Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DTH Television Group (Magic DTH) ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
http://www.dth.ro   :D

Cu siguranta pe acest site vom afla primele info despre cel de-al patrulea operator DTH  :)
Deja s-au discutat unele aspecte pe thread-ul ''DTH in Romania''...
Se stie sigur ca vor emite prin satelitul Amos 4'W, distributia facandu-se prin compania Spacecom (ridicarea la satelit asigurata de BitTelecom), cu participarea importanta a companiilor ELRAN & MILOMOUR, din Israel

Citez din nou MEDIA EXPRES:
''Distribuția... se va face prin compania Spacecom Ltd, iar semnalele vor fi ridicate pe satelitul Amos 1. Conform documentației depuse la sediul CNA, echipele programelor vor fi formate din 14 angajați, toți urmînd a avea o salarizare peste media pe țară.

Serviciile de radiodifuziune vor fi distribuite prin satelit și prin tehnologia Direct-to-Home, și vor fi criptate, abonamentul ridicîndu-se la sume cuprinse între 5 și 12 dolari, în funcție de tipul de pachet. Conform reprezentanților societății, platforma de distribuție va cuprinde 3 pachete cu 16 programe în total, iar pachetul de bază va conține 10 programe, fiind excluse cele publice, care sînt foarte costisitoare. Distribuția se va face mai ales în mediile rurale, unde nu există servicii de televiziune prin cablu.

Kitul de recepție va costa 180 de dolari fără TVA, și va include o antenă parabolică și un receptor digital.

Reprezentantul legal al DTH Television Group este Constantin Druică.
(MEDIA EXPRES)
Dec. 16 2004
1. Solicitare aviz de retransmisie în sistem DTH – S.C. DTH Television Grup SRL București.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Compania a solicitat licență pentru sistem DTH pe teritoriul României, cu o grilă de 26 de programe din care lipsesc PRO TV, Acasă, dar și Eurosport: TVR1,
TVR2, B1 TV, TVR Cultural, Realitatea TV, Prima TV, Tele 7abc, Telesport, Discovery Channel, Discovery Civilisation, Discovery Travel & Adventure, Discovery Science, Animal Planet, Hallmark, Romantica, MTV Romania, VH1 European, VH1 Classic, MTV Hits, MTV Base, MTV2, TVRM, Atomic TV, Antena 1, Action +, Duna TV. Numărul de abonați estimat de DTH Television este de 30.000, iar data începerii serviciului a fost anunțată pentru jumătatea anului 2005. ''

Inca nu se stie cu siguranta sistemul de codare (dupa unele zvonuri, ar fi vorba de NDS), ce receivere vor fi (posibil sa fie distribuite/vandute mai multe receivere pe acelasi abonament!), sistemul de plata (foarte posibil si PrePay), si nici data lansarii (primele teste in octombrie/noiembrie)

De asemenea, nu se stie cu exactitate numele serviciului DTH (daca va ramane denumirea veche, Magic DTH)... deci este posibila orice modificare!

Sper sa apara cat mai curand informatii noi...

Edited by rz, 03 August 2005 - 10:48.


#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
... cu cat mai multe DTH-uri cu atat mai bine pt. noi ca daca cumva celor de la GiGi li se va urca la cap avem de unde alege ;).

#3
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

LR, on Aug 3 2005, 10:59, said:

... cu cat mai multe DTH-uri cu atat mai bine pt. noi ca daca cumva celor de la GiGi li se va urca la cap avem de unde alege ;).

<{POST_SNAPBACK}>


si astia o sa-ti impuna boxul lor, o sa aibe probabil card NDS care o sa mearga in cel mai fericit caz pe dream..si asta pt cine cunoaste si are acces la softurile respective. Eu zic ca in timp, Focus si Max se vor dovedi alegerile cele mai bune - Focus - calitate, MAX - pret si flexibilitate.

#4
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

si astia o sa-ti impuna boxul lor, o sa aibe probabil card NDS care o sa mearga in cel mai fericit caz pe dream

Nu ai de unde sa stii ca deja au ales ND$ ca sistem de codificare. Daca insa au ales si crezi ca numai pe dreambox merge te inseli. Cartelele de ND$ IT sau UK si chiar cele de Via$$at merg ok pe Matrix cu firmware special deci oricum este cu mult mai bine decat la GiGi unde nu poti face nimic deocamdata sa scapi de conserva.

Quote

Eu zic ca in timp, Focus si Max se vor dovedi alegerile cele mai bune - Focus - calitate, MAX - pret si flexibilitate.

Sincer nu cred ca prea multi romani au in buzunar atatia banii incat sa ii intereseze calitatea Focus ;) Banii sunt la oras si nu prea cred ca foarte multi, cu exceptia pasionatilor, se vor da in vant sa renunte la CATV ca sa treaca pe DTH-uri. Insa sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste MaX TV.

Edited by LR, 03 August 2005 - 13:48.


#5
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sursa este de incredere (ii multumim, dar sa nu intram in detalii)... la nivelul conducerii se stiu mai multe, dar inca nu se poate spune tot.
Nici eu nu stiu mai multe... cert este ca acest nou operator DTH este in pregatiri pentru lansare (deja a inchiriat transpondere, pe Amos, si a platit unele echipamente)
Trebuie sa mai avem putina rabdare :)

Edited by rz, 03 August 2005 - 17:18.


#6
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
teoretic pana la jumatatea a doua a lunii septembrie. cunoscand faptul ca astfel de proiecte niciodata nu merg cum este planificat eu zic ca va fii octombrie. oricum cu o oferta superba (si se pare ca asa va fii ...) pot aduce multi clienti in a doua jumatate a lunii noiembrie inceputul lunii decembrie. stim de ce ...

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In luna decembrie vor sa lanseze (poate inceputul lui ianuarie)... dar 100% testele pe satelit apar in septembrie/octombrie

#8
tylk

tylk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 24.09.2004
Nu stiu daca mai exista o tara in EU cu 4 sisteme DTH! si sisteme total diferite de codare.
Multi spun ca piata este,dar eu cred ca este......si nu este.
Oricum sunt curios ce vor pune pe tava?

  Nu stiu de ce, dar eu am impresia ca sistemul lor de gandire se aseamana celor de la Focus adica..linistit si cu pasi marunti.

#9
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asta spuneam si eu, @tylk, sa nu ne facem de kakao cu vreo 10 DTH-uri lansate in mai putin de 2 ani :D
Eu zic ca 4 platforme DTH ajung, pentru tara asta  :)
Da,
pasi marunti, discretie aproape totala, gandire occidentala... si nu in ultimul rand putere financiara!

Edited by rz, 03 August 2005 - 17:42.


#10
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Nu stiu daca mai exista o tara in EU cu 4 sisteme DTH! si sisteme total diferite de codare

Lasa-i frate sa faca ca vor da de dracu cand vom intra in UE si vor trebuii sa emita in symulcrypt conform legislatiei €uropene :naughty:. Pana acum GiGi si Focus cu receptoarele pe care le-au bagat pe gatul clientilor nu prea stiu pe unde isi vor scoate camasa.

#11
tylk

tylk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 24.09.2004
Adevarul este ca pt. a face televiziune trebuie sa stii ceea ce faci,nu contest iti trebuie o putere financiara "enorma" zic eu,dar si o politica de marketing + tehnologica pusa bine la punct.
  Eu salut venirea lor ,le urez din partea mea succes si eu zic sa invinga cel mai bun.

#12
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005
Parerea mea, ca vor ramane 2, ceilalti vor fi inghititi de cei 2 ca si in cazul CATV. Sigur ca in DTH e mai complicat ca in CATV, dar cu siguranta asta se va intampla

#13
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Parerea mea, ca vor ramane 2, ceilalti vor fi inghititi de cei 2 ca si in cazul CATV

Eu as paria de pe acuma ca vor ramane doar MaX TV si GiGi ...

#14
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

LR, on Aug 3 2005, 18:58, said:

Lasa-i frate sa faca ca vor da de dracu cand vom intra in UE si vor trebuii sa emita in symulcrypt conform legislatiei €uropene :naughty:.

<{POST_SNAPBACK}>

Tu stii ce-i aia simulcrypt? Poate ne explici si noua...

#15
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
@mtest

De ce sa iti mai explic eu cand ti-ai explicat singur aici. Ceea ce am vrut eu sa spun este ca fiecare provider DTH din RO (daca se va aplica legislatia €uropeana in domeniu) va trebuii sa asigure accesul la serviciul sau si cu echipamantul livrat de un alt provider DTH care are licenta de a emite in RO. Deci voi, cei de la RCS, va trebuii sa distribuiti si cartele de Conax sau Viaccess (bineniteles cu alte ID-uri decat cele furnizate actualmente de Focus respectiv MaX TV) prin care sa asigurati spre exemplu unui posesor de receptor Kaon care are conax embeded acces la serviciile GiGi TV fara ca acesta sa fie nevoit sa cumpere un alt receiver (conserva) de la voi.
Deci in DVB stream-ul de la GiGi (daca tot vorbim de ei) vor trebuii sa se regaseasca:

CA_ID: 1801 -> nagra
CA_ID: B100 -> conax
CA_ID: 0500 -> viaccess
si eventual daca Magic TV a ales NDS: CA_ID: 0919 -> NDS

Bineinteles ca legea este o aberatie din punct de vedere tehnic dar s-a aplicat in Italia (Stream & D+) si este pe cale de a fi aplicata in Franta si Tarile Nordice. Chestia este intr-un fel buna din punct de vedere al consumatorului care a dat banii pe un receptor cu un sistem embedded oarecare si daca se satura de providerul respectiv si vrea sa se mute pe un altul care are licenta DTH in tara respectiva sa aiba posibilitatea de a folosi receptorul pe care a dat banii si acolo fara nici o restrictie sau fara a fi fortat sa plateasca chirie sau sa dea bani pe un altul.

P.S. Am modificat: Magic in loc de Max... se pare ca Magic a ales NDS

Edited by rz, 04 August 2005 - 14:31.


#16
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

P.S. Am modificat: Magic in loc de Max... se pare ca Magic a ales NDS

Nici o problema ;).
Daca zici ca au ales NDS atunci sunt sigur ca News Datacom este foarte probabil sa se afle in spatele firmei din Israel care va face investitia initiala deci poate ca peste ceva timp daca vad ca merge afacerea... va => SKY Romania.

#17
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002

LR, on Aug 4 2005, 14:00, said:

CA_ID: 1801 -> nagra
CA_ID: B100 -> conax
CA_ID: 0500 -> viaccess
si eventual daca Magic TV a ales NDS: CA_ID: 0919 -> NDS

<{POST_SNAPBACK}>


o mica corectura...CONAX CA_ID = 0B00

#18
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

o mica corectura...CONAX CA_ID = 0B00

Da, scuze! Ai dreptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate