Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Un nou tanc romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
kidd2go

kidd2go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.03.2010
Salut,sunt nou pe forum iar subiectele despre un nou tanc romanesc mi-au atras atentia.Care ar trebui sa fie dotarile de baza  "corespunzatoare" NATO insa cel mai important pentru a face un tanc in stare sa tina piept celor mai moderne tancuri actuale?
Eu as opta pentru o "incrucisare" intre conceptul Chiorny Oriol rusesc si minunatul Leopard 2A6/7 german.

-Designul sasiului preluat de la Chiorny Oriol.
-Partea din fata a turelei preluata de la acelasi tanc rusesc.
-Spatele turelei preluata de la Leopard 2.
-Tunul propus candva de Krauss Maffei pentru Leopard 2,ma refer aici la cel de 140mm insa modificat pentru un autoincarcator sau cel propus pentru Oriol de catre rusi,tunul de 135mm.
-Sisteme de protectie AWISS sau ARENA.
-Motor de 1400 CP Twin-Turbo.
-Suspensie hidropneumatica.
-Armament secundar,1 mitraliera calibru 12.7mm si o mitraliera calibru 7.62mm.
-Sistemele electronice si de ochire preluate de pe Leopard 2.

Sunt doar niste propuneri stiu insa ca trecem prin vremuri nu prea prielnice investitiilor in special celor in industria de aparare insa trebuie sa ne ocupam timpul cu ceva :D...

#2
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca ar trebui sa bagi si niste poze ca sa ne imaginam cum ar arata tancul asta altoit .

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Problema ii ca tancu' respectiv ar costa o gramada de bani doar pe faza de proiect, sa nu mai zic executie. Nu cred ca producatorii lui Leopard (sau altii enumerati de tine) cedeaza planurile moca, cu atat mai mult cu cat apar in mod sigur modificari la adaptarea acestor elemente intre ele. Discutia asta are relevanta pur teoretica.

#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Nici eu nu cred ca un astfel de tanc altoit ar fi si fiabil .
Tancul Arjun seamana cu Leopard II dar nu este la fel de fiabil .

#5
kidd2go

kidd2go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.03.2010
Am cam exagerat cu tunul de 140 mm :D.Cat despre fiabilitate si reusita unui astfel de proiect,de ce nu?Luati exemplu TABurile romanesti,produse sub licenta ruseasca,tehnologia a evoluat insa la vremea respectiva erau foarte bune.In cazul unui tanc nou romanesc se pot cumpara licente pentru anumite componente,tun,armura,motor etc.In privinta tunului,se poate opta pentru tunul Rheinmetall de 120 mm sau tunul rusesc de 125 mm cu autoincarcator.Iar pozele cu asemenea tanc "altoit" nu dispun pentru ca am citit si pe alte forumuri insa erau doar discutii,am insa poze cu cele doua tancuri.
Attached File  Black_Eagle.png   214.34K   122 downloads
Attached File  Black_Eagle_MBT.jpg   47.4K   142 downloads
Attached File  bw_kpz_leopard_2a5_pso_IMG_5745i.jpg   69.97K   91 downloads
Attached File  bw_kpz_leopard_2a5_pso_IMG_5776i.jpg   88.37K   73 downloads
Attached File  bw_kpz_leopard_2a5_pso_IMG_5754i.jpg   65.45K   95 downloads
Attached File  KMW_LEOPARD2_11.jpg   1.48MB   97 downloads
Attached File  KMW_LEOPARD2_06.jpg   1.88MB   68 downloads
Attached File  leopard2da0.jpg   220.68K   100 downloads

View Postedy_wheazel, on 25th September 2010, 23:58, said:

Problema ii ca tancu' respectiv ar costa o gramada de bani doar pe faza de proiect, sa nu mai zic executie. Nu cred ca producatorii lui Leopard (sau altii enumerati de tine) cedeaza planurile moca, cu atat mai mult cu cat apar in mod sigur modificari la adaptarea acestor elemente intre ele. Discutia asta are relevanta pur teoretica.

Aici nu stiu cata drepate ai,vezi tu doar in Romania lucrurile au relevanta pur teoretica.Nimeni nu spune ce se intampla daca incercam asta,nu zic acum ca gata,ne si apucam de proiect,nu,doar discutam schimbam opinii si idei.;)

#6
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postkidd2go, on 26th September 2010, 16:17, said:

...Aici nu stiu cata drepate ai,vezi tu doar in Romania lucrurile au relevanta pur teoretica.Nimeni nu spune ce se intampla daca incercam asta,nu zic acum ca gata,ne si apucam de proiect,nu,doar discutam schimbam opinii si idei. ;)

În cazul, Doamne ferește, al unui eventual război o să aibă mare relevanță practică  :naughty:  7 - 8 sute de tancuri performante.


În dimineața asta am găsit o știre pe Agerpres din care citez:

Quote

Ministrul Apărării Naționale, Gabriel Oprea, a efectuat o vizită oficială în R. F. Germania, în zilele de 27 și 28 septembrie, la invitația ministrului federal german al Apărării, Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg

...

''În ceea ce privește cooperarea tehnico-militară, avem în vedere continuarea operaționalizării și modernizării complexelor antiaeriene GEPARD, pe care Forțele Terestre române le au în dotare, și participarea la programele naționale strategice de înzestrare ale Armatei României, prin inițierea unor proiecte de cooperare strategice pentru transportoarele blindate și autocamioane'', a declarat, la finalul întâlnirii, ministrul Oprea.

O veste foarte bună dealtfel, dacă e să faci blindate în cooperare cu cineva din lumea asta, greu de găsit ceva mai bun decât experiența germană în materie. Să vedem ce o să iasă.

Edited by floryyn, 29 September 2010 - 05:32.


#7
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfloryyn, on 29th September 2010, 06:32, said:

O veste foarte bună dealtfel, dacă e să faci blindate în cooperare cu cineva din lumea asta, greu de găsit ceva mai bun decât experiența germană în materie. Să vedem ce o să iasă.

Probabil ne vor pasa jucarelele poprite de la gretzili. Daca ne-ar pasa si vreo 4 Typ-214, ca sa avem si noi ceva submarine, ar fi foarte tare.

#8
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Tancurile si-au cam trait perioada de glorie. O arma antitanc foarte eficienta costa asa spre 1% din pretul unui tanc si nu ii ofera tancului aproape nici o sansa. O drona vanatoare de tancuri ar decima o divizie de tancuri doar cu costul combustibilului si al rachetelor. Cel putin in cazul Ro un nou tanc ar fi un nonsens. Costurile unui program de dezvoltare si a licentelor ar fi imens comparativ cu cele cateva zeci de tancuri de care am avea noi nevoie asa sa avem cu ce defila la ziua nationala. Am iesi mult mai ieftin cumpărând cel mai pun produs disponibil pe piata cu spagile de rigoare.  Eventualele tancuri inamice sunt deja "rezolvabile" cu ajutorul foarte performantelor rachete antitanc aer-sol disponibile pe elicopterele Puma-Socat.
In rest ce sa zic, masini fascinante, cui ii plac ar trebui sa colectioneze machete  :naughty:

#9
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Asta este insa o mai veche discutie, despre dihotomia dintre tipul de armata pe care o vrei, versus tipul de armata pe care ti-o permiti si tipul de armata care chiar iti trebuie. Tipurile de armate se impart in general in trei mari linii: armata defensiva, armata clasica de manevra arme-combinate si armata de proiectie forta (imperialism, striga marxistul din mine). Este extrem de scump (si uneori contraproductiv) sa ai mai multe tipuri, in special ultimele doua: SUA abia daca-si permite toate jucarelele; pana si ei au trebuit sa taie din ele.

Edited by End-L-user, 29 September 2010 - 07:29.


#10
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
Ministrul Apărării Naționale, Gabriel Oprea, a efectuat o vizită oficială în R. F. Germania, în zilele de 27 și 28 septembrie, la invitația ministrului federal german al Apărării, Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg

...

Maica Precista, facatoare de minuni!

#11
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostCarrman, on 29th September 2010, 08:33, said:

Ministrul Apărării Naționale, Gabriel Oprea, a efectuat o vizită oficială în R. F. Germania, în zilele de 27 și 28 septembrie, la invitația ministrului federal german al Apărării, Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg

...

Maica Precista, facatoare de minuni!

Ai dont ghet it. S-a defederalizat Germania? A devenit stat unitar? Nimeni nu mi-a zis nimic... :huh:

#12
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostEnd-L-user, on 29th September 2010, 07:22, said:

Probabil ne vor pasa jucarelele poprite de la gretzili. Daca ne-ar pasa si vreo 4 Typ-214, ca sa avem si noi ceva submarine, ar fi foarte tare.

View PostSIR, on 29th September 2010, 08:09, said:

Tancurile si-au cam trait perioada de glorie. O arma antitanc foarte eficienta costa asa spre 1% din pretul unui tanc si nu ii ofera tancului aproape nici o sansa. O drona vanatoare de tancuri ar decima o divizie de tancuri doar cu costul combustibilului si al rachetelor. Cel putin in cazul Ro un nou tanc ar fi un nonsens. Costurile unui program de dezvoltare si a licentelor ar fi imens comparativ cu cele cateva zeci de tancuri de care am avea noi nevoie asa sa avem cu ce defila la ziua nationala. Am iesi mult mai ieftin cumpărând cel mai pun produs disponibil pe piata cu spagile de rigoare.  Eventualele tancuri inamice sunt deja "rezolvabile" cu ajutorul foarte performantelor rachete antitanc aer-sol disponibile pe elicopterele Puma-Socat.
In rest ce sa zic, masini fascinante, cui ii plac ar trebui sa colectioneze machete  :naughty:

View PostEnd-L-user, on 29th September 2010, 08:28, said:

Asta este insa o mai veche discutie, despre dihotomia dintre tipul de armata pe care o vrei, versus tipul de armata pe care ti-o permiti si tipul de armata care chiar iti trebuie. Tipurile de armate se impart in general in trei mari linii: armata defensiva, armata clasica de manevra arme-combinate si armata de proiectie forta (imperialism, striga marxistul din mine). Este extrem de scump (si uneori contraproductiv) sa ai mai multe tipuri, in special ultimele doua: SUA abia daca-si permite toate jucarelele; pana si ei au trebuit sa taie din ele.

View PostCarrman, on 29th September 2010, 08:33, said:

Ministrul Apărării Naționale, Gabriel Oprea, a efectuat o vizită oficială în R. F. Germania, în zilele de 27 și 28 septembrie, la invitația ministrului federal german al Apărării, Karl-Theodor Freiherr zu Guttenberg

...

Maica Precista, facatoare de minuni!


Apropo de Germania și Grecia:


Quote

Vânzările de arme au vântul în pupă
15 martie 2010 Frankfurter Rundschau Frankfurt
 
Se numesc Dingo, Leopard, BO-105 sau Type-204 și sunt vedetele exportului german: un vehicul blindat, un tanc, un elicopter și un submarin. Vânzările lor au urcat Germania în ultimii trei ani pe al treilea loc în clasamentul țărilor exportatoare de arme (11 % din comerțul mondial), după Statele Unite (30 % ) și Rusia(23 %), scrie Frankfurter Rundschau. Un rezultat de care cotidianul nu este mândru, căci "în afacerile cu arme Germania a trecut definitiv în rândul comercianților en-gros". De la debutul acestui deceniu, exporturile germane s-au dublat, afirmă un raport al Institutului de cercetare a păcii SIPRI, publicat în 15 martie. "Este adevărat că majoritatea cumpărătorilor sunt țări cu democrație stabilă. Dar furnizarea de submarine eternelor rivale care sunt Turcia și Grecia nu este chiar un act de relaxare", remarcă FR, care a făcut din pacifism calul său de bătaie.

@SIR  E drept că rachetele de pe Pume sunt letale pentru orice tip de tanc actual dar, în lipsa unei umbrele aeriene eficiente Socaturile alea vor fi rapid scoase din luptă și atunci rămâi cam cu ce ai la sol. Fără un tanc modern slabă mișcarea numai cu AG-7 și Maliutka, chiar și modernizate. 

Cât despre vulnerabilitatea tancurilor în fața armamentului antitanc, depinde de la caz la caz, depinde ce senzori ai pe tanc și cât de rapide și precise sunt contramăsurile tancului - de exemplu tancul iluminat laser se poate ascunde imediat în spatele unei perdele de fum, asta fiind cea mai comună manevră de evitare dar au apărut în ultima vreme sisteme ultraperformante de protecție activă gen Trophy:

[ http://defensetech.org/wp-content/uploads//2010/04/Tropy-Active-Protection-System.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De asemenea au fost dezvoltate plăci de blindaj reactiv mult mai performante decât vechile ERA, a se vedea ce au pus polonezii pe upgrade-ul lor foarte reușit la T-72, blindaj reactiv care rezistă chiar și încărcăturilor explozive în tandem sau muniției subcalibru.

Ultima noutate în materie pare a fi așanumitul Electric reactive armour:

Quote

A new technology called electric reactive armour (also known as electromagnetic reactive armour, or colloquially as electric armour) is in development. This armour is made up of two or more conductive plates separated by some space or by an insulating material, creating a high-power capacitor.[3][4][5][6][7][8][9] In operation, a high-voltage power source charges the armour. When an incoming body penetrates the plates, it closes the circuit to discharge the capacitor, dumping a great deal of energy into the penetrator, which may vaporize it or even turn it into a plasma, significantly diffusing the attack. It is not public knowledge whether this is supposed to function against both kinetic energy penetrators and shaped charge jets, or only the latter. This technology has not yet been introduced on any known operational platform.

Deci totuși tancul mai are ceva de spus pe câmpul de luptă modern, zic eu.

...Tipurile de armate se impart in general in trei mari linii: armata defensiva, armata clasica de manevra arme-combinate si armata de proiectie forta...

Păi noi am avea nevoie de o combinație între primele două tipuri. Nu doar o armată strict defensivă pentru că uneori, ca să te aperi eficient trebuie să ataci.


@Carrman Uite că mi-a scăpat perla ălora cu RFG  :lol: Dar chiar, care este de fapt actualmente titulatura oficială a statului german?

#13
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Cum ar putea arăta tancul viitorului îndepărtat: o dronă blindată capabilă să lanseze alte drone mai micuțe      

Attached File  20_FutureProtectedVeh_4.jpg   130.07K   60 downloads   Attached File  20_FutureProtectedVehic_path.jpg   75.55K   60 downloads

Articolul complet: http://www.theengineer.co.uk/in-depth/the-big-story/the-future-of-military-tanks/1001769.article

Până atunci însă mai e cale lungă. Deocamdată se lucrează la așa ceva: http://www.youtube.com/watch?v=2AZe8jOuGpo

Edited by floryyn, 01 October 2010 - 07:16.


#14
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005

View Postfloryyn, on 29th September 2010, 12:47, said:

Apropo de Germania și Grecia:

@Carrman Uite că mi-a scăpat perla ălora cu RFG  :lol: Dar chiar, care este de fapt actualmente titulatura oficială a statului german?


OT: Bundesrepublik Deutschland, adica fix Republica Federala Germania.

#15
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfloryyn, on 1st October 2010, 07:58, said:

Cum ar putea arăta tancul viitorului îndepărtat: o dronă blindată capabilă să lanseze alte drone mai micuțe      

Attachment 20_Futur...tedVeh_4.jpg   Attachment 20_Futur...hic_path.jpg

Articolul complet: http://www.theengineer.co.uk/in-depth/the-big-story/the-future-of-military-tanks/1001769.article

Până atunci însă mai e cale lungă. Deocamdată se lucrează la așa ceva: http://www.youtube.com/watch?v=2AZe8jOuGpo

Si peste 5 minute o sunat ceasu'.

Masinariile alea de-abea pot sa ocoleasca obstacolele la 25 km/h pe teren relativ plat, dara-mi-te la 60 cat e viteza de atac, pe un teren denivelat bine de tot.

#16
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostEnd-L-user, on 1st October 2010, 14:48, said:

Si peste 5 minute o sunat ceasu'.

Masinariile alea de-abea pot sa ocoleasca obstacolele la 25 km/h pe teren relativ plat, dara-mi-te la 60 cat e viteza de atac, pe un teren denivelat bine de tot.

Le-am prezentat mai mult ca pe ceva exotic, nu înseamnă că mă și încântă jucăriile alea  ;)


Dacă pentru viitorul tanc românesc nu avem nici un fel de schițe, photoshop nimic în schimb circulă multe despre tancul cu care rușii se pregătesc cică să rupă gura târgului - T95

[ http://img55.imageshack.us/img55/281/u1335p27t1d338026f3dt200512160.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau:

Attached File  Clipboard01.jpg   15.18K   36 downloads   Attached File  Clipboard02.jpg   19.68K   27 downloads   Attached File  Clipboard03.jpg   18.35K   26 downloads

Attached File  Clipboard04.jpg   9.34K   19 downloads   Attached File  Clipboard09.jpg   24.3K   26 downloads   Attached File  Clipboard11.jpg   13.31K   21 downloads

#17
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Proiectul T-95 a fost oprit. Compania producatoare a decis sa continue (la un pas mai incet, evident) dezvoltarea tancului, sperand ca poate in viitor va obtine licenta pentru export.

#18
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Proiectul T95 mai e cunoscut sub numele de cod Object 775

Pe un site portughez am găsit următoarea fotografie ce pare a fi făcută în cursul unor teste:

[ http://www.areamilitar.net/DIRECTORIO/IM_ter/T95_150.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

și o imagine comparativă vedere frontală a tancului rusesc și a Abramsului:

[ http://www.areamilitar.net/DIRECTORIO/im_ter/T95_abrams_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci tancul ar arăta cam așa: 

[ http://www.areamilitar.net/DIRECTORIO/IM_ter/T95_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și încă o imagine reală:

[ http://www.salute.co.uk/imagemanager/p000111_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum mi se pare penibil pentru o putere așa cum se pretinde Rusia să n-aibă bani să introducă în fabricație un astfel de tanc care promite să fie cu mult mai bun decât ce au ei în dotare în prezent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate