Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Care sunt cele mai ieftine zone din Spania, Portugalia si Italia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
As dori sa stiu care sunt cele mai ieftine regiuni din cele trei tari si cea mai ieftina. Ma refer la zone fara infractionalitate si cu posibilitati economice cat de cat.

Ca deductie presupun ca megalopolisul pan-barcelonez ofera de toate pentru toti ...

Nu stiu cum sta treaba cu Majorca i-le baleare, nici cu privire la Sardinia. I-le Canare stiam parca a fi destul de scumpe.

Asadar astept opinii.

#2
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 Cyber-sapiens, on 23rd September 2010, 19:38, said:

As dori sa stiu care sunt cele mai ieftine regiuni din cele trei tari si cea mai ieftina. Ma refer la zone fara infractionalitate si cu posibilitati economice cat de cat.
Ieftine sunt in general regiunile sarace sau zonele rurale. "Posibilitati economice cat de cat" e un termen destul de vag, "cat de cat" te poti descurca peste tot (inclusiv in Romania).

#3
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 soarce, on 24th September 2010, 15:40, said:

Ieftine sunt in general regiunile sarace sau zonele rurale. "Posibilitati economice cat de cat" e un termen destul de vag, "cat de cat" te poti descurca peste tot (inclusiv in Romania).

Adica rural in Majorca e OK ?! ..., ori pe coasta de SE a Spaniei ?!

8oo-2ooo de EURO imi pare OK.

#4
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
In insule nu stiu exact care-i situatia, pe de o parte unele preturi pot fi mai mari insa dar pe de alta parte ai alte facilitati.
Un salariu de 800-2000 de euro (ca simplu angajat) este o estimare foooarte optimista pentru zonele ieftine, nu spun ca nu se poate dar cred ca e mai degraba o exceptie (depinde de firma, de post).

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

 Cyber-sapiens, on 24th September 2010, 21:04, said:

8oo-2ooo de EURO imi pare OK.
800 - 2000 e un interval foarte larg.
800 nu-i mare lucru insa 2000 euro/luna cam greu in Spania (doar daca esti super-tare pe felia ta).

#6
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Bogdan R, on 25th September 2010, 07:32, said:

800 - 2000 e un interval foarte larg.
800 nu-i mare lucru insa 2000 euro/luna cam greu in Spania (doar daca esti super-tare pe felia ta).

Este bine si 800 E, avand in vedere ca Spania este pe locul doi dupa Franta cu privire la conditiile de viata (acestea implica clima, viata ieftina si asistenta medicala, plus timpul liber, ...).

In tarile nordice am auzit ca desi se castiga mult, se si pierde mult pe chirii, incalzire, medicamente, taxe si impozite (castigi vreo 3ooo-5ooo E si la urma daca ramai cu cateva sute in mana).

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

 Cyber-sapiens, on 26th September 2010, 15:13, said:

Este bine si 800 E, avand in vedere ca Spania este pe locul doi dupa Franta cu privire la conditiile de viata (acestea implica clima, viata ieftina si asistenta medicala, plus timpul liber, ...).

In tarile nordice am auzit ca desi se castiga mult, se si pierde mult pe chirii, incalzire, medicamente, taxe si impozite (castigi vreo 3ooo-5ooo E si la urma daca ramai cu cateva sute in mana).

Mie Franta nu mi s-a parut foarte ieftina, e drept, nu am stat decat o luna acolo. Tu cat ai stat acolo si ce ti s-a parut atat de ieftin?
Cat despre tarile nordice, ai auzit foarte gresit. Dar sa nu derapam off topic.

#8
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Bogdan R, on 26th September 2010, 15:33, said:

Mie Franta nu mi s-a parut foarte ieftina, e drept, nu am stat decat o luna acolo. Tu cat ai stat acolo si ce ti s-a parut atat de ieftin?
Cat despre tarile nordice, ai auzit foarte gresit. Dar sa nu derapam off topic.

Nu cunosc, am auzit de la niste elvetieni ca traiesc in Franta si lucreaza in Elvetia din aceleasi motive, a si cumparaturile le faceau din Italia.

Practic m-am referit la un calcul /clasament facut de niste agentii europene.

#9
elena_es

elena_es

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2010
mda...pareri si...pareri
mie franta mi se pare fff scumpa,spania intr-adevar are preturi bune la alimente,dupa germania aici sunt preturile cele mai mici, nu se cheltuie mult cu incalzirea pe timp de iarna,dar se cheltuie cu aerul conditionat...impozitele si taxele sunt mai mici decat in ro...
am vazut acum o saptamana in it de sud o casa,in andria,la 80000 eu ,bine intretinuta,la 10 km de plaja,doar ca ....cei din aceasta zona a italiei....se aseamana mult,ca si caracter,cu noi romanii,din pacate....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate