Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Iphone 4 la Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau sa cumpar Iphone 4. (caz ipotetic ca nu vreau deloc sa iau asa ceva, Galaxy S e mult peste!)

Intru ca orice om la Apple pe site. Studiez. Minunat (siiigur ca da). Ma hotarasc la modelul de 16 Gb ca e "mai ieftin" si vad ca m-ar costa daca as locui in US doar 199 USD cu un abonament de 2 ani la AT&T.

Nu e problema zic eu, iau de la noi la Orange. La noi, dolarii devin euro. Daca la aia e 199 USD (148 Euro) la noi la Orange, daca ma "fidelizez" pot sa dau 189 Euro pe un Iphone 4.
Nu-i bai, dau mai mult si asta e, dar stai ca am abonament Orange de foarte multi ani si na... parca nu as vrea sa fac altul.

Hmmm, atunci sa-l prelungesc pe 2 ani? Nah, si la Galaxy ar fi vrut ei sa-l prelungesc pe 2 ani dar am concluzionat ca nu e safe :) So, ajung la concluzia ca il vreau "la liber".

Well, aici incepe distractia. Stiti cat costa "la liber"? 698 Euro (936 USD) Si daca vrei modelul 32 GB, wow! Asta costa nu mai putin de 823 euro (1.104 USD!!!!)

Tot la Apple, vad ca un Ipad, o chestie mult mai avansata ca un telefon, mai mare, mai cool, mai utila etc etc se vinde incepand cu 499 USD (371 Euro)!

Deci un american isi poate cumpara un Iphone 4 + un Ipad si ramane si cu banii pt abonament pt 2 ani, in timp ce un roman, ar trebui sa dea 1000 usd minim sa se "bucure" de bug-urile fara numar ale lui Iphone 4?!?

Ipad 4 -> 371 EURO vs Iphone 4 -> 700 Euro (la noi). Ce comparatie... Si nici macar nu vorbim de preturi "la negru" sau "gri" ci de preturi OFICIALE, "speciale" pentru.... Romania.

Multumim Orange! Ai adus lumina si progresul in tara asta in care oamenii sunt bogati si o Cola e 5 euro.. lei.. ma rog, tot aia pare a fi!  :coolspeak:

PS: oricine e incantat de jucaria Apple, e rugat sa testeze in prealabil Samsung Galaxy S (sau poate Moto Droid). La un pret minuscul, infim fata de Iphone 4 va ofera o baterie de 3-4 ori mai rezistenta, un OS extrem de placut, orice iti poti dori, 4" si ecran mega cool, mult mai usor, mai bun, infinit mai ieftin. A, si mai ofera LIBERTATE! Nu esti un sclav Apple, nu esti obligat sa ai scarba de Itunes pe calculator, poti sa faci cam orice vrei, oricand vrei si ai TONE de aplicatii FREE pentru Android. Incercati-l si apoi comparati cu Iphone 4. Si mai vorbim...

PS2: ca idee, la ora asta, cei de la Orange sustin ca NU exista niciun Iphone 4 pe stoc in Romania, nicaieri! L-au lansat dar nu il au :) E posibil (nu stiu sigur) sa vina in cateva saptamani ceva exemplare. lol Spun asta ca ne interesa sa luam unul pentru teste, la firma... Asa ca, probabil, o sa-l cautam pe site-uri de anunturi, de la vreo persoana fizica intreprinzatoare. Si probabil, va fi mai ieftin ;)

#2
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007

View PostMonitoxus, on 27th September 2010, 17:33, said:

T
PS: oricine e incantat de jucaria Apple, e rugat sa testeze in prealabil Samsung Galaxy S (sau poate Moto Droid). La un pret minuscul, infim fata de Iphone 4 va ofera o baterie de 3-4 ori mai rezistenta, un OS extrem de placut, orice iti poti dori, 4" si ecran mega cool, mult mai usor, mai bun, infinit mai ieftin. A, si mai ofera LIBERTATE! Nu esti un sclav Apple, nu esti obligat sa ai scarba de Itunes pe calculator, poti sa faci cam orice vrei, oricand vrei si ai TONE de aplicatii FREE pentru Android. Incercati-l si apoi comparati cu Iphone 4. Si mai vorbim...


Crezi ca un "apple fanboy" o sa recunoasca asa ceva vreodata? NEVAR!!!!!

/lolz

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAlexGP, on 27th September 2010, 17:48, said:

Crezi ca un "apple fanboy" o sa recunoasca asa ceva vreodata? NEVAR!!!!!

/lolz

Cel mai pagubos lucru pentru un consumator e sa fie FAN. Pentru ca intotdeauna fanii platesc ce nu face banii, fac beta testing ani de zile pe bani (dati de ei) si in final, se aleg cu un mare f**k you de la producatorul deja imbogatit  :rolleyes:

Consumatorul ar trebui sa aleaga intotdeauna ce ii ofera mai multe, la un pret mai mic. Ok, sa fie calitate, dar de ce sa dau de 10x la Apple cand pot gasi la altii mult mai bun si mai ieftin?

Sper sa apuc ziua in care Apple va fi in faliment :naughty: Ar fi o mica satisfactie pentru cat rahat arunca in utilizatori de atatia ani, fara oprire... Si stiu ce vorbesc, ca am avut toate produsele Apple. Na, nu poti vorbi de ceva pana nu il ai si nu il testezi in real life.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
pe scurt, poveste interesanta, de undeva dintr-o tara cu apa calda, care dovedeste ca tampenia unora nu are limite.

un nene, posesor de HD2, comanda 2 bucati iDon't (pardon, iPhone) 4 cu fabuloasa suma de 595 Lire (pounds, da - asa ca nu va mai plangeti de euroii autohtoni!) - unul pentru el, unul pentru nevasta-sa. Vin relativ repede (la pretul ala, cred si eu), nevasta-sa se hotaraste instant ca vrea unul ... alb, drept pentru care unul dintre iPhoane este scos la vanzare pe eBay si poposeste rapid undeva prin Africa de Sud pentru infima suma de 990 Lire (:w00t:).

Dupa vreo 2 saptamani soseste cel alb, de mare incantare pentru consoarta, insa intre timp utilizatorul nostru se lamureste cu ce (nu) poate mult prea-slavitul iP4, si decide sa-l scoata si pe acesta la vanzare. Tot pe eBay, de data asta ajunge fulger undeva in Suedia (parca), la suma la fel de infima de 995 Lire.

In final avem (595 * 3) - 990 - 995 = -200 Lire.

Costurile de transport, tranzactii eBay & shit au mai insemnat pana in 50 Lire.

Concluzia: poti lua nevestei iPhone 4 alb NU degeaba, ci in plus primesti si 150 Lire bonus.

Morala: Adevarata valoare a unui iPhone 4 (ALB): -150 Lire!

:peacefingers:


PS: rog indulgenta pentru eventuale greseli (minore) legate de sumele corecte  sau de acuratetea informatiilor. Oricum, ideea era alta! ;)

si ca sa continui on-topic, sustin inca acelasi lucru pe care l-am spus inainte cu ceva ani, la aparitia iPhone-ului pe piata, cand situatia in lume facea sa para nebunia din postul meu anterior o gluma proasta (stiu - din media - situatii in care oamenii s-au calcat in picioare la propriu pentru a pune mana pe un device scump si plin de buguri).

Deci, repet: consider ca lansarea iPhone a reprezentat cel mai tare experiment de indobitocire "de marca" facut vreodata de catre cineva. Cel putin in domeniul IT&C.

Edited by Tyby, 27 September 2010 - 16:57.


#5
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
As putea sa dau exemplu tableta Dell Streak, care a poposit si la noi in tara. Pretul uneia? "Infima" suma de 2700 RON (800 USD). Il gasiti la orice magazin online, dar mai nou se poate cumpara si de la Vodafone. Pretul la Vodafone? Daca-l vrei la liber costa tot 2700 RON, daca-l vrei cu 2 ani abonament dai cu 200 RON mai putin, adica 2500 RON.

Pretul lui Dell Streak in US ? Fabuloasa suma de 550 USD (la liber).

Morala ? Nu e nimic moral in Romania, totul e BISNITA!

#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Problema lui Iphone 4 e de fapt iphone 3gs, care e acum mult mai ieftin si cam acelasi hardware. In ceea ce priveste pretul... nu ma mai mira nimic. Incetisor piata neagra infloreste :)
Am putut sa cumpar din US iphone4, dar pur si simplu nu merita update-ul de la 3gs :)

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostHorsie, on 27th September 2010, 18:03, said:

Problema lui Iphone 4 e de fapt iphone 3gs, care e acum mult mai ieftin si cam acelasi hardware. In ceea ce priveste pretul... nu ma mai mira nimic. Incetisor piata neagra infloreste :)
Am putut sa cumpar din US iphone4, dar pur si simplu nu merita update-ul de la 3gs :)

Ieftin? UNDE? Poate la altii, la Orange este oficial nu mai putin de 548 Euro!!!!!!! (la liber, ofcourse)

#8
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006
Au fost doar 70 de bucati, s-au vandut in prima zi :)

Edited by hcv, 27 September 2010 - 17:11.


#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

View Posthcv, on 27th September 2010, 18:11, said:

Au fost doar 70 de bucati, s-au vandut in prima zi :)

No comments! :thumbup:

PS: asteptam cu interes ca gugal (ah, am io si cu astia niste pietre la rinichi!) sa indexeze pagina, sa intre fanii pe topic!

Edited by Tyby, 27 September 2010 - 17:15.


#10
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 05.02.2002
Pai cum? Parca SP trecuse pe mac... :)

Sent from my iPad.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,792
  • Înscris: 06.09.2004
just, citit primul post, convins pe loc. gata, imi iau samsung galaxy s - e smecher tare. am si citit mai sus ca pretul e infim si minuscul in comparatie cu iphone 4. da' cum sa-l iau, ca nu vreau prelungire de abonament si nici abonament nou... in plus, mai sunt si utilizator de vodafone. opa, citesc din nou, vad luminita de la capatul tunelului - omul se plange de pretul exorbitant al iphone-ului la liber. pai atunci inseamna ca samsung galaxy s se gaseste si la liber. pac-pac intru din obisnuinta si comoditate pe emag, caut repede si....hopa, stai ca la liber este  :bigeyed: 2829.99 ron. o fi iphone-ul aproape 700 de euro la liber la orange, da' probabil ca-s eu tampit de nu vad diferenta aia imensa. dimpotriva, eu diferenta o vad infima si minuscula. ma uit pe factura iphone-ului meu, 2550 ron. la liber, din apple store. da' eu am vodafone, hai sa vedem cat e la vodafone... pai versiunea de 8 giga e 499 de oiro, din pacate nu scrie pretul pentru versiunea de 16 giga. da' de ce oare am impresia ca se apropie amenintator de mult de pretul unui iphone la liber?
da' stai, ca macar am citit ca e bun. o fi bun, n-o fi bun, mie mi s-a parut ca are lag in meniu, hai sa vedem ce zice prietenul gugle. hopa, stai asa ca nici aici nu-i asa. el merge bine, da' poate dupa ce-l hackuiesti. macar are bateria aia de 3-4 ori mai rezistenta, ca la ce capac are peste baterie, era si nevoie sa fie rezistenta.... ca de tinut mai mult decat la iphone, nu tine.

#12
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
1900 lei a fost o perioada cand se gasea si la 1700 lei so... daca as face ca tine m-as uita cat costa iphone 4 pe e-mag asa din obisnuinta si comoditate. Ai sa ai o surpriza ;)
Conncluzia: La liber i9000 - 1900 lei vs iPhone 4 - 3000 lei. Practic carcasa iPhoneului costa 1100 lei ;)

Edited by Florinbv, 27 September 2010 - 18:25.


#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostByt, on 27th September 2010, 18:26, said:

Pai cum? Parca SP trecuse pe mac... :)

Sent from my iPad.

Pai ce legatura are una cu alta? Faptul ca la unele birouri am pus OSX nu inseamna ca Apple "rulez" si ca merita banii pe bazdaganiile astea uluitor de scumpe si.... nereusite :)
Si oricum, ce legatura are asta cu faptul ca la Orange un Iphone costa atat de mult fata de US?

View Postborn2lose, on 27th September 2010, 18:36, said:

pai atunci inseamna ca samsung galaxy s se gaseste si la liber. pac-pac intru din obisnuinta si comoditate pe emag, caut repede si....hopa, stai ca la liber este  :bigeyed: 2829.99 ron. o fi iphone-ul aproape 700 de euro la liber la orange, da' probabil ca-s eu tampit de nu vad diferenta aia imensa. dimpotriva, eu diferenta o vad infima si minuscula. ma uit pe factura iphone-ului meu, 2550 ron. la liber, din apple store. da' eu am vodafone, hai sa vedem cat e la vodafone... pai versiunea de 8 giga e 499 de oiro, din pacate nu scrie pretul pentru versiunea de 16 giga. da' de ce oare am impresia ca se apropie amenintator de mult de pretul unui iphone la liber?
da' stai, ca macar am citit ca e bun. o fi bun, n-o fi bun, mie mi s-a parut ca are lag in meniu, hai sa vedem ce zice prietenul gugle. hopa, stai asa ca nici aici nu-i asa. el merge bine, da' poate dupa ce-l hackuiesti. macar are bateria aia de 3-4 ori mai rezistenta, ca la ce capac are peste baterie, era si nevoie sa fie rezistenta.... ca de tinut mai mult decat la iphone, nu tine.

Eu am dat 400 si un pic de euro la liber pe el si oricum, l-am luat cand a aparut asumandu-mi faptul ca e mai scump. Din comoditate inseamna ca vei da si 1000 de euro pe un Iphone de la Emag. E bine ca-ti permiti sa fii atat de comod si sa cumperi de pe Emag la mega preturi  :coolspeak:

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,792
  • Înscris: 06.09.2004
evident ca nu-s atat de comod incat sa arunc cu miile de euro in apple, dar tot cred ca ai exagerat atunci cand ai spus ca galaxy s are un pret infim. diferenta este de maxim 100 de euro, si asta in conditiile in care caut samsungul pe tot felul de site-uri ale unor firme de apartament. corect ar fi fost sa pui si pretul la liber al unui samsung galaxy s la orange - sa fie clar pt toata lumea ca nu este nicio diferenta.

#15
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postborn2lose, on 27th September 2010, 20:14, said:

evident ca nu-s atat de comod incat sa arunc cu miile de euro in apple, dar tot cred ca ai exagerat atunci cand ai spus ca galaxy s are un pret infim. diferenta este de maxim 100 de euro, si asta in conditiile in care caut samsungul pe tot felul de site-uri ale unor firme de apartament. corect ar fi fost sa pui si pretul la liber al unui samsung galaxy s la orange - sa fie clar pt toata lumea ca nu este nicio diferenta.

Pai atat am dat la Orange la liber: 2000 Ron. (si oricum, la Orange era mai scump decat la alte firme)
Compara pretul cu 3Gs care are deja ceva timp pe piata :) Samsung-ul la pariu ca la anul va fi lejer la 1200-1500 Ron. In plus, exista multe, multe alte telefoane ff bune cu Android in zona 1000-1500 Ron...

Si totusi, ideea era alta: DE CE la noi costa 800-1000 de euro un Iphone?

#16
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
La orange Galaxy S la liber e 499 euro. Dar de ce l-as lua de acolo daca il gasesc pe site-ul de mai sus la 450? Deocamdata iPhone 4 la liber mai ieftin ca la orange nu se gaseste nicaieri (in tara bineinteles). Daca faceam ca tine, comparam pretul lui Galaxy S de pe siteul de mai sus cu pretul iPhone 4 de pe emag adica 1900 vs 4500 dar n-am facut-o.

Edited by Florinbv, 27 September 2010 - 19:27.


#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,792
  • Înscris: 06.09.2004
a, asta e simplu - pt ca se vinde   :)   eu unul am inceput sa cred ca pana si vandutul cu taraita (2-3 tel pe stoc in shop) face parte din strategia de marketing. DE CE se vinde asa bine este o problema destul de complexa si tine de multi factori. ar fi fost probabil o prostie din partea orange-ului sa le vanda mai ieftin de atat.

View PostFlorinbv, on 27th September 2010, 20:26, said:

La orange Galaxy S la liber e 499 euro. Dar de ce l-as lua de acolo daca il gasesc pe site-ul de mai sus la 450? Deocamdata iPhone 4 la liber mai ieftin ca la orange nu se gaseste nicaieri (in tara bineinteles). Daca faceam ca tine, comparam pretul lui Galaxy S de pe siteul de mai sus cu pretul iPhone 4 de pe emag adica 1900 vs 4500 dar n-am facut-o.

eu vorbeam despre pretul unui galaxy s de 16 giga. hai sa nu mai comparam mere cu pere. daca singurul tau scop pe acest thread este sa ma contrazici in orice mod posibil, eu ma retrag din discutie si ii raspund numai lui monitoxus. care macar pare dispus sa poarte o conversatie si nu un monolog.

Edited by born2lose, 27 September 2010 - 19:32.


#18
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ideal ar fi, in loc sa ne contrazicem noi, sa ne spuna Orange cat costa un Iphone 4. I mean, cat il costa pe Orange o unitate Iphone 4. Asa, de curiozitate  :naughty:
Poate are cineva niste inside data?  :notangel:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate