neatent si superficial .daca verificai de fiecare data cu atentie nu ajungeai in situatia asta si credema ca daca greseala este a celor de la suzuki ar trebui sa te plateasca doar ca sa taci din gura .incearca si da un email la suzuki afara sa vezi cam ce se intampla .

#27
motorel79

motorel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2008

 nada_toxic, on 16th October 2010, 16:14, said:

Buna,

"pe bune"...adica ...totul sa fie conform cu ce am zis? asa e. Dun pacate am fost omul nepotrivit la locul nepotrivit. In ce sens ma poti ajuta? Multumesc frumos.

Nada


in ce vama e masina?in ce oras urma sa o inmatriculezi ?daca vrei putem merge amandoi si ne intalnim acolo cu un jurist?

#28
Romulus63

Romulus63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2010
Trebuie "lucrat planificat".
-verificati daca in cartea masinii sunt alte date decat cele din contractul de v/c
- verificati la reprezentanta, datele pe care le au ei inregistrate in acte, la primirea masinii in custodie
-in momentul in care v-au dat masina, ce date au trecut in registrerele lor? Cum s-au scazut de masina? Cu ce date?
- daca nu e data in urmarire masina, atunci mai raman cateva ipoteze in picioare:
1. a fost "modificata" de bulgari
2. politia bulgara vrea un "premiu" pt "buna purtare" (sunt renumiti pt asta)
3. "prietenul" are nevoie de o masina "moca"

#29
motorel79

motorel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2008

 Romulus63, on 16th October 2010, 18:32, said:

Trebuie "lucrat planificat".
-verificati daca in cartea masinii sunt alte date decat cele din contractul de v/c
- verificati la reprezentanta, datele pe care le au ei inregistrate in acte, la primirea masinii in custodie
-in momentul in care v-au dat masina, ce date au trecut in registrerele lor? Cum s-au scazut de masina? Cu ce date?
- daca nu e data in urmarire masina, atunci mai raman cateva ipoteze in picioare:
1. a fost "modificata" de bulgari
2. politia bulgara vrea un "premiu" pt "buna purtare" (sunt renumiti pt asta)
3. "prietenul" are nevoie de o masina "moca"


asta e principalul motiv pentru care trebuie mers acolo cu un avocat si vazuta treaba cu actele.nici bulgarii nu sunt prea crestini.au as vrea sa vad actele originale plus versiunea rar(kat) bugaresc. masina este retinuta pentru ,,verificari ,, la rar nu arestata de politie .sunt 2 actiuni distincte .abia dupa ce as sta de vorba cu ei in bulgara (pe limba lor ) asa sta treaba as vedea ce solutii am.presupuneri se pot face multe iar ei au speculat lipsa prezentei proprietarului .inmatricularea in bulgaria este o treaba legala atata timp cat se face conform legii .

#30
nada_toxic

nada_toxic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.12.2007
Buna,

merci pt raspuns. am fost plecata. Poti sa imi dai un mail pe [email protected] cu numarul tau de telefon ( pt motorel79). Merci mult.

Nada

#31
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
@SuperDuper (stii ca sunt off dar...) si daca are serii ce? alea nu pot schimbate? Hai sa fim seriosi ... orice se poate, in toate locurile  :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate