Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Credeti ca islamul e o religie primitiva?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
536 replies to this topic

Poll: Credeti ca islamul e o religie primitiva? (180 member(s) have cast votes)

Credeti ca islamul e o religie primitiva?

  1. Da (126 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Nu (39 votes [21.67%])

    Percentage of vote: 21.67%

  3. Nu stiu (15 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

Vote Guests cannot vote

#1
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Am studiat foarte mult limba araba si Islamul+ ca am petrecut 3 luni in Syria si am ajuns la o concluzie.Deci din punctul meu de vedere Islamul e una din cele mai primitive religii.
Lucruri bune in Islam
-Igiena(nu ma luati cu "arabi sunt imputiti si bla bla bla...pentru ca aici vorbesc de musulmani strict)
-Zaka(nu stiu cum i zice) inseamna o anumita suma de bani pe care trebuie sa o imparti saracilor

Lucruri rele in Islam
-Dominanta barbatilor, femeile nu au voie sa faca nimic fara acordul barbatilor.(nu am stat sa scriu toate discriminarile pe care le fac barbatii)
-Interzicerea carnei de porc( asta nu am inteles de ce, poate ma lamureste un musulman)
-Foarte multe superstiti( nu ai voie sa fluieri, nu ai voie sa asculti muzica decat "enashid" sau "dua")
-Orice nu exista in Coran nu este adevarat (la ei stelele ne apara de demoni, cutremurele le provoaca pacatele lor)
-Casatoriile aranjate intre parintii barbatului si pariintii fetei(nu zic femeii ca majoritatea au intre 13-17 ani).Mi s-a explicat clar cum are loc casatoria:Barbatul plateste bani parintilor fetei (o cumpara) si dupa cateva luni are loc nunta(barbatii intru-n loc femeile in alt loc)
-In manualele scolare de istorie sunt aberati de genu( mohamed s-a rugat la allah si muntele a cazut peste armata romana, sau, faraonii avea 10m inaltime si traiau sute de ani)daca erau in cartile de religie mai ziceam dar in manualu de istorie?wtf?

Voi ce parere aveti?

Edited by arakosta, 24 September 2010 - 21:35.


#2
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postarakosta, on 24th September 2010, 11:34, said:

eu nu vad ca ar fi ceva bun intr-o religie care are un dumnezeu ce porunceste sa ucizi pe cei care nu vor sa fie musulmani . si chiar nu cred ca e ceva bun in islam . sa dai bani la saraci doar ca asa zice coranul? daca nu simti mila si compasiune pentru un sarac ,degeaba dai bani .

#3
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
nu cred ca islamismul este o religie primitiva.ca cei care urmeaza aceasta religie sunt salbatici e alta mancare de peste.nu as recomanda sa sariti sa aruncati cu rahat in islam,din moment ce niciunul de pe aici banuiesc ca nu a citit vreodata ce scrie cu adevarat in Coran,(nici eu) ca sa se convinga daca intr-adevar scrie sa omori pe rupte tot ce iti cade in mana,sau sa faci atentate teroriste.


carnea de porc e interzisa la ei pentru ca se zice ca Alah a scos dracii din oameni si i-a bagat in porci si de aceea cei care consuma carne de porc sunt cuprinsi de duhurile necurate.

Edited by vladul_care_este, 24 September 2010 - 21:51.


#4
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009

View Postarakosta, on 24th September 2010, 21:34, said:

Am studiat foarte mult limba araba si Islamul+ ca am petrecut 3 luni in Syria si am ajuns la o concluzie.Deci din punctul meu de vedere Islamul e una din cele mai primitive religii.
Lucruri bune in Islam
-Igiena(nu ma luati cu "arabi sunt imputiti si bla bla bla...pentru ca aici vorbesc de musulmani strict)
-Zaka(nu stiu cum i zice) inseamna o anumita suma de bani pe care trebuie sa o imparti saracilor

Lucruri rele in Islam
-Dominanta barbatilor, femeile nu au voie sa faca nimic fara acordul barbatilor.(nu am stat sa scriu toate discriminarile pe care le fac barbatii)
-Interzicerea carnei de porc( asta nu am inteles de ce, poate ma lamureste un musulman)
-Foarte multe superstiti( nu ai voie sa fluieri, nu ai voie sa asculti muzica decat "enashid" sau "dua")
-Orice nu exista in Coran nu este adevarat (la ei stelele ne apara de demoni, cutremurele le provoaca pacatele lor)
-Casatoriile aranjate intre parintii barbatului si pariintii fetei(nu zic femeii ca majoritatea au intre 13-17 ani).Mi s-a explicat clar cum are loc casatoria:Barbatul plateste bani parintilor fetei (o cumpara) si dupa cateva luni are loc nunta(barbatii intru-n loc femeile in alt loc)
-In manualele scolare de istorie sunt aberati de genu( mohamed s-a rugat la allah si muntele a cazut peste armata romana, sau, faraonii avea 10m inaltime si traiau sute de ani)daca erau in cartile de religie mai ziceam dar in manualu de istorie?wtf?

Voi ce parere aveti?

Am un coleg syrian care mi-a spus ca ei cred si in Dumnezeu, Iisus si si-n Alah...
Numi place la ei faptul ca nu au voie sa manance sa bea apa si toate cele o perioada de 40 de zile daca nu ma insel...Abea ce a trecut perioada asta

#5
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View PostSalilik, on 24th September 2010, 22:56, said:

Am un coleg syrian care mi-a spus ca ei cred si in Dumnezeu, Iisus si si-n Alah...
Numi place la ei faptul ca nu au voie sa manance sa bea apa si toate cele o perioada de 40 de zile daca nu ma insel...Abea ce a trecut perioada asta
Poate ca, colegul tau era crestin.Musulmanii NU cred ca Isus este fiul lui Dumnezeu.
Ramadanul dureaza o luna si se tine din compasiune pentru fratii de credinta care sunt saraci.

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postarakosta, on 24th September 2010, 22:34, said:

Am studiat foarte mult limba araba si Islamul+ ca am petrecut 3 luni in Syria si am ajuns la o concluzie

-Interzicerea carnei de porc( asta nu am inteles de ce, poate ma lamureste un musulman)

Voi ce parere aveti?
Ori ai studiat atat de mult limba araba si Islamul ca nici nu mai stii de ce e interzisa carnea de porc, ori nu ai studiat decat...superficial.
Ce studii de limba araba si religie ai facut ?

#7
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View PostSelam, on 24th September 2010, 23:04, said:

Ori ai studiat atat de mult limba araba si Islamul ca nici nu mai stii de ce e interzisa carnea de porc, ori nu ai studiat decat...superficial.
Ce studii de limba araba si religie ai facut ?
Unchiul meu locuieste in Syria de 18 ani si am stat la el 3 luni.Mi-a facut rost de un profesor de limba araba +religia musulmana.
Ce am scris mai sus e cea ce am vazut cu ochii mei nu ce am citit pe un forum sau am cautat cu google.

#8
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View PostSelam, on 24th September 2010, 23:04, said:

Ori ai studiat atat de mult limba araba si Islamul ca nici nu mai stii de ce e interzisa carnea de porc, ori nu ai studiat decat...superficial.
Ce studii de limba araba si religie ai facut ?




dupa cum scriam si mai sus,nu cred ca suntem in masura sa criticam/judecam/acuzam/caracterizam islamul.pur si simplu ei au o alta lume.nu e ca si cum ai caracteriza crestinismul,catolicismul sau alte religii,entru ca pur si simplu nu "seamana" cu niciuna din religiile de care ne lovim zilnic.asa ca fara o documentare intensa si valabila, nu putem decat specula anumite treburi,de multe ori eronate,ceeace nu face altceva decat sa atraga ura islamicilor la urechile carora ajung aceste speculatii.

#9
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Daca islamul ar fi o religie primitiva atunci crestinismul cum mai e? Atentie ca e intrebare capcana nu ma refer la modernism ci la crestinismul preislamic.
Modernistii toti spun ca sunt crestini dar daca ii intrebi de vreun crez il stiu pe alaturi. Daca ii mai intrebi si de cate ori s-au spovedit toata viata e si mai si.

Edited by orlandosorin, 24 September 2010 - 22:22.


#10
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvladul_care_este, on 24th September 2010, 23:15, said:

dupa cum scriam si mai sus,nu cred ca suntem in masura sa criticam/judecam/acuzam/caracterizam islamul.pur si simplu ei au o alta lume.nu e ca si cum ai caracteriza crestinismul,catolicismul sau alte religii,entru ca pur si simplu nu "seamana" cu niciuna din religiile de care ne lovim zilnic.asa ca fara o documentare intensa si valabila, nu putem decat specula anumite treburi,de multe ori eronate,ceeace nu face altceva decat sa atraga ura islamicilor la urechile carora ajung aceste speculatii.
Corect.

Nu tot ce este roman este si ortodox, cum nu tot ce este arab e musulman. Exista arabi crestini de exemplu.

Apoi, vizitand o tara araba nu poti spune ca ai vazut Islamul, cum daca mergi la Vatican nu poti spune ca ai vazut Catolicismul. Oamenii se comporta diferit.

Ca sa inveti despre o religie, nu neaparat Islamul, trebuie sa citesti din cartile ei, si nu sa privesti la oamenii care o urmeaza. Sa faci ce zice popa, nu ce face popa.

#11
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Papa Victor I canonizat sfant (celebrat pe 28 Iulie) a fost libian.

Edited by orlandosorin, 24 September 2010 - 22:24.


#12
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postorlandosorin, on 24th September 2010, 23:20, said:

Daca islamul ar fi o religie primitiva atunci crestinismul cum mai e? Atentie ca e intrebare capcana nu ma refer la modernism ci la crestinismul preislamic.
Modernistii toti spun ca sunt crestini dar daca ii intrebi de vreun crez il stiu pe alaturi. Daca ii mai intrebi si de cate ori s-au spovedit toata viata e si mai si.

Hai, nu ma-nebuni!?!

Cum era crestinismul preislamic primitiv, mai Goe?

#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
 

View PostSKIORUL, on 24th September 2010, 22:41, said:

eu nu vad ca ar fi ceva bun intr-o religie care are un dumnezeu ce porunceste sa ucizi pe cei care nu vor sa fie musulmani .

Din cate stiu eu, in Coran nu scrie asa ceva, e doar o interpretare tampita a musulmanilor, in realitate scriind ca trebuie sa promoveze islamul.

#14
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postorlandosorin, on 24th September 2010, 23:20, said:

Daca islamul ar fi o religie primitiva atunci crestinismul cum mai e? Atentie ca e intrebare capcana nu ma refer la modernism ci la crestinismul preislamic.
Modernistii toti spun ca sunt crestini dar daca ii intrebi de vreun crez il stiu pe alaturi. Daca ii mai intrebi si de cate ori s-au spovedit toata viata e si mai si.
In primu rand eu sunt ateu(ca sa nu ziceti ca "uite pe asta critica islamu, da religia lui e si mai si..")
In al 2-lea rand mie mi s-a parut ca islamul este o religie primitiva deoarece interzice stiinta(nu chiar toate ramurile stiintei).Orice intrebare le pui ei raspund cu (in coran scrie...).

#15
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View PostMount_Yermom, on 24th September 2010, 23:24, said:

Hai, nu ma-nebuni!?!

Cum era crestinismul preislamic primitiv, mai Goe?

Una din legi - Nu aveai voie nici macar sa te uiti in sus, se considera blasfemie uitatul la stele.
V-ati uitat prin vreo carte de drept Bisericesc actuala ???????????? Problema e ca la noi nu mai exista state crestine ci laice ca altfel ar fi asemanator cu statele islamice dupa legea sharia.

Edited by orlandosorin, 24 September 2010 - 22:31.


#16
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View Postarakosta, on 24th September 2010, 23:26, said:

islamul este o religie primitiva deoarece interzice stiinta

Mwoama, ce verdicte definitive dai!

Cum adica interzice stiinta? Fii mai explicit!

#17
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postedy_3dz, on 24th September 2010, 23:25, said:

 

Din cate stiu eu, in Coran nu scrie asa ceva, e doar o interpretare tampita a musulmanilor, in realitate scriind ca trebuie sa promoveze islamul.


View PostMount_Yermom, on 24th September 2010, 23:30, said:

Mwoama, ce verdicte definitive dai!

Cum adica interzice stiinta? Fii mai explicit!
Orice afirmatie stiintifica care contrazice coranul nu este luata in considerare.

#18
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Ce zici ce acest filmulet? Ti se pare primitiv? Daca da, atunci ti-ai raspuns si la marea ta intrebare.

Edited by DoubleV, 24 September 2010 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate