Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Samsung S8530 Wave II

- - - - -
  • Please log in to reply
1212 replies to this topic

#1
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Fratele mai mare al lui Samsung S8500 Wave a sosit si se numeste Samsung S8530 Wave II.
Singura modificare este faptul ca foloseste un ecran "Super Clear LCD" in loc de "Super AMOLED" si are o diagonala de 3.7 inch, in rest are toate dotarile si calitatile lui S8500 Wave.

Se pare ca Samsung nu face fata la productia de ecrane Super AMOLED si au trecut la S-LCD, sper ca noul ecran sa se ridice la nivelul predecesorului.

"Samsung announces S8530 Wave II, meet the big-screen edition." link

Specificatiile tehnice le gasiti aici link
O sa ajunga pe raftul magazinelor in luna noiembrie si o sa coste 430 de euro, cam piperat pretul.

                      [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/samsung/Samsung-Wave-II-S8530.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mur_, 30 August 2013 - 18:10.


#2
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008
E foarte fain telefonul, identic cu Wave, care este un telefon excelent, diferenta facand-o doar marimea si tipul ecranului.

@Just_Cavalli, uite telefonul perfect pt tine, ecran nici prea mare nici prea mic. :coolspeak:

Daca era 1400 de lei, asa-i? :notangel:

#3
kriss2005

kriss2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.08.2006
scump, la pretul asta nu cred ca se va vinde in prea multe exemplare, pentru ~ 200 de lei in plus iti iei Galaxy S

#4
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

 mur_ionut, on 4th October 2010, 16:45, said:

E foarte fain telefonul, identic cu Wave, care este un telefon excelent, diferenta facand-o doar marimea si tipul ecranului.

@Just_Cavalli, uite telefonul perfect pt tine, ecran nici prea mare nici prea mic. :coolspeak:

Daca era 1400 de lei, asa-i? :notangel:
Pretul e cam mare un pic dar cel mai mult m-au dezamagit dimensiunile lui 124 x 60 x 11.8 mm, in rest nu am ce sa ii reprosez.
Mai tentant e Samsung Continuum  :naughty:  link dar e doar pentru Verizon.  :(

Cred ca o sa imi cumpar mai mult ca sigur Motorola Defy.

Edited by Just_Cavalli, 04 October 2010 - 19:20.


#5
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Samsung Wave II review link by http://mobile-review.com

#6
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Se pare ca avem un ecran si mai bun ca Super AMOLED cu numele de Super Clear LCD de pe Samsung S8530 Wave II.
Dupa cum se vede si in poze Super AMOLED-ul este mai bun in soare si prin faptul ca are un consum cu 10% mai redus in rest "pierde lupta".

Pe langa ecranul mai bun S8530 Wave II vine si cu o camera foto mult mai buna, pentru detalii urmariti reviewul.

Pacat ca nu esta la fel de compact ca si Motorola Defy. :sadwalk:

Attached Files


Edited by Just_Cavalli, 06 November 2010 - 16:59.


#7
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

 Just_Cavalli, on 6th November 2010, 15:56, said:

Se pare ca avem un ecran si mai bun ca Super AMOLED cu numele de Super Clear LCD de pe Samsung S8530 Wave II.
Dupa cum se vede si in poze Super AMOLED-ul este mai bun in soare si prin faptul ca are un consum cu 10% mai redus in rest "pierde lupta".
De unde ai dedus tu asta din review-ul respectiv? Te cam contrazici singur. Si vz ca asta-i un forum, nu blog, ultimele 3 postari sunt doar ale tale.

Edited by murMembruAnonimut, 06 November 2010 - 17:04.


#8
iodo77

iodo77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.12.2010
Pana la urma a aparut la noi in magazine sau nu?

#9
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

 iodo77, on 9th January 2011, 17:07, said:

Pana la urma a aparut la noi in magazine sau nu?
Da, este disponibil la pretul de 1.499 lei link

#10
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Ecranul ala e o mizerie. Nu puteai ei sa puna un SuperAmoled ? Puteau, dar nu au vrut...

#11
mescalyto

mescalyto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.04.2010
Un pret mic aici
Insa nu stiu cat sunt de seriosi , eu nu am auzit de ei pana acum

Edited by mescalyto, 27 January 2011 - 02:13.


#12
iodo77

iodo77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.12.2010
La cumparat cineva? Ceva impresii despre acest telefon?

#13
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Da, tocmai ce am cumparat telefonul acesta si pot spune ca sunt foarte incancat de ceea ce poate sa faca.
Initial ma vrut sa cumpar S8500, insa acum nu regret alegerea facuta. Samsung Wave II este aproximativ acelasi telefon cu Wave I, diferenta principala constand in dimensiunile ecranului, 3.7 inch fata de 3.3 inch, diferenta foarte importanta. De asemenea ecranul Super Clear LCD este fantastic, practic imi place mai mult fata de SAMOLED, care are culorile mai saturate. Oricum ambele telefoane se vad excelent.

Edited by Tom_Cat, 18 March 2011 - 22:34.


#14
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Sa il stapanesti santos!

Mie nu mi-a placut pentru ca:

1.Are ecran LCD(nu are culorile atat de vii si consuma mai mult curent fata de Super Amoled)
2.E prea mare(are ecran de 3.7 dar e mai mare ca un Galaxy S care are un ecran de 4 inch :deadtongue: ). Daca era cat HTC Desire S atunci era super.

De unde l-ai cumparat si cu cat ?

Edited by Just_Cavalli, 18 March 2011 - 22:46.


#15
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Multumesc la fel!

Cranul Super Clear LCD arata mult mai natural decat SAMOLED, insa in lumina soarelui nu are contrastul lafel de bun. Deasemenea nivelul de detaliu este mai bun la Wave II (la AMOLED apare black shaddingul). Ecranul de 3.7 este bine venit, cel putin la mine care il folosesc f. mult pe browsing si net.
Samsung Wave I are ecranul SAMOLED care da efectul de "wow" cui ii plac culorile foarte saturate, insa eu prefer displayul SCLCD.
Unghiurile de vizualizare sunt mai bune la Wave I, in sensul ca pe orizontala se vad la fel, insa pe vertical tilt Wave II isi pierde din contrast (nu suparator, insa exista o diferenta).

Dimensiunile Wave II pentru mine sunt perfecte, mi se pare un telefon foarte usor si plat, incape perfect in buzunar.

Una peste alta Wave II este o reditare a lui Wave I, care din pacate nu se mai gaseste decat in stocuri brandurile si decodate soft.

Eu l-am cumparat de la emag cu 1300 RON. Telefonul are manualul in Olandeza si vine sigilat (inclusiv cu sealul de la Samsung) deasemenea garantia este asiguarata de Samsung. Am primit si o licenta la Route66 care in Bucuresti functioneaza foarte bine.

Singurul lucru care poate avea un oarecare impact este compresia de imagini in browser, in sensul ca in avantajul vitezei (care este extraordinara) comprima imaginile. In rest numai de bine!

PS: m-am inscris si in Bada Developers, asadar, acum cand am nevoie de o aplicatie pot sa o fac singur :)

Edited by Tom_Cat, 19 March 2011 - 13:53.


#16
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
M-am uitat si telefonul este facut in Korea

#17
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

 Tom_Cat, on 19th March 2011, 15:06, said:

M-am uitat si telefonul este facut in Korea
Am inteles ca difuzorul e mai slab ca la Wave I.

Wave II a fost scos pentru ca nu mai faceau fata cu productia de Super AMOLED-uri.


Ce firmwire ai pe el?

Edited by Just_Cavalli, 19 March 2011 - 15:30.


#18
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu cred ca este mai slab ca la wave1, avand in vedere ca este acelasi . Frimul este XKJ6?
Displayul, asa cum am mai spus, reproduce mai bine culorile, in sensul ca nu supra satureaza. Se poate umbla la reglaje pentru asta, insa eu nu cred ca este nevoie.
Mie unul imi place foarte mult si pot spune ca nu este o involutie, ba chiar sin contra, este o evolutie. Pentru mine este perfect si imi ofera functionalitatile de care am nevoie, la modul la care utilizez eu telefonul (mail, browsing) face acelasi lucru ca si Galaxy sau iphone, eu nu ma uit la filme sau ascult muzica pe telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate