Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Evacuare abuziva

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010
Cum ma pot apara - legal - de proprietarul care, desi a semnat un contract de inchiriere pe 15 august 2010, pe data de 15.09.2010 imi trimite notificare prin executor judecatoresc sa parasesc casa in 5 zile, in caz contrar imi va taia toate utilitatile?
In momentul in care am redactat si semnat contractul, in care am prevazut durata - 18 luni, cuantumul chiriei - 370 de euro
si faptul ca se plateste lunar pe data de 5 ale lunii, am convenit sa introducem in contract si ce reparatii si lucrari de igienizare trebuie facute pentru a putea locui in conditii normale (dat fiind faptul ca acea casa nu a fost locuita in ultimii 2 ani), valoarea acestora - 1.100 euro, si faptul ca timp de 6 luni le vom plati numai 185 euro, diferenta pana la 370 reprezentand valoarea reparatiilor (realizate deja in proportie de 80% si achitate de noi).
Desi initial au spus ca nu vor chiria in avans pentru ca inteleg ca nici noi nu avem atat de multi bani si pentru reparatii, si pentru chirie, si desi scadenta primei rate era 05.09.2010, pe data de 27.08.2010 le-am platit 200 euro, cu promisiunea ca incercam sa facem rost si de diferenta de 170 de euro pana pe data de 01.09.2010, cand proprietarii plecau in concediu in Cehia. Din pacate nu am reusit sa facem rost de aceasta suma decat pe data de 06.09.2010, cand le-am trimis mesaj pe telefon sa imi comunice un nr de cont de card in care sa le virez banii. Ne-au cerut sa eliberam casa pana pe data de 15.09.2010, pentru ca nu ne-am tinut de cuvant si nu vor sa mai aiba de-a face cu noi.
Le-am explicat civilizat ca nu putem parasi casa atat de repede, pentru ca pe de-o parte am investit o suma destul de mare in reparatii, iar pe de alta parte nu putem gasi in cateva zile o alta casa (noi fiind o familie de 5 persoane: 4 adulti si un copil de 8 ani).
Pe data de 13.09.2010 au venit cu o doamna de la o agentie imobiliara sa incheiem un alt contract, cu aceleasi clauze si aceleasi date, dar printr-o agentie imobiliara - pentru a fi cumva mai "oficial". Cu acel prilej, au luat toate exemplarele contractelor (cel vechi si cel nou) sub pretextul ca nu mai vor sa aiba de-a face cu noi, refuzand sa ne restituie exemplarul nostru. Eu scanasem deja contractul si am o copie acestui contract si pot dovedi  inclusiv cu martori (care l-au citit) ca acest document exista.
Pe data de 15.09.2010 am primit notificare prin executor judecatoresc sa eliberam casa in termen de 5 zile, in caz contrar urmand sa ne taie toate utilitatile. Pe data de 16.09.2010 noi am depus o plangere penala impotriva proprietarilor pentru furt calificat la S. 26, iar pe data de 21.09.2010 ne-au taiat apa si gazele.
Concret, ce pot face in acest caz, avand in vedere ca in mai putin de o luna de la semnarea contractului, dupa efectuarea reparatiilor convenite de comun acord si plata primei rate (urmatoarea rata scadenta fiind pe 05.10.2010) proprietarul doreste -de pe pozitii de forta si intimidare -sa parasesc casa?
Va multumesc anticipat pentru orice sfat oferit.
P.S. Daca as dispune de bani as apela la serviciile specializate ale unui avocat, dar din pacate nu reusesc sa gasesc bani pentru a ma putea muta in alta parte... Am totusi un copil de 8 ani, si parintii care nu mai sunt tineri si care au mari probleme de sanatate. Nu de placere stam cu chirie...

#2
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010
Revin cu o precizare: proprietarii in cauza sunt oameni tineri (40-42 de ani), intelectuali, care au si ei un copil; el este ofiter al armatei romane, iar ea este profesor universitar la Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti...
Nu stiu la ce alte abuzuri ma mai pot astepta de la ei.... Nici noi nu dorim sa mai stam in casa in conditiile acestea, dar cum refuza sa-mi restituie contravaloarea reparatiilor (pe care nu le "iau" cu mine cand voi pleca), chiar daca apeleaza la intimidari - tot nu ma poate "grabi" sa plec.

Multumesc pentru orice sfat venit de la voi.

#3
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postbloju-fam, on 23rd September 2010, 13:47, said:

Multumesc pentru orice sfat venit de la voi.


Parerea mea este sa ramaneti acolo in continuare daca va descurcati fara apa si fara gaz. Incercati sa recuperati contractul original, mare pacat ca l-ati dat. Intre timp, trimiteti-i prin recomandata un soi de raspuns la cererea de evacuare in care solicitati restituirea sumelor cheltuite ptr reparatii - cei 1.000 euro pana la data X. Cred ca ati putea depune si o plangere la politie contra acelei doamne de la agentia imobiliara care v-a lasat fara contractul original. Nu am inteles ce e cu plangerea de furt indreptata impotriva proprietarilor  ce v-au furat exact?
Evident, cel mai simplu ar fi sa mai incercati sa vorbiti cu proprietarul si sa vedeti daca nu ajungeti totusi la o intelegere. Si ca sa nu va prinda iarna in strada, incepeti si cautati alta chirie.

#4
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View Postcodruta, on 24th September 2010, 00:54, said:

Parerea mea este sa ramaneti acolo in continuare daca va descurcati fara apa si fara gaz. Incercati sa recuperati contractul original, mare pacat ca l-ati dat. Intre timp, trimiteti-i prin recomandata un soi de raspuns la cererea de evacuare in care solicitati restituirea sumelor cheltuite ptr reparatii - cei 1.000 euro pana la data X. Cred ca ati putea depune si o plangere la politie contra acelei doamne de la agentia imobiliara care v-a lasat fara contractul original. Nu am inteles ce e cu plangerea de furt indreptata impotriva proprietarilor  ce v-au furat exact?
Evident, cel mai simplu ar fi sa mai incercati sa vorbiti cu proprietarul si sa vedeti daca nu ajungeti totusi la o intelegere. Si ca sa nu va prinda iarna in strada, incepeti si cautati alta chirie.

Nu cred ca avem vreo sansa sa recuperam contractul original. Plangerea penala am facut-o tocmai pentru furtul contractului original. Doamna de la agentia imobiliara doar a asistat la "discutii" si scenele pe care le-a facut sotia proprietarului. Proprietarul a luat toate actele (deci si vechiul, si noul contract) care se aflau pe masa (la care am stat pentru discutii si incheierea noului contract) si i le-a dat sotiei. In plangerea penala am relatat exact imprejurarile si persoanele care au participat sau au vazut ce s-a intamplat (pentru ca am si eu 2 martori, cu exceptia parintilor mei - care nu stiu daca pot fi audiati...).

Proprietarii refuza orice dialog direct cu noi, numai prin avocat. Ne-am intalnit si cu avocati (al nostru si al lor), dar nu se poate ajunge la o intelegere.

#5
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Păi, având în vedere datele problemei pe care le-ai expus mai sus, răspunsul meu sună cam așa:
- în primul rând, cf legii 144/1996 republicată, capitolul  III, art. 24, alin b. : "Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face in urmatoarele conditii:   B) la cererea proprietarului, atunci cand:
   - chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutiv;
   - chiriasul a pricinuit insemnate stricaciuni locuintei, cladirii in care este situata aceasta, instalatiilor, precum si oricaror alte bunuri aferente lor, sau daca instraineaza fara drept parti ale acestora;
   - chiriasul are un comportament care face imposibila convietuirea sau impiedica folosirea normala a locuintei;
   - chiriasul nu a respectat clauzele contractuale;
acum, ultimul alineat ar putea părea problematic, dar oricum în instanță, ai fii pus în întârziere de drept, deci nu își pot întemeia o apărare pe asta
- al doilea punct, am înțeles că ai făcut cheltuieli cu îmbunătățirea imobilului, așa că te încadrezi la art. 1444 din Codul Civil, adică : "Arendasul ori locatarii nu pot fi dati afara mai inainte de a fi dezdaunati de catre locator, iar cand acesta nu o face, de catre cumparator. " , care reprezintă dreptul de retenție, adică dreptul tău de a refuza restituirea bunului, în cazul tău, părăsirea imobilului până ce creditorul titular al bunului nu îți va plăti sumele de bani cheltuite pentru conservarea, întreținerea ori îmbunătățirea imobilului. Ar mai fi câteva detalii, dar probabil că nu sunt necesare. Acționează-l în instanța și cred că ai șanse de câștig, dar ar fi bine dacă ai consulta înainte un avocat. Succes :)

#6
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View PostAltair_dsc, on 24th September 2010, 11:52, said:

Păi, având în vedere datele problemei pe care le-ai expus mai sus, răspunsul meu sună cam așa:
- în primul rând, cf legii 144/1996 republicată, capitolul  III, art. 24, alin b. : "Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face in urmatoarele conditii:   B) la cererea proprietarului, atunci cand:
   - chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutiv;
   - chiriasul a pricinuit insemnate stricaciuni locuintei, cladirii in care este situata aceasta, instalatiilor, precum si oricaror alte bunuri aferente lor, sau daca instraineaza fara drept parti ale acestora;
   - chiriasul are un comportament care face imposibila convietuirea sau impiedica folosirea normala a locuintei;
   - chiriasul nu a respectat clauzele contractuale;
acum, ultimul alineat ar putea părea problematic, dar oricum în instanță, ai fii pus în întârziere de drept, deci nu își pot întemeia o apărare pe asta
- al doilea punct, am înțeles că ai făcut cheltuieli cu îmbunătățirea imobilului, așa că te încadrezi la art. 1444 din Codul Civil, adică : "Arendasul ori locatarii nu pot fi dati afara mai inainte de a fi dezdaunati de catre locator, iar cand acesta nu o face, de catre cumparator. " , care reprezintă dreptul de retenție, adică dreptul tău de a refuza restituirea bunului, în cazul tău, părăsirea imobilului până ce creditorul titular al bunului nu îți va plăti sumele de bani cheltuite pentru conservarea, întreținerea ori îmbunătățirea imobilului. Ar mai fi câteva detalii, dar probabil că nu sunt necesare. Acționează-l în instanța și cred că ai șanse de câștig, dar ar fi bine dacă ai consulta înainte un avocat. Succes :)

Multumesc frumos. Nu stiam de acel articol din Codul Civil. Cu siguranta ii voi actiona in justitie - chiar si numai pentru stressul si greutatile prin care imi obliga copilul sa treaca. In zilele noastre, in Bucuresti -  sa scoti apa din fantana sa te poti spala sau sa duci la toaleta - mi se parea de neimaginat...
Multumesc inca o data pentru sfat.

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008
Ce-i cu notificarea aia prin executorul judecatoresc?
Pe ce baza a obtinut-o proprietarul?

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005
Nu știu dacă a fost specificat sau întrebat deja:
Contractul a fost făcut prin notariat, administrația financiară sau doar de mână?

#9
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View Postcucur, on 24th September 2010, 12:13, said:

Ce-i cu notificarea aia prin executorul judecatoresc?
Pe ce baza a obtinut-o proprietarul?

Sincer nu stiu nici eu pe ce baza a obtinut-o...
Notificarea a fost facuta (sau au fost sfatuiti doar) de catre avocatul lor pe motiv ca "locuim fara drept". Totusi nu stiu ce sa mai cred: in doua (din cele trei) convorbiri pe care le-am avut eu cu acest avocat intai imi spunea ca noi nu avem contract de inchiriere, apoi ma intreba daca avem chitanta pentru suma platita.
Initial a spus ca, clientul lui nu i-a aratat niciun contract, dupa care (pe 16.09.2010) a recunoscut ca a vazut o copie a unui contract, dar nu a stiut (sau nu a vrut) sa-mi raspunda la care dintre contracte face referire (cel redactat de mine sau cel adus de doamna de la agentia imobiliara).

Ulterior (pe 21.09.2010) am mai primit o notificare tot prin executor judecatoresc prin care ni se cere sa "nu efectuati nici un fel de lucrari (reparatii/amenajari) la imobilul din strada ...", dar, culmea acum suntem numiti "chiriasi". Deci acum avem contract de inchiriere..

View Postsfantu.dracu, on 24th September 2010, 12:22, said:

Nu știu dacă a fost specificat sau întrebat deja:
Contractul a fost făcut prin notariat, administrația financiară sau doar de mână?

Primul contract a fost facut de mana, scris de mine. Peste doua zile l-am tehnoredactat (tot eu), le-am trimis prin e-mail acest contract sa-l citeasca, ei au adaugat doua fraze si l-am semnat. Nu a inregistrat contractul nici la notariat, nici la Adm. Financiara. Cand au vrut sa incheie al treilea contract prin agentia imobiliara (n-am inteles nici acum motivul lor) i-am intrebat de ce prin agentie si nu printr-un avocat.. Dar nu am insistat nici noi prea mult, am crezut ca ne putem intelege intr-un final.

#10
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010
Astazi (24.09.2010) in jurul orei 13.45 au venit si cei de la ENEL sa ne debranseze. pentru moment nu au intreprins nimic pentru ca le-am explicat (le-am aratat copiile actelor) ca avem contract de inchiriere acolo, ca exista o plangere penala, etc.  Dar daca se intorc totusi ce pot face ???
Nu ii pot opri in nici-un fel ? Sunt constienta ca este dreptul proprietarului sa dispuna cum vrea de bunul sau, dar totusi... avem un contract de inchiriere ale carui clauze nu au fost incalcate cu nimic de noi.

#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 01.02.2010
E dreptul proprietarului sa dispuna de bunul lui
dar in anumite limite, printre care sa nu tulbure pasnica folosinta a bunului de catre chirias 1420 si urmatoarele cod civil
cine e specificat ca achita utilitatile?
proprietarul sau chiriasul?
e f important si acest aspect din mai multe puncte de vedere

Edited by paznicmare, 24 September 2010 - 13:24.


#12
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010
In contract scrie ca noi, chiriasii suportam toate cheltuielile cu utilitatile.

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbloju-fam, on 24th September 2010, 11:56, said:

Primul contract a fost facut de mana, scris de mine. Peste doua zile l-am tehnoredactat (tot eu), le-am trimis prin e-mail acest contract sa-l citeasca, ei au adaugat doua fraze si l-am semnat. Nu a inregistrat contractul nici la notariat, nici la Adm. Financiara. Cand au vrut sa incheie al treilea contract prin agentia imobiliara (n-am inteles nici acum motivul lor) i-am intrebat de ce prin agentie si nu printr-un avocat.. Dar nu am insistat nici noi prea mult, am crezut ca ne putem intelege intr-un final.

Doamna Bloju,

dacă aveți copiile de pe respectivul contract, schimbul de emailuri păstrat și respectivul mesaj (prin care cereați numărul de cont) în  telefon, probabil că aveți mai multe șanse de reușită. (Dar asta luați-o ca o susținere, o-mbărbătare :D , nu ca un sfat, deoarece nu am studii juridice.)
Mă întreb dacă instanța poate lua în considerare xerocopia după acel contract, în caz că propritarii spun că nu-l mai au.
Și dacă da, poate cereți și o expertiză grafologică.

Eu vă doresc mult succes.

#14
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View Postsfantu.dracu, on 24th September 2010, 14:32, said:

Doamna Bloju,

dacă aveți copiile de pe respectivul contract, schimbul de emailuri păstrat și respectivul mesaj (prin care cereați numărul de cont) în  telefon, probabil că aveți mai multe șanse de reușită. (Dar asta luați-o ca o susținere, o-mbărbătare :D , nu ca un sfat, deoarece nu am studii juridice.)
Mă întreb dacă instanța poate lua în considerare xerocopia după acel contract, în caz că propritarii spun că nu-l mai au.
Și dacă da, poate cereți și o expertiză grafologică.

Eu vă doresc mult succes.
Va multumesc.
Am "prostul" obicei de a pastra copii (inclusiv scanari) ale tuturor documentelor care ma privesc. Si am anexat plangerii penale si contractul scanat, corespondenta prin e-mail, iar daca ma vor chema pentru audiere la S. 26 le pun la dispozitie si mesajele de pe telefon. Nu stiu cum (si daca ..) pot transfera mesajele din telefon, pe calculator.

#15
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
1. in ce priveste actiunea in evacuare: nu va poate da afara, pt ca aveti contract. e suficient si inscrisul scanat. este insa important sa va platiti chiria, iar daca refuza va trebui sa apelati la executor pt a face oferta reala de plata.
2. notificarea prin executor: notificarea nu are decat scopul de a va pune in intarziere, dar nu este suficient, se impune sa se constate-in instanta insa- ca nu v-ati indeplinit obligatiile contractuale.
3. debransarea de la apa si electricitate: nu aveti decat varianta unei actiuni, pe calea procedurii ordonantei presedintiale, prin care sa solicitati, in contradictoriu si cu furnizorii de apa si electricitate, ca proprietarii sa fie obligati sa procedeze la rebransare, iar in caz contrar sa o puteti face dvs pe cheltuiala paratilor. e de recomandat sa fie chemati si furnizorii pt opozabilitate, dar nu obligatoriu. cautati pe net, este usor sa concepi o astfel de actiuni, la care sa atasati copia contractului de inchiriere.

pastrati toate chitantele cu reparatiile si tot ce dovedeste cheltuielile cu casa.

#16
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View Poststormlord, on 26th September 2010, 23:01, said:

1. in ce priveste actiunea in evacuare: nu va poate da afara, pt ca aveti contract. e suficient si inscrisul scanat. este insa important sa va platiti chiria, iar daca refuza va trebui sa apelati la executor pt a face oferta reala de plata.
2. notificarea prin executor: notificarea nu are decat scopul de a va pune in intarziere, dar nu este suficient, se impune sa se constate-in instanta insa- ca nu v-ati indeplinit obligatiile contractuale.
3. debransarea de la apa si electricitate: nu aveti decat varianta unei actiuni, pe calea procedurii ordonantei presedintiale, prin care sa solicitati, in contradictoriu si cu furnizorii de apa si electricitate, ca proprietarii sa fie obligati sa procedeze la rebransare, iar in caz contrar sa o puteti face dvs pe cheltuiala paratilor. e de recomandat sa fie chemati si furnizorii pt opozabilitate, dar nu obligatoriu. cautati pe net, este usor sa concepi o astfel de actiuni, la care sa atasati copia contractului de inchiriere.

pastrati toate chitantele cu reparatiile si tot ce dovedeste cheltuielile cu casa.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul si sfaturile Dvs. Stiti cumva si la ce costuri (cu aproximatie...) se ridica acea actiune pe calea ordonantei presedintiale ?

#17
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
cat va costa actiunea: pai taxa judiciara de timbru-10 lei si timbrul judiciar 0, 3 lei.
plus hartia, xeroxul, tehnoredactatul actiunii.

#18
bloju-fam

bloju-fam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.09.2010

View Poststormlord, on 27th September 2010, 16:18, said:

cat va costa actiunea: pai taxa judiciara de timbru-10 lei si timbrul judiciar 0, 3 lei.
plus hartia, xeroxul, tehnoredactatul actiunii.

Multumesc frumos pentru toate informatiile. Credeti ca prin ordonanta presedintiala am sanse de a-i obliga pe proprietari sa rebranseze (cat mai repede...) utilitatile taiate abuziv? Stiti cumva si cat timp dureaza din momentul introducerii aceste cereri ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate