Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

kilometraj bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
salut. vreau sa imi iau un kilometraj, daras vrea sa aud inainte opinia expertilor
http://www.sportbike.../trelock_fc820/
eu ma gandeam la cel din link, sau la varianta fc830, sunt aproape identice.
intrebarile importante sunt:
sunt bune kilometrajele?(poate mai are cineva, si imi spune o parere)
e de incredere site-ul? ca vad ca nu mai e mai nimic in stoc, poate imi recomandati altul
nu imi permit sa platesc prea mult, ma gandeam ca gasesc deva bun pana la 150 de lei

#2
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Siteul ala nu mai e updatat demult. Kilometrajul are aceleasi functii ca si Sigma 1106, de 2 ori mai ieftin, numai ca nu e wireless sigma. In rest  are ok.

#3
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

Quote

sunt bune kilometrajele?(poate mai are cineva, si imi spune o parere)
Sunt oameni si oameni, unii mai meticulosi si mai calculati, altii mai cum o fi. Cam asa e si la biciclete, chiar daca nu sunt profesionisiti, unii, ca si mine, vor sa stie ce, cum, cat, in cifre, eventual sa ia anumite decizii in consecinta. Eu il consider util, vad cat am mers, media de viteza, kilometrii totali, ca idee plus pentru anumite lucrari de intretinere periodice, am si ceas permanent, nu mai trebuie sa scot telefonul sa ma uit. Dazavantaje majore nu vad pentru un plimbaret, la un competitor poate cele cateva zeci de grame sa-i manance cateva zecimi de secunda.
Cand il calibrezi, mare atentie la circumferinta rotii, nu te lua dupa tabelul cu roti si cauciucuri din instructiuni, faci o tura completa, de la valva jos pana la din nou valva jos si masori distanta, dar ia seama, cu cat cauciucul e mai balonat, cu atat sunt diferente mai mari intre roata fara sarcina si cu sarcina, adica fara biciclist si cu biciclist pe ea, si daca biciclistui e si mai rotunjeor, si mai si. Bine, diferenta ar fi de cativa centimetri, cam 1-3 la suta intre cu sarcina si fara, adica nu cine stie ce, dar nici nu e asa greu sa fii exact.
Daca mergi mult si pe intuneric, cauta unul cu ecran cu iluminare. Daca ai ceva probleme de vedere, cauta unul cu afisaj mai mare sau macar sa fie usor vizibil. Si recomand un model cu transmiter radio. Eu am un, btwin dc7.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Sper sa nu se considere ca fac reclama la magazin, dar aici ai un kilometraj wireless BBB la 150 Ron, sau un alt model BBB la 130 Ron. Conform site-ului ambele sunt in stoc, dar mai asteapta sa vezi ce parere are drysna despre ele.

#5
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
1)ai spus de calibrare. adica merg cam 1 kilometru si vad daca imi spune corect, si daca nu il setez eu?(findca el nu stie dimensiunea rotii?)
2)si mai este ceva: parca am vazut undeva kilometrii totali, acolo imi scrie cat am facut decand lam cumparat si tine minte cati ani vreau, pana il resetez?
3)daca site-ul nu e actualizat, pot avea "incredere" in el? sau mai bine zis, e probabil sa mai fie pe stoc, chiar daca nu scrie?

Edited by bogdy2008, 17 September 2010 - 13:34.


#6
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
1. regula de 3 simpla:
distanta inregistrata...........................................dimensiune setata
distantarea reala din surse externe.....................X

2. si sigma de care ziceam eu si cele pomenite aici au o distanta totala si un timp total, insa si o distanta pt tura si timpul pt tura respectiva care ai facut-o intro zi; inainte de o tura poti reseta tot in afara de timpul si distanta totala, ca sa poti analiza tura noua; kilometrajele mai simple nu au ultimii indicatori.

3. stocul poate varia/pretul/ posibil nici sa nu mai comercializeze asa ceva

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
poti folosi si un telefon si/sau pda cu gps, Indiferent de softul telefonului (simbian, android sau windows mobile) vei gasi multe aplicatii gratuite care au toate functionalitatile kilometrajului (si multe in plus cum ar fi altitudine, stocarea parcursului, analizarea traseului, folosirea de harti in format jpg pe care ti le calibrezi singur cand mergi prin padure si nu ai harti conscarate si calibrate, etc...).
Chiar daca nu ai gps dar ai telefon cu BT si un sistem de operare decent poti cumpara un gps extern cu mai putin de 100 ron.

Dezavantajul ar fi ca nu-ti va merge mai multe de 6-10 ore consecutive in functie de telefon/pda si ca trebuie sa-i cumperi o husa impermeabila daca vrei sa-l ai pe ghidon si da o ploaie neprevazuta...

Eu folosesc pentru asta un asus micut (parca p350 ii zice) si un suport de ghidon cumparat din targ.

Edited by cucur, 17 September 2010 - 14:08.


#8
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
nu am prea intelesregula de 3 simpla, dar banuiesc ca e ceva de genu cum am zis eu, ca poate fi o marja de eroare la kilometraj datorita marimilor diferite de roti
si as vrea sa folosesc un kilometraj mai mult decat un telefon, ca nu am unul asa de bun.
si am ales kilometrajul ala findca mi sa parut cam cel ami fain si are functiile care mi le trebuie, deci sa fim cat mai directi. datii o nota:D

#9
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
mama ei de matematica :)

bornele kilometrice sunt sfinte :)

#10
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
stiu regula de 3 simpla dar nu am inteles ce e cu atatea distante. deci mie kilometrajul imi zice ca ca am facut 1,1 km, dar distanta reala era de 1 km. nu inteleg ce rost are x si cealalta distanta. ceea ce am inteles din calibrare, e ca eu trebuie sa setez kilometrajul pentru roti mai mici, nu?

#11
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Daca in kilometraj ai setat 2125 circumferinta, orice ar insemna aia 2125 tu trebuie sa pui in loc 2125*1/1.1
1.1 km .................... 2125 unitati
1 km ....................... X unitati
Asta e posibil deoarece distanta indicata variaza liniar cu X

Edited by drysna, 17 September 2010 - 17:03.


#12
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
sunt pe a 10-a la mate info, stiu regula. deci x e eroarea dintre distanta reala si cea indicata?
si poate imi cumpar de la un magazin de sporturi, cam care sunt cele mai buni producatori? ca sa nu iau un jeg

#13
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

 bogdy2008, on 17th September 2010, 14:32, said:

1)ai spus de calibrare. adica merg cam 1 kilometru si vad daca imi spune corect, si daca nu il setez eu?(findca el nu stie dimensiunea rotii?)
VARIANTA 1:
- Stai cu bicla pe loc, cu valva rotii din fata in pozitia cea mai de jos (ora 6)
- Faci un semn cu creta or smth pe asflat, in dreptul valvei
- Impingi bicla de coarne (drept!) pana cand roata din fata se roteste complet, adica pana cand valva se afla din nou in pozitia cea mai de jos
- Faci un nou semn cu creta in dreptul valvei
- Masori cu ruleta distanta dintre cele doua semne (in milimetri)

Cand faci setarile, kilometrajul o sa te intrebe cat este valoarea asta.


VARIANTA 2:
- masori cu o ruleta diametrul rotii, in mm (inclusiv cauciucul)
- inmultesti valoarea asta cu 3.1416
- valoarea nou obtinuta este valoarea de calibrare

Varianta 2 este mai putin precisa, dar daca kilometrajul nu iti arata zecimalele in indicatia vitezei & se mai si reseteaza din cand in cand (cum mi se intampla mie), atunci merge si asa.

2)si mai este ceva: parca am vazut undeva kilometrii totali, acolo imi scrie cat am facut decand lam cumparat si tine minte cati ani vreau, pana il resetez?
Unele tin minte valoarea asta, la altele este setabila/resetabila, iar altele o uita complet atunci cand schimbi bateria, de exemplu, si nu-ti mai ofera posibilitatea sa o setezi asa cum era.
3)daca site-ul nu e actualizat, pot avea "incredere" in el? sau mai bine zis, e probabil sa mai fie pe stoc, chiar daca nu scrie?
Da sau nu.

Calibrarea ciclocomputerului dupa borne kilometrice e de rasul curcilor.

Edited by gxg88, 17 September 2010 - 19:09.


#14
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
1)si daca imi cumpar de la magazin de unde stiu ca e bun? ma iau dupa pret si producator?
2)le voi scrie un e-mail delor de pe sportbikecenter sa vad ce spun despre ala care nu ami e in stop. daca revine sa il iau pe ala?

#15
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Da-i un search pe Google si citeste niste review-uri inainte sa cumperi ceva.

adica cauta: <producatorul + modelul vitezometrului> review
sau: <producator 1 + model 1> vs <producator 2 + model 2>

#16
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
am cautat pe google, dar nu gasesc nici un forum sau nicio parere. nici macar pe site-ul oficial nu a comentat nimeni

a gasit careva review?

si inca o intrebare: cam cati ani tine un kilometraj de pretul asta pana se strica?

cred ca o sa iauacel trelok fc 830. am trimis un e-mail la office si e pe stoc.
inca mai astept review-uridaca reusiti sa gasiti

mai intrati si pe aici va rog
am primit raspuns de la office
a zis ca trelock fc830 costa 119 lei, iau trelock fc845 costa 169
care sa il iau?

mai am o intrebare, va rog mai intrati si pe la mine
cata garantie am, adica cat dureaza inmedie pana se strica un kilometraj de banii astia?

Edited by GlobalMods, 26 September 2010 - 14:17.


#17
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
mam hotarat sa iau fc830
intrebarea de dinainte ramane valabila. va rog raspundeti daca stiti cand mai treceti prin zona:P

#18
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Daca ai bani, ia 840-ul. Pentru termomentru. Sunt functii de care m-as lipsi, sau le-as da pe termometru, ca nu am la al meu. Un biciclist simte temperatura mai acut, dat fiind curentul inerent mersului mai cu viteza decat mersul pe jos. Astfel vei stii ca anumite senzatii cald-frig sunt obiective sau subiective, eventual te mai imbraci (daca ai cu ce, daca nu scurtezi calatoria) sau te dezbraci, evitand niste neplaceri ulterioare (raceli, transpiratii etc). Iar in timp, cu experienta, vei stii ca la anumite temperaturi, auzite la prognoza meteo, trebuie sa te imbraci intr-un anume fel, la altele altfel, stiind de la termometrul tau cam cum iti era de cald/frig la temperaturile respective.
Cat priveste fiabilitatea nu poate stii nimeni cand se strica ceva. Fiabilitatea tine de probabilitati, iar probabilitatile de hazard. Chiar si regula scump (sau de marca)=fiabil e incalcata de prea multe ori ca sa zici ca mergi la sigur cu un produs de genul respectiv. Si de ce nu, mai e si bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate