Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

kilometraj bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
corect. fc845 doar pt termometru lam vrut, dar totusi stau cam prost cu banii, ca pretul ala batator la ochi de ieftin, era defapt fara transport.
si... poate ati amia vut kilometraje bune care s-au stricat. tin macar vreo 2 ani? din curiozitate, nu ma refer la modelul meu, dar ceva asemanator:D

#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Eu de 10 ani am o chinezărie. Habar n-am ce marcă e, ce model, ce producător... scrie doar ”China” pe el. A venit instalat pe bicicletă (nimic de firmă). :P
3 funcții: viteză (diametru roată reglabil), distanță și timp.

Kilometrajul în sine merte brici după 10 ani în care a trecut prin toate, de la ploi/spălat cu furtunul, zdruncinături (drumuri denivelate și chiar căzături cu bicicleta), l-a bătut soarele (probabil a atins temperaturi de peste 60 de grade, și ajunsese ecranul negru complet, dar și-a revenit perfect imediat ce am ajuns la umbră), etc, etc, etc... Singura problemă este că după atâta timp s-au cam oxidat și strâmbat conectorii, și uneori nu face contact bine (dar 5-10 minute cu surubelnița pentru răzuit și aranjat conectorii, și își revine fără probleme).

Concluzie: Cum spunea cineva mai sus, depinde de norocul pe care îl ai. Dispozitivele electronice, cu cât sunt mai complexe, cu atât sunt mai fragile, deci este posibil să-ți crape în prima săptămână, sau te pot ține o viață. :)


Acum mi-am luat un Sigma 1200 (cu mai multe funcții, inclusiv termometru, pe care pot să spun că mi-l doream iar acum îl apreciez foarte mult :D ). Am dat puțin sub 100 pe lei pe el, dacă nu mă înșel, la un magazin din București (l-am luat personal, nu prin curier).

Ar mai fi un sfat de care poți ține cont: kilometrajele sunt relativ ieftine, iar pentru produse pe sume mici, magazinele online percep o taxă de transport, care e destul de mare (comparativ cu prețul efectiv al produsului). Deci sugestia mea ar fi:
- dacă ai de cumpărat mai multe, de o valoare totală mai mare, s-ar putea să fii scutit de taxa de transport
- dacă ai de luat doar kilometrajul, atunci încearcă să-l iei de undeva personal (de la un magazin, direct), pentru că altfel nu prea merită. Părerea mea. :)

#21
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Am achizitionat de curand un ciclocomputer wireless din selgros. Are printre altele si termometru.
Ce ma streseaza cel mai tare este faptul ca de cate ori apropii telefonul de aparat, acesta o ia razna.
Asadar am trecut la teste si telefonul meu are o viteza de 57 km/h iar laptopul are 99.9 km/h.
Pateste cineva la fel?

#22
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Probabil nu e codata transmisia si atunci interfereaza benzile... Si mai da dude cand se intampla asta...

#23
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Cel mai suparator este fptul ca nu pot avea incredere in viteza maxima atinsa si nici in distanta parcursa decat daca las telefonul acasa. Dar daca ma intalnesc cu un telefon pe traseu?

#24
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postiunicu, on 26th March 2011, 20:07, said:

Cel mai suparator este fptul ca nu pot avea incredere in viteza maxima atinsa si nici in distanta parcursa decat daca las telefonul acasa. Dar daca ma intalnesc cu un telefon pe traseu?

De aia e bine sa dai un ban da sa sti pe ce-l dai. Este o vorba la romani, suntem prea saraci sa ne luam un lucru prost. Cu unul din asta http://www.coolbiket...lo-5-cc-vl-510/ nu iti mai bateai capul.

Edited by alexis4tm, 26 March 2011 - 20:27.


#25
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postiunicu, on 26th March 2011, 20:07, said:

Cel mai suparator este fptul ca nu pot avea incredere in viteza maxima atinsa si nici in distanta parcursa decat daca las telefonul acasa. Dar daca ma intalnesc cu un telefon pe traseu?
Cu ce te ajuta sa stii viteza maxima atinsa?:) Distanta nu cred ca e influentata... Compara-te si tu din cand in cand cu niste borne kilometrice sau cu altcineva din tura...

#26
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007

alexis4tm said:

De aia e bine sa dai un ban da sa sti pe ce-l dai. Este o vorba la romani, suntem prea saraci sa ne luam un lucru prost. Cu unul din asta http://www.coolbiket...lo-5-cc-vl-510/ nu iti mai bateai capul.
Pai tot cam atata a costat si al meu. Am preferat sa-l aleg pe cel mai scump de pe raft ca sa ma bucur de un produs bun.

Goofy said:

Cu ce te ajuta sa stii viteza maxima atinsa?:) Distanta nu cred ca e influentata... Compara-te si tu din cand in cand cu niste borne kilometrice sau cu altcineva din tura...
Distanta este influentata findca daca telefonul interfereaza cu aparatul cand eu am 15km/h si el arata timp de 10 minute 57 km/h rezulta un plus de 7 km la traseul abordat.
Am testat acum daca telefoul ese la mai mult de 30 cm de aparat nu-l influenteaza nici in timpul apelului, nici in timpul convorbirii. Am o gentuta cu arici pe care o prindeam in timpul plimbarilor de ghidon pentru acces facil. si in ea tin telefonul. Aici greseam. De data viitoare o prind la saua bicicletei.

#27
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Teoretic daca e de influentat, influenteaza la o raza de 60 de cm, cam asta e ceea ce zic astia prin manuale despre comunicarea intre ceas si receiverul de la roata sau de la inima... La al meu, din fericire nu am observat sa influenteze pana acum distanta...

#28
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalexis4tm, on 26th March 2011, 20:26, said:

De aia e bine sa dai un ban da sa sti pe ce-l dai. Este o vorba la romani, suntem prea saraci sa ne luam un lucru prost. Cu unul din asta http://www.coolbiket...lo-5-cc-vl-510/ nu iti mai bateai capul.

Off topic, era vorba la evrei.

#29
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
GATA CU TRELOCK!
Ce ziceti de Sigma BC 509? Ela jumate de pret si are dar 5 functii-->functii de calitate
+Sigma parca sunt bune
Ce ziceti?

#30
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View Postiunicu, on 25th March 2011, 20:25, said:

Am achizitionat de curand un ciclocomputer wireless din selgros. Are printre altele si termometru.
Ce ma streseaza cel mai tare este faptul ca de cate ori apropii telefonul de aparat, acesta o ia razna.
Asadar am trecut la teste si telefonul meu are o viteza de 57 km/h iar laptopul are 99.9 km/h.
Pateste cineva la fel?

Eu pățesc la fel, e foarte enervant :deadtongue:.
L-am primit, este firma StreetCoach.

Ai rezolvat până la urmă ceva cu el ?

#31
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Da, am mare grija ca telefonul sa fie in borseta, departe de ghidon pe tot parcursul cursei.

Edited by iunicu, 04 June 2011 - 23:30.


#32
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Cum ramane cu Sigma?!

#33
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View Postbogdy2008, on 5th June 2011, 10:05, said:

Cum ramane cu Sigma?!

Go for it. Eu am modelul 906 si nu am de ce sa ma plang. A rezistat mergand o zi prin ploaie si chiar si scufundat in apa cand am cazut intr-o balta foarte adanca.

#34
iunicu

iunicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 03.10.2007
Nu stiu daca se mai gasesc odometre nehidroizolate.

#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Și chinezăria de care am zis mai sus (în vârstă de 10 ani...chiar 11 de-acuma :D ) era hidroizolată. În 10 ani cât a fost în funcțiune m-a tot prins ploaia de câteva ori (fără să mai număr și situațiile când spălam bicicleta cu furtunul, și uitam să-l detașez :P ).

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Cu putin noroc mai pot include in coletul in care vine cursiera si un ciclocomputer. De aici ce ati recomanda?
http://www.canyon.co....html?ac=Z06_03

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate