Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Samsung 40C650 vs. Samsung 40C550 vs. Samsung 40C530

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
232 răspunsuri în acest subiect

#1
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007
Merita diferenta de bani? Ma intereseaza sa poata inlocui un player cu succes, sa pot vedea filmele de pe usb, inclusiv in format mkv cu sonor ok si cu subtitrari. Exista diferente majore de contrast, culoare, reglaje? Ce m-ati sfatui, avand in vedere ca sunt cam novice la capitolul optiuni LCD? Nu ma intereseaza sa faca extrem de multe acest televizor, doar sa nu am multi pixeli morti, culori bune si sonor la fel. Cam care ar fi micile hachite care pot aparea la fiecare model? Aveti idee ce panou are fiecare? As vrea sa cumpar unul saptamana asta de la emag si m-ar ajuta mult parerile voastre.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Toate au exact acelasi mediaplayer incorporat. C550 are pe langa 1 USB si 1 HDMI in plus fata de C530 si un port LAN prin care-l poti contecta la reteau ta (PC, laptop, NAS) si via DLNA poti rula materiale direct prin mediaplayer-ul incorporat si de pe respectivele device-uri din retea nu doar de pe USB.
C650 are in plus fata de C550 - 100Hz si Internet@TV, panouri mai bune (dar nu e o certitudine asta).  

De la emag iti recomand doar 40C530 pt. ca e la oferta acum si cu pret ok 2500 lei, in rest 40C550 e vreo 2800 lei in Auchan de ex (nu 3300 lei cat e la emag) si 40C650 e 3150 lei la avstore ( nu 3500 lei cat e la emag).

Panourile nu au legatura cu seria, la Samsung e loterie, poti gasi si CMO si AUO pe seria 6 dar poti gasi si Samsung pe seria 5 desi mai probabil e invers.

Daca nu intentionezi sa folosesti portul LAN eu zic sa profiti de oferta emag la 40C530 iar daca crezi ca ai nevoie de LAN cauta 40C550-ul la un Auchan daca ai in zona. Daca nu sunt o pb. 650 lei in plus normal ca 40C650 e o alegere mai buna.


PS. E ok doar 40" ? Doar Samsung ? Doar LCD-CCFL ?

Editat de MD, 16 septembrie 2010 - 22:40.


#3
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007

 MD, on 16th September 2010, 23:32, said:

Toate au exact acelasi mediaplayer incorporat. C550 are pe langa 1 USB si 1 HDMI in plus fata de C530 si un port LAN prin care-l poti contecta la reteau ta (PC, laptop, NAS) si via DLNA poti rula materiale direct prin mediaplayer-ul incorporat si de pe respectivele device-uri din retea nu doar de pe USB.
C650 are in plus fata de C550 - 100Hz si Internet@TV, panouri mai bune (dar nu e o certitudine asta).  

De la emag iti recomand doar 40C530 pt. ca e la oferta acum si cu pret ok 2500 lei, in rest 40C550 e vreo 2800 lei in Auchan de ex (nu 3300 lei cat e la emag) si 40C650 e 3150 lei la avstore ( nu 3500 lei cat e la emag).

Panourile nu au legatura cu seria, la Samsung e loterie, poti gasi si CMO si AUO pe seria 6 dar poti gasi si Samsung pe seria 5 desi mai probabil e invers.

Daca nu intentionezi sa folosesti portul LAN eu zic sa profiti de oferta emag la 40C530 iar daca crezi ca ai nevoie de LAN cauta 40C550-ul la un Auchan daca ai in zona. Daca nu sunt o pb. 650 lei in plus normal ca 40C650 e o alegere mai buna.


PS. E ok doar 40" ? Doar Samsung ? Doar LCD-CCFL ?

Mersi mult de raspuns. Portul LAN nu cred ca am de gand sa il folosesc. Ce m-a intrigat a fost diferenta de caracteristici intre 530 si 550 la capitolul imagine: 530 are wide color enhancer si celalalt 550 am vazut ca are caracteristici speciale gen Hyper Real etc si la sunet 550 am vazut ca avea Dolby Pulse, Dolby Digital Plus si DTS 2.0. Poate si 530 le are dar nu le-am vazut mentionate la caracteristici. As lua 550 doar daca ar avea mai multe optiuni de ajustare culoare fata de 530, culori mai naturale si un contrast si o claritate mai bune. Si nu imi dau seama din ce scrie la caracteristici daca este cazul, sau doar 550 are mai multa mufaraie ca 530. Mi s-a parut si mie foarte buna oferta la emag, se intampla ca diseara chiar ajung la un Auchan si o sa intru sa ma uit si de 550. L-as lua doar daca intr-adevar la calitatea imaginii si a contrastului ar fi mai bun si daca are mai multe optiuni de reglaj, dupa cum spuneam. Nu am avut niciodata LCD si am inteles ca la astea nu poti umbla tu la culori, contrast si luminozitate cum faceai la cele obisnuite, cu tub. Cam cum le iei, cam asa le ai, deci ar fi bine sa il iei de la inceput performant la capitolul asta.

Ok cu 40" stii cum e... La mine functioneaza the bigger the better dar cum voi avea cam maxim 2,50 distanta intre canapea si televizor, am zis sa nu imi distrug ochii pe viata si sa nu ma trezesc ca e asa de mare ecranul ca o sa ma pot uita doar pe centru. Cred ca 46" ar fi cam mare totusi. La Samsung m-am orientat fiindca am inteles ca la ora asta ar fi cei mai buni pe LCD. Ar mai fi varianta Sony, dar parca nu ma incanta asa tare. Sau LG, dar... Nu stiu LCD-CCFL ce inseamna exact si de ce ai zis "doar". Chiar nu ma pricep, sincer, acum invat si eu. Am ramas la varianta Samsung la banii astia fiindca de fapt ce vreau eu de la el este sa vad filme. Asa ca am zis sa iau televizorul si pe urma sa ma orientez la un player cu blu ray de la lg ca am vazut ca astea citesc si mkv si alte formate hd, spre deosebire de Sony si eventual sa imi iau o statie cu boxe separat. Intentionam initial sa iau un 5.1 dar in afara de LG, nu am vazut niciun alt 5.1 cu blu ray player sa citeasca si formatele astea.

Cam astea ar fi framantarile mele pe moment si acum sunt la pasul 1 - televizor.

#4
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 11.06.2006

 alecs_matei, on 17th September 2010, 09:45, said:

Mersi mult de raspuns. Portul LAN nu cred ca am de gand sa il folosesc. Ce m-a intrigat a fost diferenta de caracteristici intre 530 si 550 la capitolul imagine: 530 are wide color enhancer si celalalt 550 am vazut ca are caracteristici speciale gen Hyper Real etc si la sunet 550 am vazut ca avea Dolby Pulse, Dolby Digital Plus si DTS 2.0. Poate si 530 le are dar nu le-am vazut mentionate la caracteristici. As lua 550 doar daca ar avea mai multe optiuni de ajustare culoare fata de 530, culori mai naturale si un contrast si o claritate mai bune. Si nu imi dau seama din ce scrie la caracteristici daca este cazul, sau doar 550 are mai multa mufaraie ca 530. Mi s-a parut si mie foarte buna oferta la emag, se intampla ca diseara chiar ajung la un Auchan si o sa intru sa ma uit si de 550. L-as lua doar daca intr-adevar la calitatea imaginii si a contrastului ar fi mai bun si daca are mai multe optiuni de reglaj, dupa cum spuneam. Nu am avut niciodata LCD si am inteles ca la astea nu poti umbla tu la culori, contrast si luminozitate cum faceai la cele obisnuite, cu tub. Cam cum le iei, cam asa le ai, deci ar fi bine sa il iei de la inceput performant la capitolul asta.

Ok cu 40" stii cum e... La mine functioneaza the bigger the better dar cum voi avea cam maxim 2,50 distanta intre canapea si televizor, am zis sa nu imi distrug ochii pe viata si sa nu ma trezesc ca e asa de mare ecranul ca o sa ma pot uita doar pe centru. Cred ca 46" ar fi cam mare totusi. La Samsung m-am orientat fiindca am inteles ca la ora asta ar fi cei mai buni pe LCD. Ar mai fi varianta Sony, dar parca nu ma incanta asa tare. Sau LG, dar... Nu stiu LCD-CCFL ce inseamna exact si de ce ai zis "doar". Chiar nu ma pricep, sincer, acum invat si eu. Am ramas la varianta Samsung la banii astia fiindca de fapt ce vreau eu de la el este sa vad filme. Asa ca am zis sa iau televizorul si pe urma sa ma orientez la un player cu blu ray de la lg ca am vazut ca astea citesc si mkv si alte formate hd, spre deosebire de Sony si eventual sa imi iau o statie cu boxe separat. Intentionam initial sa iau un 5.1 dar in afara de LG, nu am vazut niciun alt 5.1 cu blu ray player sa citeasca si formatele astea.

Cam astea ar fi framantarile mele pe moment si acum sunt la pasul 1 - televizor.
,
Oricare din televizoarele de mai sus citesc MKV cu DTS de pe USB stick atasat in TV, cel putin 650 sigur stie.Deci, nu ai nevoie de un player separat zic eu. Testezi si vezi dupa daca se merita.

#5
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007

 Schneider, on 17th September 2010, 09:53, said:

,
Oricare din televizoarele de mai sus citesc MKV cu DTS de pe USB stick atasat in TV, cel putin 650 sigur stie.Deci, nu ai nevoie de un player separat zic eu. Testezi si vezi dupa daca se merita.

Am inteles. Buna idee. Ca pentru dvd-uri pot sa iau si un dvd player simplu. Parca intelesesem pe aici pe forum ca sunt probleme cu sunetul sau cu subtitrarea de pe usb.

Editat de alecs_matei, 17 septembrie 2010 - 08:59.


#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Daca tot iti cumperi fullHD incearca sa uiti cat se poate de divx, DVD-uri !

Samsung-urile sunt singurele care au un mediaplayer utilizabil ( nu sunt pb. cu sunetul si nici cu subtitrarea) dar care e totusi ai modest decat un media player stand-alone gen Asus Oplay R1, Egreat R1 ( care costa 400 lei).
Eu ti-am spus daca stai mai prost cu $ alegi un 40C530 de la emag pret ok, ai 30 zile daca nu esti multumit de tv il poti returna si primesti $ inapoi pe loc in showroom. Daca vrei ceva mai mult si imagine un pic mai buna atunci alege un 40C650 de la avstore de ex.
Pt. filme ti-as fi recomandat sa alegi mai bine o plasma Panasonic 42S20 dar vei avea nevoie de un mediaplayer separat pt. ca cel de la Panasonic are minusuri serioase fata de cel din Samsung.
Cel mai bine asa ar fi, sa alegi Panasonic-ul si un player gen Asus, Egreat iesi mai scump dar ai un panou mai bun decat LCD-CCFL ( fie el si Samsung seria 6) si un mediaplayer mai bun decat cel din tv ( fie el si Samsung tv-ul).

Editat de MD, 17 septembrie 2010 - 09:41.


#7
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007
Am inteles. O sa studiez si aspectul cu Panasonic, suna interesant.

Una peste alta, am inteles ca daca e sa raman la Samsung, diferenta intre 530 si 550 e insesizabila, deci practic playerul si celelalte aspecte de culoare si contrast sunt aceleasi deci nu merita banii si sa raman la 530. Bani am de 650 insa daca vreau sa imi mai iau si alta aparatura, cam raman pe zero. Daca si 530 citeste usb-ul cu filmul (care sper sa nu depasesc in general 8 GB ca altfel va trebui sa umblu dupa mine cu un hard extern) si am si sonor si subtitrare ok, atunci as merge pe 530 si nu as mai lasa banii astia la 550.

Partea proasta cu mkv-urile si blu ray-ul este ca apar asa de tarziu ca ti se ia sa mai vezi un film dupa ce a aparut deja de 4 luni (nu ca as incuraja piratarea). Mai exista si alte formate de hd in afara de astea?

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Mediaplayerul este 100% acelasi si la C530 si la C550 si la C650 !
Diferente de imagine o sa vezi probabil la C650 vs C530 dar la C550 vs C530 nu prea cred sa observi chiar daca la specificatii au pus ei ceva in plus. Depinde totusi si de panou. Samsung au prostul obicei de a folosi oarecum la intamplare panourile lor si cele de la AU Optronics si ChiMei Optronics. Calitatea e Samsung > AUO > CMO.

#9
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007

 MD, on 17th September 2010, 11:34, said:

Mediaplayerul este 100% acelasi si la C530 si la C550 si la C650 !
Diferente de imagine o sa vezi probabil la C650 vs C530 dar la C550 vs C530 nu prea cred sa observi chiar daca la specificatii au pus ei ceva in plus. Depinde totusi si de panou. Samsung au prostul obicei de a folosi oarecum la intamplare panourile lor si cele de la AU Optronics si ChiMei Optronics. Calitatea e Samsung > AUO > CMO.

Stiu. Diseara cand ma duc la Auchan, o sa ma uit in spate sa vad ce scrie la panou si pe unde e facut sa nu vad China in fata ochilor ca ma impusc.

#10
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Vin si eu cu o intrebare.
Am un 651B39 si nu stie MKV cu audio DST si am vazut ca ati afirmat ca astea din gama "C" stiu sa decodeze si DTS. sunteti siguri de acest lucru ?
Multumesc

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
100%, apare si logo-ul DTS pe Samsung-urile C.

Pentru B seria 6 vezi SammyGO http://samygo.sourceforge.net/

@alecs_matei te crezi in US ? Numai acolo ajung Samsung-urile made in China ! Pt. Europa sunt made in Hungary.

Editat de MD, 17 septembrie 2010 - 18:05.


#12
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007
Apropo de avstore, unde e C650 mai ieftin. A luat cineva de acolo? Sunt ok si de incredere? M-ar tenta sa iau de la ei la pretul asta.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.037
  • Înscris: 08.08.2002
Sunt ok avstore poti cumpara linisit  de la ei pb. e ca nu-l au pe stoc. ( suna si vezi cand primesc).

#14
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007
Ma gandeam sa cumpar totodata si un 5.1, ceva cu blu ray in principiu. Sigur, mi-ar fi placut sa vada si alte formate hd gen mkv dar mai greu la sistemele astea. Ideea este ca am inteles ca in principiu sistemul pe care il atasezi la tv trebuie sa cam fie compatibil cu el, gen daca iei televizor Samsung, este bine sa iei si sistemul Samsung. Noi pusesem ochii pe un 5.1 de la Sony: http://www.mediagala...mp;itemId=28262. Am vazut insa ca acest sistem de la Sony nu citeste alte formate HD in afara de BluRay. Ce formate HD mai exista in afara de MKV, ca daca nu mai sunt foarte multe, as ramane pe Sony?

Ar fi indicat pentru televizorul asta (LE40C650) sa imi iau un 5.1 de la Samsung? Nu prea sunt incantat de idee.
Pe de alta parte nici televizor Sony Bravia nu as lua acum ca sa fie compatibil cu 5.1. Ce ma sfatuiti? As vrea un sistem 5.1 cu blu ray player care sa mai prinda si alte formate hd in afara de blu ray, cu care sa nu am probleme de compatibilitate cu tv (daca exista)? Nu ma intereseaza neaparat puterea cat acuratetea sunetului.

#15
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 155
  • Înscris: 10.12.2005

 alecs_matei, on 19th September 2010, 14:22, said:

Ma gandeam sa cumpar totodata si un 5.1, ceva cu blu ray in principiu. Sigur, mi-ar fi placut sa vada si alte formate hd gen mkv dar mai greu la sistemele astea. Ideea este ca am inteles ca in principiu sistemul pe care il atasezi la tv trebuie sa cam fie compatibil cu el, gen daca iei televizor Samsung, este bine sa iei si sistemul Samsung. Noi pusesem ochii pe un 5.1 de la Sony: http://www.mediagala...mp;itemId=28262. Am vazut insa ca acest sistem de la Sony nu citeste alte formate HD in afara de BluRay. Ce formate HD mai exista in afara de MKV, ca daca nu mai sunt foarte multe, as ramane pe Sony?

Ar fi indicat pentru televizorul asta (LE40C650) sa imi iau un 5.1 de la Samsung? Nu prea sunt incantat de idee.
Pe de alta parte nici televizor Sony Bravia nu as lua acum ca sa fie compatibil cu 5.1. Ce ma sfatuiti? As vrea un sistem 5.1 cu blu ray player care sa mai prinda si alte formate hd in afara de blu ray, cu care sa nu am probleme de compatibilitate cu tv (daca exista)? Nu ma intereseaza neaparat puterea cat acuratetea sunetului.
daca e sa fie aceasi firma atunci ia-ti panasonic...o plasma, de exemplu 42S20 sau 42G20 (mai scumpa), si un sistem tot panasonic...calitativ vorbind teoretic iesi mai bine

#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.021
  • Înscris: 16.09.2008
@alecs_matei: Daca nu ai luat inca televizorul :) Vezi la debo.ro, au pretul destul de bun: http://www.debo.ro/s...wxzg-102cm.html
Eu am cumparat de la ei prin iulie, totul a fost ok si sunt super multumit de scula. :) A durat cam 10 zile livrarea, dar mi-au zis din start.

#17
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 17.07.2007

 katti, on 21st September 2010, 12:00, said:

@alecs_matei: Daca nu ai luat inca televizorul :) Vezi la debo.ro, au pretul destul de bun: http://www.debo.ro/s...wxzg-102cm.html
Eu am cumparat de la ei prin iulie, totul a fost ok si sunt super multumit de scula. :) A durat cam 10 zile livrarea, dar mi-au zis din start.


am vorbit deja cu cei de la avstore si mi-au zis ca joi sau vineri il primesc
am uitat sa ii intreb daca au aceeasi politica de returnare ca la emag, adica daca am 10 zile sa il dau inapoi in caz ca e ceva, vreun pixel mort, etc.

#18
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 alecs_matei, on 21st September 2010, 13:58, said:

am vorbit deja cu cei de la avstore si mi-au zis ca joi sau vineri il primesc
am uitat sa ii intreb daca au aceeasi politica de returnare ca la emag, adica daca am 10 zile sa il dau inapoi in caz ca e ceva, vreun pixel mort, etc.


Chestia cu 10 zile exista la toti comerciantii on-line. Este lege.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate