Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

kilometraj bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru Sigma 1609 cu fir (nu wireless) spune ca are functie de recunoastere automata a celei de-a doua biciclete. Daca eu nu vreau acest lucru sper ca nu mi se contorizeaza si km de la alta bicicleta. De fapt nu inteleg, nu e pentru varianta wireless sau are capacitatea de a sesiza o alta bicicleta in preajma?
Intre timp am studiat alte topicuri si ma intreb: e asa de importanta cadenta sa stii cit este? De ce?

Edited by danghetau, 24 June 2011 - 20:02.


#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
A doua bicicletă nu înseamnă o bicicletă care merge pe lângă tine. Ci înseamnă că poți folosi același ciclocomputer pe 2 biciclete diferite (evident, pe rând, nu simultan).

Iar cadența contează extrem de mult, deoarece o cadență corectă îți asigură o eficiență pe timp mai lung. Iar o cadență greșită înseamnă că obosești mai repede. De exemplu, dacă ai cadența prea mare (și dai la pedale ca nebunul), vei vedea că obosești imediat, iar viteza/distanța parcursă sunt mici. Similar, dacă ai o cadență prea mică (atunci când mergi la deal, cu o treaptă de viteză prea mare, și dai greu la pedale), de asemenea obosești mult mai rapid, deoarece faci un efort mai mare decât ar fi normal.

Citisem undeva că o cadență ”corectă” e undeva pe la 70-80 de rotații pe minut, simulând oarecum ritmul mersului pe jos. Și, indiferent dacă mergi la deal, vale sau plat, dacă îți menții o cadență cât de cât constantă (prin ajustarea treptelor de viteză), atunci obosești mai greu.

Gândește-te efectiv ca la numărul de rotații de la mașină. Dacă accelerezi mult cu viteza 1, și ridici turația până în tavan, consumi multă benzină. Iar dacă pleci de pe loc cu viteza a 5-a (nu cu prima), atunci motorul probabil ți se oprește, pentru că nu are suficientă putere să demareze. Cam același principiu se aplică și la ciclism.

Totul e să-ți găsești cadența care te ajută să menții un ritm constant (foarte important să fie cât de cât constant) pe timp îndelungat. Iar un ciclocomputer care îți afișează cadența te poate ajuta aici. Dar când prinzi ceva experiență, vei știi tu singur cum să mergi, fără să îți mai pese ce cadență afișează ciclocomputerul. ;)

#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc, am mai citit intre timp si macar la inceput se impune unul din asta... pe mine m-a pus naiba sa fac la prima iesire cca 50km pe niste dealuri de nu se mai terminau; am oprit de citeva ori sa mai ridic saua si acum la 24h sesizez o oarecare jena la nivelul genunchilor si la ceafa, am si pipa putin mai lunga. Dupa cema voi echipa corespunzator va fi altceva.
Voi alege probabil un Cateye strada cadence la 200 lei, un Sigma echivalent e mai scump cu cca 50%.

#40
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008

View Postdanghetau, on 24th June 2011, 22:20, said:

Multumesc, am mai citit intre timp si macar la inceput se impune unul din asta... pe mine m-a pus naiba sa fac la prima iesire cca 50km pe niste dealuri de nu se mai terminau; am oprit de citeva ori sa mai ridic saua si acum la 24h sesizez o oarecare jena la nivelul genunchilor si la ceafa, am si pipa putin mai lunga. Dupa cema voi echipa corespunzator va fi altceva.
Voi alege probabil un Cateye strada cadence la 200 lei, un Sigma echivalent e mai scump cu cca 50%.
Eu folosesc  http://www.bike24.co...pgc=0;orderby=2  si sunt foarte multumit.

#41
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu si de el, am de ales intre asta (nu neaparat wireless) si acest Cateye care e mai ieftin... in schimb la Cateye nu se arata acel buton care permite afisarea functiilor succesiv, la Sigma e simplu.

#42
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Asculta-ma pe mine, cumpara computer fara fir. O sa te scoata din sarite firul ala spiralat de pe camasa de frana, e inestetic. Nu mai vorbesc daca vrei si senzor de cadenta. Firul o sa meraga pe sub cadru si la fiecare denivelare o sa se loveasca de el. O sa de termine de nervi pacanitul ala.

Edited by Radu-S, 25 June 2011 - 08:13.


#43
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
ok, 1609 STS+cadenta sa fie...

#44
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Cel fără fir poate avea erori datorate interferențelor. Am auzit multe cazuri (poți citi chiar și pe aici) în care și banalul telefon din buzunar băga ciclocomputerul într-o ceață completă. Și mai cunosc un tip care s-a trezit la un moment dat cu viteza maximă înregistrată de vreo 90km/h, fără să fi atins viteza respectivă.

Dacă mergi pe wireless, ai grijă măcar să îți iei ceva cu transmisie codată, nu analogică. Mai reduce destul de mult interferențele, deși tot există riscul acestora.
Pentru precizie maximă, eu aș merge tot pe ceva cu fir. :)

#45
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Pentru ce iti trebuie precizie maxima ca amator ?

#46
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Am si eu o nelamurire, ma poate ajuta cineva?
Se da Cateye Velo5x2 buc.
Se da doua MTB cu roti de 26, dar cu cauciucuri diferite, prima cu 26x2.1, iar a doua 26x2.3.
Ambele ciclometre setate pe marimea de 26, insa cel montat pe bicicleta cu anvelope mai mici, acumuleaza cu cateva sute de metri mai mult, e normal? Sa ma fure cauciucul?

#47
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Pai cum sa te fure? Amandoua sunt de 26.
2.1 si 2.3 sunt latimea rotii parca. Nu are cum sa te fure

#48
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008

View PostRadu-S, on 25th June 2011, 13:25, said:

Pentru ce iti trebuie precizie maxima ca amator ?
Pai nu e prea corect sa-ti apara viteza maxima 56 pe plat si apoi sa te trezesti cu 72... daca ar fi diferente de 1-2km ar fi altceva dar cum s-a spus mai sus e aiurea sa apara 90 la vmax, nu?
Voi incerca si eu la ciclomasterul 4.1 pe care-l detin momentan sa vedem daca-l zapaceste telefonul. Si-l zapaceste, am inregistrat 224km/h la o rotire a rotii fata stind pe loc. Nasol. LE: l-am luat de la Rock Bike si astia nu mai raspund la mesaje... sint cumva tepari au ba? As vrea sa le trimit ciclocomputerul inapoi si sa iau unul cu fir si cadenta. Daca e cineva amator sa-mi spuna, eu oricum iau altul.

Edited by danghetau, 25 June 2011 - 19:17.


#49
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am vorbit sa returnez ciclocomputerul si stau in cumpana daca sa cumpar Cateye strada cadence cu fir la 200 lei sau Sigma 1609 cu fir. Primul are in plus cadenta si prindere mai fixa de pipa/ghidon iar al doilea are in plus afisare temperatura, lumina, cronometru si indicator de stare a bateriei.
Wireless nu doresc, e sensibil la interferente. Primul are dezavantajul ca firele trebuie trase pina in spate, pe cadru si e inestetic. Al doilea pare mai ok dar nu are cadenta iar unul care are ajunge la 300 lei. Ce merita luat? Sa nu-mi para rau ca nu am luat cadenta sau ca am luat-o degeaba.

#50
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Eu aș merge pe al doilea.

După cum spuneam, cadența oricum ți-o reglezi tu singur. Important este să fie cât de cât constantă, iar asta o ”simți” singur. Dacă spui că te învârți deja într-un cerc de persoane cu experiență mai mare, nu are vreunul din ei un ciclocomputer cu cadență, să faci o mică tură cu bicicleta lui, să vezi ce și cum? Oricum, ca să te ajute senzorul de cadență, trebuie să stai și cu ochii pe el, ceea ce înseamnă să-ți pierzi concentrarea la drum. Spre exemplu, dacă ai mașină, stai cu ochii pe turometru, sau ”simți” tu dacă motorul e supra/subturat? :)

În schimb, termometrul are uneori avantaje (le observi în timp, pentru că temperatura din prognoză rareori este aceeași cu cea reală). Iar lumina te ajută mult dacă ai de gând să faci ceva plimbări pe înserat. Cronometrul nu e atât de util, pentru că un banal cronometru îl ai și la ceasul de la mână (dacă obișnuiești să porți ceas) sau la telefon (dacă îl ții cu tine).

Dar asta e strict părerea mea. Pe tine poate te-ar ajuta un senzor de cadență, mai ales la început. Motiv pentru care, cel mai bine ar fi să găsești pe cineva care are, și să faci o tură-două, de test. ;)

#51
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postbogdy2008, on 25th June 2011, 17:05, said:

Pai cum sa te fure? Amandoua sunt de 26.
2.1 si 2.3 sunt latimea rotii parca. Nu are cum sa te fure

Gata, am lamurit-o, cauciucurile ma fura, cele de 2.3 sunt mai mari, deci parcurg mai putin decat cele de 2.1.

Edited by alexis4tm, 27 June 2011 - 12:53.


#52
Radu-S

Radu-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 25.04.2008
Revin un pic vis-a-vis de controversa wireless-fir.
Folosesc acel Sigma fara fir de vreo trei luni. Nu am observat niciodata vreo eroare care sa imi atraga atentia. Mai mult decat atat, in paralel am pe ghidon montat un ceas cu monitor cardiac, bineinteles wireless. Niciodata nu am observat ceva in neregula.
Nu vreau sa le fac reclama, pentru ca nu le vand eu, dar Sigma sunt printre cele mai bine facute.

#53
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Sint tinta pe un Sigma 1609 cu fir, la ala fara fir pe care l-am returnat (un Ciclomaster 4.1) am facut proba cu telefonul mobil si arata 224km/h deci e influentabil. Posibil Sigma sa aibe transmisie codata digital, nu stiu insa am hotarit.

#54
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006

View PostRadu-S, on 28th June 2011, 08:22, said:

Revin un pic vis-a-vis de controversa wireless-fir.
Folosesc acel Sigma fara fir de vreo trei luni. Nu am observat niciodata vreo eroare care sa imi atraga atentia. Mai mult decat atat, in paralel am pe ghidon montat un ceas cu monitor cardiac, bineinteles wireless. Niciodata nu am observat ceva in neregula.
Nu vreau sa le fac reclama, pentru ca nu le vand eu, dar Sigma sunt printre cele mai bine facute.
Nu orice e wireless influențează altceva ce e wireless. Depinde de benzile de frecvență pe care funcționează dispozitivele, pe marjele de eroare acceptate, de tipul transmisiei (codat sau analog), etc... Poți să nu ai probleme, sau poți să ai, depinde numai de circumstanțe.

Și eu am avut în toamnă un ceas cu HRM, cu transmisie analogică, și m-am trezit odată că-mi sărea ”pulsul” continuu de la 180+ la 100, fără noimă și fără sens. Acum am unul cu transmisie codată, și merge mult mai bine. Dar tot mi-a făcut de vreo 2 ori ori figuri (când săracul îmi afișa pulsul peste 210, caz în care o ființă umană la valorile alea ar da ortu' instant, ceea ce evident nu e cazul, din moment ce apuc să mai povestesc :lol: ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate