Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

PARTAJ SUCCESORAL JUDICIAR

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
4law

4law

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2010
Speta se prezinta astfel

Bunicii mei au avut 4 fii.
Bunicul a decedat in 1966 de pe urma sa ramanand : 200mp arabil, 6000mpfanete, 1500mpteren loc de casa.
Bunica a decedat ulterior in jurul anului 2002. pe langa partea cuvenita ca sotie a bunicului, a primit din partea mamei sale( strabunica ) anumite terenuri.
De aici situatia pare un pic complicata, succesiunea bunicii nu a fost deschisa inca.
In momentul de fata, exista initiata o procedura de iesire din indiviziune a nepoatei de frate vitreg fata de bunica, cu referire la bunurile provenite din succesiunea strabunicii.
In urma succesiunii legale, in baza certificatului de mostenitor provenit de pe urma strabunicii au rezultat
1.- 200mp teren camin casa
2. - 200mp teren arabil
3. - 7500 teren fanete
4. - 5000 teren fanete
5. - 4000 teren fanete
6. - 1/2 casa construita

Bunica detinea din acestea o cota de 3/8 iar tatal vitreg al bunicii 2/8, fratele vitreg 3/8. Nepoata vitrega a mostenit cele 2 cote, cumuland 5/8.

In actiunea formulata, nepoata vitrega - reclamant afirma ca pana la momentul respectiv bunica a instrainat 2 terenuri, respectiv pe cel de 200mp de la punctul 2 de mai sus impreuna cu cota din casa de la punctul 6 de 3/16, mentionand existenta unui act de donatie catre tatal ei, fratele viteg al bunicii, iar in sustinerea aceasta anexeaza autorizatii de instrainare obtinute de bunica de la autoritati nu insa si actul de donatie la care face referire.
De asemenea mentioneaza ca cei 4000 de mp fanete au fost instrainati.

Solicitand informatii cu privire la terenurile bunicilor de la biroul de registru agricol al autoritatilor locale , am primit o adeverinta care mentiona ca pe numele bunicii se regasesc :
- suprafata de 200 mp teren constructii plus arabil ( nu shtiu daca acestia sunt proveniti de la strabunica sau de la sotul bunicii)
- cei 6000mp fanete ( proveniti din succesiunea bunicului, cu exceptia celor 1500mp din succesiunea bunicului care au fost vanduti in 1996 , de catre cei 3 fii si de catre mama, ca tutore al copiilor celui de al 4 lea fiu)
- bunica mai figureaza in plus si cu suprafata de 1000mp in punctul x".. despre care nu shtiu daca este alta sau din aceleasi cu cele mentionate in certificatul provenit de la strabunica, deoarece denumirea nu se regaseste in acel certificat.

La fel de important cu referire la cei 4000mp fanete , mi s a spus ca exista si vanzare efectuata de bunica, teoretic spre o alta nepoata de a bunicii, insa mi s au refuzat datele cu privire la ce s a vandut eventual contract de vanzare efectuat, desi mi s a confirmat ca exista si atat.
Am efectuat o cerere scrisa ptr furnizarea de informatii referitoare la toate posesiile cu care au figurat bunicii paterni eventual copii ale actelor de instrainare efectuate de acestia, teoretic urmand a primi si alte informatii in termenul de 30 de zile, insa mi s au refuzat detalii referitoare la acei 4000mp vanduti, desi verbal mi s a confirmat existenta unui contract de vanzare cumparare in favoarea unei nepoate de fiu al bunicii.
EVOLUTIA PROCESULUI , initial eu si cei 2 frati ai mei am fost introdusi in cauza ca paratzi , descendenti ai celui de al 4 lea fiu impreuna cu ceilalti 3 fii ai bunicii, unul reprezentat prin 2 descendenti dintre care si nepoata fata de care teoretic s a efectuat presupusa vanzare de catre bunica. Ptr ca nu am fost citati, am cerut amanarea pe considerente procedurale, necitarea si necomunicarea actelor.
La urmatorul termen , partea adversa a solicitat proba cu inscrisuri si cu 2 martori pe care reclamanta urmeaza sa i prezinte necitati.
Ajungand la a doua strigare, am cerut completarea unor date de identificare si am mentionat ca unul dintre frati are un handicap psihic , ca nu se afla pus sub interdictie si nu sh daca are numit curator etc
Am facut precizari cu referire la suprafata de 4000 mp care ar fi facut obiectul unei donatii deghizate catre nepoata bunicii ( a nu se confunda cu nepoata vitrega reclamanta) si am solicitat proba cu inscrisuri.
La ultimul termen, s a cerut ca eu sa mi expun pretentiile raportate la obiectul actiunii fata de reclamanta, nepoata vitrega. Instanta a mentionat ca fratele meu nu este pus sub interdictie si mi a acordat un ultim termen pentru a mi preciza in scris care sunt pretentiile in raport de obiectul actiunii.

Viitorul termen este in data de 20 luna curenta , iar teoretic ar trebui sa primesc mai multe informatii de la autoritatile locale referitoare la vinderi sau donatii etc pe 26 -27. Ceilalti parati nu s au prezentat. La acest termen , teoretic mi s a expus ideea unei tranzactii in vederea partajarii, ptr care trebuie sa obtin si o procura judiciara din partea fratilor mei care au fost absenti si in mod similar ar trebui sa procedeze si cei 3 fii ai bunicii de asemenea citati ca parati.

INTREBARI :
1. Suprafetele pe care bunica le ar fi instrainat ( cei 4000mp vanduti si cei 200mp de la pctul 2 certificat si 3/16 cota donata) constituie per total cota de 3/8 din bunurile mentionate in certificatului de mostenitor provenit de pe urma strabunicii si daca bunicii mai trebuie sa i revina ceva din aceasta succesiune ?!
2. Trebuia sa existe un act de donatie anexat din care sa rezulte expres ca autorizarea de instrainare obtinuta de bunica era efectuata ptr donarea catre fratele vitreg al bunicii sau erau suficiente acele autorizatii de instrainare din care nu reiese concret ca fratele vitreg al bunicii ar fi primit acele donatii ?
3. Prin hotararea instantei, se pot favoriza cei 3 fii cu referire la acea suprafata de 4000mp indisponibilizati prin contractul de vanzare cumparare, sau nepoata vitrega referitor la acel act de donatie sau alta suprafata)? Hotararea pronuntata va mentiona doar cotele cuvenite in ansamblu ptr parati sau va imparti cotele aferente fiecaruia din cei 4 fii, reprezentati sau nu prin descendenti ?
4. Procura judiciara pentru efectuarea tranzactiei ce ar trebui sa contina? Prin aceasta tranzactie nu doresc decat maximum o partajare a cotelor... asta daca mai exista ceva de partajat..cotele nu sunt punctul meu forte, desi teoretic cred ca ar mai fi
5. eventuale alte sfaturi / idei/ precizari.. actiuni pe care ar trebui sa le interprind in cazul in care nu ma indrept in directia juridica potrivita ?! orice este de folos
6. se poate ca prin intermediul nepoatei vitrege a bunicii, ceilalti 3 descendenti sa obtina o partajare favorabila cu referire la o anumita suprafata de teren din cele mentionate.. intreb din considerentul ca cerand numarul de telefon al reclamantei nepoate vitrege, secretara avocatei mi a spus ca la dosarul avocatei  exista doar un numar de telefon al unuia dintre descendentii celor  3 fii ai bunicii ( de asemenea acest descendent fiind si fratele nepoatei de fiu in favoarea careia bunica ar fi realizat vanzarea celor 4000mp) ,  cei 3 fii ai bunicii plus tatal meu defunct  cel de al 4 lea fiu al bunicii.


Imi cer scuze pentru cuprinsul detaliat si nu foarte scurt si la obiect relatat, am oarecare cunostiinte juridica, insa nu si practice, puteti raspunde prin orice amanunt credeti dvs de cuviinta , evident in intervalul temporar de care dispuneti. Multumesc mult pentru timpul dedicat lecturarii spetei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate