Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Iphone 4 la Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Si totusi sunt destui care spun ca sunt probleme cu semnalul. Exista si un review facut de un magazin online romanesc in care se vede ca scade drastic semnalul cand atinge telefonul in punctul slab.


View Postborn2lose, on 26th September 2010, 15:55, said:

mda. in zone cu semnal prost nu pot vorbi la iphone. cel putin nu pe 3g, trebuie sa-i dezactivez 3g-ul ca sa pot incerca sa am o convorbire. ce-i drept, galaxy s n-am testat in zona respectiva, dar alte telefoane (inclusiv iphone 3g) merg ok. ceea ce ma face sa cred ca iphone 4 chiar are o problema de semnal.


View Postmorogan, on 26th September 2010, 18:36, said:

Am uitat sa adaog: are probleme cu semnalul. Daca atingi fantele dintre antene scade dramatic


#38
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostFlorinbv, on 28th September 2010, 16:12, said:

Si totusi sunt destui care spun ca sunt probleme cu semnalul. Exista si un review facut de un magazin online romanesc in care se vede ca scade drastic semnalul cand atinge telefonul in punctul slab.

nu am spus ca nu scade, scade ... doar ca nu vb la telefon asa cum este tinut telefonul in mana cand este demonstrat cum scade semnalul ... ma rog

s-au facut demonstratii si cu HTC si cu Galaxy ca sa intampla similar ... si atunci lumea tot la gatul Apple a sarit ... ca nu e fair, bla, bla ... desi era demonstrata aceeasi situatie.

ma rog ... daca voi credeti ca eu stau de cateva luni cu un telefon care are semnal prost ... va inselasi amarnic si vad ca incercati sa imi spuneti ca sunt nebun, ca eu am probleme cu semnalul ... doar ca nu stiu eu.

unul este un experiment si altfel se aplica in viata de zi cu zi si utilizarea in real life.

#39
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postcrustaceu, on 28th September 2010, 17:12, said:

s-au facut demonstratii si cu HTC si cu Galaxy ca sa intampla similar ... si atunci lumea tot la gatul Apple a sarit ... ca nu e fair, bla, bla ... desi era demonstrata aceeasi situatie.
Incepti si tu ca Steve Jobs ? :huh:  Cand se lua de toti producatori ? In loc sa isi recunoasca vina...

Nu ti-ai pus cauciuc la el ? :lol:

Edited by Just_Cavalli, 28 September 2010 - 16:57.


#40
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostJust_Cavalli, on 28th September 2010, 17:57, said:

Nu ti-ai pus cauciuc la el ? :lol:

mi-am comandat cauciuc, da ... doar ca nu l-am folosit decât în prima zi
după care l-am scos ... și tot nu am probleme

ideea este ca mai toate device-urile care concurează iPhone 4 au problema asta într-o măsura mai mare sau mai mica ... so what?! la niciunul nu se simte ... nimeni nu se plânge ... deși exista

#41
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 12.02.2007
Am avut Galaxy S 2 sapatamani si nu mi-a placut deloc. L-am vandut ca sa-mi iau iPhone 4. Mementan astept sa apara iar pe stoc. Cat priveste bateria mai mult de 12 ore cu utilizare intensa nu tine, la 3GS ma tinea mai mult. Tot timpul aveam cablu usb dupa mine, la 3GS nu se intampla. De ce nu mi-a placut pe langa baterie? O fi el ieftin dar e plin de lag. Tre sa-i faci o groaza de lagfixuri si rootari numai ca sa mearga ok. Iar dupa 2 zile nu stiu de ce incepe sa agate f putin din nou. Pai nu te enervezi? Nu mai continui pe tema asta ca n-are rost. Eu personal sunt lamurit cu Samsung si Android, mai au mult pana sa ajunga Apple...

View PostMonitoxus, on 27th September 2010, 17:33, said:

Vreau sa cumpar Iphone 4. (caz ipotetic ca nu vreau deloc sa iau asa ceva, Galaxy S e mult peste!)

Intru ca orice om la Apple pe site. Studiez. Minunat (siiigur ca da). Ma hotarasc la modelul de 16 Gb ca e "mai ieftin" si vad ca m-ar costa daca as locui in US doar 199 USD cu un abonament de 2 ani la AT&T.

Nu e problema zic eu, iau de la noi la Orange. La noi, dolarii devin euro. Daca la aia e 199 USD (148 Euro) la noi la Orange, daca ma "fidelizez" pot sa dau 189 Euro pe un Iphone 4.
Nu-i bai, dau mai mult si asta e, dar stai ca am abonament Orange de foarte multi ani si na... parca nu as vrea sa fac altul.

Hmmm, atunci sa-l prelungesc pe 2 ani? Nah, si la Galaxy ar fi vrut ei sa-l prelungesc pe 2 ani dar am concluzionat ca nu e safe :) So, ajung la concluzia ca il vreau "la liber".

Well, aici incepe distractia. Stiti cat costa "la liber"? 698 Euro (936 USD) Si daca vrei modelul 32 GB, wow! Asta costa nu mai putin de 823 euro (1.104 USD!!!!)

Tot la Apple, vad ca un Ipad, o chestie mult mai avansata ca un telefon, mai mare, mai cool, mai utila etc etc se vinde incepand cu 499 USD (371 Euro)!

Deci un american isi poate cumpara un Iphone 4 + un Ipad si ramane si cu banii pt abonament pt 2 ani, in timp ce un roman, ar trebui sa dea 1000 usd minim sa se "bucure" de bug-urile fara numar ale lui Iphone 4?!?

Ipad 4 -> 371 EURO vs Iphone 4 -> 700 Euro (la noi). Ce comparatie... Si nici macar nu vorbim de preturi "la negru" sau "gri" ci de preturi OFICIALE, "speciale" pentru.... Romania.

Multumim Orange! Ai adus lumina si progresul in tara asta in care oamenii sunt bogati si o Cola e 5 euro.. lei.. ma rog, tot aia pare a fi!  :coolspeak:

PS: oricine e incantat de jucaria Apple, e rugat sa testeze in prealabil Samsung Galaxy S (sau poate Moto Droid). La un pret minuscul, infim fata de Iphone 4 va ofera o baterie de 3-4 ori mai rezistenta, un OS extrem de placut, orice iti poti dori, 4" si ecran mega cool, mult mai usor, mai bun, infinit mai ieftin. A, si mai ofera LIBERTATE! Nu esti un sclav Apple, nu esti obligat sa ai scarba de Itunes pe calculator, poti sa faci cam orice vrei, oricand vrei si ai TONE de aplicatii FREE pentru Android. Incercati-l si apoi comparati cu Iphone 4. Si mai vorbim...

PS2: ca idee, la ora asta, cei de la Orange sustin ca NU exista niciun Iphone 4 pe stoc in Romania, nicaieri! L-au lansat dar nu il au :) E posibil (nu stiu sigur) sa vina in cateva saptamani ceva exemplare. lol Spun asta ca ne interesa sa luam unul pentru teste, la firma... Asa ca, probabil, o sa-l cautam pe site-uri de anunturi, de la vreo persoana fizica intreprinzatoare. Si probabil, va fi mai ieftin ;)


#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,791
  • Înscris: 06.09.2004
problema cu semnalul nu e deranjanta pentru mine. e observabila, dar in afara de situatiile destul de rare cand ma gasesc in porumb la cuca macaii, n-am probleme. nota bene - probleme cu semnalul apar doar cand semnalul este foarte slab, dar in general in romania sunt de parere ca stam bine la capitolul asta.
revenind, iphone este scump in primul rand pentru ca este un produs de lux. este o imagine pe care steve jobs se chinuie sa o construiasca de ani de zile printr-o strategie total diferita de majoritatea producatorilor - a refuzat mereu sa iasa pe piata si cu produse ieftine, ca sa vanda la volum. a mers numai pe produse premium cu pret pe masura. si a avut succes.
si vertu face niste telefoane cu performante mediocre, la preturi exorbitante. la fel cum face louis vuitton cu gentile alea oripilante. si exemple exista multe. totul este sa si prinda.

#43
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ma iertati, 199 USD nu inseamna produs de lux. Ce se intampla in EU este o alta mancare de peste.

#44
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostTyby, on 29th September 2010, 01:28, said:

ma iertati, 199 USD nu inseamna produs de lux. Ce se intampla in EU este o alta mancare de peste.

nu e chiar asa ... pentru ca sa iti ofer un exemplu ... la 199 de dolari ar trebui sa platesti urmatoarele (am ales sa fie un ab similar cu cel de 49 de euro de la Orange de ex.)

ab de voce - 39.99 (450 min oricand si 5000 de minute in weekend)
ab de date - 45.00 (2 GB + tethering)
Taxa de activare - 36.00

Pretul ... 199$ pentru iPhone

nu cred ca e chiar pentru orice american de rand ... ca sunt si ei in criza

se mai pot face si alt combinatii dar asta e apropiata cu ab de 49 de euro de la Orange

AT&T - 61 Euro / luna => 146 Euro pentru iPhone
Orange - 49 Euro / luna => 169 Euro pentru iPhone

so ... nu suntem o tara asa de bananiera dpdv al preturilor la iPhone ... in rest, tind sa cred ca suntem

Edited by crustaceu, 29 September 2010 - 08:58.


#45
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View Postcrustaceu, on 29th September 2010, 09:57, said:

nu e chiar asa ... pentru ca sa iti ofer un exemplu ... la 199 de dolari ar trebui sa platesti urmatoarele (am ales sa fie un ab similar cu cel de 49 de euro de la Orange de ex.)
ab de voce - 39.99 (450 min oricand si 5000 de minute in weekend)
ab de date - 45.00 (2 GB + tethering)
Taxa de activare - 36.00
Pretul ... 199$ pentru iPhone
nu cred ca e chiar pentru orice american de rand ... ca sunt si ei in criza
se mai pot face si alt combinatii dar asta e apropiata cu ab de 49 de euro de la Orange
AT&T - 61 Euro / luna => 146 Euro pentru iPhone
Orange - 49 Euro / luna => 169 Euro pentru iPhone
so ... nu suntem o tara asa de bananiera dpdv al preturilor la iPhone ... in rest, tind sa cred ca suntem
ce bine ca cineva chiar pune aici exemple de pret afara ca sa nu mai existe tot felul de oameni care sa spuna ca e prea scump
fratilor, aifon 4 nu e pentru oricine
daca vrei un telefon de tipul asta trb sa platesti...come on

#46
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Primul preț este pentru 16 GB, al doilea pentru 32 GB. În euro.

Italia: 660, 780
Franța: 630, 740
Norvegia: 615, 725
Anglia: 590, 705
Irlanda: 600, 700
Danemarca: 630, 740
Spania: 600, 700

Edited by wirespot, 29 September 2010 - 20:05.


#47
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postwirespot, on 29th September 2010, 21:03, said:

Primul preț este pentru 16 GB, al doilea pentru 32 GB. În euro.

Italia: 660, 780
Franța: 630, 740
Norvegia: 615, 725
Anglia: 590, 705
Irlanda: 600, 700
Danemarca: 630, 740
Spania: 600, 700

chiar exista atatia care il doresc la liber?!
si sunt preturi de la Apple ;) ...
asteptam sa il lanseze Apple direct si in Romania

si BTW ... se pare ca pana si Apple are probleme cu stocurile :)))) ... peste tot zice ca se livreaza in 3 saptamani

Edited by crustaceu, 29 September 2010 - 20:42.


#48
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postsind, on 29th September 2010, 18:31, said:

daca vrei un telefon de tipul asta trb sa platesti...come on
corect, nu e pentru oricine .. doar pentru unii suficient de fraieri sa plateasca un telefon care nu face banii doar pentru ca este "viziunea" lui Steve sau pentru ca e trendy sau pentru ca in mintea lor, sa il ai inseamna sa fii cool. Sigur, ignoram ca la 3g "uite, uite, avem si copy/paste" sau ca in 4.2, "o sa avem si foldere" sau un simulacru de multitasking :D adica ceea ce orice telefon care nu e bazat pe viziunea lui Jobs o face de multa vreme.
A si cand ii doare, ii auzi cum comenteaza intelept despre cum celelalte telefoane din gama similara a diversilor concurenti, au toate aceeasi problema cu semnalul.

#49
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostCelest, on 29th September 2010, 21:49, said:

corect, nu e pentru oricine .. doar pentru unii suficient de fraieri sa plateasca un telefon care nu face banii doar pentru ca este "viziunea" lui Steve sau pentru ca e trendy sau pentru ca in mintea lor, sa il ai inseamna sa fii cool. Sigur, ignoram ca la 3g "uite, uite, avem si copy/paste" sau ca in 4.2, "o sa avem si foldere" sau un simulacru de multitasking :D adica ceea ce orice telefon care nu e bazat pe viziunea lui Jobs o face de multa vreme.
A si cand ii doare, ii auzi cum comenteaza intelept despre cum celelalte telefoane din gama similara a diversilor concurenti, au toate aceeasi problema cu semnalul.

dar poti sa imi spui un telefon pe care copy / paste merge mai bine sau e mai bine facut ?! eu nu ...

iar discutiile pot merge la infinit.

offtopic: cred ca v-ati dori si voi oameni care sa aprecieze Forumul Softpedia asa cum apreciaza utilizatorii Apple produsele lor. Dar nu ai de ce ... ca nu e nimic special, nu e nimic altfel. si daca voi credeti ca e ... nu e ...

#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Crustaceu, doar ideea de a da atatia bani pe un telefon / device care - din cauza platformei software - nici macar nu este al meu, ma inspaimanta. Poate pe altii mai putin pretentiosi sau tehnici nu-i afecteaza cu nimic, insa pe mine, ca om de tehnic, ma lasa mut doar existenta unei astfel de posibilitati. Nu, nu telefonul e prost. E un device pe care neste dezvoltatori / vanzatori etc s-au decis sa ceara neste bani, bazandu-se pe trendul actual in domeniu. Ca are sau nu semnal, ca se vede camera cu 2 pixeli mai sus, ca are sau nu niste facilitati de bun simt - asta e o situatie pe care o vei gasi la oricare dintre device-urile modernet de pe piata. Nici unul nu este perfect, doar producatorii si afiliatii lor incearca sa le prezinte astfel.

Repet, nu telefonul este prost, ci conceptul din spatele lui este pagubos, atat pentru prezent, cat si pe termen lung.

#51
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcrustaceu, on 29th September 2010, 22:09, said:

dar poti sa imi spui un telefon pe care copy / paste merge mai bine sau e mai bine facut ?!
serios?

View Postcrustaceu, on 29th September 2010, 22:09, said:

eu nu ...
da, vad .. si daca n-ai fi atat de lipit de ideea asta paguboasa de iphone, ai vedea si tu

#52
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View PostCelest, on 29th September 2010, 23:04, said:

serios?

da, vad .. si daca n-ai fi atat de lipit de ideea asta paguboasa de iphone, ai vedea si tu
Celest,de ce te caci tu in gusturile oamenilor?Esti tu in masura sa spui ce le-ar trebuii unora sau nu?
Eu am iphone 4 si imi place foarte mult,punct!ai o problema cu asta?!
Am avut si HTC Desire si m-a dezamagit din foarte mult puncte de vedere,atat aparatul cat si Android-ul,iar de viziunea lui Jobs ma doar exact acolo unde nu intra lumina!Va cred ca nu suntet fani Apple(nici eu nu sunt,doar imi place acest telefon) dar mai usor cu jignirile catre cei care si-au luat acest telefon:ca sunt prosti,ca sunt fitosi,sunt fraieri,etc..unora pur si simplu le place acest aparat!

Edited by Havoc, 29 September 2010 - 22:53.


#53
remusratiu

remusratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.09.2010
Cei care ati optat pt Samsung, va felicit, chiar va multumesc.

Numai voi mai lipseati acum care sa vreti iphone4, ca oricum e stramta rau teava la Orange.

Apple are un Mketing excelent in primul rand.
In al 2 lea rand exact cum spunea cineva mai sus face produse doar de o calitate superioara, de la materialele folosite pana la design si inovativitate.
In al 3 lea rand toate produsele lor sunt super utilizabile. Eu am fost cu HTC de vreo 5 ani, niciodata nici un HTC nu a mers perfect. Da, sunt de acord, ca "facea" poate mai multe decat un iphone concurent, insa iphoneul tot ce face face net mai bine decat restul, de fapt se incadreaza in teoria de mai sus. Si utilizarea produselor lor se incadreaza la un nivel multe peste restul produselor.

Nu sunt produse perfecte, insa multi vorebesc prin topicuri ca acesta, ca si cum noi, cei care dorim iphone suntem exceptiile si noi suntem cei care nu inteleg teapa vietii. Pana nu de mult eram in echipa adversa. Dar ganditi-va la niste aspecte: in toate topurile de acum incepand pana la viitorul iphone, in toate testele care se vor compara viitoarele smartphonuri se vor compara cu iphone. Galaxy in maxim o luna va fi doar un alt telefon, in schimb iphone va fi standardul, va fi cel care va fixa stacheta pentru viitorele telefoane.

Dar ma repet, va felicit pentru alegerea facuta :)

#54
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Havoc, vezi ca am eu un post anterior pe topic (pagina precedenta cred) in care am spus clar: n-avem nimic cu cei care au acest telefon, din diferite motive ("imi place" este unul dintre ele). Problema este cand vii si spui unor oameni de tehnic ca "iPhone rulz, everything else suckz!"

Cred ca am fost suficient de coerent si acolo, si aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate