Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Pixeli morti sau senzor murdar ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
bogdan772

bogdan772

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 02.11.2008
[ http://c.imagehost.org/t/0249/DSC0100.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://c.imagehost.org/t/0230/DSC0100_copy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

imi apar 2 puncte in forma de + stie cineva de ce ?

Editat de bogdan772, 30 septembrie 2010 - 17:21.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Senzor defect dupa parerea mea.

#3
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Pixeli morti.

#4
bogdan772

bogdan772

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 02.11.2008

 Dragon Warrior, on 30th September 2010, 17:59, said:

Pixeli morti.

se poate remedia ?

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.601
  • Înscris: 17.08.2007
Dat fiind ca nu cred ca vei gasi pe nimeni sa-ti inlocuiasca senzorul (CCD, CMOS etc) sau costa cat nu face, cred ca reparatia consta in inlocuirea intregului echipament.

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Ei, nu e chiar asa. Cauti un aparat defect de la care sa recuperezi senzorul. Pute lumea de D90-uri. Nu se poate sa nu-l fi scapat nimeni pe jos sau vreun accident din care sa fi scapat senzorul.

#7
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 23.12.2008

 bogdan772, on 30th September 2010, 17:20, said:

imi apar 2 puncte in forma de + stie cineva de ce ?
http://fototehnica.a...ar/ro/p_ro.html
citeste despre pixeli fierbinti sau morti; daca iti apar doar la expuneri lungi la ISO mare n-ar trebui sa te agiti - cam toate aparatele au problema asta; daca apar la timpi mici si ISO mic atunci ar trebui trimis aparatul in service pentru mapare.
Multi dintre fotografi nu stiu ca si aparatele lor au pixeli mapati din fabrica (e foarte scump sa faci un senzor cu 12MP cu toti pixelii perfecti) - exista programe pentru determinarea pixelilor mapati din imaginile jpeg pe care le face aparatul; un pixel mort la un milion de pixeli nu e o cifra exagerata - rezulta 12 pixeli morti in medie pe senzorul de 12 MP. Problemele apar cand acesti pixeli sunt grupati dar sunt sigur ca producatorul arunca din start un asemenea senzor (cu pixeli morti grupati).

#8
bogdan772

bogdan772

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 114
  • Înscris: 02.11.2008
nu stiu daca e senzorul defect ... aparatul nu are decat 1000 de cadre facute ... si punctele alea imi apar doar la iso mare ..dar mereu in aceleasi locuri

#9
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 23.12.2008

 bogdan772, on 1st October 2010, 15:34, said:

punctele alea imi apar doar la iso mare ..dar mereu in aceleasi locuri
sunt pixeli fierbinti daca apar doar la ISO mare; daca vrei, producatorul ii poate mapa dar raman mapati si la ISO mic; am mai zis, toti senzorii au pixeli morti sau fierbinti doar ca sunt mapati din fabrica - important e ca acestia sa nu apara la expuneri folosite frecvent.
La ISO 1600 si timp de expunere mai mare de 2s la aparatul meu am numarat mai mult de 100 de pixeli fierbinti (test facut cu capacul pe obiectiv); in folosirea obisnuita (cateva mii de cadre) nu am vazut inca un pixel fierbinte.

Editat de lstec, 01 octombrie 2010 - 19:05.


#10
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 23.12.2008
http://www.pixelfixer.org/
Ca sa vezi ca nu esti singurul cu probleme - exista chiar un program (gratuit) de eliminare a pixelilor cu probleme; inteleg ca lucreaza doar cu fisiere RAW dar si ca are o gramada de optiuni (gen ISO minim de la care aplica corectia); poate prelucra si un grup de fisiere - asta inseamna procesare mai usoara; eu nu am folosit aplicatia - am vazut-o mentionata in cateva forumuri in engleza.

Editat de lstec, 01 octombrie 2010 - 19:36.


#11
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 27.02.2007
se rezolva in service problema ta (...cost intre 80 si 200 ron daca nu mai ai garantie)

#12
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.575
  • Înscris: 09.08.2010
Mie imi apare un punct negru. Cadre trase cu 2 obiective diferite in aceeasi zi.
Pana acum nu am remarcat asta.

Fișier atașat  punct.jpg   79,66K   37 download-uri  Fișier atașat  punct_2.jpg   32,49K   25 download-uri

Ce-o fi si care e solutia?
Multumesc.

#13
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 27.02.2007
e mizerie pe senzor..se curata senzorul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate