Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Credeti ca islamul e o religie primitiva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
536 replies to this topic

Poll: Credeti ca islamul e o religie primitiva? (180 member(s) have cast votes)

Credeti ca islamul e o religie primitiva?

  1. Da (126 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Nu (39 votes [21.67%])

    Percentage of vote: 21.67%

  3. Nu stiu (15 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

Vote Guests cannot vote

#37
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postarakosta, on 25th September 2010, 00:00, said:

Nu exista prezicere vremii( cel putin in syria) totul tine de allah

Minti

http://www.rtv.gov.sy/index.php?m=557

#38
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postarakosta, on 25th September 2010, 00:06, said:

Fusha
Frumos :) Pana unde ai ajuns cu studiul ? O poti vorbi ?

Am intrat pe link-ul lui Mount Yermom si citind despre Esed, mi-a venit in minte o faza tare :)

Merge un prieten cu autocarul in drum spre Arabia Saudita, si la granita siriana il intreaba vamesul, cu tupeu si cu un aer de superioritate :
-Stii cine e Esed ? (presedintele-cvasi-dictator; Esed in araba = leu)
-Da, raspunde tipul.
-Cine e deci ?
-Haiwaaan  :habarnam:  (un animal)

L-au tinut la granita cateva ore, saracul :(

Edited by Selam, 24 September 2010 - 23:15.


#39
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postorlandosorin, on 25th September 2010, 00:05, said:

Ce inseamna primitivism in opinia voastra. La mine primitivi sunt cei din jungla. Aia in timpul imperiului Roman nu ii consider primitivi.

Cum poti sa-ti dai cu parerea despre o religie pe care nu o cunosti, dar pe care nici nu incerci sa o cunosti ???? De la TV ???

La ora actuala distributia pe glob este impartita aproape egal intre: brahmanism; budhism; crestinism si islamism. Care e problema ?
Doua sunt religii misionare cu transitere pe orizontala iar celelate doua sunt nemisionare cu transmitere din tata in fiu prin cat mai multi copii. Ok, Bin Laden a distrus turnurile dar americanii nu au nimic, le-a casunat alora ca nebunului pe cucui pe americani ???

Am petrecut ceva timp printre musulmani, nu m-am uitat la filmu World trade center si am venit sa imi dau cu parerea.

View PostSelam, on 25th September 2010, 00:06, said:

Acolo doar scrie ca s-au gasit un schelet de dinozaur pe teritoriul arabiei saudite
Am vazut la tv un sheikh care vorbea despre asta nu mi-a venit mie asa in cap sa zic.Si nu am vazut pe youtube am vazut pe un canal saudit pe nilesat.

View PostMount_Yermom, on 25th September 2010, 00:07, said:

Nu am forumulat bine( mi-e cam somn:) Exista in ziare si la tv dar nu se tine cont de ea.

#40
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postorlandosorin, on 24th September 2010, 23:24, said:

Papa Victor I canonizat sfant (celebrat pe 28 Iulie) a fost libian.

Libanezii erau crestini si o parte din ei inca mai sunt.

On - cea mai primitiva, daca-mi este permisa exprimarea. O religie care ar trebui sa piara de pe fata pamantului, alaturi de mentalitatile si ororile pe care le aduce.

Edited by Thomas-, 24 September 2010 - 23:26.


#41
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postarakosta, on 25th September 2010, 00:25, said:

Acolo doar scrie ca s-au gasit un schelet de dinozaur pe teritoriul arabiei saudite
Am vazut la tv un sheikh care vorbea despre asta nu mi-a venit mie asa in cap sa zic.Si nu am vazut pe youtube am vazut pe un canal saudit pe nilesat.

Minti iar. In linkul pus de Selam era vorba de descoperirea facuta in comun de Universitatea Michigan si Saudi Geological Survey.

Quote

Nu am forumulat bine( mi-e cam somn:) Exista in ziare si la tv dar nu se tine cont de ea.

Deci, ai mintit.

#42
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View PostThomas-, on 25th September 2010, 00:25, said:

Libanezii erau crestini.
E o diferenta intre libanezi si libieni.
Libanezi=Cei care traiesc in Liban(orientul mijlociu)
Libieni=Cei care traiesc in Libya(N africa)

#43
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Nu,islamul nu este o religie primitiva.
este o religie dura.
dar nu numai religia conteaza.
conteaza si credinciosii care o aplica.
unii aplica spiritul religiei
altii aplica interpretarile ei
de multe ori interpretarile genereaza tot raul
care apoi se rasfrange asupra religiei.

asadar crestinii receptioneaza islamul ca ceva -elegant spus-incomod
normal
crestinii au cateva sute de ani in plus de trandaveala si imbuibare
de sucit si rasucit treburile cum le convin mai bine.
iar la usa le bate o religie tanara,cu adepti disciplinati si care sunt hotarati sa o aplice ad-literam...

ce pot spune crestinii...??
nu tu chefuri,nu porculet de craciun,nu un vinisor de la pivnita episcopala,nu tu chiolhanuri la botez si cununii
nu bacnote bagate in buzunar la sfintele sarbatori...
normal ca ce vad ii sperie

primitivi....
primitivsky islamsky

(asta este in Fusha limba invatata in trei luni cat a fost Arakosta munictor in siria}

Edited by abbulafia, 24 September 2010 - 23:34.


#44
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostThomas-, on 25th September 2010, 00:25, said:

Libanezii erau crestini si o parte din ei inca mai sunt.

On - cea mai primitiva, daca-mi este permisa exprimarea. O religie care ar trebui sa piara de pe fata pamantului, alaturi de mentalitatile si ororile pe care le aduce.

Libanezii nu-s totuna cu libienii.

Probabil cam tot atat ai inteles din Islam cat din distinctia dintre Libia si Liban.

Edited by Mount_Yermom, 24 September 2010 - 23:28.


#45
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postarakosta, on 25th September 2010, 00:25, said:

Acolo doar scrie ca s-au gasit un schelet de dinozaur pe teritoriul arabiei saudite
Am vazut la tv un sheikh care vorbea despre asta nu mi-a venit mie asa in cap sa zic.Si nu am vazut pe youtube am vazut pe un canal saudit pe nilesat.

Pai si ce zicea mai exact despre dinozauri?

#46
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postarakosta, on 25th September 2010, 00:27, said:

E o diferenta intre libanezi si libieni.
Libanezi=Cei care traiesc in Liban(orientul mijlociu)
Libieni=Cei care traiesc in Libya(N africa)

Stiu, am citit gresit. Pai si Sf. Augustin era negru, nu? ,,Algerian" parca.

Anyways, what's the point?

View PostMount_Yermom, on 25th September 2010, 00:28, said:

Libanezii nu-s totuna cu libienii.

Probabil cam tot atat ai inteles din Islam cat din distinctia dintre Libia si Liban.

Am citit aiurea si crede-ma, am inteles din islam suficiente. On second thought, believe what you will, don't care much.

Edited by Thomas-, 24 September 2010 - 23:37.


#47
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postrattonix, on 25th September 2010, 00:31, said:

Pai si ce zicea mai exact despre dinozauri?
Vorbea despre faptul ca oamenii nu se trag din maimuta si dinozaurii nu exista deoarece nu sunt mentionate in coran.

#48
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postabbulafia, on 25th September 2010, 00:27, said:

Nu,islamul nu este o religie primitiva.
este o religie dura.
dar nu numai religia conteaza.
conteaza si credinciosii care o aplica.
unii aplica spiritul religiei
altii aplica interpretarile ei
de multe ori interpretarile genereaza tot raul
care apoi se rasfrange asupra religiei.

Crezi ca are vreo legatura decaderea Islamului din pozitia de elita a civilizatiei asa cum era in secolele 9-10-11 cu "inghetarea" teologiei islamice [colectiile de hadith-uri ortodoxe atunci sunt alcatuite si niciodata apoi puse la indoiala, scolile de fiqh atunci iau nastere si de atunci niciuna nu-si mai face loc, in general conceptia ca tot ce se putea spune s-a spus deja]?

Invazia turcilor selgiucizi adauga un element nou acestui proces. Proaspetii convertiti vor domina Orientul Mijlociu [prin mameluci si osmanlai] pana in secolul la 19-lea si intoleranta lor religioasa [ca a oricarui proaspat convertit] ii va afecta in primul rand pe islamici.

Apoi cruciadele. Agresiunea occidentala face Islamul, desi victorios, sa se inchida in sine.

Una peste alta, Islamul n-a mai progresat din secolul al 12-lea.

#49
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostThomas-, on 25th September 2010, 00:35, said:

Stiu, am citit gresit. Pai si Sf. Augustin era negru, nu? ,,Algerian" parca.

Anyways, what's the point?

Am citit aiurea si crede-ma, am inteles din islam suficiente. On second thought, believe what you will, don't care much.
Inainte se folosea termenul de "Libia" pentru intreaga Africa. Vezi tratatul de antropogeografie al lui Ion Nicolae, profesor mie :)

E clar daca ai citit aiurea si ai inteles din Islam suficiente.

@arakosta: Ti-am mai zis, nu lua de bune tot ce iti zic arabii/crestinii/musulmanii. Ia o carte de religie si studiaza singur.

Daca respingea guvernul Saudit existenta dinozaurilor,guvern care e printre cele mai dure "pro-Sharia" din lume, nu fonda si nu sponsoriza institutul geologic care a facut acea descoperire, si nu permitea acelui cercetator sa vina in Saudia. E greu pentru non-musulmani sa obtina viza de Saudia.

View PostMount_Yermom, on 25th September 2010, 00:40, said:

Una peste alta, Islamul n-a mai progresat din secolul al 12-lea.
Eu as zice "nu ca inainte".Descoperiri si inventii s-au mai facut, dar intr-un ritm mai...muribund.

#50
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostThomas-, on 25th September 2010, 00:35, said:

Stiu, am citit gresit. Pai si Sf. Augustin era negru, nu? ,,Algerian" parca.

Am citit aiurea si crede-ma, am inteles din islam suficiente. On second thought, believe what you will, don't care much.

The point is ca Augustin era roman. Alb ca laptele.

Nu-i de-ajuns sa citesti daca filtrul este deformat si nu inghiti decat otrava. Otrava poate, foarte bine, sa vina din filtru. Un miliard de oamnei se scoala in fiecare dimineata, isi vede de viata de zi cu zi, isi cresc copii, se bucura, se intristeaza, rad si plang si apoi merg la culcare, unii impacati, altii dezamagiti, altii fericiti sau furiosi. Tu pretinzi ca un miliard de oameni sunt niste bestii insetate de sange?

#51
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostSelam, on 25th September 2010, 00:43, said:

Inainte se folosea termenul de "Libia" pentru intreaga Africa. Vezi tratatul de antropogeografie al lui Ion Nicolae, profesor mie :)
E clar daca ai citit aiurea si ai inteles din Islam suficiente.

E clar, selame, clar. Am inteles de la tine ca adulterul unei femei trebuie sa fie pedepsit cu lapidarea si mi-a fost de ajuns.

#52
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

View PostMount_Yermom, on 25th September 2010, 00:40, said:

Crezi ca are vreo legatura decaderea Islamului din pozitia de elita a civilizatiei asa cum era in secolele 9-10-11 cu "inghetarea" teologiei islamice [colectiile de hadith-uri ortodoxe atunci sunt alcatuite si niciodata apoi puse la indoiala, scolile de fiqh atunci iau nastere si de atunci niciuna nu-si mai face loc, in general conceptia ca tot ce se putea spune s-a spus deja]?

Invazia turcilor selgiucizi adauga un element nou acestui proces. Proaspetii convertiti vor domina Orientul Mijlociu [prin mameluci si osmanlai] pana in secolul la 19-lea si intoleranta lor religioasa [ca a oricarui proaspat convertit] ii va afecta in primul rand pe islamici.

Apoi cruciadele. Agresiunea occidentala face Islamul, desi victorios, sa se inchida in sine.

Una peste alta, Islamul n-a mai progresat din secolul al 12-lea.


linistiti-va , exista "fixisti" in fiecare religie, cum era inchizitia la catolici, cum sunt talibanii la musulmani, evreii ultracrestini asa ca stati linistiti, vor exista de acum inainte mult si bine, fie ca societatea se dezvolta sau nu, ei parca raman pe loc, iar societatii moderne i se pare din ce in ce mai ciudat!
recent am auzit de cultul druizilor care au reinviat cultul pagan, inchinarea la zei....

diferenta nu consta in faptul ca sunt inapoiati sau nu, sunt si musulman ffoooarte bogati, ce traiesc in lux, mult mai bn ca altii de alta religie, diferenta consta in agresivitatea fiecarui cult in parte !

pe cand unii te lasa sa alegi, de vrei vii la biserica , de nu NU, fiecare va avea parte de o judecata sooner oor later, altii te obliga sa mergi la locul de inchinare, si daca nu te duci, o cam incurci!

va spun astea pt ca mai stiu si eu cat de cat, fiind student la Teologie Pastorala Ortodoxa


somn usor

#53
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

Quote

@arakosta: Ti-am mai zis, nu lua de bune tot ce iti zic arabii/crestinii/musulmanii. Ia o carte de religie si studiaza singur.
Inca mai lucrez la asta.

Quote

Daca respingea guvernul Saudit existenta dinozaurilor,guvern care e printre cele mai dure "pro-Sharia" din lume, nu fonda si nu sponsoriza institutul geologic care a facut acea descoperire, si nu permitea acelui cercetator sa vina in Saudia. E greu pentru non-musulmani sa obtina viza de Saudia.

Eu am mers pe principiul "ce nu e in coran nu e adevarat" de acolo am si tras concluziile, la fel ca majoritatea musulmanilor.

#54
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSelam, on 25th September 2010, 00:43, said:

Eu as zice "nu ca inainte".Descoperiri si inventii s-au mai facut, dar intr-un ritm mai...muribund.

Si care-i cauza mai Selame?

Cat timp Islamul a fost deschis a creat cea mai avansata civilizatie din lume si cand a inchis ijtihad-ul n-a mai progresat deloc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate